am racit

hello la toata lumea...
vreau sa va rog si eu ceva... am 32 de sapt si am racit destul de tare... ma doare gatul, tusesc, imi curge nasul si am un pic de frisoane... e de bai pentru bebe? ce sa iau??? k eu numai miercuri ma duc la dr de familie!
va multumesc poop pe totzi
ale_micutza
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:37
buna,si eu cand am fost gravida am fost internata la maternitate tot din cauza racelii,eu ti-as spune sa nu te joci,eu respiram si greu,mai bine te duci la un doctor urgent...
mada_sabina
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:39
eu am fost la urgente si pentru ca bebe era invers,am nascut pelvian si mai devreme...dar sa nu te gandesti ca din cauza racelii..doar iti spuneam..dar sfatul meu nu te juca cand mai ai doar 8 sapt pana nasti
mada_sabina
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:41
nu e de glumit cu racelile astea, mai ales ca esti insarcinata. Eu stiu ca nu ai voie sa iei nici un medicament, incearca sa bei cat mai multe ceaiuri cu lamaie si miere si stai in casa. Daca simti ca se inrautateste treaba da fuga la medic. Ai grija de tine mai mult, e foarte important. Sanatate multa tie si pupicei la bebita
aly_raz
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:45
mai bine fa cum tiam zis,cheama salvarea ca nu te costa nimik,sau pur si simplu suna la urgente si intreabo pe aia ce sa iei si ii spui ca esti gravida,ca eu asa am facut si de frica am acceptat internarea ca si mie mia zis sa nu iau nimik,dar poate nu ai nimik grav siti poate da sfaturi bune.pupicei tie si bb sa fiti sanatosi
mada_sabina
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:49
poi la ultimu ecograf la care am fost saptamana trecuta mi-a zis k s-a intors deja cu capul in jos ... si azi am fost la control pt k ma durea foarte tare jos... si credeam k e din cauza racelii dar mi-a zis k nu e asa .. problema e k bebe a coborat prea jos si ma pot astepta in orice clipa k o sa nasc... si in plus mia zis k daca 4 cm bag degetul inauntru il simt pe bebe...
si de aia ziceam... e oare vreun pericol k sa pierd bebele din cauza racelii????
ale_micutza
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:50
doamne nu te gandi la ce e mai rau..cum sa il pierzi ..eventual prematur se naste ca si a mea..dar tocmai ca sa stai linistita ca il nelinistesti si pe bb du-te la urgente sa fii sigura ca nu ii faci rau lu bebe
mada_sabina
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:53
tusea iti poate provoca contractiile, nu e bine deloc, dar nu te alarma. Mai bine linistete-te si incearca sa eviti orice efort...dar nu inteleg cum ai reusit sa racesti asa tare? of of of...
aly_raz
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:55
am racit de la vremea care e la noi... k acum e cald amu e rece... si in plus stau la casa... si noaptea ma mai trezesc sa ma duc la wc.. si e un frig si un ger noaptea (saptamana trecuta de exemplu la noi a nins-- sunt din baia mare jud maramures) si de aceea ma cam sperie gandul k am facut atata drum degeaba si doamne feri o sa pateasca bebe ceva rau (am mai si pacatuit mult si sa nu primesc o pedeapsa prea dureroasa de la domnu')
ale_micutza
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:58
nu te gandi la prostii, fii calma, e o raceala pana la urma...incearca sa te protejezi cat mai mult pe viitor si va fi bine. Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 26 Octombrie 2009 20:03
du-te la dr, dar nu la ala de familie ca e egal cu zero, du-te la dr cu care nasti (sper ca stii cu cine nasti si ca e medic bun). sanatate multa!
pinicuta
Postat pe 27 Octombrie 2009 00:29
hello all
tre sa va spuin k nu am dormit toata noaptea, am febra foarte mare, ma doare spatele si pieptul mai ales knd tusesc, nu mai urinez urina ci apa practic fara sa imi dau seama si cam intr-un interval de 45 minute plus k ma doare si ma apasa foarte tare pe pina vai credeti-ma k nu mai pot....
am impresia k voi naste prematur
ale_micutza
Postat pe 27 Octombrie 2009 08:10
buna,daca urinezi fara sati dai seama dute la maternitate urgent,si spunene ce ai mai facut.pupici si sanatate
mada_sabina
Postat pe 27 Octombrie 2009 15:11
Doamne fereste, e grav ce spui acolo . Sper ca ai fost deja la medic, nu? Iti dorim numai bine si sa ne tii la curent. Bafta!
aly_raz
Postat pe 27 Octombrie 2009 15:11
aia spun si eu doamne fereste...
in fine... eu tocmai am iesit din spital pt k marti m-au internat k am avut febra foarte mare si doar azi mi-au dat voie sa ies.. am tras o raceala a intaia! bebe e foarte bine creste in continuare nu are nici o treaba doar eu am avut probleme dar acum sunt mai bine... ma si doare fundul de la injectii
ale_micutza
Postat pe 30 Octombrie 2009 12:42
Si eu cand eram in 28 de sapt am racit si am luat oscilococinum pt febra si homeogen 9 pt gat.Dr mi-a recomandat paracetamol si eferalgan dar nu l-am ascultat.Acelea sunt homeopate si nu au ce rau sa-i faca lui bb.iar acum o luna i-am dat lui bb 3 granule de oscilo/zi in laptic preventiv.Nu mi-a racit pana acum si are 5 luni.
ina_rebeca
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:41
eu am luat algocalmin si ampicilina injectii amandoua dar mi-am revenit cat de cat, doar k mai imi curge un pic nasul si tusesc!
acum astept sa nasc si sper sa fie bine! ma simt rau in sensul k bebe apasa foarte tare si ma cam doare jos in partea dreapta si mai am dureri de spate ...
si acidul.... de el vad k nu scap nici cum! mi-am cumparat rennie ... sper sa nu afecteze pe bebe k asa in principiu dupa ce iau rennie imi trece... pentru cateva ore
bebe nu e afectat ajai??? (pt k nu l-am intrebat pe dr dak pot sa imi iau)
multumesc
ale_micutza
Postat pe 10 Noiembrie 2009 11:30
draga ale_micuta eu cand eraminsarcinata am luat sirop stodal este homeopat si ampicilina mia dat si mie in ultimul trimestru de sarcina sanatate grabnica si nastere usoara
raluca08_kidz
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:59
multumesc la fel va doresc si eu tuturor
ale_micutza
Postat pe 10 Noiembrie 2009 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor...are diaree 7 De la: raluca08 21 Noiembrie 2009 15:07
Schimbarea alimentatiei 3 De la: garbo_379067 24 Iulie 2013 13:01
Oportunitate venit suplimentar 1 De la: silviu_m74 23 Noiembrie 2009 16:20
Dr. Ala Danilceac, solicitare urgenta de informatii!! 89 De la: mediana_kidz 25 Septembrie 2013 11:47
cat mananca??? dar cat doarme? 11 De la: corina_dragoi 14 Decembrie 2009 16:06
Setari Cookie-uri