Milumil 3

Dragi mamici,

piticul meu are 11 luni , de la 9 luni am inceput sa ii dau in completare la laptele matern MILUMIL 3, obisnuiam sa il cumpar din unul din marile lanturi de supermarketuri unde era cel mai ieftin si anume 28 ron, astazi am fost acolo si am constatat cu stupoare ca s-a facut 34 ron, nu-mi vine sa cred. Aceasta este o solutie anticriza din cate se vede, scumpesc produsele de care nu ne putem lipsii, consider ca tara aceasta in loc sa sprijine parintii pentru o buna crestere a copiilor , si sanatoasa , nu face altceva decat sa impinga mamele sa treaca la solutii mai ieftine si mai la indemana, adica laptele de vaca. Cunosc multe mame care din cauze finaciare isi hranesc inadegvat copii. As vrea sa ma adresez cuiva dar nu stiu cui, am mai facut niste sesizari legat de plata indemnizatiei si alocatiei catre Guvern si MMSPS (Ministerul Muncii....) si am primit niste raspunsuri evazive si foarte " oficiale...". Poate veniti cu niste idei sau poate ne ajuta cineva sa facem o scrisoare deschisa catre Ministerul sanatatii care ma gandesc ca ar putea lua niste masuri care sa regelmenteze aceste cresteri de preturi ...
Va multumesc
alloisa_r
Postat pe 14 Februarie 2009 14:56
cu scrisori catre ministere e nu te pot ajuta, si oricum le-ai scrie degeaba cred ceu, dar din cate stiu se poate lua lapte praf GRATUIT (cu retea de la medicul de fam)
ruschita
Postat pe 14 Februarie 2009 22:28
Daca are 11 luni, poti trece pe Milumil Junior care costa tot in jur de 28 lei. Fetita mea are 1 an si 10 luni si tot de la 11 luni i`am dat Milumil Junior si mi`e foarte bine cu el.
alinutza_kidz
Postat pe 15 Februarie 2009 08:15
Intradevar se da lapte praf gratuit dar in nici un caz Milumil, si oricum am auzit de la fete ca sunt in urma cu cateva luni si la laptele praf gratuit, nu merge treaba ...de fapt ce merge la noi??? Oricum o sa cumpar lapte praf atat cat o sa trebuiasca dar ma gandesc la mamici care nu isi permit...
O sa vad care e faza cu Milumil Junior sa vad cum e ca pret....multumesc de raspunsuri
alloisa_r
Postat pe 15 Februarie 2009 15:45
si strebuie sa fie milumil neaparat? adica tu ce vrei sa scrii ministrului in scrisoarea ta deschisa?sa se dea milumil gratis? pt cei bogati avem milumil la preturi de om bogat. pt cei mai putin bogati avem ... bebelac, novalac etc la pretul X si pt nevoiasi avem lapte praf gratis pe reteta, na!
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 08:23
LApte praf se mai da gratis doar daca bebe a fost nascut prematur, daca are ceva probleme sau daca mama e bolnava si nu poate alapta.,
Asta ni s-a spus la medicul de familie cand am intrebat.
De ieftinit, oricum nu le mai ieftinesc astia. ce le pasa lor?
multa sanatate!
vladutel
Postat pe 16 Februarie 2009 08:32
mamici in bucuresti se da lapte gratuit? ca mie asistenta mi-a zis ca nu ,la primul copil am primit bebelac si acum m-a uscat ca ii dau milumil de la o luna.apropos de milumil e scumpit de la distribuitor noi de acolo il luam si e mai scump intr-adevar.e curioasa treaba cu laptele gratuit ca am prietena la tulcea care primeste 10 cutii lunar de lactovit.
oto_otto2000
Postat pe 4 Martie 2009 15:38
wow ...c ieftin milumil...eu la pitici leam dat completare de cand erau mici fetitei de la 3 luni si baietelului de la 5...milumil 1il gaseam intre 400 si 500 mii iar milumil 2,3 si junior intre 300 si 400 mii
Kythera
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:36
otto-otto citeste legea cu privire la acordarea gratuita de lapte praf (legea 321/2001) si vezi daca te incadrezi si daca da, te duci si-i dai in cap medicului de familie. Medicii astia au o lene de nu poti sa crezi. Iti zic eu motivul pentru care gasesc tot felul de scuze pt care nu prescriu lapte praf. Pt. ca trebuie sa completeze cate o fisa pt fiecare copil electronic si sa depuna lunar la Directia de Sanatate un CD si de lene sa faca lucrurile astea mint mamele cu nerusinare ca nu le permite legea sa le dea lapte nu ca nu ar vrea ei.
kidz000722
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:57
kidz000722- merci de informatii ......acu, nu ma mai incadrez dar nu mi s-a parut corect sa mi se refuze un drept al copilului ....ii dau si acum milumil ,imi pare rau ca macar laptele respectiv nu a ajuns la un copil care chiar ar fi avut nevoie, eu cu ratia mea as fi ajutat cu placere ....si eu la primul copil am primit ajutor de la o prietena care nu-i dadea bebelac la bebe si mi-l dadea mie...asta e traim in Romania .M-am resemnat si cu pretul de la milumil acum am trecut pe junior si e mai accesibil...sa vedem cat o sa-l bea ca nu-i prea place......pupici la toti bebelusii!

oto_otto2000
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:39
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:26
da, daca copilul tau nu manaca dacat acea formula de lapte ,DA TREBUIE NEAPARAT ACEA FORMULA DE LAPTE.
t_oana
Postat pe 31 Martie 2010 15:20
eu stiu ca primesti lapte gratuit doar daca ai probeme cu copilul sau nu ai nici un ajutor, nu lucrezi s.a.m.d. andrei are 1 an si trei luni si bea lapte de vaca, asta nu inseamna neaparat ca nu-mi permit sau hranesc copilul inadecvat, pana nu de mumlt si eu ii dadeam milumil, dadeam intre 40 si 50 de lei cutia si am zis sa schimb sa vad daca-l bea pe cel de vaca, voi credeti ca pe mai incolo tot lapte praf o sa-i dati? hai sa nu zicem 2 ani, ci 3 ani, de la 3 incolo tot lapte praf?
andrei e bine mersi... nu e bine da nu poti sa zici ca e rau daca ii dai
Laura_M
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:33
eeu i-am dat direct lapte de vaca la silviutz de cand l-am intarcat la 7luni jumate...si vb laurei e bine merci...EU am vrut sa ii dau lapte de vaca si nu praf, nu se pune problema de venituri dar nu am vrut lapte praf...si vreau sa il trec pe lapte de capra care e foarte sanatos...
viobregar
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:42
laptele de capra stiu si eu ca e foarte bun, acuma nu stiu cat de bun e pentru copii, la adulti e bun la pamani, e foarte gras laptele
Laura_M
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:43
am fost in lunea mare cu silviutz la urgente ca a facut 40 febra si amigdalita si a intrebat sotu pediatra si a zis ca merge la bb peste un an...
viobregar
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:47
atunci e bine, ca si eu si sotu am facut o cura, sa zic asa, cu lapte de capra, daca asa sta treaba poate imi fac iar abonament la lapte de capra
Laura_M
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:53
noi printre altele avem si ferma de capre si aducem de la ferma...si sa stii ca nici macar nu se simte diferenta fata de cel de vaca...
viobregar
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:55
ce bine ca aveti, pe mine ma punea un pic pe ganduri ca nu stii cum amesteca unii laptele cu toate ca mergea sotul meu dupa lapte la om acasa si a vazut si caprele dar chiar si asa
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:00
Vand lapte praf Milupa Milumi, formula 1 la pret de 30 de lei. Am 7 cutii de 600 grame. Copilul pt care le-am cumparat nu il accepta. Cutiile sunt nedesigilate si in garantie.
0764.820.971
garbo262084
Postat pe 1 Februarie 2012 09:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Patut de vanzare 2 De la: kidz008008 8 Mai 2010 18:16
sterilizatul biberoanelor 20 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:32
Luxatie congenitala bilaterala de sold 5 De la: Liana_Neicu_1 6 Februarie 2017 09:37
salut mamici! 14 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:52
cand putem da iaut la bebelusi? 69 De la: liliana28 13 Aprilie 2010 18:35
Setari Cookie-uri