buna

as vrea sa stiu daca este bun laptele lactovit.am o fetita de o luna si ii dau lapte praf pentru k nu am avut laptele meu bun.am incercat prima data cu NAN dar am avut impresia k o durea burtica de la el si de cateva zile ii dau MILUPA.acesta ii provoaca gaze rau la burtica si tipa rau de tot.nu stiu ce solutii sa mai incerc.ce imi recomandati?
garbo_8357
Postat pe 9 Octombrie 2012 09:13
Dar medic pediatru nu ai ??? Suna-l, cheama-l acasa (in primele luni medicul are obligatia sa faca vizite la domiciliu).Ai mare grija ,la varsta asta sugarii scad repede in greutate.
GHEISA_
Postat pe 9 Octombrie 2012 09:24
Fii atenta ca si pe mine m-a invatat cineva. Dimineata prepari pentru mesele intregii zile zeama de orez; intr-un litru de apa pui 3 lingurite de orez si tii pe foc pana se fierbe orezul. Elimini orezul si folosesti zeama de orez la prepararea laptelui.
In functie de cat mananca copilul pastrezi proportiile si fierbi 2 l de apa. Tii in frigider dupa ce racesti zeama de orez si incalzesti atat cat ai nevoie pentru masa bebelusului.
Dar nu ezita sa mergi si la doctor.
Pe mine m-a invatat o prietene care lucreaza in Grecia si a facut facultate de moase (acolo asistentele care ajuta gravidele sa nasca au facultate).
Eu am nascut si baiatul si fata in Grecia , am mers special sa nasc acolo , unde a fost langa mine si preietena mea care m-a ajutat sa nasc si apoi m-a invatat cum sa am grija coliilor. Ea m-a invatat ca laptele se prepara cu zeama de orez pana cand face copilul un an.
Rosemaryyy
Postat pe 15 Octombrie 2012 23:02
eu a nascut in RO dar stiu de zeama de orez!!!!!
am procedat intocmai cum ai spus tu Rosemary, m-a invatat medicul pediatru din spital;
Pana la un an le-am dat laptele preparat in zeama de orez si apoi cand schimbam laptele , vreo doua saptamani faceam iar zaemam de orez.
NAN si MILUPA sunt foarte bune dar trebuie sa fii atenta la intervalul de varsta care scrie pe cutie.
Nan am folosit dupa varsta de un an si am folosit formula cu adaos de fier.
Milupa au mancat baietii mei de cand s-au nascut (vorbesc la plural pentru ca am gemeni, acum sunt adolescenti) si nu am avut probleme.
adeline
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:50
Exista Puericultura...care vine in ajutorul mamicilor cu sugari!!!
The_rock_flower
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:54
ca sa stii pentru al doilea copil,ca acum e tarziu,pentru bebele tau,toti noi nascutii cer lapte des la inceput,la o ora,la juma de ora,etc,ptr ca stomacul e mic,neobisnuit sa depoziteze si nici sa digere.si obosesc prea repede,pana si cu suptul.
asta a facut-o si pe prietena mea,sa zica ca latele ei nu este hranitor,si de aia cere des....
mai,pana si pisoii noi nascuti,doua trei zile stau si sug incontinuu lapte,ziua si noaptea.
laptele tau de ce sa nu fie bun,i-ai facut vreo analiza/
si cel mai bine era completare ,intai laptele tau,apoi lapte strain.
Mie mi-a zis medicul fetitei mele la sapte luni sa tai alaptatul,ca nu mai e bun laptele meu,ca e slab.
I-am dat intai pe al meu,apoi completare strain,daca cerea,ca se satura de multe ori.
si nu s-a imbolnavit,doua ierni.
nu mai e nimic mai bun ca lapteel matern,cat de sarac al fi el....
daniilia
Postat pe 7 Noiembrie 2012 14:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand incep sa vorbeasca copii??? 10 De la: garbo263233 9 Februarie 2012 15:21
mamele si potul 8 De la: cosmilore 30 Martie 2009 14:12
buna seara 1 De la: nicoletamorena 15 Ianuarie 2011 21:46
Despre duphaston 33 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:14
rosu in gat 9 De la: anaROBERT 19 Februarie 2010 01:31
Setari Cookie-uri