Laptele de capra -DA sau NU -

Dragi mamici,
Avem aproape 1 an si intentionam sa papam LAPTE DE CAPRA.
Pana la aceasta varsta am folosit doar lapte praf si ...de la mami.
Este bun sau nu si cum se introduce in alimentatie.
Toate cele bune, pupici la pitici !!!
emi_vio
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:29
buna emi_vio asta ti-o poate spune doar un medic pediatru sau respectiv cel de familie,noi nu stim si nu cunoastem organismul bebelului tau dar oricum am auzit ca este fff bun si sanatos.
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 15:21
Draga AnaRobert,
Da, am consultat medicul de familie al fetitei, dar nu a avut "cazuri". Din teorie medicul ne-a spus ca este bun, dar stiti cum este cu teoria si practica.
Ma intereseaza parerea cuiva care l-a folosit , stie ce rezultate s-au obtinut si ,...mai ales cum s-a acomodat copilul cu acest aliment, daca a avut "reactii adverse"....
Multumesc pentru mesaj; cred ca voi cere si sfatul unui nutritionist !
Toate cele bune !!!



emi_vio
Postat pe 19 Aprilie 2010 21:14
Laptele de capra este considerat foarte hranitor fiind cel mai apropiat de laptele uman si un leac cu actiune lenta pentru multe afectiuni.
Eficient in fortificarea sistemului imunitar, anemiei, lipsa poftei de mancare, a starii depresive, a bolilor de plamani - TBC-ul, inceputul bolii de cancer, atrofii musculare. Laptele de capra nu actioneaza ca un medicament si nu poate lupta singur contra bolilor, dar reuseste sa inlature slabiciunea organismului si sa il revigoreze pentru a lupta cu boala.
Regina Cleopatra a Egiptului era cunoscuta pentru pielea ei, pe care reusea sa o pastreze cu ajutorul laptelui de capra !
Laptele de capra este bogat in acid lactic ce ajuta la exfolierea pielii, curatand in profunzime, Vitaminele A, C si D, Ca, Mg ajuta in lupta cu imbatranirea, hidrateaza si catifeleaza epiderma, imbunatateste elasticitatea si mentine pH-ul natural al pielii.
Putem da copilului/copiilor si putem bea si noi, de ce nu? Doar vom fi mai frumoase! Asta in urma unor analize facute laptelui.
Si imi place pastrama de capra la nebunie! E de la sarcina!
Lowiny
Postat pe 6 Mai 2010 12:52
Draga Lowiny,
Multumesc pentru sfaturi ! O sa-l folosesc si in ingrijirile ...cosmetice!
Nastere usoara si copil sanatos !
Anunta-ne si pe noi cand se produce evenimentul .
Toate cele bune !
emi_vio
Postat pe 6 Mai 2010 20:04
Eu am inceput sa-i dau lapte de capra fetitei mele ..lapte de capra ..de cand avea 2 anisori..si nu a fost nici o problema ..insa la un litru de lapte curat ii puneam o cana de un sfert de litru de apa si il fierbeam ..deoarece era prea gras ..a fost problema prima saptamana ca s-a stricat la burtica ..e mult mai bine daca il amesteci cu lapte de vaca ...in rest e ok este un aliment normal .
kidz005527
Postat pe 11 Mai 2010 00:32
buna!
anul trecut i-am dat ralucai (avea 2 ani) lapte de capra,la 2 l de lapte puneam 500 ml de apa,era f gras,si nu am avut probleme,chiar ne mergea f bn ,nici nu a racit in aceasta perioada,cum nu am mai avut lapte de capra a inceput sa raceasca si sa avem probleme.........nu stiu acum poate o fi fost si coincidenta.......dar il recomand........

o zi buna va doresc
mioaratl
Postat pe 11 Mai 2010 14:32
Dragi mamici,
De cateva zile am inceput cura cu lapte de capra.
Intr-adevar, la prima administrare, fetita avut un scaun mai moale, dar s-a remediat problema.
Noi nu l-am diluat, vom face asta la mesele urmatoare.
O sa va tin la curent cu "urmarile" consumului de lapte de capra.
Toate cele bune, la mari si mici !
emi_vio
Postat pe 11 Mai 2010 21:44
emi si noi folosim laptic de capra cam de vreo 3 sapt, al meu bb are un an si o luna. Nu i l-am diluat deloc, pot doar sa iti spun ca il bea mult mai bine decat cel de vaca. Am intrebat si eu diferiti medici, unii au spsu ca e bun altii ca provoaca anemie. Eu am vazut ca nu se mai imbolnaveste puiut meu si inainte eram din amigdalita in rosu in gat si chiar a baut apa rece...Asa ca eu il recomand.
viobregar
Postat pe 11 Mai 2010 23:09
de unde ai luat laptele de capra?
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 09:54
noi avem ferma de capre si il aduce sotul de la ferma in fiecare seara, il las pana dimineata nefiert ca sa il smatanesc sa nu fie foarte gras
viobregar
Postat pe 12 Mai 2010 17:47
super misto! de unde sunteti?
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 11:09
alba-iulia si ferma o avem la 5km de oras
viobregar
Postat pe 13 Mai 2010 13:03
neatza vio
tusi_Oli
Postat pe 13 Mai 2010 13:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alocatii de stat pt. copiii 1 De la: garbo182891 23 Februarie 2011 11:07
2 baieti 22 De la: Eugenia69 27 Iunie 2011 19:47
Menstruatia dupa nastere 4 De la: kidz003510 2 Ianuarie 2010 21:45
nasterea la Spitalul Universitar 1 De la: laulica26 19 Mai 2010 19:33
o intrebare.... 2 De la: ruschita 13 Februarie 2009 16:53
Setari Cookie-uri