intrebare delicata

buna dimineata mamicilor am si eu o intrebare mai delicata sunt o mamica fericita a unei fetite de 4 ani si acum iar am ramas insarcinata numai ca am o nedumerire am ramas insarcinata exact dupa o petrecere si eram putin ametita acum sunt tare suparata nu stiu ce sa fac sa pastrez copilul sau nu? mi e frica sa nu afecteze copilul daca eram ametita cand l am conceput astept o parere de la voi va multumesc
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 09:32
Buna,

Din cate stiu eu, important e ca in momentul formarii ovulului sa nu fii consumat bauturi alcoolice, si de asemenea dupa implantarea ovulului fecundat, in momentul in care se formeaza placenta si orice consumi se transmite si la bebe.
Un consum ocazional de alcool, chiar in perioada conceptiei, nu cred (cel putin eu nu stiu ) sa afecteze bebelusul.
Uite aici un articol pe tema asta:

http://wiki.answers.com/Q/Can_drinking_alcohol_within_two_weeks_of_conception_harm_a_fetus
bb28263
Postat pe 15 Mai 2009 13:12
aha...tare.si marmota ce facea?
iullius
Postat pe 16 Mai 2009 10:15
cred ca masaj
bb28263
Postat pe 17 Mai 2009 20:58
eiii,cum? invelea ciocolata in staniol...
iullius
Postat pe 17 Mai 2009 22:47
din proprie experienta iti spun ca nu e nici o problema important este sa nu mai consumi pe perioada sarcinii,eu am ramas insarcinata cu bebe-ul meu in noiembrie ,nu am stiut ca sunt insarcinata si bineinteles ca in decembrie de revelion nestiind ca sunt insarcinata am consumat alcool ca doar era revelionul si eram la petrecere,in ianuarie am aflat de sarcina,important este sa nu consumi pe perioada sarcinii,sa te duci periodic la control ,sa eviti medicamentele ,sa nu faci efort ,si sa mananci sanatos.In rest bafta rabdare si daca este un copil dorit pastreaza-l si iubestel daca este sa vrea sa se intample ceva cu bebe oricum se va intampla ce vrea d-zeu daca il ajuti pe bebe de acum incolo dandui in burtica tot ce are nevoie si tu esti sanatoasa nu vad de ce ar exista probleme ,pentru ca el de acum incolo se dezvolta ,parerea mea te pup si bafta.
clara_kidz
Postat pe 18 Mai 2009 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:41
copii nascuti prematur(sub 7 luni) 16 De la: nely 8 Decembrie 2009 16:05
Copilul meu tuseste rau 14 De la: garbo_378959 26 Februarie 2016 16:17
baietelul meu nu mai vrea sa manance! 29 De la: ramona_andronic 5 Mai 2012 15:01
banii de bona 5 De la: narcisadi 30 Iulie 2009 10:34
Setari Cookie-uri