buna

Am si eu o intrebare in speranta ca ma lamureste cineva.Sunt insarcinata in 1 luna si lucrez in invatamant,pe perioada determinta ,adica pana la 30.08.2009,vechime am in invatamant de 7 ani fara intrerupere.Perioada de la 30.08.2009 si pana nasc eu in ianuarie cum fac cu ea? merci
ady
Postat pe 29 Aprilie 2009 16:54
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 704 din 17 august 2006
ART. 4

(1) Concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, prevazute de ordonanta de urgenta, se acorda persoanelor indreptatite, daca acestea au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal, timp de 12 luni in ultimul an anterior datei nasterii copilului sau, dupa caz, de la data la care s-a realizat incredintarea in vederea adoptiei, s-a aprobat adoptia ori s-a instituit plasamentul sau tutela.


ce sa faci? probabil sa iti gasesti inca un job (macar unul pe perioada determinata) sau sa dai meditatii (daca esti profesoara) si sa fie impozitate legal (adica sa primesti banii prin PFA)...
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 17:05
am mai gasit pe site-ul de la asistenta sociala urmatoarele:

Beneficiaz de indemnizaie/stimulent pentru creterea copilului pna la 2 ani (3 ani pentru copilul cu handicap):

persoanele care n ultimul an anterior datei naterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale* supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal i care beneficiaz de concediu pentru creterea copilului pna la 2 ani (3 ani n cazul copilului cu handicap).
* prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se ntelege: venituri din salarii, din activiti independente, din activiti agricole.
Cele 12 luni () pot fi constituite i din perioadele n care persoana ndreptit:

i-a nsoit soul n misiune permanent n strintate;
a beneficiat de indemnizaie de somaj;
a beneficiat de concedii i indemnizaii de asigurri sociale de sntate;
a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare n sistemul public de pensii (conf. Legii 19/2001);
a beneficiat de indemnizaia pentru creterea copilului pna la 2/3 ani;
a beneficiat de pensie de invaliditate;
a beneficiat de concediu fr plat pentru a participa la cursuri de formare/perfecionare profesional din iniiative/cu acordul angajatorului;
se afl n perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a nvmntului universitar cu examen de diploma /licen;
alte situaii prevzute de OUG 148/2005 modificat.

... deci mai sunt cateva optiuni (daca te incadrezi acolo) sau.. poate sa isi ia sotul indemnizatia...
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 17:16
ori intri in somaj, ori iti iei medical ca se poate chiar daca esti incadrata pe perioada determinta. Dar bine medical iti iei cu o saptamana inainte de a ti se incheia contractul, nu te duci sa-ti iei medical dupa ce nu mai ai statut de salariat ca nu stiu daca mai e valabil. Asta in cazul in care nu iti gasesti un job undeva si sincer nu stiu cine te va angaja doar pt cateva luni, asa ca ori somaj ori medical.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 19:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna! 9 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:28
Stranutul si sarcina 12 De la: kidz000722 27 Iulie 2009 15:23
cafeneaua mamicilor din constanta 186 De la: anaROBERT 17 Martie 2010 12:03
buna 13 De la: garbo081726 12 Octombrie 2011 22:28
probleme de ortopedie 6 De la: kidz001100 26 Mai 2009 16:01
Setari Cookie-uri