calciu la bebe pro sau contra

va rog sa imi spuneti cum ati administrat bebei-lor vostrii calciu si de care si cand,eu sunt un pic ingrijorata deoarece am auzit alte mamici ca au dat calciu bebei-lor la trei luni ,patru ,eu nu i-am dat ca nu am stiut ,medicul meu de familie este unul care nu mi s-a interesat deloc de bebe si eu am fost cu ea numai la control la un medic particular nu am mai avut incredere in medicul meu de familie dupa niste greseli ale ei, si am aflat tarziu de calciu ,e cazul sa ma ingrijorez daca nu i-am administrat.Are sapte luni acum.Va rog sa ma sfatuiti,voi cum ati procedat.va multumesc
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 11:32
fa-i analizele de calciu mai intai (calcemia, se ia niste sange si se analizeaza), daca nu are lipsa NU ii dai calciu, II POTI FACE MAI MULT RAU! Noi nu am dat niciodata calciu la bb si chiar i-a iesit la analize ca are prea mult, si a zis dr sa ii dam mai putin vigantol ca sa mai scada calciul ca era prea mare
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 11:36
buna...fetita mea are 8 luni dar eu nu i=am dat calciu deloc pana acum si nici medicul nu mi-a recomandat....eu ii dau doar vitamina D3.....

eu zic ca poti sa schimbi medicul daca nu esti multumita..

va pup
horobeanu
Postat pe 18 Martie 2009 11:37
iti multumesc,eram ingrijorata si credeam ca toata lumea a administrat indiferent de cum se prezinta bebe-le ,d3 ii dau de cand s-a nascut.iti pupic bebicul si pe tine
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 11:46
multumesc mult eram ingrijorata credeam ca toata lumea a administrat la bebe regulat,d3 ii dau si eu de cand s-a nascut.pupici multi tie si lui bebe
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 11:47
cat despre med de fam... copilul tre sa fie urmarit de un PEDIATRU, nu de med de fam (daca acesta nu are si competente pediatrice). Si oricum, med de fam in general nu se preocupa de soarta pacientilor, poate doar asa sa te duci tu sa te plangi ca nu stiu ce, si ei sa iti dea o trimitere sau o reteta dar eu nu am auzit de nici un med de fam care sa trateze efectiv vreo boala (da, ok, ca iti da o aspirina sau un ginseng, sau ca iti zice da e normal sa te doara sau sa ametesti cum adica e normal??)
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 13:28
copilul nu trebuie "trata" cu nimic artificial asa dupa ureche (da, ok, ca ii dai claciu prin laptele pe care il bea, adica ia de acolo calciu, asta e altceva, nu sa ii dai calciu industrial)
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 13:29
iti multumesc pentru sfaturi,in legatura cu medicul de familie al meu este doctor pediatru la baza,de aceea l-am ales dar nu am cerut sa trateze,ea nu mi-a depistat la copil pneumonia ascultand cu stetoscopul intr-o vizita de aici neincrederea mea in ea,pneumonia se aude la stetoscop mai ales daca bebe-ul nici nu plange,de atunci nu mai apelez la ea,la 2 ore am ajuns cu copilul la urgente si am rupt legatura cu ea,si ea imi spunea sa ii bag supozitoare cu paracetamol.mersi mult pentru sfaturi te pup
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 15:24
bebe-ul meu a facut la o luna pneumonie de aspiratie din cauza ca a fost prematur si nu a fost bagat la incubator pe motiv ca are kilogramele necesare ,i s-a administrat ceva pentru tremurul care il avea si atat,si a facut pneumonie din cauza ca plamanii nu erau suficient dezvoltati.....e poveste lunga..........acum multumesc lui dumnezeu este bine are 7000 gr de la 2150gr la nastere,si sapte luni. eu va multumesc di suflet pentru sfaturi caci sunt o mamica care nu a vut sprijinul nimanui (cu sfaturi)in cresterea copilului si m-am chinuit mult sa o aduc pe calea ceea buna....e mare lucru sa mai primesti sfaturi si de la alte mamici.pupici la toata lumea
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 15:33
imi pare rau sa aud ca ai avut asemenea probleme cu bebita.sper ca acum e bine si sanatoasa.....dar fiecare avem probleme ,unele la inceputul sarcinii,altele pe parcurs,altele la nastere.

si...NU E USOR SA FII MAMA, DAR ITI DAI SEAMA DE ASTA CD AI PROPRIUL BEBE SI ATUNCI II APRECIEM PE PARINTI CAT AU TRAS CU NOI..;)))))

si eu ma bucur ca exista forumul si cd postez cate o intrebare si mi se raspunde sunt fericita ca sunt mamici saritoare si le multumesc....poate asa e la primul bebe...la urmatorul o sa fim experte si o sa dam si noi sfaturi la alte mamici la inceput de drum.

te pup si sanatate...

ai o fetita tare draguta........
horobeanu
Postat pe 18 Martie 2009 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu 10 Noiembrie 2009 13:02
MAMICI DIN JUDETUL NEAMT 8 De la: cora 27 Mai 2009 10:11
Intoleranta la proteina din lapte 9 De la: alinutza22 31 Decembrie 2008 12:29
interpretare analize 3 De la: marimihai81 11 Decembrie 2009 23:34
Reactii adverse la bronho-vaxom? 2 De la: ummagumma 2 Noiembrie 2009 16:12
Setari Cookie-uri