Dintisorii!!!!

Buna ziua dragi mamici!
Eu am un biețel de 9 lui și la 8 și jumtate i-a ieșit primul dintisor(incisivul de jos),iar acum se pare ca o sa-i ias incisivi de sus.
Poate sa-mi rspund cineva dac e normal?
Mulțumesc mult!
Gili_kidz
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:46
Buna. Exact asa am crezut si eu....tot asa i-a iesit si la fetita mea pe la 8 luni jumate....si pe la 9 luni mi se parea ca e tare umflata si alba gingia de sus....dar dupa un timp am vazut ca totusi i-a iesit tot jos...si acum la 10 luni jumate asteptam cei de sus....ca deja da semne....are diaree, ii curge tare mult din gurita si e mereu maraita.
ralucimp
Postat pe 9 Decembrie 2009 21:37
draga Gili, chiar daca ii vor iesi cei de sus mai intai nu este nici o problema, atata timp cat in final ii va avea pe toti. Fiecare copil are ritmul lui. Lui Eugen i-a iesit prima data pe la 5 luni jumate un incisiv central inferior pe urma dupa vreo luna cei doi incisivi centrali superiori cam in acelas timp, pe urma dupa vreo alta luna incisivii laterali inferiori si abia dupa vreo 4 luni de la primul dinte a iesit, in sfarsit, si al doilea incisiv central inferior. Acum la 1 an si 4 luni ne lipsesc doar 3 maselute.
corina_dragoi
Postat pe 10 Decembrie 2009 13:37
Mulțumesc mult pentru rspuns.
Astzi am sunat-o pe doctorița mea stomatolog și mi-a zis acelas lucru, ca nu e nici o problema. De ctva timp ncoace se ntmpla frecvent lucruri de genul acesta.Vroiam doar sa știu dac e bine, sau dac trebuia sa consult un doctor.
Gili_kidz
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:52
Pentru linistea ta, poti sa discuti cu pediatrul, eu asa am facut dar nu pentru ca imi faceam probleme pentru ordinea in care ies ci pentru ca in momentul in care a iesit primul incisiv lateral de jos, nu mi-am dat seama ca e incisiv lateral credeam ca este cel central dar ca a iesit la o distanta prea mare de celalalt. In fine acum imi vine sa rad, dar atunci m-am speriat
corina_dragoi
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:12
Nu, m-am liniștit.
Doar ca nu e asa cum știam eu, dar e ok.
Gili_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animale de companie 14 De la: roberta 21 Februarie 2010 18:07
Am multa nevoie de sfaturi. 46 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:13
biberonul uzat!!! 6 De la: pinicuta 26 August 2009 13:31
Vaccin Rhogam rh negativ 1 De la: kidz003930 7 Octombrie 2009 02:18
de ce puiul meu nu poate sa faca pipi noaptea 12 De la: kidz001967 16 Decembrie 2009 11:27
Setari Cookie-uri