Cele 10 porunci ale lui Dumnezeu..

Daca un om respecta cele 10 porunci ale lui Dumnezeu..Asta il ajuta sa devina un om statornic in gandirea sa..Sa devina un om normal....Sa aiba o relatie cu Dumnezeu care ii va asculta rugamintile care considera Domnul ca este bine pt el..Pt ca de multe ori omul doreste lucruri care nu sunt importante pt el..Sa fii smerit...Ce inseamna smerenia? Smerenia inseamna sa te crezi neputinicios fara Dumnezeu....Si sa il lasi pe Dumnezeu sa iti intre in minte si in inima,,prin smerenie....Dar in fata oamenilor ,oamenii trebuie sa aiba demnitate...Sa nu il lasi pe un om sa creada ca are dreptate pt ca esti partas la pacatele lui...daca omul iti greseste,,te raneste
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 August 2010 20:14
Poti sa fii sincer sa spui tot ce nu iti convine..Dar sa nu vorbesti cu ura.Ura ce inseamna? Ura inseamna sa doresti raul cuiva.......Dumnezeu nu vrea ura...Dumnezeu vrea sinceritate..comunicare intre oameni..Dar nu vrea ca oamenii sa se urasca intre ei,,chiar daca aproapele te raneste..De asta avem gura,,sa comunicam...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 August 2010 20:16
Smerenia inseamna....Sa lasi voia ta la o parte si sa te lasi in voia lui Dumnezeu....Cum putem intelege care este voia lui Dumnezeu....Voia lui Dumnezeu face parte la ceea ce este legat de porunci...Dumnezeu nu vrea ura,nu vrea minciuna,nu vrea razbunare...Dumnezeu vrea milostenie si iubire de aproapele...Ce este milostenia...Milostenia este sa iti iubesti approapel,sa il sprijini moral,,sa ii dai balta ca sa pescuiasca...Idei pozitive care sa il ajute sa treaca mai usor prin viata...Nu trebuie sa ii uram pe oameni,,chiar daca ei ne ranesc...Trebuie sa ne rugam la Dumnezeu sa ii intoarca sa la credinta si la bunatate...dac ca sa doresti raul cuiva,,chiar daca te raneste se numeste ura,,razbunare..Si asta este urata de Dumnezeu..Pt ca razbunarea aduce razboi intre oamenii..Oamenii in loc sa comunice,ei se razbuna pt ca sunt plini de ura...Dar prin smerenie..Dumnezeu poate sa umple mintea omului de intelepciune si inima plina de iubire unii fata de altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 August 2010 20:22
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-08 20:22:25Smerenia inseamna....Sa lasi voia ta la o parte si sa te lasi in voia lui Dumnezeu....Cum putem intelege care este voia lui Dumnezeu....Voia lui Dumnezeu face parte la ceea ce este legat de porunci...Dumnezeu nu vrea ura,nu vrea minciuna,nu vrea razbunare...Dumnezeu vrea milostenie si iubire de aproapele...Ce este milostenia...Milostenia este sa iti iubesti approapel,sa il sprijini moral,,sa ii dai balta ca sa pescuiasca...Idei pozitive care sa il ajute sa treaca mai usor prin viata...Nu trebuie sa ii uram pe oameni,,chiar daca ei ne ranesc...Trebuie sa ne rugam la Dumnezeu sa ii intoarca sa la credinta si la bunatate...ca sa doresti raul cuiva,,chiar daca te raneste se numeste ura,,razbunare..Si asta este urata de Dumnezeu..Pt ca razbunarea aduce razboi intre oamenii..Oamenii in loc sa comunice,ei se razbuna unii pe altii,pt ca sunt plini de ura...Dar prin smerenie..Dumnezeu poate sa umple mintea omului de intelepciune si inima plina de iubire unii fata de altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 August 2010 20:25
Un om fara de Dumnezeu nu este capabil sa savarseasca binele pt ca omul fiind slab este condus usor de energie negativa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 August 2010 20:26
Irina tu urmezi cele 10 porunci?

persidadamian
Postat pe 8 August 2010 21:04
le urmeaza,da...
cel mai bine o urmeaza p'aia cu "sa nu iei pauza never ever"...
preci
Postat pe 8 August 2010 21:17
bre...
care aveti chef sa facem un decalog nou?!
preci
Postat pe 8 August 2010 21:44
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Stai sa le vedem pe alea din Biblie ca nu prea le stiu.
Doara
Postat pe 8 August 2010 21:47
doaro...
unu' nou,bre...

1 Eu sunt forumu' tau,sa n-ai alte foarume inafara de mine
2 Sa nu cioplesti din necioplirea ta
3 Sa nu pleci in deshert
4 Sa nu iei niciodata pauza
5 Cinsteste toti userii,nu stii niciodata care ti-e tata sau mama
6 Sa ucizi cu ineptii toti neuronii.Nu-ti mai trebuie
7 Sa te desfranezi,da' numa cu nemtzi...
8 Sa furi tot ce poti.Eu asa fac
9 Sa minti cu nerusinare. Mai ales asupra identitatii virtuale
10 Sa-ti pui pofta-n cui
11 ...ce mai e?
ca nu le stiu nici io pe toate...

asta-i al irinei,nu-i universal valabil...
dixit!
preci
Postat pe 8 August 2010 21:54
1 Eu sunt forumu' tau,sa n-ai alte foarume inafara de mine
2.Sa nu fii necioplit
3. Sa nu mai deschizi topice despre Dumnezeu ca sunt destule.
4. Adu-ti aminte de ziua userilor si zi pe forum.
5. Nu scrie de rau despre soacra ca s-ar putea sa citeasca.
6. Sa nu ucizi sperante.
7. Sa-i dai dreptate lui Roby
8. Sa nu-ti insusesti postari.
9. Sa nu fii aplaudac
10. Sa nu mai faca Nuti dulcetzuri si gemuri ca le pofteste toata lumea .
Doara
Postat pe 8 August 2010 22:00
Ioi!!! Blasfemie!!!!!



Tylly
Postat pe 8 August 2010 22:02

breeee... da' ce-o sa va mai afuriseascaaaa!!!
sa nu veniti la mine sa va dezleg, ca io cer plata in natiurlih... si nu crez ca va veti permite

iote la Cell ce cumincioara s-a facut!
Thor_again
Postat pe 8 August 2010 22:04
thorele...
baga si tu o varianta,s-avem de unde alege...
preci
Postat pe 8 August 2010 22:07
Dorulet.......asa blestem...nu gasesti altceva....sa plec pe marte...sa cunosc un extraterestru.....
nuti_vio
Postat pe 8 August 2010 22:08
Eu n-am zis de rau. Trebuie sa avem ceva porunci si pe aici. Ca vezi ca altfel lumea isi face de cap si iese cearta.
Doara
Postat pe 8 August 2010 22:08
precilicio,
maine, mami, ca amu tre' sa fug conform cu mesajul din privata
Thor_again
Postat pe 8 August 2010 22:09
cred ca sunt mai mult de 10
si cred ca ar mai fi si altele
lady_in_black1
Postat pe 8 August 2010 22:09
Pai nu-i blestem mai. Dar e porunca: 10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau. Cum sa nu poftesc mai Nuti la dulceata ta? Ihm? Ia zi? Crezi ca se poate?
Doara
Postat pe 8 August 2010 22:09
nutzi...
sh'asa nu te sanctifica nimeni,io zic sa n-o respecti pe aia...

da' daca n-o respecti iti dam pedeapsa: sa ne trimiti cu fedexu' baremi cate un borcan...
preci
Postat pe 8 August 2010 22:10
Eu stau cu lingurita pregatita din primavara.
Doara
Postat pe 8 August 2010 22:11
blacky...
poi baga,mami...
completeaza...

bre,daca nu mai scriu,sa stiti ca m-a traznit...
preci
Postat pe 8 August 2010 22:12
Si eu dupa tine.
Doara
Postat pe 8 August 2010 22:12
Ok, pofticioselor...ma supun.....pedepsei....
Si la voi ploua....tuna?
nuti_vio
Postat pe 8 August 2010 22:14
mi-e cam teama preci
la mine ploua,tuna si fulgera
nu m-as risca
lady_in_black1
Postat pe 8 August 2010 22:15
De mine ai scapat, ca mie nu-mi place dulceata, dar ca sa nu te simti prost ca ma nedreptatesti, poti sa-mi trimiti un borcan cu finetti...

Tylly
Postat pe 8 August 2010 22:18
celestico...
daca nu porcaiesti nicio porunca,nema finetti...

si la mine tuneaza...
da' cre' ca-si tuneaza vecinu' motoru'...
preci
Postat pe 8 August 2010 22:20
Haide, bre! La toti tuna si fulgera numai la constanta nu se clatina frunza?
Nu fiti egoisti! Trimiteti si la mine un strop de ploaie...
Tylly
Postat pe 8 August 2010 22:20
Ok...s-a facut.... ti-l trimit pe Floris...cand ajung la mare La mine zici ca venit potopul...
nuti_vio
Postat pe 8 August 2010 22:21
Stropu` sa fie cu tot cu fulger?
AMELYY
Postat pe 8 August 2010 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum isi poate pastra pacea in suflet un angajat atunci cand seful lui e un om artagos si rau? 1 De la: xenaluptatoareainimoasa 4 Septembrie 2010 15:44
Cancer-tratament in Romania sau in afara? 14 De la: garbo_5215 15 Septembrie 2013 11:32
Casatoria 29 De la: mirciulik78 11 Mai 2010 20:26
cine ma poate ajuta cu un raspuns 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:57
vopsea de par 3 De la: Micass 10 Iulie 2009 22:06
Setari Cookie-uri