Alergic la faina de grau

Buna mamici, Erik baiatul meu are 1 an si 2 luni, este alergic la faina de grau.Cand avea 6 luni ,am facut niste teste speciale pentru alergii, asa am aflat de acest lucru..As dori sa discut cu mamici in situatia mea,retete noi pentru alergici la faina de grau.Noi in loc de faina de grau folosim de orez,am gasit biscuiti pentru cei alergici si nu contine nici gluten.Folosim macaroane foarte gustoase din faina de porumb, micutzul meu le serveste cu placere, cu diferite sosuri si branzeturi.Doresc sa discut cu mamici care se afla in situatia mea.
Toate cele bune va dorim.
margo_kidz
Postat pe 21 Octombrie 2010 17:16
Buna,

Eu nu sunt mamica, insa am o prietena in Anglia care sufera de Celiachie. Fiul tau e alergic la faina de grau sau la glutenul din faina? Pentru ca daca e alergic la glutenul din faina, alimenele care ii pot face rau sunt ceva mai multe.

Exista magazine naturiste in care poti gasi produse speciale 'gluten free' sau 'fara gluten'. Eu gasisem unul intr-un Carrefour (in magazinele exterioare), si ii mai luam prietenei mele cate un dulce de acolo. Stiu ca se gasea si faina de grau fara gluten, numai ca e putin diferita, face painea mai putin maleabila.

Nu stiu retete pentru bebelusi din pacate, poate reusesti sa gasesti pe net, cel mai probabil in engleza, pentru ca la ei e ceva mai cunoscuta boala ''celiac''. Poate te ajuta aceste doua site-uri intre timp : http://www.fara-gluten.ro/html/retete.html

http://injoaca.wordpress.com/2010/10/14/glutenul-inamicul-bebelu%C8%99ilor/
Ithilien
Postat pe 12 Noiembrie 2010 17:55
alergic la GLUTEN.....ALERGII la galbenus de ou, etc, etc.....consultati un ALERGOLOG din orasul vostru, multa sanatate!
caleidoscop
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:36
Hello Ithilien :-)

Multumesc ca mi-ai scris despre aceasta tema.Erik fiul meu este alergic la faina de grau,si are sanse mari sa-i dispara aceasta sensibilitate ,spune si medicul. Am facut acest test , deoarece si eu am fost alergica in adolescentza si stiind lucrul acesta si fiul meu a mostenit probabil..Eu nu mai am probleme,a disparut demult.Gatitul pentru fiul meu nu este deloc greu deoarece gasesc in magazine naturiste de toate ce are voie sa consume,mai bine zis el mananca la fel,ca un copil obisnuit doar ca ne ferim de faina de grau.Avem cu ce inlocui acest produs,paine de ovaz si alte cereale,macaroane din faina de porumb sau orez,sunt tot asa de gustoase,nu vad diferenta deloc.
Eu as fii dorit sa impart experientele mele cu alte mamici dar cum se pare,nu prea se inghesuie nimeni.Nu cred ca nu mai exista si alte persoane in aceasta situatie.Sunt mai importante alte teme pe acest forum dupa cum se stie......eu am vrut doar sa ajut, deoarece am experienta in domeniul acesta.Nu a fost diagnosticat fiul meu ,asa cum ai amintit mai sus,deoarece cum apare asa si poate disparea de multe ori.Am sa repet testul de alergiesi s-ar putea sa nu mai fie alergic la faina de grau.
Oricum iti multumesc mult ca mi-ai scris.Toate cele bune si sanatate maxima.
Margo
margo_kidz
Postat pe 13 Noiembrie 2010 21:36
eu am o prietena care are o fetita ce are intoleranta la gluten,stiu ca-i comanda dulciuri la o firma din bucuresti,micuta are cam 6 ani si este tare slabuta din cauza diareilor repetate,stiu ca are un regim mai aparte ,o sa vb cu mamica ei sa aflu ce maninca
eu am o alergie dobindita la produsele fainoase si lactate din cauza unei hepatite autoimune,si eu folosesc paste de porumb si orez paine de ovaz,dar ma mai scap la dulciuri si e jale,eu nu am nici o scuza ptr ca sunt adult si ar trebui sa gindesc atunci cind maninc un fursec sau beau cafea cu lapte
utad
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:27
hello,imi pare rau pentru fetita prietenei tale,poate nu ar fii indicat sa manance mult dulce.Erik fiul meu este un copil sanatos,care se dezvolta normal,regimul lui alimentar este obisnuit doar ca ne ferim de faina de grau.
Multa sanatate iti dorim!
Margo
margo_kidz
Postat pe 15 Noiembrie 2010 02:01
buna mamica lui erik :)
eu sunt mamica marei de 1 an si 3 luni, alergica la faina de grau, lapte si usor la cartofi, asadar alergii la greu si retete pe masura (adica putine). am citit la tine ca ai descoperit biscuiti fara gluten; sunt si fara lapte?!? (tare greu gasesc produse pt copii mici cu diferite alergii...ooffff)
anca_0111
Postat pe 1 Decembrie 2010 22:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aparitia maselutelor 2 De la: anaROBERT 2 Martie 2010 23:34
PADUCHI 6 De la: garbo_423702 8 Februarie 2016 06:05
DR. DRAGHICI GETA - BACAU 1 De la: Ambi84 20 Ianuarie 2012 10:19
metrocloparomid fiole in sarcina.....e indicat? 2 De la: anafaraon 6 Ianuarie 2010 22:05
stie cineva vreo cresa din iasi 6 De la: dianecrii 23 Aprilie 2009 17:23
Setari Cookie-uri