mami intreaba

am o fetita de 6 saptamani care nu vrea sa mai suga la san nu stiu ce sa fac pt lapte am dar nu mult ma dor sani si ce as pute sa fac sa se opreasca lactatia???????
pt funduletul bebelusului ce creme folositi?????
kidz007405
Postat pe 22 Martie 2010 10:53
Cum D-zeu nu mai vrea sa nu mai suga ? Asa deodata?
Poate ai invatat-o pe biberon.
Iti recomand sa-ti stimulezi lactatia cu ceaiuri speciale pentru asa ceva...laptele matern este vital pentru copilul tau
Trebuie a gasesti toate modalitatile posibile pentru a-ti alapta in continuare bebelusul...e bine si pentru tine si pentru sanatatea viitoare a bebelusului tau

Pentru fundulet eu folosesc Sudocrem...mi se pare o creama f. buna...iar pana acum bebelusul meu nu s-a iritat nicoodata
Kamelya_kidz
Postat pe 22 Martie 2010 11:06
Poate ai mancat ceva care a stricat gustul laptelui, usturoi sau ridichi, sau poate are nasul infundat si nu poate. Curata-i bine nasucul cu ser fiziologic si trage secretiile cu pompita. Mult succes!
Miruxi
Postat pe 22 Martie 2010 11:36
Buna,

Incerca sa te pompezi sa scoti laptele din san, si ai putea folosi lingurita sau paharele mici de 20 ml (noi asa folosim aici) sa poti hrani bebelusul.Nu folosi biberonul. Pentru fundulet, noi folosim sink salve crema, de la A-derma. Multa sanatate.
kidz006379
Postat pe 22 Martie 2010 11:58
intrebare: altceva mai mananca? pt oprit lactatia nu stiu ce sa iti zic. pt stimulat, exista ceaiuri la farmacie speciale pt asta. poate ca nu mai vrea san pt ca nu mai ai destul lapte, si atunci se enerveaza ca suge si nu iese nimic...zic si eu... cel mai bine mergi la dr si vezi ce se intampla.

pt fundulet de bb: bepanten,sau reviken (echivalentul cutadenului de pe vremea noastra)
pinicuta
Postat pe 22 Martie 2010 12:13
Parerea mea ar fi sa nu intrerupi lactatia,chiar daca trebuie sa te pompezi si sa-i dai cu sticluta,dar lapticul de mama e cel mai bun si cel mai sanatos.Imi pare rau ca nu vrea la san,mai incearca noaptea sau dimineata.
bau
Postat pe 22 Martie 2010 12:29
draga mamica, la 6 saptamani bebe e prea mic sa il intarci, mananca nuci, tot felul de nuci, arahide, alune, seminte de susan etc. si ai sa ai lapte. durerea de sani e provocata de canalele infundate, poate de aceea ai impresia ca nu ai lapte si din cauza asta bebe refuza sa suga pentru ca trebuie sa depuna mult efort. remediul este sa storci laptele si sa eliberezi canalele. daca nu ai cumparat pompita poti stoarce cu mainile. mai intai tii sanii sub jet de apa calda si sa vezi cat de usor vei stoarce laptele.
intr-adevar daca bebe nu vrea sanul atunci stoarce din laptele tau si dai cu lingurita sau poti recurge si la biberon, dar odata ce il inveti cu biberonul va fi greu sa-l intorci la san.
crema pentru fundulet bepanthen e cea mai buna, in special daca e iritat rau la fundulet.
incearca sa ii dai lui bebe si ceai sau apa calduta, uneori laptele matern e prea concentrat si poate de aceea el nu vrea lapte.
vb din experienta. mult succes!
irene13
Postat pe 23 Martie 2010 09:59
asa am patit si eu cu printesa mea,nici ea nu a vrut sa suga,dar eu tot nu am lasat-o fara lapte de mama,pana la 5 luni m-am muls cu pmpa si ii dadeam din sticluta nu a fost usor,dar a meritat!pt fundulet la noi nu a mers bepanthen-ul ci cutadenul si nidoflorul,dar nu toti bebeii sunt la fel!
Szilvia_kidz
Postat pe 23 Martie 2010 16:46
si andrei nu a mai supt de la 5, 6 luni de cand m-am imbolnavit, am ramas cu foarte putin lapte, parerea mea este sa te mulgi si sa il pui intr-o sticluta si-l dai mai tarziu, eu asa faceam cand aveam mult lapte si dupa ce se satura bebe, de aceea este si infundat acolo si bebe nu poate sa suga, ar fi pacat ca bebe sa nu suga laptele de la mami lui care e cel mai bun si-l fereste de niste chestii dar si pe tine, eu cat timp am fost insarcinata si pe perioada cand am alaptat nu am fost racita, nu am avut probeleme deloc
Laura_M
Postat pe 23 Martie 2010 21:03
la fundulet nu-l dau cu nimic doar in cazul in care se irita il ung cu ulei de masa si ii trece foarte repede, a fost iritat d e doua ori si am incercat cu unguente si degeaba iar cu uleiul i-a trecut foarte repede, leac babaesc dar bun
Laura_M
Postat pe 23 Martie 2010 21:05
eu o dau pe miruna bu bepanthen de cand am nascut-o si pana acum la 1 an si nu am avut probleme.eu o dau crema la fundulet si lotiune la fiecare baita.
ionela_miruna
Postat pe 24 Martie 2010 14:11
Incearca sa nu mai folosesti deodorante sprai-uri parfumuri.Multi copii renunta la papat tt din cauza lor.
ina_rebeca
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:03
eu folosesc la emy de cand am nascut-o numai unguent bepanthen si nu am avut nici un fel de iritatii pana acum la 10 luni
cory_emy
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SUSPENDAREA CONTRACTULUI DE MUNCA 2 De la: deeita 14 Octombrie 2009 15:48
mamici din craiova 4 De la: kidz008376 8 Iunie 2010 16:29
Cititi acest mesaj 1 De la: kidz006487 22 Ianuarie 2010 23:19
PETITIE pentru ca indemnizatia mamicilor sa ramana 85% din media veniturilor nete pe 12 luni anterioare nasterii 92 De la: julcsy 23 Martie 2011 15:34
Baiatul meu vorbeste sasait 8 De la: garbo_379963 22 August 2013 16:10
Setari Cookie-uri