Cresa sau gradinita

Buna m-ar interesa si pe mine niste pareri de la mamici care au copii la cresa sau la gradinite in sectorul 2.
andre_david
Postat pe 1 Martie 2010 15:06
Chiar nimeni nu are copiii inscrisi la cresa sau la gradinita?
andre_david
Postat pe 2 Martie 2010 15:13
noi avem acum plec sa o iau de ce?
alinakatt
Postat pe 2 Martie 2010 15:15
sunt mai multe topicuri cu subiectul asta....
alinakatt
Postat pe 2 Martie 2010 15:16
dar nu in sectorul 2 oricum ce te-ar interesa?
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 15:20
cred ca vreo 3 sunt sigur.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 15:21
Ma bucur ca ma baga si pe mine cineva in seama .Sa incep cu inceputul.In octombrie David face 2 ani deci trebuie sa-l dau cu o luna - doua inainte ca sa se integreze cand o sa incep eu serviciul dar nu stiu daca la gradinita la stat primeste inainte sa implineasca 2 ani de aceea cred ca o sa apelez la cresa.Mai exact m-ar interesa cresa de pe Aleea Sinaia daca are cineva cunostinte despre ea ,conditii,educatoare,inscriere.
andre_david
Postat pe 2 Martie 2010 15:35
Alina fata ta este in sctorul2?
andre_david
Postat pe 2 Martie 2010 15:36
Si eu te-as baga in seama dar nu le am cu gradinitzele din Bucuresti
bau
Postat pe 2 Martie 2010 15:39
eu pe sebi l-am inscris cu aproape 1 an inainte si nu stau in buc.Oricum trebuie sa mergi tu sa vezi ce si cum e acolo eu am intat in baie am fost la bucatarie mi-a spus ce le da sa manance sa-i duc pampers chiar daca face la olita si mi-a placut si l-am inscris.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 15:42
Am sa merg zilele viitoare,deocamdat doar am sunat, dar am vrut sa vad daca mai are cineva copilul acolo.Una e sa stii de la cineva sigur cum e si una e doar sa vezi.Multumesc mult pt pareri
andre_david
Postat pe 2 Martie 2010 15:47
Mony poti sa ma bagi in seama oricum daca vrei
andre_david
Postat pe 2 Martie 2010 15:47
Pe topicul asta ma aptin ca ma bat fetele ca-s
bau
Postat pe 2 Martie 2010 15:49
andre_david te asteptam si pe tine pe mamici on line
bau
Postat pe 2 Martie 2010 16:00
si eu as vrea sa imi dau copilul la cresa de la 2 ani dar ne chinuim cu olita ca daca mai este inca cu pampers nu mi-l primeste si trebuie sa merg la munca
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 00:22
andre_david nu sunt din bucuresti,sunt din timisoara....
Din cate stiu eu la gradinita nu iti ia copilul inainte de 3 ani.Copii pana la varsta de 3 ani sunt considerati categoria pampers indiferent daca al tau face la olita sau nu.Se merge pe conceptul ca pana la 3 ani un copil trebuie sa fie deja invatat la olita, adica sa scape de scutece pe cand intra in colectivitate.La cresa sunt obligati sa-l ia si de la 6 luni daca parintii nu au alta varianta si trebuie sa se intoarca la munca.
Daca vrei info suntem aici din toate colturile romaniei
alinakatt
Postat pe 3 Martie 2010 10:51
si eu stiu la fel gradinita este de la 3 ani iar cresa de cand vrea parintele sa il dea dar cred ca mai bine angajezi o bona,e mai in siguranta copilul
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 10:57
eu una nu sunt de acord cu bona a mea este la cresa si face cat mii de bone.Nu cred ca ar avea aceleasi rezultate stand cu bona acasa.La Barbara in grupa sunt mai mici de 2 ani si au o evolutie extraordinara.Acasa cu bona ce face il plimba de colo colo daca are chef, ii mai trazneste si un DVD cu desene animate ca sa taca din gura, se enerveaza pe copil pentru ca, chipurile e prea rasfatat pentru gusturile ei,etc....Aaaa, mai ai si norocul sa dai peste o bona schitzata... chiar ca-ti umpli viata!!!!
alinakatt
Postat pe 3 Martie 2010 11:15
m-am referit la cateva luni in care copilul este prea mic pentru cresa sau gradi,nici eu nu sunt d eacord cu bona in loc de gradi asta este evident,ce poate face o bona pentru el?mai nimic decat sa il ingrijeasca in schimb la gradi da au ce invata sunt in colectiv este alceva.
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:16
la fel gandesc si eu, boneeee? si spun asta pt ca stiu cum s-ar purta cu el daca ar enerva-o (imi vine mie sa-l bat.. dar ea?) si plus de asta trebuie sa-i oferi si o masa cel putin pe zi iar copilul nu socializeaza ca si la cresa, e mai mare deranjul si cheltuiala... Caut si eu sa-l inscriu undeva pt la toamna sau la anul dar nu ne-am hotarat, as opta pt una particulara.
aly_raz
Postat pe 3 Martie 2010 11:20
da da si eu la fel eu cred ca big ben mi se potriveste de minune uitandu-ma si la preturi care nu sunt chiar asa picante
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:21
am tot citit de big ben, sunt foarte multe pareri contra, cica alea-s niste cotoharle, sa citez pe cineva, care nu inspira deloc incredere...acum parerile sunt impartite, pana nu mergem sa vedem ce si cum nu ma pot pronunta.
aly_raz
Postat pe 3 Martie 2010 11:27
da autmat ca in orice domeniu de activitate parerile sunt pro si contra si eu am auzit si de bine si de rau dar cunosc soferul de pe microbuzul care ii duce si ii aduce pe copii si nu este chiar asa rau din spusele lui dar pana nu vad eu sa ma conviong in ce mediu imi las copilul
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:32
la gradi particulara (in bucuresti) iti primeste copilul si sub 2 ani chiar (si nu cere nici sa faca la olita, nici sa stie sa vorbeasca nici nimic, cere doar sa stie sa manance sa nu se inece (adica sa stie sa mestece bine, sa nu trebuiasca sa ii paseze toata mancarea), si sa doarma doar o singur arepriza pe zi. Desigur, fecare gradinita are cerintele ei.

Avantajele gradinitei fata de bona sunt atatea, ca nici nu prea mai vad rostul bonei pe fata pamantului La gradi socializeaza, se joaca cu copii de arsta lui si jocuri adecvate varstei lor, invta sa vorbeasca mult mai repede, capata alta dexteritate, invata sa fie ordonta si ca etetica si ca mod de viata:are ore fixe de masa, are mancare proaspata la fiecare masa si f variata. Mananca mult mai bine cu copiii decat acasa singur (al meu mananca acolo si spanac, si paste cu carne, si musaca chiar, ceea ce acasa nu vrea nici sa vada). Invata bunele maniere (te rog frumos, multumesc, cu placere, buna ziua, la revedere, pardon, saru'mana pt masa etc). De cand l-am dus pe al meu la gradi a evoluat ENORM! Se4 vedea diferenta chiar si de la o zi la alta, parca mereu venea cu ceva nou.
pinicuta
Postat pe 4 Martie 2010 09:29
Pinicuta la ce gradi particulara este?Esti din Bucuresti?Si care sunt taxele?
andre_david
Postat pe 4 Martie 2010 11:59
eu sunt din constanta si aici n uavem asa ceva,era super sa fi avut si noi o asemenea gradinita dar.....din pacate nu este si credeti-ma m-am interesat peste tot.
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:12
sunt din bucuresti da, sect 1, gradi winnie, e 11 mil pt 10 ore (8-18)-cei mai maricuti stau chiar pana la 19.00, pt program scurt cred ca e 7mil taxa. si suntem f multumiti de rezultaele lor.
pinicuta
Postat pe 4 Martie 2010 14:32
sunt cam picante preturile dar tinand cont de conditii eu cred ca este ok,pacat ca nu stau in buc sincer mi-as fi dat si eu copilul numai sa ma pot intoarce la munca,simt ca ma plafonez acasa si este destul de greu ca noi nu avem asa ceva in cta
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 16:31
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 19:43
tinand cont ca tot banii astia ii dai si la o bona e preferabil la gradinita parerea mea.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am decis sa fac pasul cel mare! 18 De la: stefystefy 6 Septembrie 2009 15:54
sughit 23 De la: anaROBERT 24 Martie 2010 00:49
salut 1 De la: ioana259857 15 Ianuarie 2012 14:22
ecografiile in sarcina 5 De la: ruschita 19 Ianuarie 2009 19:55
maici din brasov 3 De la: oana_w 10 Noiembrie 2009 22:22
Setari Cookie-uri