Streptococ beta hemolitic tip B in sarcina

Am inteles ca intre 10 si 30 % dintre viitoarele mamici au in secretia vaginala acest streptococ. (Foarte periculos pentru nou-nascuti daca nu e depistat si tratat). In maternitate se fac investigatiile necesare si in general nu sunt probleme. Eu insa am depistat Streptococul beta hemolitic tip B in gat printr-un exudat faringian, desi stiam ca in gat se face de tip A (faringita streptococica). Ma intreb daca e vreo gresala sau...... Sunt aceleasi riscuri pt bebe? Stie cineva ceva?
DIANA76H
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:08
Citeste aici:
http://www.copilul.ro/a_3_3184_Screeningul_pentru_streptococul_B_hemolitic_la_gravide-4261.html

Nu vreau sa te sperii, dar eu vreau sa iti povestesc ceva:
am acum un bebic de 1 an si 4 luni. Cand eram gravida in 34 sapt an facut analiza si a iesit pozitiva. Am luat antibioticul prescris, am refacut apoi analiza si a iesit negativa. Am nascut prin cezariana la 38 de sapt, si apoi, cand bebica avea doar 3 sapt i s-a declansat MENINGITA CU STREPTOCOC B. A facut convulsii, febra 39.8 etc.....
Nu i s-au dat sanse de supravietuie decat de 5%, si daca era in cei 5% doar 2% sa nu ramana cu sechele (din cauza infectiei din meminge).
Asa cu nu sta pe ganduri si ia antibioticul, si ai mare grija sa refaci analiza inainte sa nasti si apoi la copil, ca sa nu ajungi sa treci prin ce am trecut noi. Andrei al meu a avut MARE noroc ca s-a facut bine si nu are niciun fel de sechele.
Ai grija de tine si de puiutz si bafta multa. daca mai ai intrebari scrie-mi pe adresa: emailadav@gmail.com si iti raspund cat pot de repede in masura in care ma pripep sau te sfatuiesc unde sa aplelezi.

Pupici
emailadav
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CATRE ADMIN: feed back ref site si forum KIDZ 3 De la: betty37 27 Aprilie 2011 22:33
Cicatrice operatie cezariana 3 De la: tomaioana 11 Aprilie 2012 09:07
ecografie transfontanelara 3 De la: fleurentina 14 Aprilie 2009 15:05
INDEMNIZATIA COPILULUI 2 De la: alex2007 26 Iunie 2010 23:35
ALT SITE SUPER VESEL 1 De la: ginutavrabiuta 9 Februarie 2010 16:07
Setari Cookie-uri