cat papa bebe

am vazut in unele meniuri pentru bebelusi ca se precizeaza cat anume trebuie sa manance din fiecare, cate grame. Eu i-am dat fetitei mele la inceput cate putin din fiecare (o lingurita) si am crescut treptat, iar acum ii dau exact cat vrea ea sa pape. Deci cat mananca, ca gramaj, nu pot sa zic. Cum pot sa ii cantaresc pireul de fructe sau de legume, cantitatea de biscuit /pesmet, branza de vaci?
alexandra_ioana_kidz
Postat pe 21 Octombrie 2009 21:21
Alexandra sa sti ca nici eu nu tin cont de cantitate....si eu ii dau sa manance cat vrea....si la 9 luni imi mananca din 3 in 3 ore, dimineata si seara lapte, iar la 11, 14 si 17 mananca un vas plin de mancare, fructe, supa si cereale. Daca nu mananca tot....mai bine aruc decat sa nu ii ajunga. Va pup
ralucimp
Postat pe 21 Octombrie 2009 21:43
buna si multumesc pentru raspuns. eu sunt valentina iar alexandra_ioana este bebelusha. bineinteles ca o sa ii dau in continuare exact cat vrea ea sa manance, insa ma gandeam ca daca in carti se precizeaza gramaje asta inseamna ca respectandu-le ii asiguram lui bebe exact ce si cat ii trebuie (vitamine, calorii etc)sa ia din fiecare aliment. eu nu am cantar de bucatarie si nici nu stiu cam care ar fi cantitatile la lingura/lingurita pe tipuri de alimente. asta as fi vrut sa aflu daca stie cineva.
alexandra_ioana_kidz
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce cadouri le faceti piticilor vostri de craciun?dar finutilor? 6 De la: deliarebecca 19 Decembrie 2008 21:13
MAMICA 11 De la: office_salinasusesi_ro 5 Februarie 2010 14:49
cum avem grija de primii dintisori ai bebeilor?? 7 De la: vasilicasavoiu 15 Februarie 2009 12:25
CONCEDIU PRENATAL 5 De la: pinicuta 9 Noiembrie 2009 11:51
pilula de a 2 a zi 20 De la: IRMA_Matei 21 Mai 2010 16:18
Setari Cookie-uri