Cadou de la stat: Fiecare copil va primi 500 euro la nastere

"Statul va deschide pe numele fiecarui copil un cont bancar de 500 de euro, in care parintii pot vira 2% din impozitul pe venitul anual, suma colectata putand fi utilizata de titularul contului la terminarea invatamantului obligatoriu, dar numai pentru cheltuieli ce tin de continuarea studiilor."...............Am auzit ca aceasta lege intra in vigoare din 2010...oare se aplica si ptr bebeii care se nasc la sfarsitul lui 2009?????Ca mie mi se pare super ok ideea adica sa ai si posibilitatea sa virezi impozitul anual de 2 % catre copilul tau..
gya_andy
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:55
eu nu am auzit de treaba asta...dar sincer e faina ideea.eu nu am posibilitatea sa fac asta,pote cu viitorul bb.
eu_mino
Postat pe 28 Octombrie 2009 23:46
eu sunt super incantata de idee deja imi gasesc simpatizanti .........adica i-am convins si pe bunici ca daca intra in vigoare legea si este valabila pentr toti bebelusii........adik si ptr "noi" cei de la sfarsit de 2009 sa transfere cei 2 % ai lor tot in contul la bebicul nostru........mi se pare super ideea.
gya_andy
Postat pe 29 Octombrie 2009 03:50
Buna. Eu nu am auzit de aceasta lege dar o gasesc foarte interesanta. Copilul meu este din luna mai. Stie cineva mai multe ?
Pitu
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:08
Nu stie nimeni nimik k m-am interesat si eu......initial se preconiza ca este valabila doar pentru bebelusii de 2010 ........dar acum nu se mai stie nimik.....cred ca doar au lansat zvonul ca sa aiba sustinatori la alegeri.....nu-i mare lucru in Romania te astepti la orice!!!
gya_andy
Postat pe 29 Octombrie 2009 16:21
Buna,

Am cautat putin si am gasit un foarte bun ghid despre obtinerea indemnizatiilor si alocatiilor pentru bebelusul nostru. Ne-au ajutat de asemenea si sfaturile dvs. Multumim!
Sunt doua articole pe Primii Pasi:

Primii pasi - articol 1- indemnizatie sau stimulent
http://www.primiipasi.com/articole/acte/indemnizatie-stimulent-pentru-crestere-copil/
Primii pasi - articol 2 - alocatii (stat, nou-nascut) si trusou
http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-alocatie-stat-nou-nascut-trusou/

Va doresc sanatate! Sper ca v-am fost de folos si noi la randul nostru!
daniela22
Postat pe 30 Octombrie 2009 02:07
si eu am inteles ca e vorba de copii ce se vor naste in 2010.. dar .. cine stie.. daca dupa alegeri se mai tine cont..
adryaana
Postat pe 30 Octombrie 2009 13:32
1. evident ca daca ar fi, s-ar lua in calcul doar pt copiii nascuti DUPA, nu retroactiv pt orice copil.
2. daca nu e data deja lege (si chiar daca ar fi deja data), tot nu se va tine cont pt ca NU SUNT BANI (cum a fost si promosiunea cu salariile profesorilor)
3. 500 dfe copil? stiti cat inseamna 500 de euro?ati calculat? de unde banii astia fratilor?

4. hai sa revenim cu picioarele pe pamant si sa nu mai visam aiurea...
pinicuta
Postat pe 31 Octombrie 2009 14:01
pinicuta ai dreptate.. trist dar ai dreptate.. in tzara asta tre sa fii foarte realist.. daca nu vrei sa te enervezi de cate ori apare cate unu la tv cu cine sitie ce promisiuni.. ai ales ca acum vin alegerile.. ce de promisiuni.. nici nu mai ai la ce sa te uiti.. tot ploitica peste tot:)
adryaana
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor !!!!!!!!!! 10 De la: kidz002189 13 Octombrie 2009 15:19
CF2 3 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 15:10
buna 4 De la: kidz000722 29 Aprilie 2009 19:58
interzis sau nu in timpul sarcinii 11 De la: kidz008485 8 Iunie 2010 14:03
a 1 De la: cactusul 27 Martie 2008 23:45
Setari Cookie-uri