Fidela sau Infidela?

ii ca mersul pe bicicleta o data invatat nu mai uiti
vezi ca s-ar putea sa iti placa si atunci ce te faci
tusi_Oli
Postat pe 11 August 2010 15:52
Daniela draga.....scuza-ma ca ti-o spun asa....dar dai dovada totala de imaturitate.
Pana stai sa-ti folosesti capshorul in a compune povestioara vietii tale pe un forum...unde cate minti...atatea viziuni...mai bine incearca sa te intelegi pe tine.Cauta ratiunea,echilibrul si calea corecta pentru tine si fetita ta.Citeste,documenteaza-te asupra schimbarilor care intervin dupa o anumita varsta,cauta sa te intelegi....nicidecum sa te condamni.Intrebarea ta acum ar trebui sa fie"Ce se intampla cu mine?"....nicidecum chestia cu remuscarile.Ce credeai ca vei intalni pe un forum la o astfel de situatie?Iti spun eu...injurii,ponegriri...si sarcasm.Este si normal....problema pusa imatur...raspunsuri pe masura.
Cel mai bun prieten al tau esti tu,doar tu poti sa ai solutia corecta.Ai incredere in tine,fi stapana pe simturile si sentimentele tale.
.....si ....eu zic ca e cazul sa te gandesti deja la o explicatie ,in cazul ca afla sotul tau.Este foarte posibil,intrucat un secret daca este stiut de o a doua persoana...nu mai este un secret.Iar in cazul tau.....e deja o problema expusa...nicidecum un secret.Si mai ales ca atunci cand "faci treaba mare in jurul casei"...pute.
Deci...fi inteleapta,cauta-ti echilibrul,invata sa traiesti cu povara greselilor,pentru ca fiecare om are greseli...de diferite naturi si pentru a gasi solutia problemei...trebuie sa gasesti cauza care a creat aceasta problema.Concentreaza-te asupra a ceea ce trebuie....da-le incolo de remuscari.
ITI DORESC NUMAI BINE!!

walkiria
Postat pe 11 August 2010 16:48
Walki,
esti bine, mami?
n-ai papat nimic stricat, alterat... nu te doare nimic?
Thor_again
Postat pe 11 August 2010 17:38
De la: Thor_again, la data 2010-08-11 17:38:28Walki,
esti bine, mami?
n-ai papat nimic stricat, alterat... nu te doare nimic?


de ce thorutz maica???Am inceput sa dau semne???
walkiria
Postat pe 11 August 2010 17:40
giast ceching, mami, giast ceching...
Thor_again
Postat pe 11 August 2010 17:49
sunt ok ....am trecut de ceching....:P ...
acum m-au bagat la testari
walkiria
Postat pe 11 August 2010 18:11
inca verifica...
lala_cri
Postat pe 11 August 2010 18:13
mult si bineeeee....:))
walkiria
Postat pe 11 August 2010 18:16
deci...i-o fi zis fata la sotzu`?
si-a recunoscut faptele?
ca am vazut ca intreba...cum oare...unele fomei....care inseala...ani la rand...oare...cum s-or simti ele?
si...cum spunea cineva...ce-o impiedica oare sa afle?
daca tot a comis-o...ce mai e pana dincolo?
se oprste biata fata la jumatea drumului?
fata...FA-O!!!!...pan` la cap!....sa vezi ce simt cele ce o fac de multa vreme!!
ovidiu42
Postat pe 11 August 2010 20:28
Pe mine ma enerveaza cei care incercand sa-si minimalizeze greseala arata cu degetul spre aia care au facut greseli mai mari. DAca tot ai gresit, si stii ca ai gresit, asuma-ti.
Doara
Postat pe 11 August 2010 20:33
pe mine ma enerveaza exprimarea asta cu "greseala". Ce greseala?
Gresesti cind arzi friptura. Cind inseli nu mai e vorba de greseala - asta e cel mai grav. Faci ce iti spune sufletul - iar sufletul spune altceva decit mintea. constiinta, educatia... Pe de alta parte, educatia poti sa ti-o renegi. Sufletul, nu. E clar ca e ceva putred, ma putred decit faptul ca "ai gresit".
Cind am ajuns sa "gresesc" - si am fost in situatia asta - mi-am dat seama cat de straina imi era viata mea proprie, de am ajuns la asa ceva. Mai exact, am realizat ca nu e locul meu linga omul cu care credeam ca ma potrivesc, ca in sinea mea am asteptat tot timpul altceva fara sa constientizez, ca nu eram cu adevarat o familie - eram doar ce imi imaginam eu ca ar trebui sa fie o familie. Traiam in niste tipare false care, previzibil, s-au darimat la un moment dat....
Daca am gresit fata de cineva, am gresit fata de mine, de fapt.
Din cauza asta sustin ca ar trebui rupte ambele relatii - sint doar doua compromisuri care se completeaza in mod nefericit. Gaseste-l pe ala pe care nu il vei putea insela vreodata.
Pentru ca ideea nu este sa iti reprimi acest impuls - ci sa nu il ai. Dragoste adevarata inseamna sa nu POTI sa te indragostesti de altcineva.
quasaria
Postat pe 11 August 2010 21:28
"ii ca mersul pe bicicleta o data invatat nu mai uiti
vezi ca s-ar putea sa iti placa si atunci ce te faci "
.............
Are dreptate tusa Oli! Pe langa faptul ca s-ar putea sa iti placa, vei "ucide" sistematic sentimentul de vinovatie si .... s-ar putea sa realizezi ca ti-ai "rezolvat" problema in aceasta privinta.
Deci, pana la urma, pe tine ce te macina? Faptul ca ai gresit? Faptul ca vrei sa repari situatia? Sau vrei sa nu mai simti vina? Ia-le pe rand, analizeaza ce ai stricat (care, fie vorba intre noi, e bun stricat ... nimic nu va mai fi cum a fost), iar daca tot nu vrei sa ii spui sotului, cauta macar de il matura pe ala din curtea si din viata voastra, apoi inabusa sentimentul de vinovatie iubindu-ti si respectandu-ti sotul la superlativ. Asta asa, ca sa iti mai adormi constiinta. Desi ar trebui sa te gandesti cam cum va reactiona si "Don Juan", sa nu cumva sa inceapa sa te santajeze, sa stai cumva cu teama ca nu stii cand va veni ziua sau ceasul cand se va apuca sa vorbeasca gura fara el (ori la betie, ori sa se laude la vreun alt cunoscut, naiba mai stie). Si atunci ce ii vei mai indruga sotului? Bine, daca esti fata isteata, pana la urma .... ii poti spune ca tocmai de aia nu ai vrut sa mai vina pe la voi, pentru ca se dadea la tine si ai preferat sa rezolvi problema in felul tau. Desi cu minciunile astea ...
Doinita201
Postat pe 11 August 2010 21:32
mda...
aia in care vezi doar gramezi de organe ambalate in piele pe strada,nu "uau! ce popou foutabi!" si nici "uuuu! ce triceps fermecator!",aia-i dragoste adevarata...
preci
Postat pe 11 August 2010 21:37
Din cauza asta sustin ca ar trebui rupte ambele relatii - sint doar doua compromisuri care se completeaza in mod nefericit. Gaseste-l pe ala pe care nu il vei putea insela vreodata.
Pentru ca ideea nu este sa iti reprimi acest impuls - ci sa nu il ai. Dragoste adevarata inseamna sa nu POTI sa te indragostesti de altcineva.
...............
Q, sa iti dea Domnul minte limpede si de aici inainte! ASTA ma tot chinuiam, printre randuri, sa explic. Nu faptul ca ai facut aia sau ailalta, ci DE CE ai fost in situatia de a dori asa ceva, asta este important. Bine, oricum cred ca trebuie sa tinem cont si de sensibilitatea partenerului, sa incercam sa nu ranim sau macar sa fim corecti si sa ne asumam responsabilitatea faptelor.
Doinita201
Postat pe 11 August 2010 21:39
Eu nici nu mai cred in dragoste...
Cred ca nu exista... dragoste adevarata
picaturaderoua
Postat pe 11 August 2010 21:41
Ca sa poata fi sincera cu partenerul...intai trebuie sa fie cu ea insasi.De aceea si spuneam ca nu ar trebui sa bage in seama remuscarile...sunt tardive...trebuie intai sa realizeze ceea ce se intampla de fapt cu ea.Apoi vine acceptarea ....a schimbarii sentimentelor ei...a prioritatilor...a dorintelor.Intai impacarea cu ea...apoi sa se gandesca cum trebuie procedat in cazul partenerului.In orice caz...de ranit va rani...depinde cum o va face.Niciodata nu poate fi un "happy end".....cineva sufera mai mult....Dar daca face asta cu sinceritate si fermitate....este pe jumatate absolvita!Darrrrr....credei ca va face asta???Eu la cat o vad de dezorientata si pierduta....va iesi un dezastru.Doar trebuie sa respecte ordinea prioritatilor!
walkiria
Postat pe 11 August 2010 21:52
De la: picaturaderoua, la data 2010-08-11 21:41:57Eu nici nu mai cred in dragoste...
Cred ca nu exista... dragoste adevarata


Tinand cont de relativitatea vietii...si dragostea e relativa.Exista....se manifesta diferit...in functie de situatie si persoana.Si cred ca exista acea dragoste adevarat...unica in viata!!Chiar daca de cele mai multe ori....nu are un final fericit.Dar care ramane in suflet pentru toata viata...indiferent cum decurge ea!
walkiria
Postat pe 11 August 2010 21:55
Q.. corect .
Freya_
Postat pe 11 August 2010 21:56
Deci sa inteleg ca dragostea adevarata e cea care nu o traiesti pana la final. Pentru ca intotdeauna apreciezi mai mult ce nu ai...
picaturaderoua
Postat pe 11 August 2010 22:02
Dragoste adevarata e aia in care sint cu el pentru ca nu mi-as dori sa fiu in nici o alta parte. Chiar daca exista tricepsi mai ... ptiu, mai frumosi vroiam sa zic , barbati care m-ar iubi mai mult, sau care mi-ar oferi mai mult, sau mai sincer, sau altfel, eu il vreau PE ASTA.
In fiecare zi si in fiecare noapte.
Este extrem de simplu.
quasaria
Postat pe 11 August 2010 22:22
Aparent...
Pentru ca la un moment dat ajungi sa nu il mai vrei.
Because
E firesc...
Si atunci?
Poti alege in a sta si lancezi in acea relatie... sau poti alege sa incepi o alta...
Si revin cu intrebarea: Exista dragoste adevarata?
Eu cred ca nu!
picaturaderoua
Postat pe 11 August 2010 22:56
nu cred ca e firesc....
Cred ca sint oameni care s-au iubit pina la moarte si dupa aia.
quasaria
Postat pe 11 August 2010 23:35
"..Gaseste-l pe ala pe care nu il vei putea insela vreodata.."

nu exista..,si nu va exista niciodata Q..
si ce e mai rau..,e faptul ca suntem constienti de asta..
gaseste-l...,gasesteee-ll..,gaseeeesssttteeeelll...
pai ca sa gasesti..,nu trebuie sa cauti..?
si cautand.., zburand din floare in floare..,nu se cheama ca esti...cautator..(inseli)?
hai sa terminam cu prostiile..
deci fout..,si fout..,si iar fout..,pana simt ca am obosit si ma opresc la una..,careia ii spun..:draga mea..,de ai stii cat te-am cautat..


roby_cado
Postat pe 12 August 2010 00:24
roby...nu cred ca asta era ideaa
cred ca era chestia aia cu sufletul pereche
dar cred ca pe ala nu trebuie sa-l cauti
vine singur



cred....inca al meu nu a venit
lady_in_black1
Postat pe 12 August 2010 00:28
nu stiu cati dintre noi se pot casatori,daca nu cred cu tarie ca cel ales e sufletul pereche..
dupa care...,mai apare un prieten..,mai vedem un defect la partener..,etc..,ce dreaq..
roby_cado
Postat pe 12 August 2010 00:32
De la: quasaria, la data 2010-08-11 23:35:33nu cred ca e firesc....
Cred ca sint oameni care s-au iubit pina la moarte si dupa aia.


in limitele normalitatii...aceste iubiri sunt extrem de rare.Cred ca exista iubirea adevarata dar mai cred ca acestea nu sunt iubiri implinite.De obicei iubirea e umbrita de viata de zi cu zi...de rutina...Se poate ca la un moment dat in viata sa spui...acesta este....dar poate fi prea tarziu.....sau poate ne inselam.Relativitatea vietii...face ca totul sa fie relativ.Iubirea...ura....orice alt sentiment.Exista iubire adevarata....dar oare cati stim sa o recunoastem...sau sa luptam pentru ea?Si uite asa...iubiri pierdute...sperante desharte....dorinte neimplinite....viata neimplinita!
Asa ca...sa iubim tot ceea ce simtim ca trebuie iubit....sa ne bucuram de tot ceea ce viata ne scoate in cale....iubirea e pretutindeni....in suflete...deci e vesnica.
walkiria
Postat pe 12 August 2010 00:33
DUMNEZEU I-TI DA DA NU-TI BAGA SI IN TRAISTA .............sigur ca tre sa intalnesti persoana care te inplineste sufleteste
garbo074997
Postat pe 12 August 2010 00:34
al meu e clar imperfect ......da io il iobesc asa cum e .......credeti ca sant defecta?
garbo074997
Postat pe 12 August 2010 00:36
De la: roby_cado, la data 2010-08-12 00:32:10nu stiu cati dintre noi se pot casatori,daca nu cred cu tarie ca cel ales e sufletul pereche..
dupa care...,mai apare un prieten..,mai vedem un defect la partener..,etc..,ce dreaq..


lar faza cu casatoria...e loterie.De multe ori ne grabim sa o facem in timp util....si normal ca luam ce apucam.Poate exagerez....luam ceea ce credem in momentul respectiv ca iubim.Cand ne casatorim...o facem de tineri.Apoi experienta vietii ne schimba....si ne intrebam"oare ce caut langa omul/femeia asta"....eee....filozofii grele...dar explicabile.Unii...au stea ...si nimeresc din prima....
walkiria
Postat pe 12 August 2010 00:38
De la: garbo074997, la data 2010-08-12 00:36:30al meu e clar imperfect ......da io il iobesc asa cum e .......credeti ca sant defecta?

nu esti defecta....trebuia sa-l iubeasca si pe el cineva...
walkiria
Postat pe 12 August 2010 00:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amanta de cariera. Statut de invidiat sau de compatimit? 449 De la: daria_pet 3 Ianuarie 2010 20:40
De ce oamenii destepti isi gasesc greu parteneriii? 2 De la: xenaluptatoareainimoasa 20 August 2010 11:14
Invitatie la studiu - dezvoltarea in firme 1 De la: Ander 14 Februarie 2012 23:45
URARI 27 De la: garbo_19362 23 Ianuarie 2014 21:16
SA NU RIDETI CA SE IA ....! 8 De la: VOIAJOR 1 Octombrie 2012 11:42
Setari Cookie-uri