ce drepturi am?

incerc sa aflu care sunt drepturile mele juridice si nu reusesc...
mi se termina perioada de concediu ingrijire copil peste 2 luni, lucram la un birou notarial si, cu criza asta mi s-a comunicat ca trebuie sa-mi gasesc de lucru in alta parte.....stiam ca sunt obligati sa ma primeasca...dar se pare ca nu se respecta legea..intrebari:
care este legea prin care sunt obligati sa ma primeasca si ce consecinte ar tr. sa suporte in caz contrar?
care este procedura prin care sa pot primi somaj tehnic?
cu cat timp inante de perioada de sfarsit a concediului sa incep formalitatile/
la ce institutii sa ma adresez?
am incercat sa ma angajez in altelocuri, si prin sustinerea de concursuri, dar fara prea mari sanse.....fara pile in tara asta si mai ales pe criza asta...e foarte greu...va rog sa ma ajutati...in codul muncii nu sunt mari explicatii...iar notara nu are niciun interes sa-mi dea sfaturi...de cate ori am intrebat-o a evitat raspunsul...va multumesc..sunt disperata..
mihaellalex
Postat pe 12 Iulie 2009 22:21
carew e procedura prin care intri in somaj? pai ce, este o procedura? daca te dau afara ei, nu iti scriu ei in cartea de munca motivele din care te dau afara? concediere prin restructurare etc? ce iti alegi tu ce fel de somaj vrei?
pinicuta
Postat pe 13 Iulie 2009 13:55
oricum ei trebuie sa iti faca preaviz daca te dau afara, nu? ei ce ti-au zis exact?cartea ta de munca unde este si ce scrie pe ea acuma?
pinicuta
Postat pe 13 Iulie 2009 13:57
Binenteles ca am cartea mea de muncaa ei, deocamdata nu scrie nimic oficial pe ea....
mihaellalex
Postat pe 13 Iulie 2009 16:10
Mai bine te duci la fortele de munca sa intrebi daca de la firma nu ti se explica.Daca trece o perioada intre terminarea concediului si somaj,concediul de maternitate nu ti se pune ca vechime pe cartea de munca,asa am inteles eu de la cineva,dar nu e o informatie sigura.Daca te informezi,informeaza`ne si pe noi.
kidz000353
Postat pe 17 Iulie 2009 00:44
sau intri pe http://www.kidz.ro/comunitate/AVOCAT_BIATRICE_MARTIS, presupun ca este avocat colega noastra forumista, poate te ajuta ea, trimite-i un mesaj
pinicuta
Postat pe 17 Iulie 2009 17:13
buna....
am si eu o intrebare la voi.... fiind gravida am voie sa ma duc la plaja???
am cam 20 sapt! e voie sau nu???
multumesc frumos
ale_micutza
Postat pe 17 Iulie 2009 17:57
da ai voie. doar sa ai grija prin ce apa intri (piscina sa fie bine curatita sa nu iei vreo infectie ceva de acolo, cat despre apa marii, nu stiu cat de curata este zau..), sa nu stai in soare ci mai mult la umbreluta, sau ma rog sa te dai cu creme de plaja si sa bei multe lichide, sa ai grija sa nu faci insolatie si sa nu mananci din restaurante /terase aiurea (de unde poti face toxi-infectii alimentare daca nu sunt f igienice sau produsele or fi vechi sau prost preparate..)
pinicuta
Postat pe 17 Iulie 2009 18:01
da,ai voie sa te duci la plaja daca esti gravida ca nu risti sa mai ramai gravida inca o data.Se tuf astia in draki ziua in apa si noaptea pe plaja,chhhhh
kidz000353
Postat pe 10 August 2009 02:06
buna tuturor. am si eu o intrebare. sunt pfa, platitor de impozite de la data de 01.04.2009. sunt insarcinata si se pare ca voi naste la sfarsitul lunii martie, inceputul lunii aprilie 2010. in cazul in care nasc in martie (aceasta resprezinta a 12-a luna de plata a impozitelor), pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? va multumesc
miki200
Postat pe 12 August 2009 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bebe si visele 6 De la: alinakatt 28 Septembrie 2009 11:01
CF2 3 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 15:10
masaj in timpul perioadei de alaptare 4 De la: horobeanu 9 Noiembrie 2009 22:17
Vacanta Kusadasi 8 De la: andrajuganarucalin 24 Februarie 2009 11:48
nasuc infundat 3 De la: Alina80 3 August 2009 12:38
Setari Cookie-uri