despre obezitate

am un baietel de 4 ani si 9 luni si are greutatea de 30 kg. ce regim trebuie sa-i dau pt. a mai slabi?
anabubulina
Postat pe 24 Mai 2010 10:25
anabubulina bine ai venit
Imi poti spune cat a avut baietelul tau la nastere?medicul ce spune?fiindca banuiesc ca ati fost la medic.Mananca mult?Sau mai exact ce-i dai sa manance?
Multa sanatate
chanty
Postat pe 24 Mai 2010 11:18
regimul ti-l stabileste un nutritionist, pe baza de analize, nu forumistii pe baza de taclale cu sanantea copilului nu e de glumit
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2010 10:30
pinicuta are dreptate un regim ti-l poate da doar un nutritionist insa cred ca la aceasta varsta un copil poate slabi si fara un regim ci respectand doar anumite reguli simple si in primul rand mancand sanatos si facand multa miscare. Daca se elimina prajelile, mancare tip fast food (care place tare mult copiilor), se reduc dulciurile, si se consuma multe legume si fructe asociate cu un eventual curs de innot si in general multa miscare.
Sanatate si
corina_dragoi
Postat pe 25 Mai 2010 14:12
Asa este nutritionistul este cel care poate sa te ajute sa ii schimbi regimul de viata adica nu pot sa cred ca in fiecare zi mananca prajeli sau fast-food(care fie vb intre noi copiii nu au cum sa le placa daca nu ii initiem noi,la ei gusturile sunt in formare)Roberta de exemplu are 4ani si 7 luni si 25kg dar si 118cmceea ce o situeaza in limitele normale,dar am fost la dr sa ma informez,greseala mea era ca o lasam uneori in fata TV-ului sa pape sau alergam dupa ea cu lingura de mancare;de cand mesele sunt respectate si ca timp si ca loc totul e ok;insist sa nu rontaie nimic intre mese,niciodata nu i-am dat sticksuri sau biscuiti (asa ca mi-a venit sau ca ii era pofta);dimineata o masa,la 10 fructe(ambele la gradi)pranz+desert mic,seara numai iaurturi(asa am obisnuit-o de mica) niciodata mancare grea;paine doar daca ii fac vreun sandwich si aia numai neagra si de maxim doua ori pe saptamana;eu eram ca si copil plinuta ,am suferit enorm din cauza asta si e foarte neplacut pentru tine ca parinte sa iti vezi copilul asa;acesta este aspectul secundar in primul rand e vorba de sanatate
emilia2005_kidz
Postat pe 31 Mai 2010 20:50
LA NASTERE A AVUT 3 KG 600
anabubulina
Postat pe 2 Iunie 2010 14:01
buna anabubulina! am si eu o nepotica grasunica tare si a fost la medic si i s-a spus ca momentan poate slabi si fara un regim strict cu conditia sa respecte anumite reguli , si acestea ar fi : mese regulate - trei mese si doua gustari iar intre nimic, gustarile sa fie usoare eventual salate de fructe sau de legume crude , exclus dulciuri din comert dar moderat poate consuma dulce facut in casa, mesele principale sa contina cat mai multe legume si carnita slaba iar cantitatea meselor sa fie scazuta treptat, lichide multe si miscare cat cuprinde.
am uitat sa iti spun ea are 7 ani si 40 kg in masura in care fetita mea are 16 ani si 45 de kg intre ele fiind o diferenta considerabila de cm in inaltime
poate te vor ajuta aceste sfaturi pana vei ajunge si la un medic. succes!
cory_emy
Postat pe 3 Iunie 2010 01:17
parerea mea este ca greutate de la nastere nu are nici o influenta asupra dezvoltarii ulterioare si ma refer la greutate , nepotica mea s-a nascut cu 2,900 dar a fost grasunica inca din primele luni.
cory_emy
Postat pe 3 Iunie 2010 01:20
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute bebelusi super ieftine 1 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:28
bine v-am gasit forumistelor .DUPA CUM SE VEDE SUNT O INTRUSA LA VOI ACASA 31 De la: kidz007477 29 Martie 2010 11:55
Nu bea apa! Please help! 8 De la: andrajuganarucalin 3 Aprilie 2009 20:30
Mamici din Oradea-Rogerius 6 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:45
analize 5 De la: adryaana 29 Octombrie 2009 16:06
Setari Cookie-uri