cat dureaza sa nasti?

durata unei nasteri difera de la caz la caz de la organsim la organism ,depinde cum nasti eu am nascut normal foarte repede si fara probleme dar au urmat saptamani de chin in care nu am putut sta in fund,mergeam mai mult pe un picior,am avut 6 ate si foarte dureros a fost,cand m-am dus sa imi scot atele nu mi le-a scos pe toate mi-au ramas doua...va imaginati prin ce am trecut
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 00:17
Claudia_sonya_nicole si eu am auzit mai multe cazuri care au nascut natural a doua oare.Este posibil,numai ca intradevar prezinta un risc. Chiar am vorbit cu fete care au nascut prima oara cu cezariana si apoi natural.Acum depinde si de organismul fiecareia.
bau
Postat pe 12 Martie 2010 00:36
corina_dragoi si bau..probabil...nu va contrazic...am zis si eu ce mi-a zis doctorul probabil ca s-a referit ca asa e cel mai indicat,ca sa nu apara nici o complicatie,dar pana la urma decizia finala apartine exclusiv mamicii mai ales ca eu am si avut o nastere cu probleme..
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 12 Martie 2010 14:03
fetelor.. scuze ca ma bag in discutie dar si eu am nascut cu cezariana pentru ca nu mam dilatat si am si facut tensiune. Doctorul mi-a spus ca daca mai vreau sa mai fac un copil va trebui sa-l scoata mai repede sa nu existe complicatii ca acum deja mi se dezlipise placenta...si daca acum am facut tensiune pe baza de sarcina mai mult ca sigur o sa fac si la a doua..deci.. nici vorba dupa parerea lui de nastere normala...dar.. fiecare e un caz diferit..
adryaana
Postat pe 12 Martie 2010 15:09
asa este daca ai probleme si faci tensiune nu se poate naste normal nici intr-un caz,iti trebuie cezariana mi se pare normal este spre binele tau sa nu intervina complicatii
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 15:36
Asa e difera in functie de organism.
adryaana eu te inteleg si ma bucur ca totul s-a terminat cu bine.
Claudia_sonya_nicole asa e , conteaza f mult si decizia mamei.Pt toate mamicile nu conteaza naterea cat conteaza sa fie totul bine.
bau
Postat pe 12 Martie 2010 16:30
hmmm...asa e...eu a avut o nastere cu probleme...tensiune...dezlipire de placenta..probleme cu uterul....probabil in cazul meu nici nu se pune problema de nastere normala :D
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 12 Martie 2010 17:33
fetele, nu stiu cati medici se risca sa te lase sa nasti normal, dupa o operatie de cezariana ...eu am nascut prin cezariaa si chiar si asa am avut probeme cu tensiunea, am avut pana la 18/19, mi-au adus chiar si speialist cardiolog in salon si m-a consultat, am urmat apoi tratament 2 luni pt asta, deci...med. ginecolog mi-a spus clar, urmatoarea nastere (daca va fi) tot cezariana, indiferent de ce voi dori eu...mi-e greu sa cred ca sunt mamici care se expun riscului de a naste normal dupa o cezariana.
aly_raz
Postat pe 12 Martie 2010 17:48
aly_raz...in fond si la urma urmei doctorul decide cum se va naste...nu cred ca exista vreo mamica sa isi puna bebele in pericol numai ca sa faca de capul ei:) pupici tie si la ingerasul tau
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 12 Martie 2010 18:09
eu chiar am zis ca daca traiam acum o suta de ani muream si eu si fetitza.. sa una din noi...fata murea pentru ca se dezlipea placenta.. si eu nu puteam naste iar eu muream.. ca facusem ceva complicatie dar s/a rezolvat.. ceva nus.. ce tine de cuagularea sangelui.. dar slava Domnului ca a trecut cu bine!
adryaana
Postat pe 12 Martie 2010 18:23
adryaana...stiu cum e..si eu am avut dezlipire de placenta...tensiune 19...si incepuse sa imi putrezeasca uterul....nu stiu cum ii spune in termeni medicali...si eu ma gandeam....daca nasteam acum cativa zeci de ani nu stiu daca supravietuia una din noi 2...mai ales ca bebitza mea e nascuta la 28 de saptamani cu 1.300 kg
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 12 Martie 2010 18:30
wowo claudia.. la tine a fost si mai rau inseamna.. si cat ai stat in spital sa puna bb ?.. eu am nasuct la termen dar avea iulia doar 2kg 500.. asta e.. si am stat 2 sapt si doua zile.. mi sa parut ca e o vesnicie..cu tensiunea eu nu aveam probleme inante de a ramane insarcinata..si nici pe tipul sarcini decat cu vreo 2 saptamani inaite sa nasc. deci faza cu tensiunea la mine a fost un soc.. sa am 160 cu 140.. dupa ce imi dadu-se si o pastilutza...bine ca trecut.. oricum copii nosttri merita sacrificiul.. asa imi e de draga sa o vad cum in fecare saaptamana face ceva nou.. acum are 3 luni si o sapt...
adryaana
Postat pe 13 Martie 2010 17:40
adryaana...daca iti spun ca am stat cu ea in spital aproape 3 luni ma crezi?:) de la 15 mai pana pe 10 august...a stat 1 luna la aparatele de respirat iar apoi la incubator ca sa isi ia greutatea....cand incepuse sa iain greutate a trebuit sa o duc la operatie la ochisori,iar apoi a scazut iar in greutate,a trebuit sa o ia de la inceput cu cantitatea de laptic care i se dadea....a fost ffffffffffff greu
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 13 Martie 2010 20:25
te cred claudia.. 2 saptamani in spital am intalnit cazuri asemanatoare....daca iti spun ca una saraca a nascut.. de fapt a avortat.. dar a trait bb.. mult mai devreme.. pe la 6 luni is ceva...era de vreo 2 luni in spital..iar una a nascut. cu cezariana cu 3 saptamani mai repede.. atunci a crezut doctoritza ca e termenul...si de 3 sapt statea la prematuri cu el...asta e.. cazuri si cazuri.. bine ca am scapat cu bine.. Domnul sa le ajute si pe celelalte mamici si ceilalti bebici..
adryaana
Postat pe 14 Martie 2010 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebe ragusit 5 De la: amelia 11 Decembrie 2009 10:53
pata rosie pe retina 1 De la: alinutza22 20 Decembrie 2008 11:39
Participa la Conferinta Bebe Sanatos! 1 De la: ellle 8 Mai 2009 15:56
Febra. Raceala 1 De la: Amalia_Ichim_1 2 Ianuarie 2016 12:57
Buletin 2 De la: garbo_453572 23 August 2016 17:03
Setari Cookie-uri