pentru cei care se simt "ofensati " la vederea realitatii

Acest site se voia a fi unul cu subiecte legate de copii. Orice persoana are dreptul sa se inscrie pe site si sa intre pe forum, si in calitate de utilizator inregistrat poate posta ce fotografii si ganduri doreste. Este un site despre COPII nu despre copii FRUMOSI sau copii-GENII sau copii "CU MOT IN FRUNTE". Si prin urmare orice COPIL are dreptul sa fie prezent pe acest site si iubit si ingrijit pentru ca este darul lui dumnezeu pe aceasta lume.

Doresc pe aceasta cale sa felicit parintii care au avut curajul de a impartasi cu noi restul utilizatorilor, intimitatea durerii lor de a avea un copilas bolnav, sau cu handicap, sau cu malformatii, sau nascut prematur sau cu orice alta problema. Consider ca fotografiile acestor copilasi sau fotografiile unor copilasi facute in spital sunt cat se poate de indreptatite a se afla pe acest site deoarece sunt fotografii de COPII si reprezinta momente reale din viata lor. (In plus, nu cred ca exista vreun parinte care sa nu fi trecut niciodata prin experienta spitalizarii copilului sau macar o data).

Aceste fotografii si povestea acestor copilasi reprezinta un dar al parintilor pentru restul utilizatorilor deoarece:
1. reprezinta o lectie de viata, iubire si supravietuire: acesti copilasi lupta pt viata lor iar parintii le sunt alaturi indiferent de problemele lor (aviz celor care isi omoare sau abandoneaza copiii , fie ei si sanatosi)
2. cei care au in acest moment copii sanatosi ar trebui sa ii multumeasca lui Dumnezeu ca i-a ales pe ei sa duca o viata fara grija zilei de maine (ca poate maine copilul lor nu va mai fi...)
3. cei care nu au handicapuri si probleme de sanatate ar trebui sa tina minte ca sunt si copilasi chinuiti pe lume si poate unii din ei au si nevoie de ajutorul OAMENILOR din jur pentru a ramane in viata
4. nu cred ca nu exista om de care sa nu fi ras si sa nu isi fi baut joc cineva vreodata (fie si in gluma) si deci va rog sa va amintiti cum este sa fii aratat cu degetul pentru ceva ce nu e vina ta, asa ca nu mai radeti si nu va bateti joc de cei chinuiti, si ei merita sa traiasca la fel ca si voi cei "normali"
5. poate candva la batranete o sa ajungeti si voi (cei care nu intelegeti suferinta altora) bolnavi la pat si neputinciosi, si cand nu o sa va bage nimeni in seama sau se va rade de slabiciunile voastre atunci o sa va aduceti aminte ca sanatatea si puterea voastra din tinerete nu erau de fapt meritul vostru ci darul lui dumnezeu, si poate ar fi trebuit sa il respectati ajutandu-i pe cei slabi si nu razand de ei

Consider mult mai indreptatita si potrivita prezenta pe acest site a pozelor si "povestilor" copilasilor bolnavi (chiar daca pe unii ii "dezgusta" vederea lor, dar aceia sa fie fara teama ca nu "se ia" boala prin privire, si apoi nu ii obliga nimeni sa priveasca) decat prezenta pozelor cu caini, pisici, motociclete, femei goale si ..mai stiu ei unii ce poze si-au postat (ce legatura aveau acele poze cu COPIII?)

Prin urmare fac apel la toti cei carora le pasa de COPII sa isi spuna si ei parerea referitor la cele de mai sus, iar la cei care considera ca au fost jigniti de existenta pe lume sau pe site a unor copilasi chinuiti, precum si celor care privesc cu "invidie" persoanele cu handicap (pentru faptul ca au reduceri de taxe sau ca pot sta 3 ani in loc de 2, acasa cu copilul) sau se bucura ca se reduc indemnizatiile mamelor cu salarii mari (mame care au cotizat CONSISTENT din aceste salarii pt plata indemnizatiilor celor cu salarii mici- indemnizatii de 600 RON care raman constante), celor care fura poze si identitati si celor posteaza vulgaritati si expresii care nu se pot transmite la radio sau TV, le sugerez cu mult respect isi formeze un club al BATJOCORII (departe de acest forum despre COPII), unde sa poata barfi, batjocori, rade pe la spate, unde sa isi poata bate joc de viata loor si de chinurile altora....
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2010 19:25
PS: transplant sau implant de diverse organe se poate face (astfel incat cei care au unele lipsuri fizice sa poata "functiona" normal), dar daca SUFLETUL este cel care iti lipseste, nuai de unde-l "cumpara", asa ca nu pot decat sa compatimesc persoanele din clubul BATJOCURII
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2010 19:36
nici compatimire nu merita pentru relele care le fac
Laura_M
Postat pe 5 Iunie 2010 19:38
Deci azi am petrecut o jumatate de zi sa citesc si sa recitesc mai multe topicuri...am inceput sa pun cap la cap multe lucruri.Am trimis mai multe mesaje la fetele cu care vorbesc zi de zi cu o intrebare.Sper ca acele raspunsuri au fost sincere...
De ce am recitit?
Din cauza ca nu mi se pare corect ca unele fete si-au sters pozele de la profil pentru simplul fapt ca sunt prietene cu mine.
Din cauza ca Chanty a primit comenturi oribile doar ca a facut greseala sa fie prietena cu mine si sa vorbeasca cu mine.
Ce este mai grav ca acele comenturi sunt venite de la ``prietena`` din lista personala.Acea `` prietena``si-a creat un numar de profile ca sa atace si sa scuipe.
deci din nou spun si ma repet.
Daca aveti ceva cu mine dragelor nu loviti in alte persoane.
ele nu au nici o vina ca suntem pe lista de prietene.
Pe mine ma vreti...intrati si spunetiva pasul nu atacati in stanga si in dreapta...
Si da, Pinicuta ai mare dreptate in ce ai scris mai sus.
Oi fi eu mai intr-o ureche dar pentru un copil sunt in stare de orice.
alinakatt
Postat pe 5 Iunie 2010 19:39
aveam in salon cand am nascut, doua femei, plangeau amandoua, una ca avea copilul la incubator iar cealalta ca, copilul ei s-a nascut cu sindromul daun, ma demoralizau, imi era mila de ele, imi plangea sufletul pentru ele, parca sufeream si eu cu ele, ma gandeam la bebe al meu si ii multumeam lui dumnezeu ca andrei s-a nascut normal... nu as putea vreodata sa-mi bat joc de cineva care are probleme de sanatate, mai ales de copii. nu stiu cum unii pot sa faca asta, nu au frica de dumnezeu sau ca se v-a intoarce roata sau ca v-a fi lovit unde il doare mai tare? rusine sa le fie, putin spus rusine
Laura_M
Postat pe 5 Iunie 2010 19:43
alina, nu am vrut sa spun nimic in plus fata de ce am spus. (deci nu vad legatura a ceea ce am zis eu cu "prietenia" sau "neprietenia" unora cu altii. )
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2010 19:56
si eu mi-am sters pozele dar nu din cauza ca vorbesc cu tine, ma doar fix in cot de ce parere au unele, e treaba fiecareia cu cine si ce vorbeste... nu mai trebuie sa vada toate paparudele pozele la copilul meu, gata, l-a vazut toata lumea, m-ati vazut si pe mine, multumesc frumos pentru coment-uri, casitg ceva ca-l tin pe piciulica al meu acolo? ei bine nu, m-a dezgustat cu totul comentariul care i s-a facut lui chanty, m-a lasat masca si nici acum nu-mi vine sa cred ce parasuta lu peste a putut sa zica asa ceva... poate vroiam sa-mi schimb cu totu pozele ca nu le mai vreau pe cele care au fost
Laura_M
Postat pe 5 Iunie 2010 19:57
salutare fetele
la ce s-au gandit acele persoane atunci cand au postat mesajul sau mai bine zis porcaria aia de mesaj lui chanty, ce au crezut ca rezolva cu acest lucru......... au atins o mama care a luptat pt copilul ei, care se ruga la divinitate sa-i traiasca copilul.
Este cel mai josnic lucru pe care au putut sa-l faca din nou spun cu riscul sa ma repet " ati dat dovada de cea mai mare lasitate atunci cand ati facut treaba asta" de aici poti trrage o singura concluzie:
acea persoana care a facut acest lucru incepand cu postarea celor doua profile si apoi facand comentariul pe care l-a facut este o lasa si o persoana lipsita de caracter.
O seara frumoasa tuturor mamicilor si copiilor
tusi_Oli
Postat pe 5 Iunie 2010 20:27
fetele nu-mi vine sa cred ce se intampla...
viobregar
Postat pe 5 Iunie 2010 20:27
Asta, este...... tind sa cred ca ce se intampla aici depaseste limita oricarui bun simt. Persoana care s-a pretat la acest lucru este atat, de lasa si frustrata, incat a luat totul mult prea personal, a confundat virtualul cu viata reala.

tusi_Oli
Postat pe 5 Iunie 2010 20:41
si eu vreau sa spun ca nu doar chanty a fost jignita, mai exista o mamica de care am aflat aseara ca are cateva comentarii urate la o poza, sunt inca acolo, daca ea vrea sa spuna, o rog sa intervina, am ramas masca. Eu am primit pe privat un mesaj care pe moment m-a deranjat, apoi am intels ca vine din partea unei frustrate si nu-l iau ca atare, ignor, eu stiu ce copil am si nu am nevoie de nimeni sa mi-l ridice in slavi gratuit. Scuze fetelor ca am fost
aly_raz
Postat pe 5 Iunie 2010 20:42
ce e personal in faptul ca exista oameni chinuiti? cu ce te impiedica pe tine om "normal" sa traiesti daca mai e si altul chinuit pe lume? nu-nteleg
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2010 20:42
Eu am mai spus ca aceste persoane sufera de nebagare in seama cronica, ca o persona normala cu bun simt nu ar scrie asa ceva.
viobregar
Postat pe 5 Iunie 2010 20:43
Aly_raz nu imi vine sa cred, se scoala parul pe mine
viobregar
Postat pe 5 Iunie 2010 20:44
Aly_Raz astept raspunsul
alinakatt
Postat pe 5 Iunie 2010 20:44
salutare aly
este adevarat ca mai este o mamica care a primit un astfel de mesaj
sa speram ca il va posta si ea
tusi_Oli
Postat pe 5 Iunie 2010 20:45
da, nu prea-mi place in ce s-a transformat site-ul asta. la inceput era un site ok, unde primeai parerile altor mame care au trecut printr-o experienta similara si chiar daca nu poti lua ce zic ele drept diagnostice sau verdicte, macar simteai ca nu esti singura. Ca mai e cineva care a mai trecut prin asta si poate te ajuta cu un sfat. Nu inteleg unde a inceput razboiul si in final nu mai conteaza. Oricum de noi depinde sa devina iar un loc unde gaesti suport, nu jigniri sau abuzuri, ca din astea e plina lumea, nu ne mai trebuie un site special pentru mame. Si cred ca ne putem abtine din a ne jigni si a ignora pe cele care ne jignesc. Ca stii cum e , daca isi bat gura (in cazul asta tastatura )degeaba, se satura si pleaca! Cat sa jignesti un om care nu raspunde? asa ca hai sa fim destepte pt. noi si bebeii nostri. O zi frumoasa si fara prostioare din tastaturi. A, si de ce sa va stergeti pozele? Si ce daca se uita lumea la ele? Mie imi place sa le vad, mai ales daca sunt cu bebei
racovus
Postat pe 7 Iunie 2010 14:00
dar racovus nici tu nu ai poze, de ce nu le intelegi pe cele care au decis sa nu si le mai afiseze?
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 14:02
neata pinicuta
ce faci?
ce face bebele din burtica este totul ok?
o zi faina si un pupic mare pt voi adica mai multi
tusi_Oli
Postat pe 7 Iunie 2010 14:06
cum sa nu? am poze! alea cu jucariile nu sunt relevante, dar intr-una e baietelul meu "cantand" la chitara. Nu mi-o pun la avatar ca nu-mi place sa apara de cate ori scriu ceva. Dar cine vrea sa o vada.....
racovus
Postat pe 7 Iunie 2010 15:34
scuze, nu o observasem
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dermatita atopica 4 De la: iulika 23 Ianuarie 2009 14:02
Buna tuturor! 4 De la: pinicuta 2 Septembrie 2009 15:14
MAMICI SI CRESE DIN TARGOVISTE 45 De la: ginutavrabiuta 19 Decembrie 2013 16:09
baietelul meu de 12 ani a fost diagnosticat cu noduli la corzile vocale 1 De la: garbo01021972 18 Iunie 2010 21:10
dintisorii 1 De la: kidz007344 17 Martie 2010 13:38
Setari Cookie-uri