RH NEGATIV LA VIITOARELE MAMICI

Buna fetelor.. as vrea sa stiu daca aveti unele rh negativ si cum a fost cand a/ti nascut. A-ti putut face rost de vaccin daca copilul a avut rh pozitiv?
adryaana
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:24
buna!eu am avut Rh neg si sotul meu a gasit la o farmacie 2NA.cred ca nu o sa
ai probleme in a gasi acest vaccin .nastere usoara!
tuka
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:11
a!parca am citit undeva pe net ca unele spitale il au in farm.lor mai bine intreaba dr. cu care nasti poate e gratis ca eu am dat vreo 500RONsi ceva.
tuka
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:15
pentru cei interesatzi de vaccin putezti sa ma contacatzi pe adresa de e-mail TYGERRO@yahoo.com...Vaccinul a fost transportat si este pastrat in conditiile necesare...Termenul de valabilitate este pana in 2011....Pret :500 Ron
kidz004643
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:42
tuka eu sunt din arad si aici nu cred ca exista farmacia asta.. parca fetele din buucresti spuneau de farmaciile 2NA.. Te de unde esti?
adryaana
Postat pe 28 Octombrie 2009 09:45
BUNA EU SUNT DIN BUCURESTI SI DE ACEEA ITI SPUNEAM DE 2NA .
tuka
Postat pe 28 Octombrie 2009 09:52
La noi in tara exista vaccin imunoglobulina umana pt RH negativ, pentru mamici, se numeste Rhogam Anti -D. Daca nu il gasesti la farmacii, de obicei se aduce prin comanda, dar acum poate vei intampina greutati sa il obtii de la noi, se poate aduce din ungaria. e cam 500 lei. Eu sunt din oradea si stiu sa iti zic sigur ca se poate aduce din ungaria la acest pret.
Pitu
Postat pe 30 Octombrie 2009 09:44
lorena pastram legatura si daca nu il gasescd nici pe comanda la farmaciile din arad o sa te rog sa imi spui mai exact cumse procedeaza ca sa il aduci din ungaria.. merci ptr mesaje fetelor.. imi fac griji ptr vaccinul asta.. pe mai multe forumuri am citit ca nu prea se gaseste si no..
adryaana
Postat pe 30 Octombrie 2009 12:59
adryaana Daca esti interesata de vaccin ma poti contacta ...mda...daca te hotarasti....eu am cautat vaccinul aproxim 3 saptamani de zile, intr-un final gasindu-l in Ungaria...insa cum sotia mea a nascut un bebelus cu Rh negativ (asemanator cu al ei)...nu a mai fost nevoie de vaccin...si astfel daca tot nu mai am nevoie de acesta il ofer spre vanzare la altii care il cauta si il au nevoie...numai eu stiu cat m-am zbatut pentru acesta..astept raspunsul tau si daca te hotarasti vedem cum facem sa ajunga in posesia ta...
kidz004643
Postat pe 30 Octombrie 2009 17:22
buna!! si eu am RH negativ, si eu am facut cerere la conducerea spitalului unde am nascut, inainte sa nasc, mi se pare foarte scump, si daca esti asigurata, si ai platit sanatatea atata vreme, ei de ce sa nu faca ceva pt tine cand ai nevoie???
Vb cu medicul tau, si vezi ce iti sugereaza si el, posibil sa il aiba ei in farmacia spitalului, daca nu...sa il aduca pe cand nasti tu...Nastere usoara, si Dumnezeu sa va binecuvinteze!!
kidz004855
Postat pe 31 Octombrie 2009 11:34
adryaana eu te sfatuiesc sa stai linistita ca se va rezolva cu vaccinul. intamplarea face, ca eu lucrez la un lant de farmacii si de asta iti zic cu siguranta ca se gaseste sau ca se poate aduce din ungaria. oricum de la arad la oradea nu e mare distanta. pastram legatura. dar, apropo, tu pe cand trebuie sa nasti?
Pitu
Postat pe 31 Octombrie 2009 12:30
lorena.. termenul e dupa data de 10 decembrie.. dar e fata.. nus.. poate la inceputul lui decembrie.. sa vedem...vaccinul daca e nevoie tre sa il faci in 2,3 zile maximum dupa nastere,nu? daca am nevoie poate veni pe comanda in asa scurt timp? ca e cam scump sa il cumpar si apoi sa ma chinui sieu sa il vand...
adryaana
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:01
buna!! eu am nascut in iulie, o fetiza si ea are rh-ul pozitiv , vaccinul trebuie facut in urmatoarele 72 de ore, si la farmacie il aduce de pe o zi pe alta, ca m-am interesat si eu , da acuma sincer....ce rusine e sa intrebi medicul la care umblii sa se intereseze daca il au in spital sau nu ??? nu merita dat banii pe el, si asa acum zici ..il cumperi si poate nu ai nevoie de el....ce faci cu el apoi?? si inca ceva....cand am nascut eu, sotul meu umbla sa il rezolve pe bani, si eu am mers la conducerea spitalului si am cerut sa ma ajute, si lo primit ca sponsorizare din partea unei farmacii....mai sunt si oameni cu suflet in lumea asta. Pt mine 550 ron, ii o suma destul de mare!
kidz004855
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:27
Buna fetelor.Si eu sunt rh-negativa iar fetita mea e incompatibila si de grup si de rh cu mine si sincer nici nu mi-am facut probleme pt imunoglobulina desi stiam ca trebuie facuta la 72 h dupa nastere,dar la maternitatea din Oradea cel putin acum doi ani iti spuneau daca au sau nu vaccin si asta din timp.Daca medicul tau stie ca exista risc de incompatibilitae cu siguranta te va informa ce sa faci.Ma surprinde sa vad ca sunt atatea mamici care au trebuit sa-si faca rost de Ig mai ales ca e asa de scump si din cate stiu eu ar trebui sa il dea gratuit.Dar avand in vedere ca la noi totul e posibil....asta e! Nastere usoara viitoarelor mamici cu rh negativ!
bia_kidz
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:49
aveti dreptate, costa destul de mult.. cel putin in cazul meu aproape tot salariul pe o luna.. ca am auzit ca mai nou e intre 5 si 6 mil jum.. deci e destul..in ultima perioada s/a creat situatia asta.. nus de ce..pe la mijlocul anului citeam pe alte forumuri ca nu se gasea de loc, ce sa ti-l mai dea gratuit.. bine macar ca vine pe comanda,... tot pe o mamica spunea undeva ca a reusit sa il deconteze de la casa.. nus daca se poate.. important e ca avem de unde sa il luam daca ne trebuie:)
adryaana
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:51
adryana, scuze nu am vazut intrebarea ta. Da, se poate aduce in timp scurt. vaccinul se administreaza in max 72 ore de la nastere.
Pitu
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:11
adryaana, revin cu completari.
Acum e o perioada nasola si cu casa de asigurari, si poate ai auzit ca multe farmacii din tara nu mai elibereaza retete gratuite si compensate. In acest moment de criza la CAS nu stiu daca se va putea rezolva ceva. Cel mai bine ar fi sa te interesezi, sa vorbesti cu doctorul tau sa vezi ce iti sugereaza, cu doctorul de familie si eventual sa suni la maternitatea din arad sa intrebi daca au si daca ai putea sa-l primesti. Eu stiu sigur ca foarte multe mamici il cumpara acest vaccin. Oricum eu asa cum ti-am spus, pot sa te ajut sa il comandam din ungaria si sa vina repede daca nu il gasesti. Din pacate mai mult nu pot sa fac, nu am cum sa il rezolv prin sponsorizare sau gratuit. Si farmacia il cumpara pt ca nu il tin pe stoc, tocmai din cauza pretului si a conditiilor de pastrare. Ti-am zis ca trebuie transportat la rece si pastrat la rece. Daca mai ai intrebari, poti sa imi lasi mesaj.
Pitu
Postat pe 7 Noiembrie 2009 13:18
Buna sunt din cluj si am un vaccin rh negativ rhophylac adus din ungaria pret 500 ron tel0745320794
kidz004224
Postat pe 13 Noiembrie 2009 22:59
vand vaccin Rho-gamma(immunoglobulin anti Rh)..pret 500 lei....sunt din Bacau,,,pentru relatii contactati-ma la adresa biubiuruza@yahoo.com.
biubiuruza
Postat pe 25 Noiembrie 2009 18:56
Vand vaccin Rhophylac,valabil pana in 2012,tinut in conditii optime.L-am cumparat cu 580 lei,am factura si chitanta,dar sunt dispusa sa-l vand cu 450 lei,deoarece am nevoie de bani.Am nascut si nu a mai fost necesara administrarea.Telefon 0724524602.
kidz005833
Postat pe 4 Decembrie 2009 15:03
felicitari adryana a nascut o fetita de 2,500 pe nume iulia multa sanatate
raluca08_kidz
Postat pe 10 Decembrie 2009 18:10
Felicitari Adriana, multa sanatate tie su Iuliei si crestere mare!!!!!!
Pitu
Postat pe 14 Decembrie 2009 10:10
multumesc fetelor.. sarbatori fericite!.. ale noastre asa vor fi pentru ca am reusit sa fim acasa de sarbatori:)
adryaana
Postat pe 24 Decembrie 2009 22:41
va multumesc pentru toate postarile facute la acest subiect, chiar am fost stresata de vaccin....vreau sa va spun ca iulia mea a avut nevoie de vaccin dar din fericire farmacia spitalului din arad la avut sa ni-l dea:). . deci nu a mai trrebuit sa dau 5,6 milioane pe el.. sarbatori fericite tuturor!
adryaana
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:28
Iti raspund cam tarziu, dar in cazul in care nu ai facut rost de vaccinul necesar pentru Rh negativ, si anume Rhophylac sau Rhogamma, ti-l pot da eu.
disperata ca nu il gasesc am comandat la mai multe persoane si acum am doua.
In caz de ai nevoie te rog scrie-mi.

Te pup.
Nu iti face griji, daca faci vaccin n u are importanta Rh-ul
AndyV
Postat pe 3 Februarie 2010 15:56
andy.. cred ca ai vazut doar primul mesaj de la inceputul discutiei.. intre timp am nascut si intradevar am avut nevoie de el, fiica mea mostenind rh tatalui... dar din fericire la avutr maternitatea si nu a mai trebuit sa il cumpar.. multumesc pentru buna intentie.. tu ce ai? baietel sau fetitza? si de unde sunte-ti?
adryaana
Postat pe 4 Februarie 2010 09:39
adryaana ce faceti? cum sunteti? nu ai mai dat nici un semn. asteptam vesti despre voi. Pupici si multa sanatate Iuliei si crestere mare
Pitu
Postat pe 4 Februarie 2010 10:15
Buna Adryana, dap am vazut doar primul mesaj, in ultimul timp am probleme cu net-ul.
suntem din bucuresti si vom avea un baietel, termenul e pe 6 martie dar credem ca va ajunge mai devreme...De abia astept sa il tin in brate. Tu trebuie sa fii tare fericita....felicitari pentru bebelina...
AndyV
Postat pe 4 Februarie 2010 15:08
buna, am rh negativ si mai am 3 sapt si nasc. asi vrea sa stiyu dace este cineva din TG-JIU care il are de vanzare
garbo218451
Postat pe 16 August 2011 15:02
multa sanatate tie si la bebe si nastere usoara!
sfatul meu e sa interesezi daca il are pe stoc farmacia spitalului.. cand am deschis eu topicul se zvonea ca nu se gaseste vaccinul dar pe cand am nascut il aveau...
aa sau daca reusesti sa vb la vreo farmacie care aduce sigur..
mult succes.. stiu cum e sa fii stresata de rh si vaccin.. dupa ce am nascut, pana nu mi-a spus ce rh are si daca au sau nu vaccinul nu am avut stare.....
adryaana
Postat pe 19 August 2011 08:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Targu mures si imprejurimi 7 De la: ms99axl 3 Noiembrie 2009 08:52
copii mici cu mamici...mai batranici! 23 De la: nicoletta_kidz 4 Iulie 2010 12:20
Fara olita fara pampers, visul orcarei mamici!!! 5 De la: alinakatt 10 August 2009 13:38
puteti sa ma ajutati urgent??? va rog 20 De la: somotiucu 8 Februarie 2010 13:43
squash sau dovleac pt placinata 3 De la: horobeanu 10 Noiembrie 2009 21:17
Setari Cookie-uri