o durere

fiecare are o durere in sufletul lui.
a voastra care este?
e noapte si m-a lovit a mea.si nu e nimeni afara de dzeu sa ma inteleaga acum,de aceea scriu aici.daca il trezesc pe sot,nu cred ca va intelege ce simt,si l-am impuiat prea des cu asta.
Sora mea este bolnava.Un om atata de bun,cum nu am mai intalnit vreodata.
Nu numai pentru ca mi-a umplut copilaria cu iubire,protectie,sfaturi intelepte,ca de om mare.
Nu numai pentru ca m-a incurajat mereu,si nu mi-a aratat cat suferea si ea,ca sa fie eu atre,cum am citit tarziu in jurnalul ei.
Pentru iubirea asta neconditionata,de care mi-e atat de dor,mai ales cand sunt in situatie grea.
ce norocoasa am fost,in comparatie cu ea,si nici nu meritam.
de multe ori fac lucruri bune,si ajut lumea,pentru ca imi amintesc ca asa ar fi facut ea.
am plans atatia ani.
ce n-as da sa se faca bine,m-ar ajuta sa stiu ca cine citeste asta se va ruga cu mine.
Sa aiba dzeu mila de ea in sfarsit,ajunge cu atat suferinta.
nu am specificat ce are.
a inebunit.a mai ramas insa ceva din cea care era.Bunatatea.Si din asta o intelepciune,nu veti crede,dar m-a sfatuit in problemele cu soacra,de am ramas paf.
mi-a zis ca eu sunt o straina pentru soacra mea,ca ea l-a crescut pe sot,toata viata lui,si ca acum am venit eu,sa schimb,si sa il iau pe alt drum,si ca e ingrijorata ca e data la o parte,si ce se va intampla de acum inainte cu sotul meu.
m-a uimit ca nu a criticat-o,ci a inteles-o,pe soacra.
eu am criticat-o din belsug,dar ea,ca intotdeauna,cu intelegerea si iubirea ei pentru toti oamenii......
nu mai poate munci,avea familie,are cateva prietene.
si eu sunt departe permanent,in alta tara,fapt care ma doare.
o are pe mama,practic.
si pe dzeu.
imi pare asa de rau,pentru astia 15 ani,pierduti,practic tineretea ei.
nu pot descrie cat de rau imi pare,am permanent o durere iin suflet,de care nu vreau sa imi amintesc.
cea mai draga persoana din viata mea,alaturi de copiii mei.
am vrut intotdeauna sa am o fata,pe care sa o cheme alina.
si acum am una,si o cheama valentina.....nu as fi putut sa imi aminteasca permanent de ea.
am impresia ca ici voi gasi intelegere.
pe garbo adica.
voi sunteti mai bine>?ascundeti si voi vreo durere?
hai sa ne rugam sa fie totul mai bine,se mai intampla si minuni.
nu m-am rugat destul,poate.
daca am vesti bune,va fac cinste la toti de bucurie.
si daca reusesc sa termin studiile si sa am multi bani,jur ca nu pastrez nimic ptr mine,si impart la toti cu nevoi,scoli,orfelinate,toata viata mea.
strictul necesar este suficient,cand esti bucuros,fericit.
cand cei pe care ii iubesti sunt fericiti.
d
daniilia
Postat pe 28 Februarie 2012 04:53
eu zic ca cel mai bine sa sa ii impartasesti durerile tale lui Iisus si smeresteti mintea ca sa primesti sfaturile lui....
Noi oamenii suntem rai,,,,au o inima rece nepasatoare,pt ca nu se roaga si nu se simte la ei caldura sufleteasca....
eu una nu mai ascult de sfaturile nimaui...pt ca putin te sfatuiesc de bine...
sau selectez ce este bun....aici pe forum putini sunt cumsecade ca sa iti de un sfat care sa te incalzeasca la inima sa te intareasca sa poti merge mai departe...
Eu cand ma simt neputincioasa ma rog,,,sa ma ajute Dumnezeu sa imi lumineze mintea sa ii pot intelege pe altii,sa ma inteleg pe mine,,,,sa imi intareasca mintea..
ingerasulluptator
Postat pe 28 Februarie 2012 11:05
daniilia, imi pare rau de soarta surorii tale. Nu este boala mai mare decat aceea de a nu sti ce ti se intampla. Daca am inteles bine boala surorii tale.
Din pacate astfel de boli nu au tratament (din ce stiu eu) ci doar modalitati de ameliorare.
Sanatate multa si fii alaturi de ea si de mama voastra!
cri_cat
Postat pe 16 Martie 2012 14:13
prea multe virgule...
garbo269680
Postat pe 17 Martie 2012 19:21
De la: garbo269680, la data 2012-03-17 19:21:14 prea multe virgule...

Mda...ce bine ca noi numai problema asta cu virgulele o avem
andi81
Postat pe 18 Martie 2012 21:00
fiecare om are durerile lui doar ca fiecare le percepe altfel unii sunt mai sensibili altii nu vor sa isi arate adevarata fata dar fiecare sufera in sinea lui. Imi pare rau de sora ta dar poti sa spui ca esti intro situatie mai buna atata timp cat nu ai uitat-o sau ca te ganesti la ea inseamna ca ea conteaza pentru tine, si ca tii cu adevarat la ea
garbo174567
Postat pe 18 Martie 2012 21:21
Eu zic ca sa poti face fapte bune,trebuie sa faci ceva ca sa ii ajuti pe altii sa evolueze sufleteste...
Dar nu sa muncesti tu si sa iti imparti banii cu altii...
pt ca altii zic ca sunt saraci....pai daca nu isi bat capul,normal ca nu au nimic nici macar ce sa manance...
in romania mai ales barbatii gandesc,,,ca Dumnezeu daca nu muncesti nu iti da nimic,,,pai ei vor sa le bage si in traista...sa muncesa altii sa le dea lor,pt ca ei sunt saraci..
pai cu totii suntem saraci si nu avem ce manaca daca nu muncim.
eu zic ca daca nu dai bani nimanui si dai doar sfaturi incurajatoare,,,constructive,le ste destul oamenilor...
pt lucruri materiale fiecare trebuie sa munceasca....
un om nu trebuie sa fie apreciat doar atunci can da ceva,,,el trebuie respectat mereu..
a fii om bun,,nu inseamna sa muncesti tu sa imparti cu altii munca ta.. a fii om bun inseamna sa fii un om corect,cinstit,,,integru care nu profita de nimeni dar nici nu lasa pe altii sa profite de pe urma lui..
uniii dau ofera gratuit fara munca lucruri materiale unor oameni,,,dar si ei asteapta tot gratuit de la alti oameni....
pai nu este corect asa....cui ii dai si il ajuti acela trebuie sa te ajute si si el...de ce sa ajuti pe unii si sa astepti sa te ajute altii,,,pe care tu nu i-ai ajutat,nu este corect...
oamenii trebuie sa invete sa fie recunoscatori fata de cei care ii ajuta....asa cum stiu sa primeasca asa sa stie sa si daruiasca celui care ii ajuta
ingerasulluptator
Postat pe 18 Martie 2012 21:38
De la: ingerasulluptator, la data 2012-03-18 21:38:30Eu zic ca sa poti face fapte bune,trebuie sa faci ceva ca sa ii ajuti pe altii sa evolueze sufleteste...
Dar nu sa muncesti tu si sa iti imparti banii cu altii...
pt ca altii zic ca sunt saraci....pai daca nu isi bat capul,normal ca nu au nimic nici macar ce sa manance...
in romania mai ales barbatii gandesc,,,ca Dumnezeu daca nu muncesti nu iti da nimic,,,pai ei vor sa le bage si in traista...sa muncesca altii sa le dea lor,pt ca ei sunt saraci..
pai cu totii suntem saraci si nu avem ce manaca daca nu muncim.
eu zic ca daca nu dai bani nimanui si dai doar sfaturi incurajatoare,,,constructive,le este destul oamenilor...
pt lucruri materiale fiecare trebuie sa munceasca....si nu doar pt lucruri materiale,,,si pt lucruri spirituale oamenii trebuie sa munceasca sa le dobadeasca,sa faca fapte bune,ca Dumnezeu sa ii rasplateasca spiritual.sa il ajute sa isi rezolve problemele,dar un om care face doar rau,si nu are minte,nu poti tot timpul doar tu sa ii rezolvi problemele fara ca el sa faca nimic.
un om nu trebuie sa fie apreciat doar atunci cand da ceva,,,el trebuie respectat mereu..
a fii om bun,,nu inseamna sa muncesti tu sa imparti cu altii munca ta.. a fii om bun inseamna sa fii un om corect,cinstit,,,integru care nu profita de nimeni dar nici nu lasa pe altii sa profite de pe urma lui..
uniii dau ofera gratuit fara munca lucruri materiale unor oameni,,,dar si ei asteapta tot gratuit de la alti oameni....
pai nu este corect asa....cui ii dai si il ajuti acela trebuie sa te ajute si si el...de ce sa ajuti pe unii si sa astepti sa te ajute altii,,,pe care tu nu i-ai ajutat,nu este corect...
oamenii trebuie sa invete sa fie recunoscatori fata de cei care ii ajuta....asa cum stiu sa primeasca asa sa stie sa si daruiasca celui care ii ajuta
ingerasulluptator
Postat pe 18 Martie 2012 21:44
Totusi, ce i s-a imtamplat surorii tale?Din senin nu cred ca i-a aparut aceasta boala crunta....
Este adevarat fiecare ne ducem crucea,avem durerile noastre...Uneori avem impresia ca nu vom izbuti, apoi Dumnezeu ne da putere sa o luam de la capat si parca durerea dispare.Dar realitatea este ca, durerea vine alaturi, ne marcheaza si nu ne lasa sa o uitam......
garbo105616
Postat pe 19 Martie 2012 20:16
Crezi ca poti tu influenta DESTINUL? Cu siguranta NU...si nu te invinovati pentru ceea ce esti tu...pentru ca nu tu esti vinovata de boala surorii tale......Cat despre soacre si soti.....eu zic sa te linistesti...gasesti in interior puterea de a renaste si a iubi viata care este cel mai frumos DAR de la Dumnezeu.......incerca sa -ti gasesti timp pentru tine....si durerile trecele intr-o cute din inima ta pe care sa o deschizi din cand in cand....cu intelepciunea ca toti suntem muritori...si ca oricand se poate intampla ceva rau.....si cu taria de a te putea detasa incet incet si mergi mai departe....mult noroc
garbo203164
Postat pe 20 Martie 2012 16:48
multumesc celor ce au raspuns,mi-a prins tare bine...
mi-a mers la inima,si mi-a si folosit.
sora mea a patit asta:din copilarie a mancat mai multa bataie decat noi,a preluat responsabilitati mai mari ca varsta ei,si apoi cand a plecat in germania,si a fost in tara straina singura,a facut o legatura cu un om nepotrivit,si au rabufnit toate din viata ei.
era depresiva dinainte de a pleca,dar nu parea.
nimeni nu se imbolnaveste din senin,primeste prea multe lovituri,nu isi revine si clacheaza,la un moment dat.
am gasit o foaie din jurnalul ei,si scria ca trebuie sa para tare ca sa am eu un exemplu,si sa am forta sa depasesc greutatile din viata mea de atunci.
CULMEA e ca acum dupa doua luni de spital,e incomparabil mai bine.
Da,are dreptate ingerasul luptator,trebuie nu numai sa ajuti cu bani ,lumea dar si sufleteste,
sa stiti ca am intalnit cateva persoane,care dupa ce au fost la nifon,s-au vindecat complet,si sper sa mearga si sora mea acolo.
ca sa nu ia pastile toata viata ei.
eu am suflet bun,si ajut,dar nu cred ca am destula minte,ca sa ajut si spiritual...sora mea era tare inteleapta,si culmea,inca este,de multe ori.
acum ma voi ruga,si voi avea speranta ca totul va fi bine,chiar si daca nu va fi in final perfect ca inainte.
multumesc din suflet celor ce au raspuns.....daniela
daniilia
Postat pe 23 Martie 2012 21:55
Este foarte greu sa ai un bolnav alaturi si sa nu pot ajuta cum ai dori.Ai o sora minunata,care tea ajutat fara sa pretinda nimic.Dragostea ce-io porti este suficienta pentru ea si te iubeste neconditionat,nu trebuie sa dai nimic,starea ei nu depinde de daruirea banilor tai cuiva,ai familia ta si obligatii fata de ai tai material si spiritual.Si nici pe sotul tau sa nu-l impovarezi cu greutati se va plictisi la un moment dat ,fiecare ne ducem durerile singuri la fel si eu.Am un frate cu dementa multipla stiu se simti si cat e de greu,un drum fara iesire nu se vindeca,se linisteste un timp si daca apare o nemultumire in jurul lor se manifesta,cum le vine din interior.Mi-e greu sa si scriu atat ma doare cred ca la fel ai simtit cand ai descris starea sorei tale.Ce as vrea sa spun ca ai viata ta si sa traiesti asa ca si cand ar fi sanatoasa,cred ca asa ar dori si dansa.vezi ca si sfaturile ei au fost ca de om sanatos.Nu te framanta,nu o poti ajuta,ai familia ta si ai o mare raspundere fata de ei.Vad ca ai taria de a munci de a realiza ceva frumos,cu siguranta vei reusi te ajuta dragostea celor care te iubersc.Lasa amintirile acolo in trecut.Acolo e locul lor.Noi cu toti avem sperata in mai bine.In fiecare zi speranta se naste din nou.
lueva
Postat pe 27 Aprilie 2012 22:44
daniela,
nu stiu exact ce are sora ta - dar incearca sa vezi in ea omul, nu bolnavul. Are un suflet care acum sufera, sau care a suferit prea mult, si care incearca sa se vindece. Stii, de foarte multe ori :bolnavi" sintem noi, ceilalti - prea setati pe tipare de comportament, incapabili de a intelege ce se straduieste sa transmita....Incerca sa stabilesti un liant afectiv cu ea - uneori poate fi suficient de puternic sa treaca chiar prin barierele bolii, ar putea sa o ajute mult.
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2012 23:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Infectie urinara la copil de 1an si 9 luni cu B.Proteus 8 De la: AdinaB 26 Ianuarie 2010 14:53
SEXLIFE - Spune si povestea ta !! 86 De la: dor72 14 Aprilie 2011 22:43
bebelusii de 1 an 2 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 15:46
Vaccinul prevenar 2 De la: vasilicasavoiu 25 Februarie 2009 11:42
Misterul luptatoarei 77 De la: moniq_ 21 Iulie 2010 23:13
Setari Cookie-uri