Intoleranta la proteina din lapte

Imi cer scuze, poate stresez cu acest subiect, insa as vrea sa mai discut cu mamici care se confrunta cu aceasta problema; ce mananca copii vostri? cand ati repetat analizele? ce gatiti special pentru ei? sunt cateva din intrebarile la care as vrea sa vad si alte respunsuri, bineinteles daca sunteti in aceeasi situatie. Va multumesc.
alinutza22
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:40
intoleranta la lactoza sau la ce te referi? proteina din lapte?ce proteina din lapte?
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:34
ma refer la intoleranta la proteina din lapte, in consecinta are interzis la absolut orice aliment care contine o urma de lapte de vaca, capra, oaie etc. multa lume (cine nu stie despre ce e vorba) imi tot recomanda lapte hipoalergenic......insa la noi e mult mai complicat: no milk!
alinutza22
Postat pe 20 Decembrie 2008 11:36
pai si calciul de unde il ia? dr nu iti recomanda ce mnancaruri sa ii faci?
ruschita
Postat pe 20 Decembrie 2008 22:15
calciul il ia din fiole; eu ma gandeam ca sunt mamici care sunt in aceeasi situatie si poate au mai multa imaginatie decat mine in ceea ce priveste mancarica fara lactate; mai ales ca Alice nu mai mananca cu lingurita de cateva luni (numai cu manuta ei), sunt pusala gea incercare cand vine ora mesei.Dr. imi spune sa ii dau orice mananca si un alt copil la aceasta varsta, mai putin lactate, nu imi da retete.
alinutza22
Postat pe 26 Decembrie 2008 10:11
pai atunci, supe, piureuri, oua fierte... daca vrei da-mi o adresa de email sa iti trimit retete si iti alegi tu retetele care nu contin lactate.
ruschita
Postat pe 26 Decembrie 2008 23:51
vezi ca alta mamica alcarei copil are intoleranta la proteina din laptele de vaca ii da lapte de soia.
ruschita
Postat pe 28 Decembrie 2008 22:30
si eu ii dau, de fapt laptele de soia e singurul lichid (in afara de apa) pe care il bea cu biberonul; nu mai vrea suc, nici ceai; nu mai mananca piure, supa, nimic de genul asta pt ca nu mananca cu lingurita de vreo 4 luni; oul fiert il faramiteaza......biscuitii la fel; ii tai felii de morcov fiert si ea le strange in mana, nu le mananca; nu vrea decat paine, carne si...masline ! de cateva zile a vrut castravete (a vazut la noi pe masa si a vrut si ea); mamaliguta mananca ocazional, si tot cu mana; fructele nu le vrea sub nicio forma: nici piure, nici bucati, nici suc. Cred ca am un copil cam mofturos... si culmea, pana la un an manca foarte bine tot ce trebuia sa manance. Dupa un an, nu imi explic ce s-a intamplat......
alinutza22
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:26
Iti multumesc pentru oferta, mie imi trebuie, pe langa retete, si mici trucuri care au mers/ sau nu la alti copii (poate la noi au succes) pt a-i determina sa incerce si lucruri noi; de ex. am observat ca mananca mai bine cand iesim in oras cu alti copii.....dar asta nu o putem face zilnic, cel putin nu pe vremea asta....De Craciun a vazut masa plina si a gustat din aproape toate (carnacior, pui, masline, castravete) dar nu pot face din asta o regula. Sarbatori fericite! La multi ani!
alinutza22
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am decis sa fac pasul cel mare! 18 De la: stefystefy 6 Septembrie 2009 15:54
ADHD 49 De la: clea2645 2 Iunie 2016 14:51
Poezii si cantecele pentru copiii nostri, de Mos Craciun 4 De la: chanty 18 Decembrie 2009 19:06
Cumpar scaun masa bebelus. 1 De la: kidz008160 16 Mai 2010 18:37
Vreau ca fiicele mele sa castige concursul, ma jutati, va rog? 1 De la: sorinheisu 18 Iulie 2009 10:32
Setari Cookie-uri