Am decis sa fac pasul cel mare!

Am si eu nevoie de niste informatii....
Dupa aproape 10 ani de `casnicie` m-am hotarit sa legalizez relatia spunind acel DA.
Pina acum am deja o colectie de verighete primite de-a lungul anilor dar am tot zis NU.Sa nu credeti ca este vorba ca nu ne intelegem sau altceva.Din contra am o relatie foarte buna ne intelegem foarte bine, mai si cite o cearta ca la tot omul, avem un copil impreuna pe care il adoram amindoi dar niciodata nu am zis acel DA.Am avut eu o reticenta spre casatoriile cu acte in regula.
Informatiile pe care sper sa le primesc sunt despre actele necesare privind casatoria a doua persoane cu nationalitati diferite.eu rominca si tatal italian.
Tot ce stiu este ca trebuie facute analize de singe dar mai mult nimik.La primarie trebuie rezervat de acum pentru anul viitor? Ne-am decis sa e casatorim in Aprilie pe 17 anul viitor.La biserica la fel trebuie rezervat?Cum este cu casatoriile inainte de post in post.Habar nu am sunt chiar pe dinafara subiectului.
Tot ce stiu este ca nu vreau tambalau mare ceva foarte mic si intim.
Multumesc mult!
alinakatt
Postat pe 27 August 2009 17:58
Buna,felicitari....este un pas mare pt tine si familia ta.Ce sa-ti zic despre post si toate cele vezi ca gasesti pe net la calendarul ortodox"cand am voie sa fac nunta"eu asa am scris.Si la primarie stiu ca trebue sa mergi cu 2 luni inainte si cu 14 zile inainte de data nunti trebue sa duci rezultatele de la analizele medicului de familie"eu am dat o spaga de 100 lei si mi-a dat pe loc aceea fisa de ananlize".Ce o sa fie mai greu o sa fie gasirea unu restaorant....la noi la Constanta se fac rezervarile cu 1-2 ani inainte.
kidz003313
Postat pe 27 August 2009 18:51
buna. si..felicitari mai intai si mai intai trebuie sa stabiliti o data estimativa (sa zicem, 30 august , 6 septembrie sau 15 septembrie), pe urma te interesezi daca relkigios se poate in zilele astea (daca esti ortodoxa, in orice calendar ortodox scrie undeva la sfarsitul calendarului zilele cand "NU SE FAC NUNTI SI BOTEZURI"- chiar asa se intituleaza capitolul). odata ce ati fixat data pt nunta (pt voi, mental adica), mergi si te interesezi de rastaurant, ca asta e cel mai greu de gasit (criteriile de cautare: locatia, pretul, meniul, cerintele lor - unele localuri cer sa ai minim..100-200 de pers etc, unii te lasa sa aduci tu bautura sau tortul altii nu, unii te obliga sa iei de la ei decoratiunile pt sala etc). dupa ce ai gasit restaurant devine mai simplu: cauti biserica (te poti duce la orice biserica , vb cu preotul, stabilesti cu el ora. )- la o biserica se pot face mai multe nunti in aceeasi zi, la ore diferite, pe cand la restaurant o sala nu se poate inchiria decat pt o singura nunta in ziua aia. cauti o biserica , de preferinta aproape de casa ta sau de restaurant, sau de primarie, sau daca nu chiar nu conteaza unde, undeva unde preotul are libera ora care va convine cel mai mult, si unde nu cere f multi bani pt ceremonie.) trebuie sa ai in vedere ca pt cununia religioasa ai nevoie de certificatul de casatorie de la primarie, deci biserica o pui la o ora mai tarzie decat primaria.

la primarie te duci si intrebi pur si simplu, poti sa dai si tel si cred ca gasesti si pe net conditiile necesare pt cununia civila. analizele de la dr nu sunt greu de facut, poti sa le faci de adevaratelea sau sa platesti medicul sa iti dea avizul fara sa le mai faci.

dupa ce ai stabilit clar ziua, locatiile si orele pt fiecare locatie, faci invitatiile, cauti costumele, te interesezi de meniu si de tort (faci degustari de preferinta, sa nu ai surpirze cu ele), vorbesti la o florarie pt buchete si lumanari, restul detaliilor le rezolvi atunci , pe ultima suta de metri. a, in cazul tau trebuie sa stabilesti din timp ce va face bebe: sta la restaurtant toata noaptea, daca nu cu cine sau unde il lasi/trimiti.
pinicuta
Postat pe 28 August 2009 09:43
din ce oras esti, si din ce zona?poate te ajuta si fetele cu sugestii de restaurant etc, ce experiente au mai avut ele. poti sa cauti pe site-urile si forumurile de nunti de altfel.
pinicuta
Postat pe 28 August 2009 09:45
o colega a mea, romanca, s-a maritat in 2005 cu u pakistanez
la primarie in bucuresti
si le-au trebuit buletinul ei,, pasaportul lui, analizele medicale, se completaeza o cerere la primarie, mai e si un timbru fiscal parca, si cam atat
pinicuta
Postat pe 28 August 2009 11:24
Du-te si intreaba din timp la primarie, ca e mai complicat la casatotriile cu cetateni straini. Iti zic sigur ca ii trebuie o hartie de la ambasada lui cum ca indeplineste conditiile legale din tara lui pentru casatorie, ca nu este casatorit in prezent in tara lui si ca nu a fost sau daca a fost ca este divortat. Si toate hartiile lui trebuiesc traduse si legalizate. Prenuptialele intradevar le iei din tara de la un medic de familie, acum depinde de doctor daca va pune sa faceti analize sau vi le da pur si simplu. Prenuptialele au valabilitate 14 zile si se numara atat ziua eliberarii lor cat si ziua cununiei. Actele acum se depun fix cu 10 zile inainte si la fel se numara atat ziua depunerii actelor cat si ziua cununiei. Acum daca el cunoaste bine limba romana s-ar putea sa nu va puna sa aduceti un traducator autorizat, daca nu, va trebui sa aduceti si asta, pe care il platiti voi. Pe langa buletine, in cazul lui cred ca pasaport, va trebuiesc si certificatele de nastere, timbre fiscale, nu mare lucru, dar pt ca sotul tau e de alta nationalitate du-te si intreaba din timp sau acum nu stiu, daca zici ca abia la anu va casatoriti las-o pe inceputul anului viitor, ca astia schimba mereu legile si e posibil ce e valabil azi, la anu sa nu mai fie absolut tot valabil si sa te trezesti ca iti mai trebuia nu stiu ce hartie.
kidz000722
Postat pe 28 August 2009 12:02
merci de urarii!!
Ma... da complicat e sa faci nunta in ziua de azi Pe partea cu rezervarea la restaurant meniu etc...nu imi fac griji deoarece va fi foarte restrins.Eu nu vreau tambalau mare sub nici o forma.Daca nu am facut-o cind trebuia (adica cind eram mai ``tinara``si fara bebe) acum nici nu ma gindesc.
Mi-ati dat indici foarte bune,stiam ca trebuie sa am vreun act din partea statului italian dar nu stiam exact ce... iar ca i-ar trebui traducator legalizat habar nu aveam.Ma gindesc ca nu este cazul deoarece el vorbeste limba romina, mai mult il cert ca nu vorbeste cu fata in italiana tot romineste vb. cu ea.
La biserica cred ca optam in religia catolica e mai simpla slujba si mai scurta
Pe partea actelor la primarie mi se pare mai complicat.Sper sa nu am nevoie de prea multe documente....si contractele de leasing sunt mai simple
pentru el ca nu este cetatean roman tot de la medicul de famili se fac analizele sau si acolo o sa am bataie de cap?El nu este inscris nici unde...daca am vreo problema cu el il vede doctorita mea deobicei.
multumesc mult de raspunsuri si de urari!!!
alinakatt
Postat pe 28 August 2009 14:35
colega asta a mea nu a avut nevoie de translator, si doar ..sotul ei nici acum nu vorbeste romaneste, dupa atatia aniu de cand sunt impreuna dar na, legile se schimba de la un an la altul, cel mai bine suna la primarie si intreaba-i pe ei ca sa stii exact la ce sa te astepti
pinicuta
Postat pe 28 August 2009 15:01
daca ma incurca astia prea mult cu actele nu ma mai marit nici de data asta glumesc binenteles.
Cu cei de la primarie am avut probleme cind i-am facut certificatul de nastere.Tatal fiind italian la ei in tara numele de Andrea se foloseste la baieti la noi pt. fete si s-au uitat chioris,paream dubioasa ma duc sa-mi faca ei o lista ca de nu ramin nemaritata
alinakatt
Postat pe 28 August 2009 15:09
binevoitoare ca de obicei
pinicuta
Postat pe 31 August 2009 17:15
stefystefy ca de obicei demonstrezi ca esti o adevarata doamna Din pacate trebuie sa-ti spun ca prin prostia pe care o demonstrezi ma faci fericita Azi chiar am simtit un sarut in fund dar nu ma asteptam sa vina din partea, ma simt flatata de atita atentie ca nu imi mai revin.Ma mir totusi ca mintea ta rasista doar atit a reusit sa creeze.Acum urmez sfatul tau si oricite acte oi avea de facut am sa string din dinti si am sa razbat peste obstacole etc..si voi deveni femeie maritata sa nu mor drakului fata batrina.
Am avut onoarea de a fi si vizitata de tine, din nou ma simt flatata , sper ca ai fost multumita de ceea ce ai gasit pe acolo, din pacate acel ``saracu italian`` care sa hotarit sa ma salveze de la nemaritis nu e un hodorog batrin de vreo 70 de ani cum te asteptai tu si nici eu una de vreo 18 ani care sa viseze cai verzi pe pereti.
Deci te mai astept cu sfaturi pe viitor.
Ma aplec in fata si ma las coplesita de inteligenta de care dai dovada.
alinakatt
Postat pe 31 August 2009 19:43
sa ma obosesc sa-ti raspund oare Daca nu gresesc tu ai fost cea care ai deschis acel topic faimos despre rautate invidie bla bla....si vad ca ai putea sa fi cap de lista la capitolul acesta.Din moment ce iti face atita placere sa ataci persoane nicidecum sa participi la discutiile de pe acest forum indiferent care ar fi subiectul cred ca imi da si mie dreptul sa-mi spun parerea mea despre tine personal.
Esti o persoana care traieste si respira din birfe,fara prieteni pentru ca cei care te cunosc cu adevarat si-au dat seama deja ce hram porti.Iti place sa-ti bagi nasul peste tot, si mai mult daca cineva are inconstienta sa-ti ceara vreun sfat, si nu ma refer pe acest forum,cu siguranta daca il pune in aplicare o sa regrete amarnic.Traiesti si te bucuri de mizerile care le faci.

Poate ar trebui sa iti deschizi un topic pe care sa-mi urmezi sfatul pe care ti l-am dat acum citeva zile.
Esti binevenita cu pupaturi in partea dorsala in continuarea.
alinakatt
Postat pe 1 Septembrie 2009 11:43

te recunosti in ce ai scris mai sus? felicitari, ai trecut testul!

P.S. cred ca ai o problema....pot sa te ajut cu ceva?
stefystefy_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2009 11:51
ma simt datoare sa informez ca replica pinicutei Binevoitoare ca de obicei era adresata lui stefystefy.Mesaj care a fost sters la cererea mea.Deci va rog sa nu se inteleaga gresit..Cine a citit pe acest topic stie despre ce era vorba.Numai bine.
alinakatt
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cred ca am inceput de depresie, am nevoie de ajutor 227 De la: Jojolin 7 Ianuarie 2011 08:21
Cum scapam de vergeturi post-natale? 17 De la: O_K 14 Mai 2011 01:16
Opritul alaptatului cand copilul are 2 ani... 11 De la: kidz000668 30 Iulie 2009 13:32
BUNA ZIUA!! 13 De la: dor72 21 Iunie 2011 23:14
rubeola 3 De la: anaROBERT 29 Martie 2010 02:13
Setari Cookie-uri