Spalatul pe dinti

Buna dimineata , mamici ...de la ce varsta ati spalat bebelusii pe dintisori? Cum ati procedat la inceput ,ca sa nu se sperie .Baietelul meu are 10 luni si 9 dintisori, problema este ca nici pe fata nu ii place sa l spal (baie ii place se balaceste se joaca)..dar cand vine vorba de spalat pe fata este un chin ..mai ales dimineata sau dupa ce mancam ..voi cum procedati????
amelia_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:55
eu l-am spalat pe sebi de al primul dintisor si i-a placut tare mult nu a avut de ce sa se sperie am folosit pasta de dinti de la nenedent si periuta de silicon degetar care e super ii face masaj la gingie chiar si atunci cand ii ies dintisorii.
SEBY1YEAR
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:17
Ce bine ca reusesti,baietelul meu nici cand il durea gingia nu ma lasa sa l dau cu ceva pentru durere.Nu deschide gurita decat ..la biberon,suzeta , sau lingurita cand ii este foame Tare greu imi este..de unde se poate lua periuta acceea? poate ii place ...dar pasta de dinti nu o inghite? stie sa scuipe ....
amelia_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2009 17:48
Nici baietelul meu nu ma lasa acum sa il spal pe dinti...imi ia periuta si se spala el adica o baga in gurita si o suge dar eu nu ii pun pasta de dinti.mi -a zis pediatra ca fara pasta de dinti.
asa ca eu nu prea reusesc sa il spal.
ninutza_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2009 23:49
Eugen are 1 an si 4 luni si 16 dinti, si el a fost rapid la facut dintisori :). Pe la 10 luni avea 8 dinti asa ca si noi am inceput devreme cu spalatul pe dinti, pe la 7 luni cand avea 5 - 6 dinti. La inceput ii dadeam periuta in mana si ma spalam eu in fata lui si el radea, i se parea amuzant. Pe urma vroia periuta mea sa se joace.. si tot asa incet incet vazandu-ma pe mine in fiecare dimineata a acceptat sa se spele si el. Acum eu il spal pe el si el pe mine
Are si el momente cand nu vrea sub nici o forma sa se spele dar de obicei e legat de o stare generala de rau: raceala, febra, etc si atunci il las in pace.
Folosim si pasta de dinti speciala Oral B pt copii sub 6 ani, foarte foarta putina insa, pt ca nu reuseste inca sa scuipe bine.
corina_dragoi
Postat pe 30 Noiembrie 2009 14:21
De unde ati luat voi periute de dinti?Adica firma ca a noastra e sub forma de degetar avem nenedent si pasta si...periuta care e un degetar de silicon cred ca din cauza asta ii si place asa mult ca-i face masaj mai mult dar culmea vrea si el periuta ca a mea si nu stiu de unde sa-i iau poate sa comand ceva pe net ca acum nu vreau nici sa se raneasca cu ea.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:03
Buna ziua tuturor!!De mult nu ai mai intrat Seby1Year.Sunteti bine sanatosi ?
Eu i-am luat perie de dinti de la colgate, este periute de la 1 an daca nu gresesc, la fel si pasta.A mea mai si inghite cand se spala si nu a patit nimic Sau sunt acele seturi cu 3 perii e dinti pe etapa de crestere cred de la primi pasi.
alinakatt
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:08
Am fost ocupati cu diverse activitati ca sa zic asa iar acum ne pregatim de sarbatori cum de Mos Nicolae am primut o multime de cadouri si abia ne-am invatat acum astaptam si pe Mos Craciun sa vedem ce ne mai aduce tuturor.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:17
sunt scuzele de riguare....si la noi la fel a venit Mos Nicolae iar nuielusa ce a primit-o Barbara ia gasit repede un proprietar E pentru Miky de la gradinita care e tarreee rauuuuu.
alinakatt
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilul meu nu ia in greutate 1 De la: kidz000523 30 Martie 2009 21:39
V-ati confruntat cu o astfel de problema? 59 De la: charmelen 27 Aprilie 2011 23:21
Oportunitate venit suplimentar 1 De la: silviu_m74 23 Noiembrie 2009 16:20
pestele la bebei 4 De la: tanase_claudia 16 Martie 2010 07:03
carti pentru copii 2 De la: inata 9 Februarie 2009 10:57
Setari Cookie-uri