Afte sau pete albicioase in gurita lui bebe

Buna fetelor. Bebele meu de aproape 4 luni nu mai scapa de pete albe din guritza l, am dat si cu glycerina, si cu nystan...am dat si cu apa fiarta. Par a disparea dupa ce-l curat in gurita cu pansament steril, dar dupa reapar..mai ales dimineata.. tin sa precizez ca incerc din greu ca totul sa fie curat in jurul lui, sa fie spalat etc. Cred ca se trage de la o iritatie de la funduletz, care acum i-a trecut. Animale de casa nu avem... Am fost la doctor, de vreo 2 ori pana acum...probabil nu mai stie nici el ce sa-mi zica. Problema asta o avem de mai bine de doua luni, si a inceput sa ma dispere faptul ca nu-i trece cu nimic.
Intrebarea mea, este ati patit si voi asa ceva cu bebicii vostrii? Cum ati procedat?
aly_fab
Postat pe 23 Martie 2010 14:39
ai incercat cu miere de albine sau cu bicarbonat dizolvat in apa? dar ce varsta are bebe? poate sa ii dai probiotice sa omoare afta sau ciuperca de pe limbuta. apropo, il deranjeaza la supt? nu conteaza ca ti-i totul foarte curat, n-are nicio legatura, ba poate din contra.
sanatate!
irene13
Postat pe 23 Martie 2010 22:28
aly_fab imi pare rau pentru bebicu tau dar nu cred ca sunt afte bucale deoarece aftele sunt basicute foarte dureroase,nu stiu daca il dorr sau ai observat dureri in momentul in care suge,deoarece nu ai specificat...

continua cu glicerina boraxata si ceaiul de musetel face minuni.

robert a avut si el,avea cam 5 luni si ceva dar il curatam cu glicerina dupa fiecare biberon cu lapte si ii dadeam ceai de musetel si s-au retras.
anaROBERT
Postat pe 23 Martie 2010 23:30
al meu a facut ceva de la antibiotice da r i-a trecut in 3 zile. Prima data dadeam cu calgel si apoi cu nystatim sau ceva de genu si de atunci nu am mai avut probleme. Daca folosesti suzeta scapa de ea.
viobregar
Postat pe 23 Martie 2010 23:38
de la antibiotice se poate face stomatita de aia se recomanda in timpul tratamentului cu antibiotice sa dai si cu glicerina cu stamicina sau si calgelul este bun.


aly_fab dar la doctor ce ti sa spus ca este,ce ti-a recomandat sa faci?
anaROBERT
Postat pe 23 Martie 2010 23:41
buna ALY m-am confruntat si eu cu asa ceva,am incercat badijonari cu glicerina cu stamicin si nu ii treceau. pana la urma dr pediatru mi-a recomandat sa ii fac badijonari cu albastru de metil si in 2 zile am scapat de problema.
gaby8101
Postat pe 24 Martie 2010 10:14
irene, miere nu-i dau ca e prea micut, are doar 4 luni peste o saptamana. am incercat cu bicarbonat, degeaba... bebe tau ce varsta avea cand ai incercat cu albastru de metil??
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:17
ps. nu pare sa-l deranjeze la supt, el pare a fi ok.... dar ii tot apar petele acelea albicioase, cred ca e vorba de un fungus, o ciupercuta...care nimeni nu pare sa stie ce este...
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:19
viobregar, am incercat si cu nystatin, si la fel, nici o diferenta. Cat a durat tratamentul la tine pana s-a facut bine? si cum ii administrai, mai tii minte? pup
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:20
aly_fab nu are importanta varsta copilului pentru albastru de metil,il poti unge la orice ora si la orice varsta nu este chimic si nu ai ce pati de la el.


pui pe un tifon cate putin si il ungi in gurita,este foarte bun pentru orice caut si eu acum pentru fimiu sa il dau in gat cand mai face rosu.
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 01:21
nu stiu, o sa ma uit sa vad daca gasesc asa ceva pe aici...asti nu dau nimic para prescriptie de la medic..mi-a adus nasa glycerina boraxata, aici nu gaseam... am incercat si cu bicarbonat...o sa vad cum pot da de albastru de metil...
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:25
poate gasesti acolo sau poate are cine sa iti trimita din tara,este foarte bun si isi face efectul foarte repede.

si eu de acum la un rosu in gat inainte sa il duc la dr sa imi dea antibiotice am sa ii dau cu albastru de metil mai intai.
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 01:27
da?? asa bun este ? eu nu am mai auzit de tratament cu albastru de metil... o sa caut ...desi nu m-ar mira sa nu gasesc. in Romania se gaseste albastru de metil fara reteta de la medic??
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:31
este foarte bun,pe vremuri era foarte folosit nu se dadeau atunci retete antibiotice si o sacosa de siropuri,nici nu se duceau la dr asa des ca noi.


albastru de metil era leacul tuturor.aici da se da fara reteta de la farmacie sau si de la un plafar se gaseste.daca nu ai cine sa iti trimita din ro iti trimit eu cu placere,nici o problema..bebicu sa fie sanatos.
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 01:33
merci ana! esti o draguta tu, ca de obicei!
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:34
lasa ca incerc sa caut aici la farmacii, si daca nu o rog pe mama sa-mi trimita! dar multumesc de oferta!
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 01:35
pai daca pot si imi face placere de ce nu,pentru bebic oricand.mai am o prietena in spania caruia ii trimit cand are nevoie siropele pentru bebele ei.


sti ce este bine ca nu il doare cand suge sau sa faca urat de durere ziua sau noaptea sau sa faca temp.asta inseamna ca nu sunt afte bucale.
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 01:37
Aly Fab, daca nu are durere nu sunt afte, fetele ti-au zis deja. da mierea nu tre sa o dai s-o manance, ci o pui pe tifon si stergi limbuta si gurita. oricum, nu cred ca e daunatoare desi in ultima vreme am vazut articole in care se spune sa i se dea mierea dupa un an ca ar provoca botulism. dar mama, care e medic veterinar, si tata de altfel, mi-a zis ca nu exista miere cu botulism. acum nu stiu, ca precautie incearca albastru de metil de care vb fetele, poate are efect.
apropo, da e o micoza, provocata de o ciupera. se numeste Candida si se gaseste atat la maturi cat si la copii, devenind patogena atunci cand se inmulteste peste masura, in cazurile cand bebe ia antibiotice sau are sistemul imunitar mai slab si pentru ca bebe mananca laptic dulce si ei ii place mediul acesta. de asta vorbeam de Probiotice, dar la varsta lui bebe al tau probabil inca nu e recomandat, intreaba un pediatru. dar nu-ti fa griji, daca bebe e ok, petele alea vor disparea in timp.
sanatate, va pup
irene13
Postat pe 25 Martie 2010 14:07
irene , da am citit si eu despre candida aceasta, cica se ia pe cale sexuala?! dar la noi nu e cazul....adica ma intzelegi ar trebui ... in fine, astia nu au albastru de metil, ma asteptam sa nu-mi dea fara retata nimic...
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 14:12
ps. bebe nu a luat niciodata antibiotice, a avut mai demult o iritatie la funduletz, probabil de acolo se trage aceasta problema!
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 14:14
a, nu Aly Fab, nu e vorba ca aluat-o pe cale sexuala. aceasta ciuperca exista in fiecare din noi, dar devine boala cand numarul ei se multiplica si incepe sa atace mucoasele in spicial, il place mediul caldut si umed si cum am mai spus ii plac fainoasele si lapticul. intr-adevar se si transmite pe cale sexuala, numindu-se candidoza genitala. la bebeslus bine inteles ca nu e cazul, el a dezvoltat-o din cauza laptelui, el fiind mai sensibil a facut pete pe limbuta. iar iritatia la fundulet de care vorbesti poate avea aceleasi cauze, cum am mai zis Candida Albicans iubeste mucoasele.
uite iti trimit cateva informatii despre aceasta micoza, sper sa iti fie utile:
"Candidozele bucale
La noul nascut, cel mai des se intalneste infestarea cu Candida albicans. Pruncul o ia din maternitate, unde intre doua alaptari primeste ceai, care i se administreaza cu o lingurita sau o tetina utilizata inainte de alti nou nascuti, fara a fi sterilizata, nu din necunostinta de cauza a cadrelor medicale, ci pur si simplu din lene. La primul lui supt, copilul infesteaza mamelonul mamei, care se autoinfesteaza si ea, cand isi face toaleta intima. In cateva zile, in gurita nou nascutului apare, pe gingii, fata interna a obrajilor si pe varful limbii, un depozit albicios, granulat. Medicul de familie (care de c

ele mai multe ori este de medicina generala) recomanda badijonari cu emulsii pe baza de glicerina (boraxata, cu stamicina, etc.). Dar daca nu recomanda si niste reguli stricte de aplicare locala, tratamentul nu rezolva problema si, pe deasupra, infesteaza masiv mama, care face candidoza vaginala. Ce trebuie facut: inainte de badijonarea guritei pruncului, mama se spala temeinic pe maini, folosind si o periuta de unghii, apoi isi infasoara degetul aratator in comprese sterile, scutura bine sticluta cu preparatul medical, inmoaie degetul in emulsie si sterge energic gurita bebelusului, cautand sa desprinda depozitul albicios. Pot aparea firisoare de sange - este normal, nu va speriati. Daca nu desprindeti depozitul, el se va dezvolta in continuare si nu rezolvati nimic. Compresa sterila folosita se arunca, mama se spala iar bine pe maini, insistand cu periuta sub unghii, altfel raman spori de ciuperca. Se ia alta compresa sterila, se inmoaie in preparat si se sterge din nou gurita bebelusului. Atentie - compresa nu trebuie sa atinga sticla cu preparat, pentru ca o infesteaza! Dupa fiecare badijonare, mama se va spala foarte bine pe maini si nu va da nimic sa suga bebelusului, timp de o ora. Pana la vindecare, tot ce atinge gurita nou nascutului trebuie fiert 20 de minute in clocot: lingurita, tetina, canita, biberonul. Daca nu se folosesc servetele de unica folosinta, care se arunca dupa fiecare sters, vor fi fierte si servetelele din material textil. In timpul tratamentului, inainte de fiecare supt, mama isi va spala sanii cu apa calda si sapun, ii va sterge cu un prosop care va fi schimbat la suptul urmator. Prosopul folosit va fi fiert, mamelonul va fi uns cu emulsia folosita pentru gurita copilului, iar dupa supt, bebelusul va primi 2-3 lingurite de ceai. Ciuperca creste foarte repede din nou, daca raman resturi de lapte in gurita bebelusului." am luat de pe site si am pasat.
sper ca bebe e ok, va pup
irene13
Postat pe 25 Martie 2010 20:00
aly fab, buna seara, am citit ce ai scris despre ce are bebele imi aduc aminte ca ceva timp in urma a facut si nepotica mea ceva foarte naspa in gurita un fel de ciuperca care o deranja foarte tare a facut tratament dar a facut si niste raze cu o lampa UV si de atunci nu a mai avut nici o problema de ce nu incerci si asta poate ii face bine si nu il ma chinui cu medicamente va pup si sa va face-ti sanatosi
tusi_Oli
Postat pe 25 Martie 2010 20:06
aly_fab 3 zile a durat tratamentul il faceam cam de 3-4 ori pe zi in gurita, inainte il faceam cu calgel care inmoia acele pete si apoi cu nystatin si de atunci nu a mai facut.
Albastrul de metil e foarte bun si noi l-am folosit la rosu in gat.
viobregar
Postat pe 25 Martie 2010 20:18
buna seara la toata lumea am intrat sa va salut...nu am mai avut timp sa intru pe site si de asta vroiam sa va urez un paste linistit alaturi de familiile voastre si de copii.mlta sanatate si fericire la toate.o seara buna..n.buna
monica21nicushor
Postat pe 25 Martie 2010 20:24
aly_fab intra cu detalii despre bebicul tau si spune-ne si noua daca ai reusit sa faci ceva si daca mai are piticu acele pete albicioase.

foarte bune sfaturile lui irene_13,interesante chiar
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 22:34
Multumesc frumos pentru raspunsuri si sfaturi. Irene_13, intr-avedar utile sfaturile tale, si am sa tin cont de ce ai scris. Se pare ca a inceput sa-i treaca dupa ce am folosit glicerina, nu total, dar nu mai apar asa multe dimineata. Probabil nu badijonam indeajuns, si dadeam doar de 2 ori/zi. Nu stiu, ideea este ca simt tot timpul sa sunt in criza de timp cu toate
aly_fab
Postat pe 27 Martie 2010 23:50
ma bucur aly ca i-au mai trecut acele pete albicioase,ni se intampla tutror sa credem ca suntem in criza de timp ,vrem ca totul sa fie perfect si de fapt nu ne iese nimic.

badijoneaza cu tifonul cu glicerina de cate ori papa lapte sau macar de 3 ori pe zi,nu are ce sa pateasca de la glicerina
anaROBERT
Postat pe 29 Martie 2010 02:11
Tamponati aftele cu albastru de metilen, este un cicatrizant foarte bun.Doar ca rezolva problema temporar,bine ar fi sa mergeti la medic sa dea de facut analize si recolteze din aft si in functie de asta o sa va dea un antifungic si in felul asta,poate scapati ele definitiv.
Romic___Rusu_1
Postat pe 28 Iunie 2015 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
psoriazis 11 De la: garbo_444500 1 Mai 2018 14:38
Ceai de musetele la copilul peste 2 anisori? 16 De la: garbo194296 6 Martie 2011 15:36
mie rusine dar mno... 3 De la: tuka 17 Noiembrie 2009 16:31
cresteri rapide 1 De la: anca_ivanciu 9 August 2009 14:29
rodicutza 16 De la: anaROBERT 5 Aprilie 2010 01:00
Setari Cookie-uri