Fidela sau Infidela?

la asa problema,asa rezolvare....
lady_in_black1
Postat pe 8 August 2010 21:40
http://mamica24h.desprecopii.com/galerie-foto/nazdravana-1741

multumim!
cory_emy
Postat pe 10 August 2010 01:39
De la: danyella04, la data 2010-08-08 21:35:58mutumesc ovidiu pentru sfaturile sarcastice pe care mi-le dai.




fetita...scz mami da....zau ca e putin deplasat...in viziunea mea...situatia pe care o expui tu!!
iar daca e reala...devine...chiar stupid...daca tot ai facut-o...sa te impaunezi cu asa ceva...sub pretextul ca...ceri un sfat!!!
sincer...daca ai putina ratiune...cam ce raspunsuri te asteptai sa primesti la subiectul pus in dezbatere?nu-ti e putin...nu stiu cum...sa mergi acasa...langa EL...si...sa te comporti ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic?
n-ai procese de constiinta?
si tu...imi spui mie ca iti dau sfaturi sarcastice?....sorry...dar pt asa ceva...nu pot da sfaturi!!...si...nici n-as face asta!!
ovidiu42
Postat pe 10 August 2010 16:32
"Buna ,am si eu o mare nedumerire de vre-o 2 ani si poate cineva dintre voi are un sfat folositor; am 27 de ani ,sunt casatorita de 10 si un copil de 4 ani,in urma cu 2 ani (dupa o cearta cu sotul meu) ,m-am apropiat de un prieten comun de al nostru sau mai bine zis el de mine ,dar ceea ce ma surprinde e ca si eu am acceptat aceasta apropiere care in 2 luni s-a transformat in saruturi si mangaieri dar nu mai mult de atat;ceea ce m-a oprit pe mine sa merg mai departe a fost faptul ca el este un bun prieten al sotului meu si l-a fel a fost si pentru mine pana atunci cand mi-a zis ca de mult timp ma doreste dar nu a avut curajul sa mi-o spuna ,sau poate si faptul ca respect foarte mult casnicia si pe sotul meu si ma gandesc mereu ce fel de prieten ii este sotului meu daca el face asa; dar problema sunt eu ca de cate ori ne vedem ne sorbim din priviri si chiar am momente cand il doresc fizic ca am ajuns sa visez noapte de noapte acest lucru (mentionez faptul ca sotul meu este un barbat bun si ca sot, tata dar si in pat); icep sa cred ca m-am prostit in loc sa am mai multa experienta ,sunt constienta ca gresesc si dupa cateva saruturi furtunoase cu el simt ca mi-am inselat sotul dar cand sunt cu el nu pot sa ma abtin simt ca corpul si mintea nu ma mai asculta; nu m-i sa mai intamplat niciodata in 10 ani de casnicie asa ceva si chiar daca nu m-am culcat cu el niciodata simt ca tradez, deci sunt Fidela sau Infidela ,ajutati-ma cu un sfat sau o idee ceva ca nu stiu ce sa fac! "


1. nu ti-ai pus problema cum de tocmai dupa o cearta cu sotul tau ai inceput sa ai aceste "inclinatii" catre prietenul vostru? Mai ales ca ai subliniat ca el s-a apropiat de tine. Te-a prins vulnerabila si nu a scapat momentul sa te ameteasca.
2. fiind prieten comun, este clar ca va stia multe din problemele voastre. Dar nu in calitate de prieten, dupa cum s-a si confirmat pana la urma.
3. ai fost furioasa pe sotul tau, vulnerabila, frustrata, in toane proaste etc. .... daca nu era "pretenul" la indemana poate nici nu ai fi reactionat asa fata de un alt barbat.
4. sa ne intelegem - nu iti iau apararea, doar incerc sa iti limpezesc mintea si sa pricepi cam cum te-ai lasat manipulata. Si din toata povestea asta stii cine rade in pumni: prietenul vostru comun, care isi spune in sinea lui: pe asta am "facut-o" de minti, iar prostul, chiar in casa lui, habar n-are ce se intampla.
5. daca tii totusi la sotul tau, daca il mai respecti indeajuns numai si numai pentru a nu-l lasa la bataia de joc a individului, risca si spune-i tot. Cu orice risc, indiferent ce hotarare va lua in privinta ta, dar va lua o hotarare in cunostinta de cauza. Si se va simti superior fata de porcul de prieten pentru ca va avea avantajul de a cunoaste exact cum stau lucrurile, pe cand "smecherul" - nu.
6. eu iti spun ceva, s-ar putea sa se confirme sau nu, dar este bine sa fii pregatita: sotul tau s-ar putea sa sufere enorm, indiferent ca te-ai culcat sau nu cu individul. Aspectul asta, la o oarecare "consumare" a durerii nici nu va mai prezenta prea multa importanta. Important in sufletul lui este ceea ce ai simtit tu fata de barbatul acela, durata de timp in care l-ati jucat pe degete si faptul ca totul s-a petrecut aproape sub ochii lui. Deci da, esti infidela sau, mai rau, ai tradat si l-ai expus bataii de joc pe cel care, in mod normal, era parte din tine.
7. pentru inceput, pune piciorul in prag, spune-i categoric individului ca nu mai are ce cauta in casa si in preajma voastra si apoi vorbeste cu sotul tau. Indiferent ce va fi, macar de data asta va fi si el in cunostinta de cauza. Daca iti cere sa pleci, pleaca, lasa-l sa-si "urle" amarul cum crede de cuviinta, sa se linisteasca si, cand va putea, te va cauta sa va lamuriti. Dar pana atunci, sa nu ridici ochii asupra lui si sa nu-i treci pe dinainte. Macar mandria asta protejeaza-i-o.

Doinita201
Postat pe 10 August 2010 19:59
multumesc mult doinita pentru sfaturile tale dar nu ii pot marturisi sotului asa ceva deoarece l-as dezamagi prea mult si crede-ma nu merita; vreau doar sa scap de acest sentiment de vinovatie; si sa termin cu celalat(dar oare femeile care isi inseala sotii ani la randul din diverse motive se simt tot asa de vinovate?)
danyella04
Postat pe 10 August 2010 23:51
"..(dar oare femeile care isi inseala sotii ani la randul din diverse motive se simt tot asa de vinovate?).."

pai ce te impiedica mami sa afli..?
roby_cado
Postat pe 11 August 2010 00:01
doinita, uite ce nu inteleg eu: de unde mentalitatea asta ca femeia e "vulnerabila", "ametibila", "manipulata", si, in final , o victima intr-o relatie? Iar barbatul e vinatoru' cu prada in tolba, sau cum?

Stii, pina la urma din pradatorii astia de barbati cam derivam si noi, genetic: cumva am cam fi acelasi singe. Nu ti se pare aberanta filozofia asta ca noi am fi mai ierbivore? Mai batman-batman asa?
La nivel teoretic discutind....
quasaria
Postat pe 11 August 2010 00:07
...eeee..,ce atatea procese de constiinta..,ce atatea framantari..
vezi fata de treaba ca esti chiar ok..
TEORETIC..evident..
roby_cado
Postat pe 11 August 2010 00:14

nu vorbesti serios....
lady_in_black1
Postat pe 11 August 2010 00:21
roby, inteleg ca la mine te referi?
quasaria
Postat pe 11 August 2010 00:23
lady,ba da..

q..,nu mai..,doar am completat putin la postarea ta..
roby_cado
Postat pe 11 August 2010 00:25
pai in cazul asta esti o minune de barbat
lady_in_black1
Postat pe 11 August 2010 00:26
De la: lady_in_black1, la data 2010-08-11 00:26:30pai in cazul asta esti o minune de barbat


he he..,si n-ai vazut tot..
roby_cado
Postat pe 11 August 2010 00:36
astept....provincia
lady_in_black1
Postat pe 11 August 2010 00:37
infidela, mami, fara doar si poate, mai ales ca te simti si vinovata...nu e cazul sa te mai intrebi...du-te si te spovedeste in alta parte, nu pe forum, ca mai intra si copile pe aici care invata de la tine cum sa-si insele prietenii, sotii, amantii, etc......
sora_ilsi
Postat pe 11 August 2010 00:42
copilele din ziua de azi nu iarta nicaaaa si ne da lectii la toti pana raman gravide si vor sa stie ce sa faca
garbo074997
Postat pe 11 August 2010 00:44
si dupa?
sora_ilsi
Postat pe 11 August 2010 00:49
dupa ce? distrug familii fara nici o remuscare sau despart relatii frumoase si nu au nici un regret
garbo074997
Postat pe 11 August 2010 00:54
nimeni nu poate sa desparta pe nimeni intr-o relatie adevarata...
sora_ilsi
Postat pe 11 August 2010 01:01
ar fi bine sa fie adevarat ilsii dar daca i-si pun in cap nu au nici un scrupul si se folosesc de marsavii nu au principii si nicivalori
garbo074997
Postat pe 11 August 2010 01:09
nu crezi ca e mai corect sa descoperi ca relatia nu e adevarata, daca poate fi despartita de fitecine...
sora_ilsi
Postat pe 11 August 2010 01:17
da, siiigur... distrug iluzii frumoase.
De fapt ala oricum ar fi plecat dupa prima fusta.
quasaria
Postat pe 11 August 2010 01:55
De la: danyella04, la data 2010-08-07 16:53:26dar parerea voastra in general despre acest subiect care este,mai ales a celor cu experienta mai multe pentru ca am vazut foarte multe femei infidele neavand nici un proces de constiinta in acesta privinta.


Parerea mea despre acest subiect prefer sa nu o dau ca nu ai avea cum sa intelegi,din moment ce tu consideri ca ai facut o mica greseala,in comparatie cu altele care fac mari greseli. Tu incerci sa te absolvi de orice vina, aratand cu degetul in stanga si in dreapta.
Crede-ma ca nu esti cu nimic mai sus fata de femeile care inseala culcandu-se cu alti barbati.
Pacat de acel copil ,care va avea de suferit, din cauza ca mamica nu stie sa-si stapaneasca instinctele animalice.
bau
Postat pe 11 August 2010 13:07
De la: sora_ilsi, la data 2010-08-11 01:01:14nimeni nu poate sa desparta pe nimeni intr-o relatie adevarata...


bingo!
zambila
Postat pe 11 August 2010 13:17
sa fie cat mai multe relatii adevarate si mare atentie la prieteniii... ,,adevarati"
anisoaraf
Postat pe 11 August 2010 14:07
tot la bla bla bla sa ajuns
ai doua variante spui sau nu spui ce se petrece cu tine...
rezultatul e unul singur TU o sa fi unica ce iesi ciufulita din toata treaba asta
ameno
Postat pe 11 August 2010 14:23
ameno ia baga un ochi si p'aci

http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/12437/Am-40-singura-oare-sunt-gravida.html
tusi_Oli
Postat pe 11 August 2010 14:28
de ce????vrei sa orbesc???
ameno
Postat pe 11 August 2010 14:32
"doinita, uite ce nu inteleg eu: de unde mentalitatea asta ca femeia e "vulnerabila", "ametibila", "manipulata", si, in final , o victima intr-o relatie? Iar barbatul e vinatoru' cu prada in tolba, sau cum? "


Stai sa ne intelegem! Eu m-am referit strict (sau aproape strict) la cazul ei. Nu are nici o scuza ca s-a intamplat ce s-a intamplat, doar vroiam sa subliniez faptul ca dorinta ei de a calca stramb colcaia in stare latenta (poate). A mai gasit si motivul ca s-a certat cu sotul si ... a fost "pretenasul" la indemana. Nu a facut bine nicicum. Nu facea bine nici daca se ducea cu altul, dar parca prea si-a lasat si mandria ei si a sotului la mana idiotului aluia de isi spune prieten. Bineinteles ca si femeia poate fi vanator! Si inca cum ..... Si ea poate sta la panda si posteaza drept prietena, ba te mai si intampina cu zambetul pe buze, manifestand un respect deosebit: "Ce mai faceti, doamna X?" (dar pe ea o interesa ce face domnul X). In fine ... am deviat de la subiect. Oricum, eu cred ca tot ar trebui sa-l puna pe prietenul comun la respect si restul .... vede ea. Iar cu sentimentul de vinovatie pe care tot spune ca il are, ce sa spun? Bine ca il are .... inseamna ca, totusi, constientizeaza cam ce a facut.
Doinita201
Postat pe 11 August 2010 15:38
vreau doar sa scap de acest sentiment de vinovatie; si sa termin cu celalat(dar oare femeile care isi inseala sotii ani la randul din diverse motive se simt tot asa de vinovate?)


.....

Nu vei scapa usor de acest sentiment. Nu stiu cum te vei descurca, daca te vei descurca. Iar pe celelalte, care isi inseala ani la rand sotii ..... lasa-le in plata Domnului, nu e treaba ta cum se simt. Sper ca nu esti invidioasa ca ele pot sa fie mai .... nesimtite.
Doinita201
Postat pe 11 August 2010 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gandeste cu creierul tau. 47 De la: Tigergelu 6 Martie 2016 20:25
Care e cel mai nesimit postac? 7 De la: garbo_4558 14 Ianuarie 2013 01:14
cele mai talentate la.............. 14 De la: me_reloaded 16 Martie 2011 21:55
MINUNILE Parintelui Arsenie Boca ! 59 De la: sandy_bel 12 Iunie 2015 08:45
Ati pleca in China? 117 De la: september 7 Ianuarie 2012 01:17
Setari Cookie-uri