Nu reusesc sa ma adaptez

De curand mi-am schimbat locul de munca dupa 16 ani de stat in acelasi loc. Am plecat pentru ca a trebuit, nu pentru ca am vrut. Imi este groaznic de greu si abia ma descurc. Nu reusesc sub nicio forma sa ma adaptez... nu imi place locul, nu imi plac colegii.... nu imi vine sa ma duc la munca! nu mai merg si nu mai fac nimic cu drag.....uneori imi vine sa imi dau demisia, dar asta inseamna sa renunt... nu vreau!
garbo_1505
Postat pe 20 Aprilie 2012 16:37
si de ce sa stai daca nu iti place nimic? Doar pentru ca nu vrei "sa renunti" - la ce,? Nu vrei sa renunti s iti faci viata un calvar in fiecare zi?! Nu renunta, atunci... Fa-ti-o.
quasaria
Postat pe 20 Aprilie 2012 16:40

...M'da, greu !....oricum ii greu/fie ca ramai/fie ca pleci!....de cat sa te "complici"

mai mult decat esti,mai bine ia o Pauza!...." cu drag faceai" in locu' celalalt
acu' esti in altu...daaa! Te pominesti ca te supraevaluezi intr-un timp asa scurt ...si colegii nu ti-o zambit / masura!


....nu-si face ei viatza "calvar"/le-o face celor din jur (s-o face p'a niznaiu )
Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2012 18:09
Intra in..somaj!!Acolo te vei "adapta" ff usor!! In loc sa te multumesti ca AI UNDE lucra...vrei si covor rosu?? Numai de tine depinde sa-ti faci munca usoara..ori aici,in noul tau loc de munca..poate..chiar trebiue sa muncesti!! Si poate de-aceea nu-ti place...
Uneori calatorim cu atatia oameni care ,poate,nu ne plac..ce ne dam jos din mijlocul de transport?Nu!Calatorim asa si dam cu IGNORE!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Aprilie 2012 15:06
treebuie sa existe si ceva pozitiv,banii cel putin.
si altele,ia descopera.
colegii,fiecare tre sa aiba ceva frumos si bun,o parte frumoasa,
te obisnuisei dincolo,si de aia e greu acum.
adaptarea dureaza,nu se face in primele luni primavara.
daniilia
Postat pe 27 Aprilie 2012 22:25
...Democratia inseamna si schimbare!...si chiar a locului de munca!...unii din noi se adapteaza din mers!...incearca si vei reusi...daca ai scorpii in jurul tau, da-le otrava sa manance!...sau fa-le sa-ti manance din palma!...fii necrutatoare si perseverenta , asa vei ajunge departe. Cred ca mai bine era sa scrii in articol ca nu reusesc sa ma acomodez!...iti dau dreptate, mi s-a intamplat si mie!...mult succes !
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 07:05
Incearca sa redscoperi IUBIREA fata de aproaperele tau,
garbo221174
Postat pe 28 Aprilie 2012 08:44
Ceea ce ti se intampla este perfect normal si de inteles ,toate inceputurile sunt grele.Exista persoane care sunt mai sensibile si se adapteaza mai greu la nou si la schimbare.Oamenilr le place in general stabilitatea,scimbarile ai bulverseaza,este ca si atunci cand te muti in alta locuinta totul este nou nu sti ce si unde se gaseste,ai nevoie de timp de acomodare.Depinde foarte mult si de noii colegi,cum se poarta cu tine sunt colective care te primesc cu raceala sau cu precautie.Ai rabdare si daca iti doresti cu adevarat te vei obisnui ,dar trebuie sa faci un efort de vointa suplimentar.Cu multa simpatie Adrian
garbo265966
Postat pe 28 Aprilie 2012 09:33
...si noi p-aicea pe Garbo ne acomodam mai greu unii cu altii, in sfaturi, pareri, etc...daramite tu!!!...c'est la vie!!!
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 10:16
problema e la tine,nu la noul loc de munca
madalaine
Postat pe 28 Aprilie 2012 13:34
De la: garbo221174, la data 2012-04-28 08:44:31Incearca sa redscoperi IUBIREA fata de aproaperele tau,



da, fix la locul de munca.
Incepe si toate sedintele cu Tatal Nostru si s-a rezolvat.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 13:55
De la: garbo221174, la data 2012-04-28 08:44:31Incearca sa redscoperi IUBIREA fata de aproaperele tau,



Mda...cum sa nu ?! Chestia asta tine fix 5 minute dupa slujba de la biserica Iar daca acei colegi sunt naspa si ii fac nasoale, tot ar mai trebuii sa gaseasca ceva bun in ei?
Amor_Aeternus
Postat pe 28 Aprilie 2012 15:32
De la: garbo221174, la data 2012-04-28 08:44:31Incearca sa redscoperi IUBIREA fata de aproaperele tau,


...un copaaaaac cu flooooori.............
chiar crezi ce spui? wow! cand lucrezi cu cel putin inca o persoana in birou este imposibil sa nu se duca sa vorbeasca in alt birou;
cans lucrezi cu persoane mai multe in acelasi birou este nenorocire, nu se aplica "teorema" ta!

Pentru cea care a deschis topicul, va trebui sa gasesti o cale sa comunici cu colegii tai, e imposibil sa nu gasesti
adeline
Postat pe 28 Aprilie 2012 21:17
ma rog, cred ca se poate si sa nimeresti intr-un colectiv imposibil: mie mi s-a intimplat o singura data, dar mi s-a intimplat. Genul "bisericuta" veche care nu digera nici un fel de nou venit, cu atit mai putin pe vreo pozitie mai breaza, pentru ca bineinteles ca aveau impresia ca toate posturile de conducere li se cuveneau, ca doar tricotau pe acolo din 1800 toamna... si stiau si toate fostele neveste ale managerilor, si stateau si la cafelute cu soacrele, si dadusera si porcu' de multe craciunuri, si au jucat si pe la nuntile celorlalti angajati... si uite ca vine una noua care n-a poupat atitea funduri pina acum si le ia postul!
Cam asta era ideea.
Vreo luna au incercat sa se lamureasca ei ce amant secret m-a adus, ca precis altfel n-aveam cum sa intru in marea lor firma. Noroc ca am avut interviul cu o femeie, ca daca se intimpla sa fie barbat, oricare ar fi fost ala, "ne cuplau" precis. Cind vorbeam la telefon se facea liniste absoluta, ca vroiau toti, de fapt toate, sa auda fiecare cuvintel, ca sa iasa ulterior pe hol la cafea si sa faca interpretare pe text...:-)))
Bineinteles, poti sa te amuzi, dar si amuzamentul asta trece la un moment dat si incepe sa te irite situatia.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 22:34
De la: garbo_1505, la data 2012-04-20 16:37:22De curand mi-am schimbat locul de munca dupa 16 ani de stat in acelasi loc. Am plecat pentru ca a trebuit, nu pentru ca am vrut. Imi este groaznic de greu si abia ma descurc. Nu reusesc sub nicio forma sa ma adaptez... nu imi place locul, nu imi plac colegii.... nu imi vine sa ma duc la munca! nu mai merg si nu mai fac nimic cu drag.....uneori imi vine sa imi dau demisia, dar asta inseamna sa renunt... nu vreau!


Presupun ca nevoia de bani este singura care te tine acolo.
Eu pot sa inteleg asta dar cred ca e foarte greu.Am avut norocul sa lucrez cu multa placere mereu acolo unde am avut serviciul.Mi-a palcut meseria mea .Nu stiu daca as fi rezistat daca as fi fost ca tine acuma....

cornelia_leia
Postat pe 28 Aprilie 2012 22:41
Poate solutia ar fi, daca se poate, sa te reintorci la locul vechi de munca. Daca nu, in cel mai rau caz termini cu atacuri de panica sau depresie. Si mie mi s-a intamplat, cu multi ani in urma, era ingrozitor, doar patru oameni si nici aia nu-si vorbeau intre ei timp de 8 ore. Am rezistat 2 luni, ajunsesem sa-mi spal blugii in fiecare zi, sa intre la apa, de cat slabisem. Iar unei cunostinte de-ale mele i s-a intamplat la fel, mult timp dupa ce a plecat tremura cand trecea prin apropierea vechiului loc de munca. Ia treaba in serios daca vezi ca nu merge si nu merge.
garbo167843
Postat pe 29 Aprilie 2012 09:41
Ai dreptate "quasaria", se poate intampla si asta. Si mie mi s-a intamplat dar problema este ca nu toti sunt asa de rai , de obicei exista vreo doua trei majalagioaice care iti fac viata urata, dar daca le ataci din prima , cand au deschis gura sa te muste , le dai peste bot.
Daca le faci sa le para rau ca s-au luat de tine atunci ai liniste la locul de munca.
adeline
Postat pe 29 Aprilie 2012 16:10
Acorda-ti ceva mai mult timp pentru acomodare.Nu conteaza atat de mult colegii si primirea pe cat conteaza ce iti doresti tu cu adevarat.Iti doresti servici,iti doresti posibilitatea de a nu depinde de altii,iti doresti sa reusesti,atunci oricat de greu iti va fi va trebui sa lupti si nicidecum sa nu te dai batuta cu una cu doua.Daca nu vei fi persoana potrivita pt acea slujba,ti se va spune si te vor da afara.Dar nu trai si nu astepta acest lucru,ci din contra,comportate ca si cand totul iti vine ca o manusa.Invata sa te apreciezi mai mult si sa nu te mai subestimezi,zambind si vazandu-te si ceilalti increzatoare in fortele tale,cu totii te vor accepta mai usor in randul lor.Si apoi poti fi de acord cu ei 8 ore di zi,dupa care sa te deconectezi in restul zilei.Toata lumea o face.Asadar nici tie nu iti va fi imposibil.
trandafir1
Postat pe 3 Mai 2012 15:57
Eu te inteleg perfect! Este fff. greu sa pleci dintr un loc unde ai prins radacini! Eu am fost in situatia ta.Eu am plecat de incapatanata dupa 10 ani de munca. Era groaznic!Ma trezeam dimineata si ma gandeam **ce mult imi place sa plec la munca ** dar............ nu mi placea de loc, am rezistat din octombrie pana in aprilie acel cosmar.Am lasat mandria la o parte si m am intors!Tu vezi daca poti sa te acomodezi si nu face comparatie intre sefii de aici si cei avuti dincolo, incearca sa vezi totusi ce ti place!Daca nu.. poti atunci incearca in alta parte, dar se pare ca va fi la fel!Va trebui sa te acomodezi!Gandeste te la munca si atat nu la ceilalti!Succes!
Jojolin
Postat pe 7 Mai 2012 08:06
De la: quasaria, la data 2012-04-28 22:34:09ma rog, cred ca se poate si sa nimeresti intr-un colectiv imposibil: mie mi s-a intimplat o singura data, dar mi s-a intimplat. Genul "bisericuta" veche care nu digera nici un fel de nou venit, cu atit mai putin pe vreo pozitie mai breaza, pentru ca bineinteles ca aveau impresia ca toate posturile de conducere li se cuveneau, ca doar tricotau pe acolo din 1800 toamna... si stiau si toate fostele neveste ale managerilor, si stateau si la cafelute cu soacrele, si dadusera si porcu' de multe craciunuri, si au jucat si pe la nuntile celorlalti angajati... si uite ca vine una noua care n-a poupat atitea funduri pina acum si le ia postul!
Cam asta era ideea.
Vreo luna au incercat sa se lamureasca ei ce amant secret m-a adus, ca precis altfel n-aveam cum sa intru in marea lor firma. Noroc ca am avut interviul cu o femeie, ca daca se intimpla sa fie barbat, oricare ar fi fost ala, "ne cuplau" precis. Cind vorbeam la telefon se facea liniste absoluta, ca vroiau toti, de fapt toate, sa auda fiecare cuvintel, ca sa iasa ulterior pe hol la cafea si sa faca interpretare pe text...:-)))
Bineinteles, poti sa te amuzi, dar si amuzamentul asta trece la un moment dat si incepe sa te irite situatia.


si??? ce ai facut pana la urma? ca exact asta intreaba si fata, ce e mai bine sa faca?
Evident, si eu am trecut prin asta...Dupa luni de chin, cand mi-am dat demisia m-am simtit eliberata psihic ( lucru rar la mine! ).
Nu putem scapa de toate mediile aducatoare de stres din viata noastra, dar de asta cu serviciul, sigur da! Parerea mea: cauta-ti alt job! Te vei simtii mai bine!:)
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 12:07
m-am gindit daca merita sa ma agit si sa imi scot leadershipul la inaintare sau duca-se dreak... si am ajuns la concluzia ca mai bine duca-se dreak, nu merita efortul sa le manipulez.
Asa ca vreo sase luni cit am avut assignmentul le-am aliniat la modul propriu: numai bentita in cap nu le-am pus. Venit la 8,plecat fix la 5, target pe zile, juma de ora pauza de masa, monitorizare mail, monitorizare telefoane, raport zilnic - nu ti-ai facut treaba azi, taiat salariul azi. Iti convine bine, nu-ti convine pa, acelasi lucru mi se aplica si mie. Nu sintem aici sa socializam, sa udam florile, sa hranim pisicile (!!) cite o ora si sa ne hlizim la pps-uri cu poze - bisericute la tine acasa.
Se poate si asta... si da rezultate... Dupa parerea mea, alte politici dau rezultate mai bune, dar daca cu materialul asta lucrezi, lucrezi si asa.

Iar asta se poate face de pe orice pozitie, nu numai de conducere... Iti resetezi scopul: scopul tau acolo e sa fii eficient, nu prietenos. Nimeni din management nu va avea tupeul vreodata sa zica ca nu e asa, nu conteaza sa fii productiv si eficient, deci sefimea o sa o ai de partea ta, fire si numai formal, oricum.
quasaria
Postat pe 10 Mai 2012 12:35
Auci! Daca asi fi sef, exact ca-n descrierea ta asi face. Dur, dar eficient! Dar ca subaltern... nu prea-mi mai place cum zici!:))
Asadar, nu zici bine, dar imi place cum gandesti!:))
Coriss_2938
Postat pe 10 Mai 2012 12:52
Nu e necesar sa-ti iubesti colegii/colegele ( sa va agreati reciproc) ca nu e un club de socializare e serviciu, deci daca iti palce munca ta prea putin conteaza cei ce se fataie in jurul tau.....
cornelia_leia
Postat pe 10 Mai 2012 15:33
ideal e sa fie ambele. Sa te trezesti dimineata si sa VREI sa te duci, nu sa injuri baga-mi-as, iar le vad mutra alora...
Dar daca nu se poate altfel, reduci la basic: sint acolo sa fac bani. Punct.
quasaria
Postat pe 10 Mai 2012 15:53
De la: garbo_1505, la data 2012-04-20 16:37:22De curand mi-am schimbat locul de munca dupa 16 ani de stat in acelasi loc. Am plecat pentru ca a trebuit, nu pentru ca am vrut. Imi este groaznic de greu si abia ma descurc. Nu reusesc sub nicio forma sa ma adaptez... nu imi place locul, nu imi plac colegii.... nu imi vine sa ma duc la munca! nu mai merg si nu mai fac nimic cu drag.....uneori imi vine sa imi dau demisia, dar asta inseamna sa renunt... nu vreau!

http://www.youtube.com/watch?v=yVZRg0JRS-4&NR=1&feature=endscreen
VOIAJOR
Postat pe 10 Mai 2012 23:34
De la: Amor_sempiternus, la data 2012-04-28 15:32:14
De la: garbo221174, la data 2012-04-28 08:44:31Incearca sa redscoperi IUBIREA fata de aproaperele tau,



Mda...cum sa nu ?! Chestia asta tine fix 5 minute dupa slujba de la biserica Iar daca acei colegi sunt naspa si ii fac nasoale, tot ar mai trebuii sa gaseasca ceva bun in ei?

Sa gaseasca ritmul
http://www.youtube.com/watch?v=xECUtjdcAFc&feature=relmfu
VOIAJOR
Postat pe 10 Mai 2012 23:44
au trecut 8 luni si ceva de la deschiderea topicului....oare te-ai adaptat in final???
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 14:42
inteleg intr-un fel..am trecut si eu prin cateva situatii de genul....uneori am reusit sa ma adaptez intr-un final ptr ca mi-am vazut interesul...adica strict castigul financiar.....iar alteori nu....ptr ca nici castigul nu prea se intrevedea....de colegi nu vb.....conteaza mai putin. In fond la locul de munca te duci sa faci un ban,nu sa legi prietenii,,,,si cata vreme ai in minte tot timpul acest aspect....adaptarea ar trebui sa vinba de la sine. Nu trebuie sa fii sincer cu colegii si sa-ti expui viata pe tapet,,trebuie sa pastrezi doar o relatie formala in mod diplomat....atat cat sa poti convietui pe parcursul programului.Cateodata e ff bine sa fii mai rezervat. Dar de obicei locul de munca devine a doua casa iar schimbarea lui e ca si cand vine cineva si te da afara din casa.
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
job in vacanta 1 De la: kidz000948 18 Mai 2011 10:04
cuvinte 8 De la: alushy 27 Decembrie 2009 22:59
unde gasesc echilibru mamicile singure? 14 De la: Blue_Tattoo 23 Aprilie 2010 15:10
test psihologic simplu dar serios! 129 De la: gianiblue 15 Ianuarie 2016 21:51
V-ATI LASA barbatii sa se duca cu alta pentru un milion de EUR? 27 De la: garbo181472 9 Ianuarie 2011 12:08
Setari Cookie-uri