nu prea mai am lapte

buna tuturor... am si eu o problema cu piticul meu. dupa ce ii dau sa manance nu se satura si tot mai imi cere si laptele meu a scazut! el are doar 3 luni si as mai vrea sa il alaptez la san! ce imi recomandati??
ale_micutza
Postat pe 23 Februarie 2010 17:44
ale... de mancat mananci bine? ca si asta poate fi o cauza,... incearca sa bei si cate un pahar de bere din cand in cand.
E posibil sa-ti scada lactatia si atunci chiar nu ai ce face decat sa-i dai lapte formula completare. Iti doresc sa poti alapta cat mai mult si sa creasca bebe sanatos.

Eu pana la 1 an i-am dat doar san, apoi i-am bagat seara lapte formula, completare, pt ca nu se mai satura doar cu san. (acum ne gandim la intarcare )
aly_raz
Postat pe 23 Februarie 2010 17:58
cel mai bun mod ca sa cresti productia de lapte e sa-l pui cat de des posibil poti la san....sa te mai sii mulgi daca de la o masa pana la alta e o dif mai mare de 2 ore...sa bei multe lichide....sa mananci bine...sa te odihnesti bine si mai sunt si medicamente homeopate pt mentinerea lactatiei.

bau
Postat pe 23 Februarie 2010 18:05
Buna ale_micutza, dupa cum spus si fetele, multe lichide, supe, ciorbe, etc. Si eu alaptez, si bebe meu (2 luni jumate) este un mancacios, cateodata ii mai dau sa bea si apa fiarta dupa ce-l alaptez...s-ar putea sa-i fie si sete putin. Parerea mea sincera, este sa nu incepi cu lapte praf, s-ar putea sa-i placa mai mult, si in plus sa-ti scada cantitatea de laptic si mai mult... si atunci se intarca singur. Si eu era cat pe aci sa fac greseala asta( sa-i dau o portie de lapte praf), dar m-am chinuit asa, vreo saptamana, (tot asa parea sa nu se sature, mai ales seara) si am reushit! In orice caz, incearca sa-l cantaresti, sa vezi daca ia in cantitate, iar deasemenea daca are scaune normale, si dese cat de cat atunci sigur ai laptic!!
aly_fab
Postat pe 24 Februarie 2010 11:54
scuze, daca ia in greutate nu in cantitate
aly_fab
Postat pe 24 Februarie 2010 11:55
ale cand ii dai sa suga, sa-i dai de la amandoi sani alternativ.10 minute unul 10 min. celalalt ca sa iti goleasca bine sanii.Dupa ii dai complictare si multe multe lichide
alinakatt
Postat pe 24 Februarie 2010 11:59
Unii bebelushi pot avea colici din cauza laptelui amestecat (cel de mama si cel praf) In plus gandeste-te ca mai ai putin si o sa incepi sa-i dai si supica, sucuri de fructe.
aly_fab
Postat pe 24 Februarie 2010 12:11
sa stii ca este foarte importanta alimentatia ta acum nu intelege ca trebuie sa mananci mult ci diversificat
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:19
vezi ca exista ceaiuri de stimulare a lactatiei , de la fares de pilda. intreaba la farmacie!
pinicuta
Postat pe 24 Februarie 2010 19:12
salut pinicuta eu folsesc ceai de la fares ptr stimularea lactatiei si bebita mea are 4 luni si o saptamina si vreau sa iti zic ca am lapte destul. inceracl si tu beau 3 cani pe zii. sanatate il folosesc din prima saptamana de cand am nascut
MAYATHEEO
Postat pe 24 Februarie 2010 19:28
va multumesc... desi e adevarat k la capitolul mancare nu stau prea bine k nu mie foame si nu prea mananc... mananc doar 1 data sau maxim de 2 ori pe zi... acuma sa vad beau mai multe lichide sa nu raman fara lapte... multumesc
ale_micutza
Postat pe 25 Februarie 2010 10:16
Buna. Si eu am aceeasi problema. Sunt pe piata niste pastile care se numesc GALAFOR. Sunt naturiste si sunt foarte bune pt stimularea lactatiei. Eu le iau zilnic si vad ca e mai bine.
bluerose
Postat pe 2 Martie 2010 23:33
pt stimularea lactatiei sunt :ceai Faresul pt producerea lactatiei,ceai de anasol, fenicul si chimen.Pastile galactogil, ricinus ,sunt f bune.
Multe ceaiuri,apa,lapte,apa cu lamaie f buna,odihna si mancare
bau
Postat pe 2 Martie 2010 23:42
am auzit si eu de ceaiuri am si baut ceai de urzica si am avut f mult lapte,dar ai grija ca ceaiurile schimba gustul laptelui si s-ar putea sa nu-i mai placa (eu asa am patit,cand beam ceai de urzica nu-i trebuia:((),dar poti manca iaurt,sa bei ceai de chimen,multe multe lichide si f multa odihna si ce e f important nu te enerva ca si de la stres scade lactatia
Szilvia_kidz
Postat pe 3 Martie 2010 18:06
multumesc! beau mai multe lichide si acum am mai mult lapte!
problema e k ma tot doare capu de cateva zile! NU STIU DC
ale_micutza
Postat pe 3 Martie 2010 18:24
Tre sa iei calciu vitamine,ai nevoie neaparat pt ca bebelu ia tot de la tine.
Ai mare grija ca au ajuns fete si la spital din cauza ca nu au luat nimic.Cand poti e bine sa-ti faci niste analize sa vezi ce ai avea nevoie sa iei(Fier,calciu... etc)
Si pe vremea asta,lamaia si portocala sa fie in alimentatie aproape zilnic, cu vremea asta de inceput de primavara sa nu racesti.
bau
Postat pe 3 Martie 2010 18:47
ale_micutza, am patit si eu asa ceva, migrena de zici ca-mi strangea cineva capul in mengina...nu mai patisem asa ceva inainte...poate fi super enervant...eu nu am facut nimic, analize, poate trebuia, am luat paracetamol si a trecut...
aly_fab
Postat pe 3 Martie 2010 18:51
asa am facut si eu! am luat un algocalmin! dar e foarte nasol! si in legatura cu laptele... nu stiu ce tot e! in unele zile sanii mi-s arhii plini dar in altele e foarte aiurea k abia abia am lapte!
ale_micutza
Postat pe 4 Martie 2010 09:47
ale_micutza este in functie de ce mananci,cate lichide consumi,cum te odihnesti.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 09:56
multumesc
ale_micutza
Postat pe 4 Martie 2010 17:24
eu iti recomand sa iei elevit sau centrum materna are multe vitamine,fier calciu,e bun pt tine si f.f bun pentru bebe
Szilvia_kidz
Postat pe 4 Martie 2010 17:48
elevit si eu am luat in timpul sarcinii si dupa sarcina si tot nu am avut lapte
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 17:51
elevitul,centrum materna si alte vitamine sunt pentru necesitatile organismului mamei ,pt ca alaptand ,bebelu ii ia tot ce poate
bau
Postat pe 4 Martie 2010 17:53
cert este ca daca voi mai avea vre-un copil o sa insist pe tema laptelui sa nu il mai pierd ca prima oara
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 17:55
Si eu la fel ,cat mai mult laptic,pana la 2 ani
bau
Postat pe 4 Martie 2010 18:56
2 ani de alaptat? sau nu am inteles eu bine ?
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:05
Ai inteles f bine.Asta mi-am propus pt urmatorul
bau
Postat pe 4 Martie 2010 19:07
pai de ce pt urmatorul, cu actualul nu a mers?
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:14
ei nici chiar 2 ani nu chiar asa macar cateva luni
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:16
buna. asa am patit si eu cu Catalina. au fost perioade cand credeam ca nu se satura, dar mi-am dat seama ca nu era deloc asa. Pur si simplu ii era dor de titzi si din cauza asta cerea mai des. Daca bebele ia in greutate, sa nu-ti faci nici o problema . Acum fetita mea are 11 luni jumate si inca o alaptez. De multe ori m-am gandit sa o intarc din acelasi motiv, ca cerea prea des titzi, dar cu rabdare am trecut peste toate momentele. Da-i sa pape de cate ori cere si tu bea muuuulte lichide si incearca sa te odihnesti cat mai mult. Pupici!
alina_lazar26
Postat pe 4 Martie 2010 19:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor !!!!!!!!!! 10 De la: kidz002189 13 Octombrie 2009 15:19
sterilet 24 De la: selia 4 Iunie 2010 21:13
caut bona serioasa cu experienta 7 De la: moniq_ 24 Iunie 2010 10:18
Bors in ciorba!!! 6 De la: horobeanu 15 Mai 2009 18:18
doctorul stanciu de la budimex\???? 4 De la: alice_david77 23 August 2009 11:52
Setari Cookie-uri