Cetatenia franceza

Buna fetelor!

Ma aflu intr-o dilema mare.

Ne-am casatorit pe 8 martie 2008, iar pe 4 octombrie 2008 sotul meu a primit cetatenia franceza. Eu urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii noiembrie.
Am fost la ambasada Frantei la Bucuresti si nu au stiut sa-mi dea un raspuns clar daca bebele va primi si cetatenia franceza!
Ma puteti ajuta cu sfaturi? Chiar nu stiu ce sa fac?
Lalea_kidz
Postat pe 9 Septembrie 2009 10:08
Din cate stiu eu....daca il nasti in Franta primeste cetatenie, dar daca il nasti in Romania nu.
Nastere usoara. Te pup
ralucimp
Postat pe 9 Septembrie 2009 11:21
Il voi naste in Romania. Avem domiciliul in Romania.

Merci,
Lalea_kidz
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:07
cetatean roman o sa iasa:)
nu stiu exact dar cred ca ai dreptul sa-i faci pasaportatit roman cit si francez.
Si tatal fetitei mele e cetatean italian iar eu am nascut in romania.Copilul e roman cu parinti de nationalitati diferite.Deci copilul fiind nascut in romania ia cetatenia romana.Nastere usoara!
alinakatt
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:52
nu cred ca conteaza cate cetatenii obtine unul din parinti: alea sunt realizarile lui , nu cred ca se mostenesc si la copil. daca ar avea 10 cetatenii ar avea si copilul tot 10? chiar , sa ne zici ca-s tare curioasa, cum a fost in final. mai ales ca nasti in romania, eu zic ca doar cetatenie romana o sa aiba. sau ma rog, automata este cetatenia romana. tatal se duce cu buletinul lui sa declare copilul, si pe buletin scrie cetatean roman, nu? deci sunteti considerati romani toti 3. cand o merge copilul in franta probabil o sa se ridice problema "mostenirii" cetateniei, dar pana atunci nu vad cum si de ce...
pinicuta
Postat pe 19 Septembrie 2009 12:07
Daca copilul este nascut in romania poate sa aibe parinti si de cetatenie congoleza ca nu are importanta.Copilul ia cetatenia tari unde este nascut si inregistrat.Va spun sigur acest lucru deoarece eu am nascut in romania sunt romanca iar tatal italian.Copilul nu ia cetatenia niciunuia dintre parinti.
De aici si motivul multor mame care nasc prin tari straine.Devin cetateni ai tarii x si atit.
chestia cu pasaportul de care am scris si mai sus nu sunt sigura, cred ca se poate sa faca 2 pasapoarte prin ambasada dar repet nu stiu sigur.
alinakatt
Postat pe 19 Septembrie 2009 14:02
alinakatt da-mi voie sa te contrazic, copilul nu ia cetatenia tarii in care s-a nascut decat in cazul in care cel putin unul dintre parinti are cetatenia tarii respective. Sunt absolut sigura de asta. Toti copii de romani nascuti in strainatate au cetatenie romana si atat, automat se primeste doar resedinta in tara respectiva.
Cat despre parintii de cetatenii diferite, cred ca depinde de legiile fiecarei tari. De exemplu romania da automat cetatenie romana unui copil nascut in strainatate dar care cel putin unul dintre parinti de cetatenie romana.
Copilul meu, nascut in italia a primit cetatenie italiana din partea tatalui si romana din partea mea (chiar daca nu o vroiam, si eu nu am inregistrat copilul si in romania)
corina_dragoi
Postat pe 19 Septembrie 2009 15:16
mai nu stiu ce sa-ti zic...s-ar putea sa ai dreptate ideea este ca eu am nascut aici copilul meu e cetatean roman si atit.Si la mine sa pus in discuti inainte sa nasc ca sa merg in italia tot pe motivul acesta ca sa ia cetatenia italiana, ai zis bine din partea tatalui dar nu am vrutAsa ca fata mea e cetatean roman.Nu te contrazic probabil gresesc
alinakatt
Postat pe 19 Septembrie 2009 15:35
copilul tau poate lua oricum cetatenia italiana chiar daca nu este nascut in italia. nu stiu ce acte trbuie sa faceti dar este posibil cu siguranta :) asta daca vrei, bineinteles
corina_dragoi
Postat pe 20 Septembrie 2009 15:51
Corina te contrazic eu...Stiu un caz, in care ea a mers si a nascut in america si copilu are dubla cetatenie....si romana si americana. Sau alt exemplu...fratele meu e in canada, daca naste nevasta lui copilul o sa aiba cetatenie canadiana, chit ca ei au romana.
Va pup
ralucimp
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:29
da: depinde de legile tarii respective: sunt tari unde orice copil nasct acolo ia automat cetatenia tarii cu pricina, dar sunt si tari unde nu (poate tocmai ca sa evite transformarea tarii intr-o maternitate ambulanta si mai tarziu sa se pomeneasca cu nu stiu cate mii de "cetateni " pe hartie, dar care de fapt nu ii apartin). deci trebuie sa te interesezi de legislatia tarii care te intereseaza, daca vrei sa stii un raspuns exact cu privire la chestiuni din astea (cetatenie, viza, relatii externe ale tarii respective)
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 00:04
Va multumesc fetelor,

Vom incerca mai multe variante...una ar fi, sa-l declaram in Franta pe bebe, sa vedem ce raspuns ne da primaria de acolo..aici la ambasada nu am reusit sa comunicam (cred ca au ca si target acordarea cetateniei la cat mai putine persoane).

V-am pupat,
Lalea_kidz
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:37
da, cred ca e asa cum spune si pinicuta depinde de legislatia tarii respectiva. Si eu cunosc un caz ce parinti cetateni romani, cu rezidenta si drept de munca in SUA si 2 copii nascuti acolo cu cetatenie americana, insa in europa e diferit. Stiu ca in italia, spania, germania si poate si altele nu se da cetatenia automat.

Oricum cel mai absurd mi se pare sa fii obligat sa dai copilului dubla cetatenie, ca in cazul meu. M-am mai plans de chestia asta si pe alte topicuri asa ca nu am de gand sa va mai plictisesc cu problema mea care oricum nu are rezolvare
O zi buna la toata lumea
corina_dragoi
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:41
am nascut in franta,nici eu nici sotul nu avem cetetenie.copilul are certificat de nastere frantuzesc,asta inseamna ca are si ceteatenie?
garbo174456
Postat pe 1 Noiembrie 2010 14:47
BUNA MA NUMESC LAURA SI SUNT IN FRANTA SUNT MARITATA CU MAROCAN SI AVEM 3 COPII IAR EU SUNT INSARCINATA IN 8 LUNI VREAU SA STIU DACA SOTU PRIMESTE CARD DE REZIDENTA AICEA MS FRUMOS
garbo_408389
Postat pe 7 Ianuarie 2015 20:32
acum 13 ani am nascut in Franta, tatal copilului fiind francez. Copilul a primit cetatenie franceza si ulterior, prin transcrierea actelor de stare civila, a fost recunoscuta in Romania casatoria din Franta, si copilul a primit cetatenia romana. Cum legile prin europa s-au mai schimbat de atunci, e bine sa consulti un avocat sau sa deschizi subiectul pe avocatnet.ro
auraa
Postat pe 8 Ianuarie 2015 09:06
Buna eu stau la Paris si am 2copii pe care i-am nascut aici .La virsta de 15 ani devin cetateni Francezi automat ,multumesc o zi buna
Gyongyi_Tudoroiu_1
Postat pe 21 Februarie 2017 15:24
Am uitat sa precizez suntem parintii Romani amindoi
Gyongyi_Tudoroiu_1
Postat pe 21 Februarie 2017 15:26
Din cite stiu eu daca parintii sint de alta nationalitate decit franceza da' au rezidentza franceza (pt. munca, studii, etc.), atunci cind copilul se naste pe teritoriul francez acesta beneficiaza AUTOMAT de cetatzenia franceza din momentul nasterii!
Asta daca parintii nu vor altfel...
garbo101426
Postat pe 21 Februarie 2017 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccin imunoglobulina anti d Rhophylac 300 1 De la: garbo241401 28 Octombrie 2011 09:23
mamici din februarie 2008 1 De la: cris18 16 Decembrie 2008 16:14
Mamici din Buzau! 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:06
buna ziua 2 De la: vasilicasavoiu 28 Martie 2009 12:48
copilul tau incepe scoala 2 De la: ionelamihoc 20 Octombrie 2008 11:42
Setari Cookie-uri