Stranutul si sarcina

Sunt insarcinata in luna a -4-a si am avut nenumarate probleme pana acum,deci am efectuat muulte controale si analize.Mai am insa o intrebare la care doctorii mi-au spus mereu ca e normal,dar tin sa va intreb si pe voi.De 4 luni stranut de cateva ori in fiecare zi ,dar fara exceptie.M-am gandit la alergii,dar medicii(suntem intr-un oras mic si nu ne-am permis controale la cabinete din orase mai mari)m-au asigurat mereu ca e totul in regula,ca nu e nimic ,fara insa sa-mi ofere o explicatie pentru stranuturile mele.Vi s-a intamplat si voua?
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 02:02
lara draga, eu stranutam si inainte de a ramane insarcinata nu chiar in fiecare zi dar si cand ma apuca nu ma mai opresc. Eu nu stiu ce-ia aia sa stranuti o data sau de doua ori, cand ma apuca depasesc si 10 stranuturi si asta mi se intampla si acum insarcinata fiind in 16 saptamani, dar eu niciodata nu m-am stresat de asta ca am avut si eu atatea pentru care sa ma stresez - un hematom care initial nu s-a absorbit, dar in final cu tratament, repaus cat mai mult si cu ajutorul lui D-zeu am scapat de el. Asa ca stai linistita ai incredere in doctor si totul va fi bine.
kidz000722
Postat pe 22 Iulie 2009 12:23
si eu sunt asa! dar doctorii mi-au zis k e din cauza vremii si din cauza prafului din aer!
dar acum eu am o alta problema nu stiu daca careva dintre voi a mai patit asa ceva! am fost azi la eco si mi-a zis k baietelul meu e perfect sanatos si ok dar in schimb placenta are tendinte de dezlipire! din ce cauza??? nu vreau sa am probleme si sa pierd sarcina
ati mai avut careva asa ceva???
ale_micutza
Postat pe 22 Iulie 2009 12:45
Ai mare grija, cauzele cred ca pot fi multiple, de la un efort pana la cauze necunoscute - asa a fost sa fie. Cred ca trebuie sa eviti si cel mai mic efort fizic si doctorita mea a zis ca prin asta se intelege ca nu am voie sa car mai mult de 2 kg, sa nu stau mult in picioare sa nu ma urc pe scaune sa nu stau nici macar in bucatarie sa gatesc. Asa ca incearca sa respecti lucrurile astea ca de pierdut zic eu nu ai ce pierde. dar oricum intreaba si doctorul poate exista si ceva tratament. ma gandesc sa nu-ti recomande chiar sa intri in medical si sa stai cat mai mult in pat. Sa stii ca eu cand am avut hematomul ala o chemam pe mama sa gateasca, vase mai spalam si eu dar spala si sotul, am evitat sa ma cocot desi o data am facut-o asta e. Aaaaaa si apropo am avut interzis la relatii intime pana a disparut hematomul - si asta cred ca a fost mai bine de doua luni.
kidz000722
Postat pe 22 Iulie 2009 13:24
Felicitari,Lara, pt sarcina.stiu ca demult ai vrut sa ramai insarcinata..si sa ai o sarcina usoara.
Referitor la tema cu stranutul...nu stiu ce sa zic.sper sa nu fie nimic ,vreo alergie sau ceva.
ninutza_kidz
Postat pe 22 Iulie 2009 22:57
Multumesc tuturor de urari!Deci nu sunt singura care stranuta toata ziua.Iar voi,saracutele, aveti sau ati avut probleme mult mai serioase.Micutza,mai pune doctorului intrebari.Stiu cum sunt majoritatea medicilor ,repeziti si nu dau explicatii,dar bate-l la cap pana te lamureste.La primul bebe aveam un carnetel si de la un control la altul imi notam toate intrebarile(de multe ori puerile ),dar doctorul se invatase si astepta intrebarile mele.Culmea e ca a invatat si sa aiba rabdare sa-mi raspunda. Intreaba-l daca ai voie efort,sex,daca ai nevoie de medical,etc.Te pup si sper sa fie cuminte placenta si sa stea la locul ei!
lara_kidz
Postat pe 23 Iulie 2009 06:24
multumesc! mi-a dat sa fac un tratament si mi-a zis sa revin peste 10 zile la control din nou! o sa vedem atunci ce va fii!
si cu eforturile cum zici eu ink mai fac eforturi mai ales knd vin de la cumparaturi!
si mai ales zilele astea am fost foarte agitata si nervoasa
ale_micutza
Postat pe 23 Iulie 2009 11:16
Nu te juca, ai mare grija. Da-le naibii de cumparaturi ia-ti strictul necesar sau mai bine du-te de mai multe ori daca magazinul e aproape de casa, asteapta-l pe sotul tau si pune-l pe el sa faca marea majoritate a cumparaturilor. Eu ca sa-ti spun drept cand eram in restrictiile chiar si cu gatitul si o chemam pe mama cu ea ma duceam si faceam piata si mi le cara ea. Sotul vine seara pe la 8 si nu prea e cazul sa fac mancare de la ora aia. Dar pentru alte cumparaturi il puneam pe el sau mergeam impreuna sambata, duminica.
In cate saptamani esti tu acum. Vreau sa te intreb daca ai facut triplul test. Eu am facut dublu test unde dupa spusele doctoritei au iesit bine analizele si la triplu am hotarat sa nu ma mai duc. Doar ca am niste indoieli asa, multe cunostinte mi-au zis ca lor li s-a facut si o interpretare a rezultatelor, gen risc de 1 la nu stiu cat pt toate anomaliile respective, la mine doar s-a uitat pe ecografie si pe rezultatele de la sange si mi-a zis ca e bine nu m-a trimis la nicio interpretare nimic. Oricum voi face ecorgrafia aceea ami performanta la 24 de sapt. O prietena de altfel mi-a zis ca ea daca va mai face un copil dublul test si triplul test nici nu le va mai face ca ea considera ca nu sunt decat niste bani cheltuiti si o sursa sigura de stres. Mi-a zis ca ecorgrafia aceasta care se face intre 22 - 26 sapt e cea mai importanta si mai sigura.
kidz000722
Postat pe 23 Iulie 2009 11:32
se face si bitestul si triplul test. se ia si sange, se face si ecografie, si pe baza nu stiu caror elemente (varsta mamei, sexul copilului, ecografia, ce mai vad ei la sange, na, nu ma pricep), calculeaza o probabilitate. asta este rezultatul pe care il primesti si care "se interpreteaza": ca riscul de a face sindromul down de pilda, este de 1 la nu stiu cat (daca vrei ma uit la analizele mele, ca scria si care e intervalul de referinta). si ca daca riscul e prea mare, adica daca chiar are risc de vreo problema, atunci iti face amniocenteza (iti ia lichid amniotic sa il analizeze si iti zice daca chiar e ceva sau doar o probabilitate eronata). parerea mea e sa faci toate analizele si mai ales sa mergi la un dr bun sa ti le interpreteze. Nu te juca cu asta. Stiu doua cazuri de femei carora dr nu le-a zis de dublul si triplul test, si nu si le-au facut, si cand s-a nascut copilul, la una din familii s-a nascut cu Sindromul Down, iar la cealalta s-a nascut cu suspiciune de sindrom down - avea toate semnele care pareau sa indice sindromul, nu stiu in final daca era sau nu era ca nu am mai tinut legatura ... (mai bine sa stii sigur ca le-ai facut decat sa -ti para rau ca nu te-ai dus, prudenta in sarcina nu strica niciodata)
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 12:25
Pinicuta, dublul test l-am facut si dupa cum am zis dr. a zis ca e totul ok. acum ce sa zic poate ca ea stie in ce intervale trebuia sa ma incadrez si nu a trebuit sa ma mai duc nicaieri sa-mi calculeze acele riscuri. Ca sa-ti spun sincer dupa ce am fost atunci la control am dat si un telefon la clinica respectiva si am intrebat daca dupa ce iau rezultatul la aceste analize trebuie sa ma duc cu ele si ecografia undeva sa mi le interpreteze si mi-au zis ca nu, ca trebuie sa merg cu ele la dr. meu dar eu fusesem deja. Triplul test chiar si dr. care mi-a facut ecografia ca e un alt doctor decat doctorita mea ginecolog la care ma duc regulat a zis ca atunci cand dublul test iese bine el nu mai recomanda si triplul test si chiar si doctorita dupa ce a vazut rezultatele de la dublul test ea care este extrem de prevazatoare, am mai scris eu ca-mi daduse la primul control cand am fost la ea toate neamurile de analize, sincer nici nu le-am facut absolut pe toate, ca ma costau ff mult (13 mil) si stiam ca este doar inceputul ca pe parcurs mai faci atatea alte analize. Chiar si ea cand a fost vorba de triplul test a zis ca-mi da trimitere dar n-a mai insistat atat de mult. Oricum o sa fac ecografia aceea mai performanta la 24 de sapt unde acolo iti spune cu mult mai multa precizie daca ar avea vreo problema copilul, nu ca la aceste teste unde rezultatele sunt pur statistice. Nici nu stiu daca sa-ti zic sa-mi zici intervalele tale, mai ales ca rezultatul am inteles ca se interpreteaza in functie de mai multi factori care difera de la femeie la femeie, acum sincer mi-e frica decat sa stau stresata, am incredere in doctorita si astept ecografia asta de la 24 de sapt.
kidz000722
Postat pe 27 Iulie 2009 14:36
f bine, daca dr ti-a zis ca e ok, mai ales daca mai multi medici au zis ca nu mai e nevoie, doar nu s-or fi inselat cu totii. sanatate multa si sarcina usoara in continuare!
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 14:41
Sarumana mult si boua la fel. Pe 3 aug ma duc la control si poate imi spune ce este bebita al meu ca sa ma gandesc mai bine la nume. Desi aveam eu ceva stabilit din-ainte acum nimic nu mi se mai pare interesant.
kidz000722
Postat pe 27 Iulie 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ne-am ingrasat in timpul sarinii, hai sa slabim, caci se poate 4 De la: anita_maria 20 Iulie 2009 23:36
dermatita atopica 15 De la: LUMI73 12 Mai 2011 14:33
luarea in greutate in timpul sarcinii 21 De la: garbo160167 5 Iulie 2010 08:41
dr strajean de la elias 1 De la: zarraza 14 Octombrie 2009 16:06
vreu un bebe 31 De la: ameno 9 Martie 2011 22:55
Setari Cookie-uri