analize preconceptie

Buna fetelor,

ce analize ar trebui sa facem inainte de a avea un copil? ma refer la cele absolut necesare...nu am experienta, vreau sa merg la un control..si sa ii spun doctorei ca vrem sa facem un copil...si nu as vrea sa imi de a o caruta de analize care sa ne coste mult..Voi cum ati proceda?


multumesc
sgeorgiana
Postat pe 14 Mai 2011 21:14
noi nu l-am face ...daca nu ne-am permite consultul :-)))
reyya
Postat pe 14 Mai 2011 21:17
sgeorgiana ... doctorita nu iti da sa faci analize daca nu trebuie. Fiecare analiza are rostul ei. Daca vrei sa duci sarcina asa cum duceau bunicile noastre e treaba ta.
Medicul o sa/ti spuna care analize sunt absolut necesare ...
Daca pleci la drum cu neincredere in medic mai bine schimba /l .
cricat
Postat pe 18 Mai 2011 11:00
aceiasi intrebare mi-am puso si eu ,dar nu trebuie sa faci altceva decit sa te prezinti la medicul tau ginecoloc ii spui ca va doriti un copil si cam care ar fi primul pas de facut ,iar el te va indruma sa faci un set de analize strict ginecologice,dar daca este nevoie ceia ce se va intimplala un momentdat si sotului tau i se va cere sa faca si el anumite analize,nu trebuie sa te iei dupa unul si dupa altul sa faci analize din auzite sau sfatuit fiind de cineva care nu este in domeniu,eu una asa am procedat m-am prezentat medicului ginecolog,iam spus ca ne dorim un copil si ma trimis pe mine sa fac un set de analize apoi in functie de rezultat acelasi lucru i se va cere si sotului tau sa faca mult noroc si cu bucurie sa dea dumnezeu sa nu intimpini sau sa ai ,aveti probleme medicale,NOROC SUCCES si fiti optimisti
81694
Postat pe 20 Mai 2011 10:14
eu nu mi-am pus-o ..... intrebarea desigur
cricat
Postat pe 21 Mai 2011 00:50
da ce ti-ai pus?
dor72
Postat pe 22 Mai 2011 16:56
foarte important e RH fiecaruia dintre parteneri si daca sunt incompatibilitati de grupa sanguina ...
garbo173858
Postat pe 26 Mai 2011 10:46
inainte de analizele gineco
imperios necesar: analiza matematica clasele V-XII, analiza cuplului, analiza financiara, analiza locativa...
si un pic acolo analiza gramaticala pe text
un copil... doi copii

nu cred ca altcineva decat un medic de specialitate poate sa spuna mai bine care sunt analizele necesare. cand vrei un copil, chestia cat dai pe analize devine detaliu, chiar daca semnificativ, tot detaliu se cheama!

apoi costul analizelor tine de tine, unde le faci, o clinica de fitze are un pret, o clinica buna dar de nivel mediu alte preturi, o clinica de cartier alt pretz, baba safta care gihceshte in alea alea are alt pretz!
clinica de cartier nu trebuie sa fie neaparat rea
alfheim
Postat pe 26 Mai 2011 15:08
mey alf, tu le facusi pe toate astea din pomelnic? includ aici si pe cele ginecologice... prea le zici cu foc!
esme
Postat pe 26 Mai 2011 15:32
esme, am mai invatzat si io pt medicina candva ... naspa
iar cand o fost vorba sa-l facem pe Kiki io cu exa, am mers la ginecoloaga ei la maternitatea bucur, era una dracoasa acolo ca medic, amu vreo 8 ani in urma, nu stiu daca o mai functziona, Sosievici. si ce-a zis aia, asa facuram (adica exa, ca la mine n-au fost probleme cu instalatzia, insa ea avu ceva nevoie de tratamente, uter retrovers, ceva chisturi ovariene...) si deh ... chiar nu conteaza cat a costat!!!!! esentialul e ca a iesit un copil sanatos si fara probleme!: (oricum, n-a fost o avere, important e produsul muncii sa fie ok la final)
cand l-am vqazut pe bebe, am intrebat asistenta, unde e manualul cu instructiuni de folosite
alfheim
Postat pe 26 Mai 2011 15:58
si ti-a spus cum sa-l procuri?
esme
Postat pe 26 Mai 2011 20:10

cand l-am vqazut pe bebe, am intrebat asistenta, unde e manualul cu instructiuni de folosite

scuze de intruziune, dar... am citit si m-au emotionat cuvintele astea. un tatic, cred, minunat
Eugenia69
Postat pe 26 Mai 2011 20:19
daca nu va stiti cu probleme de sanatate , atat tu cat si partenerul tau pentru inceput se fac doar analizele uzuale si in plus RH , dupa rezultatul acestora medicul hotaraste daca este nevoie si de alte analize suplimentare !

poate ca unora li se va parea ciudat ce voi spune acum, DAR ,importanta acestor analize este majora deoarece pot aparea pe parcursul sarcinii diverse complicatii care puteau fi evitate daca se faceau analizele la timp.
cory_emy
Postat pe 26 Mai 2011 21:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mami-imi e foame... 62 De la: anaROBERT 12 Aprilie 2010 00:30
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 16:27
luare in spatiu 1 De la: garbo_467352 20 Mai 2017 00:57
Rau de masina! 2 De la: ninutza 31 Ianuarie 2009 20:11
Mamici din Targu mures si imprejurimi 7 De la: ms99axl 3 Noiembrie 2009 08:52
Setari Cookie-uri