vreau un bebe

buna! sunt noua pe acest forum
am si eu o problema: vreau sa am bebe. am fost la un medic si mi-a zis k st un cuplu infertil.
incerc de o luna sa raman gravida si inca nimik. iau acid folic, niste vit A,C,E si desire. crede-ti k pot ramane gravida, tb sa-l ascult pe medic k st un cuplu infertil?
delia_r75
Postat pe 29 Octombrie 2008 08:25
buna........eu zic sa nu te alarmezi.o luna nu inseamna nimic;mai asteapta cateva luni si apoi vezi ce se intampla.

dar acel doctor care ti-a spus ca sunteti un cuplu infertil nu ti-a spus si ce trebuie sa faci ca sa poti ramane insarcinata?????? eu zic sa mai consulti inca un medic sa mai vezi o parere.

pana atunci, sanatate si succes.....si cel mai importan fii pozitiva si increzatoare.
horobeanu
Postat pe 30 Octombrie 2008 17:57
Dupa parerea mea diasgnosticul de cuplu infertil se da dupa o serie kunga de analize, atat la femeie cat si la barbat. Asa ca te sfatuiesc sa nu iei in foarte serios ceea ce ti-a spus doctorul acela, nu fi indiferenta, ai putea cauta un alt doctor si v-ati putea face analizele amandoi.
Eu de exemplu am incercat un an si jumatate pana am ramas gravida, am trecut printro serie se emotii luna de luna, si dezamagiri de asemena, pana cand atunci cand a fost momentul s-a intamplat. Nu te stresa foarte tare cu cat te stresezi cu atat sansele sa ramai gravida sunt mai mici.
Pe mine ce m-au ajutat sa raman gravida au fost testele de ovulatie. In luna in care le-am folosit am si ramas gravida. AI putea sa incerci si tu cu ele, si daca de ex vreo trei luni in care folosesti testele de ovulatie si cand esti la ovulatie ca iubiti nu ramai gravida, atunci eu zic ca e cazul sa mergeti sa cautati un medic bun si sa va faceti AMANDOI analizele.
aaaa. si din cate stiu eu vitamine E trebe sa o ia si sotul ca ajuta la calitatea micutilor.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 2 Noiembrie 2008 08:56
BUNA TUTUROR MAMICILOR FERICITE.
SI EU MA CONFRUNT CU ACEEASI PROBLEMA CA SI MADA2008.
AM CICLU NEREGULAT, AM FOST LA DR, SI DE LA UN CONSULT MI-A ZIS K ST CUPLU INFERTIL.
INCERCAM DE VREO2-3 LUNI SI NIMIK.
AM FC SPERMOGRAMA SOTULUI, ESTE IN VALORI NORMALE.
CREDE-TI K TB SA MA STRESEZ.
DA-TI SFATURI.
VA MULTUMESC.
melania_alistar
Postat pe 5 Noiembrie 2008 09:49
Cand un cuplu nu poate sa aiba copii in primul rand se face SPERMOGRAMA care e o analiza de laborator care arata clar daca barbatul e sau nu fertil.
Daca spermograma nu e normala se merge la UROLOGIE ca sa se vada cauza - daca e ceva de operat sau tratat. In BUCURESTI exista mari urologi care rezolva clar problemele infertilitatii masculine: la SPITALUL FUNDENI - prof. SINESCU si dr. S. VOINEA; mai e dr. CALOMFIRESCU - sef sectie urologie la Spitalul M.A.I. "DIMITRIE GEROTA" care provine tot de la FUNDENI si are si cabinetul lui UROANDROMED care se gaseste pe google si se poate comunica prin mesaje la cabinet - e la ultima ora cu tot ce e nou afara si trateaza si probleme mai greu rezolvabile. Pentru infertilitatea feminina e prof. dr. HORHOIANU -seful uneia din cele 2 sectii de ginecologie de la S.U.U.B. - SPITALUL UNIVERSITAR - statia de metrou EROILOR - care si-a facut doctoratul in aceasta problema, stie tot ce e de ultima ora afara in aceasta problema si da consultatii dimineata (la 7,30 coada e formata) , la cabinetul de consultatii interdisciplinare (echografie, colposcopie) de pe A2- aripa 2 a sectiei si toate femeile de la coada sunt f. multumite. Investigheaza tot, se lamureste, explica f. clar ce-i acolo, ce sanse sunt, ce trebuie facut, cat dureaza si iese cum spune. Asta daca e infertilitate si atat ca o femeie cu boli ginecologice trebuie sa faca tratament pentru acele lucruri intai. Mai e si fiv-ul la GIULESTI - daca nu merge sarcina normala.
kidz003804
Postat pe 27 Septembrie 2009 09:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"special" pentru .... "doamnele" nemultumite de subiectele de pe forum! 492 De la: eu_geminy 21 Septembrie 2010 03:21
Prenatal si Postnatal! 15 De la: garbo160676 18 Martie 2011 08:44
acte necesare pt incetarea icc 1 De la: kidz005754 1 Decembrie 2009 17:45
Vreau ca fiicele mele sa castige concursul, ma jutati, va rog? 1 De la: sorinheisu 18 Iulie 2009 10:32
cine poate sa-mi schiteze trasaturi generale ale zodiei berbec cu ascendent in scorpion ? 17 De la: alfheim 6 Iunie 2011 10:39
Setari Cookie-uri