alergie la capsuni

mamici voi ati avut pb cu capsunile? fetita mea are 9 luni,stiu k n-au vie pana la un an dar,,,ia dat tataia o capsunik si a facut ditamai alergia.am f la doctor si mi-a dat niste retete, sper sa ii treaca.dar oare o sa ramana alergica la ele?sau o sa ramana cu sensibilitate si sa imi faca si la alte alim?
kidz007487
Postat pe 31 Mai 2010 17:50
Si fetita mea are aproape 9 luni si ma gandeam si eu sa-i dau o capsunica atunci cand o sa fie in gradina pentru ca au multe vitamine. Mai am ceva de asteptat pana se vor coace si o sa incerc sa-i pun una in branzica. Sper sa nu faca alergie. Iti doresc sa se faca repede bine puiul tau!
Miruxi
Postat pe 31 Mai 2010 18:43
buna ! eu am o bebelina kre luna viitoare face un an...la 6 luni i-am dat iaurt de capsuni de la danonino ,a facut alergie ,bun ...i-am dat akum vreo luna capsuni proaspete nu a avut nimik...i-am dat ieri iaurt de capsuni casa buna...a facut din nou alergie...nush de ce e asa...i-am mai dat iaurt de capsuni de la fulga sau ceva de genu si nu a avut nimik...numai la unele face...eu stiu k e bine sa le dam chiar dak fac alergie pt k organismul sa se obisnuiasca...
eu_mino
Postat pe 1 Iunie 2010 01:47
danonino si casa buna sunt DANONE amandoua, eu zic sa schimbi marca
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 14:53
eu _mino incearca si nu ii mai da deloc danone, eu am facut aceasi greseala si ii dadeam danonino iaurt si mi-a facut alergie de fiecare data cand i-am dat de aceea iti spun ca desi se face atata reclama nu sunt chiar asa naturale si bune ptr copilasi!!!!
cory_emy
Postat pe 1 Iunie 2010 14:58
fETELOR SI FETITA MEA A FACUT O ALERGIE F. URATA DE LA CAPSUNI,DAR NU DE LA CAPSUNI NATURALI SAU DIN IAURT !A FACUT ALERGIE LA PANADOL CU GUST DE CAPSUNI!DIN FERICIRE AM FOST PE FAZA SI I-AM INTRERUPT TRATAMENTUL CA ALTFEL PUTEA SA AJUNGA MULT MAI RAU,A ZIS DOCTORA CA ALERGIILE SUNT F.PERICULOASE LA COPII MICI,DACA NU LE TRATEZI POT SA SE SUFOCE! AVETI MARE GRIJA DE BEBEII VOSTRII!
Szilvia_kidz
Postat pe 1 Iunie 2010 14:59
da se poate chiar muri de la o alergie , nu e de glumit cu ele
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 15:02
acum parca imi este frica sa ii dau capsunici!!!!
cory_emy
Postat pe 1 Iunie 2010 15:02
daca nu a facut alergie pana acum nu va face nici de acum inainte. iar daca e prima data cand ii dai, asteapta sa faca un an mai intai de toate, si apoi da-i mai intai o capsuna mica-mica si vezi cum reactioneaza la ea.
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 15:03
asa mi-a zis si doctorita ca se pot sufoca ,dar mi-a zis doar dupa ce a vazut ca a trecut pericolul Doamne fereste nici nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca nu intrerupeam tratamentul!
Szilvia_kidz
Postat pe 1 Iunie 2010 15:04
stiu ca exista panadol de capsuni, dar cred ca sunt inconstienti ca au pus tocmai capsuna, dintre atatea fructe de pe fata pamantului.... si doar, panadol poti sa ii dai cand e mic-mic, iti dai seama?
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 15:08
mai e si nurofenul,insa nu prea si-a facut efectul si doctorita de fam mi-a zis sa-i dau nurofen intercalat cu panadol...si unde am ajuns?!
Szilvia_kidz
Postat pe 1 Iunie 2010 15:11
la noi nurofenul a facut MINUNI de fiecare data, IMEDIAT a actionat. panadolul a avut actiune mult mai lenta dar cred ca mai de durata
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 15:12
da,nurofenul pe moment a fost minunat dar la scurt timp iar a facut febra de aceea i-am dat intercalat cu panadolu dar n-am apucat sa-i dau mult panadol...,in legatura cu danone nu i-as da NICIODATA !
Szilvia_kidz
Postat pe 1 Iunie 2010 16:05
1. Danone nu este un iaurt natural, asa ca va cred ca au reactionat copiii la el;
2. Mai bine asteptati sa creasca copilul si apoi incercati alimentele cu grad mare de risc alergenic;
3. sa aveti intotdeauna in casa Zyrtec pt alergii si eventual Aerius, tot pt alergii, dar cu eficacitate mai redusa.
Sanatate la toata lumea!
IriCris
Postat pe 1 Iunie 2010 18:14
eu_mino nu e bine sa ii dai in continuare daca face alergie pt ca da in altele....copii care au facut alergii repetate au devenit mult mai sensibil si au ajuns la alte boli.Asa ca mare grija. Cat despre produsele din comert,ar fi bine sa te feresti...nu e asa de greu de facut un iaurt in casa.
E bine sa incercam totusi sa le dam copiilor alimente proaspete,sa le facem o alimentatie sanatoasa... ca am auzit atatea cazuri in care copii au probleme din cauza alimentatiei nesanatoase ca mi-e groaza.
bau
Postat pe 1 Iunie 2010 20:54
stiu bau ...crede-ma k si eu si sotul incercam sa mancam cat mai sanatos posibil si normal k vreau si bebe sa pape la fel de sanatos...iaurturi nu i-am dat asa des...la 6 luni mi-a facut alergie de la danonino si akum la aproape un an mi-a facut din nou alergie de la casa buna ,care dupa cum mi-ati spus e tot marca danone...va si multumesc mult pt sfaturi...
eu_mino
Postat pe 2 Iunie 2010 00:14
eu_mino nu stiu daca casa buna e tot de la firma danone,dar un singur lucru stiu ca toate alimentele,conservele din comert nu sunt bune pt bebel.Incearca sa le eviti,se poate traii si fara ele.....eu am invatat asta de la doctorul care mi-a supravegheat sarcina,de la pediatru in momentul cand alaptam,mi s-au explicat toate aceste lucruri. Deci daca eu nu am avut voie sa mananc aceste lucuri cand alaptam ,iti dai seama ca nu le-asi da copilasului meu.
bau
Postat pe 2 Iunie 2010 00:24
de la danone e. tin minte exact cand au trecut la denumirea asta, si reclama lor ceva de genul "danone casa buna, ne e bine impreuna" sau cam asa ceva eu stiu ca pe seama acestei marci danone s-au pus multe probleme stomacale ale copilasilor (in spital am auzit doctorii vorbind, si apoi am citit pe mai multe forumuri si m-am convins, noi nici lapte nu bem de la danone -noi adultii), dar asa cum a zis si bau pentr copilasi ideal este sa nu le dam chestii cumparate (care in mod evident au colranti si conservanti-pt ca altfel nu rezistau atat-uita-te numai la Teddy, chipurile natural si fara conservanti si are valabilitate un an ) atata vreme cat EXACT acelasi preparat il poti face tu acasa si macar stii sigur ce ai pus in el...
pinicuta
Postat pe 2 Iunie 2010 09:15
dupa ce v-am scris voua a doua zi ne-am internat la spital :(
a f un mom f urat, aam plang cot la cot cu ea, regim, adik mai mult nemancata, medic, branula in manuta :(((, toate cele , treziri la sase ore, 1 iunie l-am petrecut la spital,acum suntem acasa si ne-am trez bn, facem trat in cont si tinem regim.capsunile erau din gradini, si nu cred k o sa m am curaj vreodata sa ii dau :(, aveti mare grija lasati-le incolo,nu-s bune
kidz007487
Postat pe 3 Iunie 2010 08:41
kidz007487 cum am mai spus odata si mi-au sarit alte fete in cap cu replica "ca pe vremuri cum ne dadeau si traim" ...
Cand doctorii ne atrag atentia asupra unor alimente alergene,care nu ar fi bine sa le dam pana la o anumita varsta,nu o zic ca nu au alceva ce face....cartile scrise,studiile facute...toate sunt experimente facute pe generatie noastra sau dinaintea noastra...trebuie sa avem grija de copii nostrii mai ales ca putem sa ne informam si sa vedem ce e bun pt ei,ce nu e bun pt ei.
Copii cat sunt mici sunt mai sensibili,de aceea sunt mai predispusi la alergii si din aceasta cauza le sunt interzise anumite alimente pana la o anumita varsta.
Zilele trecute imi povestea o mamica ca ea o inceput cu mancarica de la 3 luni, ca i-a dat brocoli ,peste dar fara legume albe(patrungel radacina,pastarnac....) , am ramas masca. Deci ea i-o introdus ce nu trebuia si nu i-o dat cu ce se incepe de fapt....si la 3 luni ... in fine ...am ascultato si la un moment dat spun eu subtil "ai avut mare curaj ca totusi sunt alimente alergene,dar fiecare face cum crede", la care ea imi raspunde cu superioritate "sunt la al doilea copil" ...la care m-am gandit si daca e la al doilea copil inseamna ca al doilea e ca primul?... si apoi imi spune "ca noua ne-a dat parintii orice si uite traim" ... eu nu i-am mai zis ,dar ar trebuii sa ne gandim ca cei care nu traiesc din cauza unor probleme de acest gen nu mai sunt aici ca sa ne spuna.
Nu spune nimeni sa ne crestem copii dupa carti,departe acest gand.... dar sa luam fiecare aliment in aprte si sa-l studiem,ce contine ,ce rau poate sa-i faca bebelusului,de ce ar fi bine sa-l dam si de ce nu ar fi bine si astfel ne crestem copilul nu dupa carti ,ci dupa cum credem noi ca ar fi bine,dar trebuie prima oara sa studiem. Nu sa facem ca bunica ca daca ea ii mesteca in gura este sanatos pt copil ca un parinte sa ii dea microbii din gura lui bebelusului,sau daca bunica ii dadea la 2 saptamani zeama de fasole,cand bebelu era in dureri mari de colici si noi tre sa-l chinuim sau daca bunica ii dadea bebelusului mancare cu sare si apoi bebelu avea probleme cu rinichii tre si noi sa facem la fel..si mai sunt o groaza de exemple...

Deci m-am cam intins ,ma scuzati,dar ma deranjeaza cand aud atatea mamici cum se grabesc cu anumite alimente sau care se grabesc cu diversificarea si daca le zici ceva invoca motivatia ca "bunica,strabunica....etc"
kidz007487 imi pare ca ati trecut prin aceasta problema si sper sa va faceti bine cat mai repede si sa mai asteptati pana la introducerea alimentelor cu risc alergen mai mare.
bau
Postat pe 3 Iunie 2010 12:26
alergiile sunt f periculoase, pt ca in momentul alergiei organismul reactioneaza ca impotriva unei otravi (asa percepe el substanta care provoaca alergiile), deci de ce sa nu evitam "otravurile" cand STIM ce substante sunt periculoase? da, ok, capsuna are vitamine, dar ce e singurul aliment cu vitamine? de ce sa ne grabim sa dam la bebelus capsuna cand ii poate face atata rau? de la alergii se poate chiar MURI. nu mai bine amanam capsuna si ii dam in schimb piersica, mar, para, banana, dovlecel ... Copilul nu duce lipsa unui gust pe care nu il cunoaste, nu trebuie sa traim cu senzatia ca "ii e pofta", nu are ce pofta sa ii fie cata vreme nu cunoaste alimentul. poate fi curios, asta da, dar tot asa, daca i-l aratam. daca nu il vede si nu-l stie, nu plange dupa el... si chiar si daca ar plange , mai bine sa planga acasa ca nu-l are decat sa planga prin spital ca l-a mancat....

dar in fine, fiecare face cum crede el, sunt convinsa ca parerea mea nu schimba convingerile nimanui de a da copilului sa manance ce ii e pofta de fapt parintelui
pinicuta
Postat pe 3 Iunie 2010 12:52
http://www.i-medic.ro/boli/alergia-alimentara
pinicuta
Postat pe 3 Iunie 2010 15:00
in legatura cu alergiile as vrea sa va spunca nu numai cele de la alimente sunt periculoase la fel de periculoase sunt si cele de la medicamente, emy a facut la 10 luni alergie de la augumentin si am ajuns cu ea la spital cu injectii si f mult chin si de atuci a ramas cu o sensibilitate ca nici eu numai stiu de ce anume sa o feresc , noi am ajuns sa luam zyrtec la ordinea zilei, cinici zile ii dau cinci nu iar ii apare deva iar ii dau si tot asa , inca nu am gasit un medic bun alergolog sa imi dea un tratament si sa terminam odata cu asta!
cory_emy
Postat pe 4 Iunie 2010 21:12
de cind cu scandalul cu danone si dioxina noi nu mai cumparam nici pt baiat(6 ani)nici pt fetita(1,8 ani).de fapt ea n-a mincat iaurt de nici un fel,ca n-avea voie sa manince acru.
kidz003960
Postat pe 6 Iunie 2010 18:05
buna tuturor fetita mea are 1an si chiar azi i-am dat capsuni vad ca nu are nimic slava Domnului stiu ca nu este indicat sa le dam capsuni pana la trei anisori,dar am riscat ca se uita lung la ele si am zis ca sa-i dau macar de pofta.depinde acum si de fiecare copil cat de alergic este la unele fructe sau iaurturi. cam atat sanatate la pitici si mamici
kidz008315
Postat pe 9 Iunie 2010 16:16
buna,fetita mea chiar ieri a facut o alergie la dovlecel ,are 7 luni , am fost cu ea la urgenta si ne-a dat ketof 2ml/zi ,sa speram cai trecet ca daca nu trebuie sa ne internam pt. analize si nu vreau sa ajungem la internare ,ca din pacate stiu prin ce trebuie sa trecem pt.ca mai am o fetita de 5 ani si cu ea am fost internata de 2 ori si mi-a ajuns
kidz005563
Postat pe 13 Iunie 2010 15:29
ketof?????? ketoful e pt tuse, pt tuse alergica eventual, crize de astm.... ti-a zis si de ce ti-l da? cumva in ideea ca de la alergie sa nu faca crize respiratorii sau de ce?
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 09:42
Mamicilor, nu mai faceti experiente pe copiii vostrii.
Capsunile sunt foarte puternic alergene si nu e problema ca o sa fie alergica toata viata la ele (eu sunt alergica la capsuni si nu maninc si uite ce mare m-am facut), problema e ca o alergie o generaza pe alta iar o alergie puternica este fatala.
Socul anafilactic apare la bebelusi ca si la adulti si se poate muri din cauza asta.

Cit priveste iaurtul...voi ati citi ce contine iaurtul ala cu fructe?
Stiti din ce se fac colorantii care se pun in iaurturile de"fructe"?
Ca nu se pun fructe cdred ca va dati seama
sunt arome artificiale si coloranti artificiali si o tona de zahar.
A propos de iaurtul cu "capsuni", culoare rosie a iaurtului se obtine dintr-un praf rosu care este organic pentru ca e din gindaci deshidratati.E o specie anume de gindaci
Cautati pe net mamicilor si informati-va

Cind nu stii nu-ti doresti, nu?
Deci copilul nu se naste cu dorinta de suzeta, zahar, fantezii gastronomice
El se naste dupa ce 9 luni de zile a fost hranit in burtica ta cu elemente nutritive "selectuionate" de organismul tau

Si acum, la 10 luni de la nastre vreti sa-i puneti sarmaua si berea in mina?
Ciresica
Postat pe 14 Iunie 2010 20:16
Mare grija la alergii !!! Pot produce moartea !!! Nu lacomiti sa dati copiilor fructe,mai ales cu perisori (capsuni,fragi)pana la doi ani,caci riscati sa-i faceti alergici !! Orice aliment sau medicament nou introdus se da cate putin,chiar daca copilul pofteste !!! Iaurtul de casa e ideal,caci tot ce este in comert contine conservanti !!!Sunt mamici care se lauda ca incep diversificarea alimentara devreme,iar copiii nu patesc nimic !!! Total eronat !!!Chiar daca n-au pe moment nimic,ficatelul lor este supus la un mare efort,iar in timp pot face hepatita !!! Ficatul e laboratorul organismului,el metabolizeaza hrana si trebuie menajat pentru viitorul copilului !!!
garbo115329_camy
Postat pe 19 Iunie 2010 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copii nacsuti din mai 15 De la: lorena05 10 Februarie 2010 09:26
somaj dupa ccc 5 De la: lilicrst 10 Decembrie 2010 13:28
Nou pe piata din Romania - absorbante terapeutice 1 De la: kidz001522 1 Iulie 2009 14:31
branza calcica 9 De la: SEBY1YEAR 5 August 2009 14:36
greturi 14 De la: andre_david 31 Martie 2009 16:57
Setari Cookie-uri