Perioada pentru dintisori

Salut am o fetita de 7 luni si pana acum nu i-au iesit dintii.O parte imi spun ca trebuiau sa ii iasa, altii imi spun ca vor iesii mai tarziu.Vreau sa vad si parerile voastre
Bianca291
Postat pe 5 Martie 2009 15:42
fetita mea are 6 luni, si are doi, dar am 2 prietene mamici a unor fetite de 8luni jumatate si 7 luni jumatate si nici un semn.Cred ca depinde de copil, eu de exemplu imi fac griji ca au iesit prea devreme.
iulika_kidz
Postat pe 5 Martie 2009 16:14
noua ne-au iesit chiar la 7 luni dar una din fetitele nascute in aceeasi zi cu sebi nu are nici un dintisor nici acum la 9 luni in schimb la alta tot nascuta in aceeasi zi i-au dat la 5 luni asa ca pana la urma o sa-i dea. Ca sa stai mai linistita vorbeste cu pediatrul vostru
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Martie 2009 16:17
dintii se formeaza din luna a saptea de sarcina si stau ascunsi sub gingii.ies intre 3-12 luni abia dupa 12 luni sa-ti faci griji si sa consulti un medic .cu cat ies mai tarziu cu atat mai bine ....iata si un tabel dintr-o carte pt mamici.

luna cand apar-/+6luni anul cand cad
dintii de sus
incisivul central 7,5 7
incisiv lateral 9 8
caninul 18 11
primul molar 14 9
al doilea molar 24 11

dintii de jos
incisiv central 6 6
incisiv lateral 7 7
caninul 16 10
primul molar 12 9
al doilea molar 20 10
pupici la pitici!
oto_otto2000
Postat pe 5 Martie 2009 16:25
va multumesc din suflet pe de o parte m-am linistit, totusi mai am o intrebare: cum reactioneaza cand le ies dintii, mai exact ce simptome au sau cum se manifesta?
Bianca291
Postat pe 5 Martie 2009 23:08
gingii umflate, rosii si pe urma albicioase (se vede dintele sub gingie), roade tot ce ii iese in cale, saliveaza abundent, poate face diaree, nu mai are pofta de mancare, sta cu mana in gura sa isi maseze gingia.
ruschita
Postat pe 6 Martie 2009 08:51
pai la noi a fost cam asa salivatie excesiva,neliniste,agitatie noaptea,si dorinta de a musca tot ce duce la gura....
oto_otto2000
Postat pe 6 Martie 2009 08:55
buna.....fetita mea are 7 luni si i-au iesit 2 dintisori la 6 luni si o saptamana.i-au iesit la diferenta de 2 zile...si culmea pe primul nu l-am vazut, o prietena venita in vizita mi-a spus....

nu a avut febra, doar ca musca tot ce prindea.dar multe prietene spun ca la aparitia primilor 2 dinti nu au intampinat probleme,urmatorii sunt cu febra ,agitatie..etc,etc..

asa ca stai linistita....
horobeanu
Postat pe 6 Martie 2009 09:37
nepotelului meu i-au iesit primii 2 dintisori de sus la 5 luni ,dupa care au urmat la cateva zile 2 dejos.In concluzie vreau sa va spun ca la 11 luni are 8 dintisori si asteptam altii pentru ca musca tot ce prinde inclusiv degetele si obrajii nostri.
gabimaghi
Postat pe 6 Martie 2009 10:54
...ce facem cu dintii care ies repejor,asta e daca vin mai repede nu mai avem ce face...la mine la ambele fete au iesit la 4 luni jumate ,acum cea mica are aproape 7 luni si explozie dentara ,noroc ca nu face mititica galagie prea mare,adica are doi iesiti jos,marisori,patru sus pocniti si inca doi jos pocniti... ...pana la un an cred ca vom avea toti dintii.pupicei la pici!
oanaoaky
Postat pe 6 Martie 2009 10:59
noua ne-au iesit chiar si 2 canini, si tot n-am facut febra Depinde de individ si de organism, nu toti reactiooneaza la fel
ruschita
Postat pe 6 Martie 2009 11:02
inseamna ca sunteti niste fericiti la noi a fost chiu si vai la cei de sus asa ca nu vreau sa ma gandesc deocamdata la canini sau la maselute cand i-au iesit cei de jos mai ca nu am simtit dar apoi......oricum dorim la toti bebelusii dintisori foarte sanatosi
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Martie 2009 12:20
multumesc tuturor pentru raspunsuri...am avea ceva ceva..adica salivam tot ce prindem bagam ingurita...dar dintii ...nu au aparut
Bianca291
Postat pe 6 Martie 2009 20:37
poa sa mai dureze chiar si luni depinde cat de tare e gingia
ruschita
Postat pe 10 Martie 2009 11:47
fetitei mele i-au iesit primii 2 dintisori pe la 11 luni, apoi nu i-am mai iesit decat dupa un an si 3 luni, iar acum ii iasa in flux continuu, apropae unul pe saptamana, deci cred ca evolutia difera de la un copil la altul ca si toate celelate etape ale dezvoltarii
XEMONIA
Postat pe 12 Martie 2009 23:22
voi ce mai folositi pentru durerea de dinti in afara de nurofen si calgel, care la noi nu mai folosesc?

iulika_kidz
Postat pe 15 Martie 2009 12:07
poti folosi panadol sau dentinox-gel n asta folosim noi mai nou.... de fapt sincera sa fiu eu nu i-am prea dat nurofen tot timpul am preferat panadol....dar si asta destul de rar doar cand a facut febra
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Martie 2009 12:11
primii dinti ai fetitei mele au iesit pe la 8 luni,nu te alerta acum are 10 ani si o dantura frumoasa
monica_stoian99
Postat pe 15 Martie 2009 12:20
buna, parerea mea este ca nu trebuie sa te ingrijorezi,nici fetitei mele nu i-au dat dintisorii si are sapte luni,fiecare bebe se dezvolta in felul lui de altfel am auzit ca nici nu e prea indicat sa ii dea prea devreme,cand va fi cazul o sa ii dea,pana la urma sunt alte probleme mult mai grave care pot sa apara,daca in rest copilul e sanatos si mananca si face tot ce trebuie sa faca un bebe normal,e ok.pupici si bafta,sa cresteti mari
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 09:26
iti multumesc pentru toate raspunsurile si sper sa primesti mesajele mele eu nu am mai vorbit pe forum pana acum da-mi te rog un mesaj sa vad ca le primesti,si felicitari pentru bebe-ul tau e un scumpic si un grasunic te pup dulce.sper sa pastram legatura.
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 11:55
stimate mamici va multumesc din suflet pentru toate explicatiile, nici nu va dati seama cat de mult m-am linistit.Sa va traiasca bebeii...si la mai multi dinti
Bianca291
Postat pe 18 Martie 2009 15:29
pupici si voua
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sanatatea bebelusului meu 2 De la: garbo089862 26 Martie 2011 21:18
alocatie 1 De la: izatyna 27 Ianuarie 2012 13:20
rivalitatea in familie 6 De la: carmenn7 9 Februarie 2009 21:29
cum linistim copilul care tipa? 7 De la: 28 Ianuarie 2009 14:26
zborul cu avionul 4 De la: anamariaguta 28 Noiembrie 2008 13:52
Setari Cookie-uri