intrebare

buna. as vrea sa intreb ceva. nasul pe care il vrem pt. copil nu este botezat. ne poate boteza fetita?
kidz007997
Postat pe 7 Mai 2010 15:35
evident ca nu. trebuie mai intai sa se boteze el. cum ar putea sa fie parintele ei spiritual cand el nici macar nu e botezat?
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 16:00
nu se poate.. cel putin noi cand lam botezat pe raul ne-a spus preotul k nasii copilului sa fie sot si sotie si sa fie neaparat de religie ortodoxa (l-am botezat la ortodocsi) ...
sa se boteze si el sau alegeti alta pereche de nasi...
mai sunt in ziua de azi persoane care nu se boteaza??
ale_micutza
Postat pe 7 Mai 2010 18:01
In nici un caz nu poate o persoana nebotezata sa fie nas. Faceti 2 botezuri in aceeasi zi (cu nasul primul la cristelnita), si asa ar putea sa va boteze si el voua copilasul :)
dirnela
Postat pe 7 Mai 2010 18:59
necasatorit poate sa fie. eu am doarnasa, nu si nas. nasii de cununie trebuie sa fie casatoriti, dar de botez nu conteaza daca sunt casatoiti sau nu. trebuie insa sa fie de acelasi sex cu copilul (o femeie nemaritata nu poate boteza un baiat de exemplu), si obligatoriu de aceeasi religie si botezati. (doar nu o sa botreze un musulman copilul dintr-o religie crestina de exemplu, nu?)
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 19:51
dirnela, iarta-ma dar mis e pare absurd ce zici: daca nasul abia acum s eboteaza, cum o sa ii fie parinte spiritual copilului? se presupune ca trebuie sa fie el un bun cunoscator al acestei religii ca sa poata indruma copilasul in drumul sau spiritual, nu? iar daca se boteaza amandoi in aceeasi zi, cum ar putea face asta?

si apoi, nas al nasului cine sa fie? parintii copilului ?
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 19:53
si fetelor, in mod evident el nu e casatorit religios (caci daca era i s-ar fi cerut sa se boteze pt a se putea cununa). deci eu cred ca indiferent de botezarea nasuolui, el fiind barbat necasatorit si copilul fetita, el nu o poate boteza.... (eu cel putin nu am auzit niciodata de asa ceva)

iar nasa mea (nemaritata dar evident botezata), care m-a botezat pe mine, a vrut sa boteze si baietul meu, dar cum ea e femeie si el baiat preotul i-a zis ca nu se poate (noi oricum aveam deja nasi alesi si oricum nu am fi apelat la ea, dar chiar si daca apelam nu s-ar fi putut, dupa cum i-a zis preotul)
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 20:11
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde sunteti oameni cu suflet? 1 De la: kidz007151 16 Iunie 2010 08:57
Mamica din Irlanda 15 De la: adi27 25 Septembrie 2010 23:01
ulei de peste pentru bebe 6 De la: tanase_claudia 10 Ianuarie 2010 16:23
doctori buni 1 De la: kidz000 14 Aprilie 2009 16:58
ce facem cu tantarii 27 De la: ALEXANDRU28 27 Iulie 2009 13:11
Setari Cookie-uri