caria de biberon

Buna mamicilor, sunt un nou membru al acestui forum si as vrea sa primesc raspunsuri de la cele care au trecut prin situatia mea. Am o fetita de un anisor si doua luni, Cristiana. Pe cei 4 dintiori de sus i-au aparut niste pete galbui-gri, asa zis-a "carie de biberon".Doctora de famile mi-a zis ca nu se poate face nimic pentru tratarea ei, decat spalatul pe dinti care poate doar sa stopeze evolutia cariei. Acum o spal pe dintisori dupa fiecare masa si nu o mai las sa doarma cu biberonul in gurita. Vreau sa ajung si la un stomatolog de copii particular sa vad si alte pareri, dar pana atunci poate mai primesc niste raspunsuri si de la voi.
kidz007226
Postat pe 10 Martie 2010 14:54
Buna kids26 si bine ai venit printre noi. Petele de pe dintisori pot aparea si in urma unor tratamente medicale (de ex antibiotice).
De asemenea unii copii au o anume lipsa de calciu, care iese in evidenta pe dintisori, cel mai adesea carii. Cariile si petele dentare sunt doua lucruri diferite. Caria este efectiv o gaurica in dintisor, iar petele sunt pete nu poate sa le faca nimeni nimic deocamdata, tin de ceva pur estetic cand va mai creste doctorul stomatolog va putea pune plombite de culoarea dintelui. Este foarte bine ca nu o lasi sa adoarma cu biberonul in guritza, desi e greu, de obicei copii adorm in timp ce-si beau lapticul si e greu sa-i mai speli pe dintisori mai ales seara. Vazusem undeva niste perii de dinti "destepte" pentru bebei, ca un "prezervativ" (suna aiurea dar ca sa va faceti o idee) cu zimti care-l poti pune pe deget ca sa freci dintisorii copilashului. Eu una nu stiu sa existe stomatolog pentru copii...Dr stomatolog probabil si el o sa-ti spuna acelasi lucru. Deocamdata stomatologul nu poate inlatura acele pete decat folosind aparatul acela care scoate sunete ciudate, highspeedul ii zice in engleza...nush in romana, iar copilul se poate speria foarte tare si poate avea frica de dentist mai incolo. MAi exista varianta de anestezie generala, daca dintele este stricat....dar cred ca asta iese din discutie.
Multa sanatate!
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua 9 De la: SEBY1YEAR 10 August 2009 14:27
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 16:27
CAPUSHOR 9 De la: Alina80 15 Mai 2009 15:32
sterilet.... 6 De la: garbo_434063 8 Mai 2016 12:20
Vaccinul prevenar 2 De la: vasilicasavoiu 25 Februarie 2009 11:42
Setari Cookie-uri