la ce varsta isi dubleaza bebe greutatea

buna! voi ce stiti, la ce varsta isi dubleaza bebe greutatea de la nastere? mihnea s-a nascut cu 3900 g si acum (la patru luni si 16 zile) are 7700g. medicul pediatru a spus ca este cam grasut, ca la aceasta varsta trebuie sa aiba 6900g!!!! pupici la bebici!
felideni
Postat pe 17 Iunie 2008 13:00
CRESTEREA IN GREUTATE ARE LOC ASTFEL IN PRIMUL AN:750GR.IN PRIMELE 4LUNI,500GR IN URMATOARELE 4 LUNI SI 250 GR.INCA 4 LUNI.
FIECARE COPIL ARE RITMUL LUI DE DEZVOLTARE.ATATA TIMP CAT E SANATOS,DOARME NORMAL SI IA IN GREUTATE E TOTUL OK. NU TREBUIE SA TE IMPACIENTEZI.
E SUPER OK CU GREUTATEA ASTA.ORICUM SUNT ACCEPTATE -/+2DS(DEVIATII STANDARD)
ASTEA SUNT INFORMATII ELEMANTARE PE CARE ORICE MEDIC LE STIE DIN ANUL 4 DE FACULTATE.DACA A TRECUT SI DE ANUL 5 CAND SE FACE PEDIATRIA E ESENTIAL SA STIE CA NU TREBUIE SA ALARMEZI PARINTII CU ASA BANALITATI.
BRIANNA AVEA LA 2 LUNI 6700GR(NASCUTA CU 2900GR)SI ALAPTATA NATURAL.
CE POTI FACE E SA INCEPI DIVERSIFICAREA MAI DEVREME9DACA NU AI INCEPUT-O )SI SA EVITI CEREALELE(DA-I MAI MULTE FRUCTE ,LEGUME)
PUPICI
JOJO29
Postat pe 17 Iunie 2008 14:30
Eu stiu ca la 4 luni trebuie sa i se dubleze greutatea de la nastere si la 1 an trebuie sa aiba de 3 ori greutatea de la nastere.Daca ia mai mult in greutate nu trebuie sa iti faci probleme, problema era daca nu lua in greutate.Mario de ex acum are 8500gr la 10 luni si eu l-am nascut cu 3050.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 17 Iunie 2008 15:40
subscriu la ce a scris JOJO, cu observatia ca nu trebuie sa il diversifici mai devreme, diversificare se incepe in functie de varsta, nu de greutate. Iar acum asociatia americana de pediatrie recomanda diversificarea la varsta de 6 luni la cei alaptati natural dar si la cei hraniti cu formula de lapte adaptat pt sugari. sunt curioasa, ce lungime are bebe? Pt ca la sugari greutatea trebuie raportata la talie
a1_23
Postat pe 17 Iunie 2008 15:54
pt.boaba, mihnea are acum 64 cm si s-a nascut cu 56 cm.
nu m-a speriat pediatrul , el a spus ca isi doreste un bebe asa grasut si sanatos cum este mihnea...eu am citit pe net ca la patru luni bebe trebuie sa-si dubleze greutatea...m-am mirat atunci cand pediatrul a spus ca are mai mult (el a socotit asa cum a scris jojo29). si pediatrul mi-a spus sa nu incep diversificarea mai repede de sase luni, chiar daca alimentatia este mixta.
felideni
Postat pe 17 Iunie 2008 19:24
ASA ESTE BOABA NOILE GHIDURI DE PEDIATRIE RECOMANDA INCEPEREA DIVERSIFICARII LA 6 LUNI LA COPII HRANITI CU LAPTE MATERN SI LA 5 LUNI LA CEI HRANITI CU FORMULE DE LAPTE(SE DORESTE CRESTEREA APORTULUI DE VITAMINE PRIN SUCUL DE FRUCTE SI SUPITA DE LEG PROASPETE).DAR ,STII SI TU"SUNT SITUATII SI SITUATII CAND DIVERSIFICAREA SE FACE MAI DEVREME:LAPTELE MATERN E INSUFICIENT,SAU PUR SI SIMPLU COPILUL DORESTE SA INCERCE ALTCEVA.
M-AM GRABIT SI NU AM SCRIS INFORMATIA COMPLETA.
CEEA CE DOREAM EU SA SUBLINIEZ ERA FAPTUL CA FIECARE COPIL E UNIC, CU PROPRIUL RITM DE CRESTERE,SOMN SI NU SUNT DE ACORD CU IMPACIENTAREA GRATUITA A PARINTILOR ATUNCI CAND MICUTUL NU E CHIAR"STANDARD".PUPICI
JOJO29
Postat pe 17 Iunie 2008 22:28
Felideni, bebe e in limite normale, are indicele nutritional 1,08, iar intervalul normal e intre 0,9 si 1,1. Conform lungimii trebuia sa aiba 7100 g. Ma bucur ca ti-a recomandat pediatrul asa diversificarea. JOJO si la cei cu formula de lapte praf se recomanda tot la 6 luni, asa-s recomandarile oficiale... adica la modul general.
a1_23
Postat pe 17 Iunie 2008 22:54
Baiatul meu si-a dublat greutatea pe la 3 luni - nascut cu 2,700 kg iar pana la 1 an a luat in greutate ca la carte. Apoi au inceput virozele si la fiecare boala scadea putin si apoi revenire. Acum este inalt si slabut in aparenta. Deci fiecare copil are ritmul lui. Si apoi dupa ce va incepe sa se miste mai mult nu va mai fi acelasi lucru.
vali_filote
Postat pe 18 Iunie 2008 10:39
daca e sa o iei ca la carte, medicul ti-a zis bine cat ar fi trebuit sa aiba; in primele 4 luni iau cate 750 de gr/luna, deci 3 kg; de la 4-8 luni iau cate 500/luna, iar ultimele 4 luni cate 250/luna; deci la sfarsitul primului an are cu 6 kg mai mult; dar asta e teoria!!; daca un copil nu respecta formula nu inseamna ca e bolnav, fiecare are propriul metabolism! in plus se admit variatii de plus minus fata de standard cu 1 kg!...eu zic ca e ok bebelusul, dar daca e un mancacios e bine sa ii dai mai putine fainoase, cereale si sa insisti pe fructe, legume, branza; ideea e sa nu-l lasi sa ia in greutate foarte mult, cu peste 2 kg fata de cat ar trebui sa aiba.
ileanacapota
Postat pe 18 Iunie 2008 13:50
eu stiam ca la 5 luni isi dubleaza greutatea si la un an si-o tripleaza. oricum aaste e o teorie bazata pe statistici, iar copilul tau nu e o statistica. depinde de fiecare cu ce greutate s-a nascut (daca se naste de 2 kile, normal ca ia mai repde in greutate, iar daca se naste de 5 kile nu o sa aiba 15kg la 1 an). mai depinde si de ce afectuni are bebe (daca face infectii sau are vreo boala sau malformatie nu o sa te astepti sa creasca in greutate asa de repede ca si cum nu ar fi avut). vezi ce zice dr lui, daca ii ies toate analizele bine, el e vesel, jucaus, nu e palid nu nimic nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.
ruschita
Postat pe 18 Iunie 2008 14:35
oricum, cand incepe sa mearga si sa alerge o sa creasca si o sa se 'desire", o sa consume mai multa energie si nu o sa mai fie asa grasut. totusi subscriu si eu la parerea sa nu ii diversifici acum alimentatia si sa nu ii dai fainoase sau dulciuri.
ruschita
Postat pe 18 Iunie 2008 14:39
am fost la dispensar petru ca micuta mea AIDA-ERIKA a facut 5 luni in 30 august si am zis sa o cantareasca masoare tot,iar asistenta deci nu doctorita mi-a spus ca e prea grasa are 8kg si s-a nascut cu 4,400gr a spus ca trebuie sa aiba 6kg nu stiu cum sa va explic dar am iesit plangand din cabinet.E prea mult spunea domnisoara si i-am explicat ca nu are cum sa ia numai 1,500gr in 5 luni,nu stiu ce sa zic dar mai am 5 copii si nu am nici un fel de probleme cu absolut nici unul,la doctorita in cabinet nu am mai intrat ca era foarte aglomerat si deja intrase alt copil mic.Deci totul e ok la scaune la somn la joaca nu are nimic vreau sa stiu poate ajunge obeza

Postat pe 3 Septembrie 2008 15:35
eu iti spun din experienta proprie ca Romania are dr buni si asistente SUPER VARZAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!nu te lua dupa ea, eu stiu copii care la 6 luni au 8 kile, si fratii lor la fel au fost si acum la 3 ani nu-s grasi DELOC. Mai ales ca s-a nascut cu greutate mare, n-ai de ce sa iti faci griji, nu e prea grasa, in lunile mai mari o sa ia mult mai putin in greutate (Andrei a luatr si 50g intr-o luna acuma vara, de la 8 la 9 luni si si de la 9 la 10 luni)Nu te lua dupa asistente (dupa NICI UNA!), ca daca ar fi fost asa destepte nu ramaneau asistente si se faceau dr si ele. Zau asa!
ruschita
Postat pe 4 Septembrie 2008 12:07
doamnelor, cel mai bine ne crestem copiii fara doctori si fara carti. pe fetitza mea am nascut-o cu 3.200 si la un an avea 12.5 kg. baietelul meu, 3.100 si 52 de cm si la 10 luni avea 10 kg si 77 de cm. mi-a zis dr k are dimensiunile unui copil de 1 an. singurul sfat pe care sunt in masura sa-l dau este acela sa va cresteti copilasii dupa cum va spune sufletul si instinctul, iar diversificarea s-o faceti cat mai tarziu posibil.
in rest, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!
green_eyes_lav
Postat pe 14 Noiembrie 2008 07:23
offf doamne si eu ziceam ca doar mamele cu copilasi slabuti isi fac griji..apoi si degeaba, dc nu i-a in greutate...te alarmeaza, dc i-a prea mult iar te alarmeaza....nu stiam ca trebuie ca toti copii sa fie trasi la xerox si sa creasca toti al fel......
nu-ti fa griji...nu ii dai fainoase o perioada, sau ii dai fff putin si nu-i nici un bai...
cat despre diversificare am auzit destule mamici care desi cu copii inscrisi in normal la greutate au inceput cu cereale la 4 luni...din simplu motiv ca pe piata exista cereale care se dau de la 4 luni.....

eu sitam ca un bb trebuie sa isi dubleze greutatea la 6 luni... si la 1 an sa si-l tripleze..desi am citit si pareri: la 4 luni dublata si al 9 luni triplata...asa ca...
tudor_claudia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:16
am fost si eu ieri la doctor cu fetita mea si mi-a zis ca e supraponderala are 4 luni 2 sapt si are 7.300kg si 62cm.mi-a zis sa nu-i mai dau suc de fructe doar pulpa la ora 10 sa-i reduc laptele cu o masura ,sa nu-i dau nici macar jumatate biscuite si cereale exclus a era sa uit si banana deloc ,masa de noapte sa o inlocuiesc cu ceai si pana la 6luni sa fiu atenta sa ia doar 300g.am zis ca nu-i real cand am iesit de acolo.....voi ce credeti,pitica s-a nascut cu 3.600 si 49cm si este un copil super activ.astept si parerie voastre.
o seara faina!
oto_otto2000
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:50
buna oto otto, si mihnea avea la 4 luni si 2 saptamani 7.700 g. si eu mi-am facut probleme dupa un consult la pediatru, care mi-a zis ca e cam grasut. ei bine acum mihnea are 9 luni si 3 saptamani si are 10 kg. pentru ca a inceput sa mearga (binenteles sustinut de obiecte) a luat foarte putin in greutate in ultimele doua luni...60 g, respectiv 150 g. eu cred ca nu trebuie sa-ti faci griji...eu nu i-am scos absolut nimic din meniu, dar mihnea la varsta fetitei tale nu mai manca noaptea. multa sanatate!
felideni
Postat pe 23 Noiembrie 2008 07:18
merci felideni de incurajari.............pitica mananca odata pe noapte cand ultima masa de seara e pe la 7 ,daca mananca la 9 -10 pana dimineata doarme.
pupici la baieti!
oto_otto2000
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:43
Buna ziua dragi mamici!din ce stiu eu la 6 luni copilul tr sa aiba dublul grautatii de la nastere.Mihnea la 6 luni avea 9 kg(la nastere a avut 4,7kg)acum la 2 ani are 15 kg.Important este sa ia in greutate constant si sa nu te panichezi pt 500 gr in +/-.Mai depinde si cat de mancacios este ca sa ai cu cine" lucra".Din acest pc de vedere eu nu am avut probleme.Din ce am observat ,cand mai sta pe la tara la ai mei mananca mult mai bine decat atunci cand este in Buc.Eu i-am facu un program destul de stric de iesit afara,adica vara iese TANTI cu el la ora 8 din casa si se intorc la ora 12,timp in care gustarea o mananca in parc,vin acasa mananca de pranz,se culca ,la ora 16 vin eu si iesim pana la ora 21 timp in care mai mananca 2 gustari una cand se trezeste si un in parc.Acum ca este mai frig am redus programul de plimbare dar tot iese de 2 ori afara si dc este ffff frig mergem in vizite sau primim vizite,important este sa-l obosesc si sa-i fac pofta de mancare.
ralucatrasculeasa
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:30
Buna!Am nascut fetita cu 2.900, 49cm.La 2 luni jumate avea 6.500, iar acum la 4 luni cred ca are peste 7.000, o s-o cantaresc cand o sa merg la vaccin.Poate e cam grasuta.Eu o alaptez exclusiv la san.Doar nu credeti ca o s-o las sa planga ca ii este foame.Mai ales ca am sa-i dau lapte, o sa ii dau cat ii trebuie.Cand va incepe sa mearga sigur nu va mai fi asa grasuta.Sincer, eu nu ma stresez pe chestia asta.Pupici!
nina_m
Postat pe 11 Decembrie 2008 19:42
Buna !
Eu am nascut fetita de 3.600, si acum la 3 luni jumatae are 6.500.
Nu stiu daca e bine sau nu , cert e ca am facut o obsesie pana de curand cu greutatea ei, si m-am hotarat sa o las sa manace cat vrea.La doua luni nu luase decat un kg in greutate de aceea medicul mi-a zis sa intrerup alptatul(era lenesa nu sugea decat 5-10 min), pentru ca laptele nu e bun.
Cu toate astea am mai incercat 2 sat si i=am dat combinat cu formula , dar iar nu luase decat 100 g. Am renuntat dupa astea 2 saptamani, cu foarte amre parere de rau.dar e abia acum incep sa scap de paranoia cu greutatea copilului, pentru ca am observat ca daca ma stresez nu papa cum trebuie , chiar daca e biberon.
iulika_kidz
Postat pe 14 Decembrie 2008 22:22
a mea la nastere a avut 3500 gr si acum la 6 luni are exact 7000 gr alaptata exclusiv la san.....ideea e ca nu e ok nici f slabi sar si greutatea in sus trebuie putin tinuta sub control,pt ca pot aparea alte probleme de sanatate...
nimes_trans
Postat pe 8 Ianuarie 2009 23:14
Eu l-am nascut pe Alex cu 3.100 iar acum la 6 luni are cam 7 sau 7 si putin,maine mergem la pediatrie si la vaccinat si vedem cum este gretatea.Eu am inceput sa ii dau pireu de legume dupa 4 luni pt ca nu se mai satura si noaptea se trezea des.dar pireul era o data pe zi si ii placea tare mult ,mananca cu pofta.Dar m-a certat pediatra ca i-am dat pireu si nu i-am cerut parerea.Imi pare putin rau dar daca era cu foame?Cred ca nu mai ere suficient de hranitor laptele.nu stiu.
La 5 luni am inceput sa ii dau cereale cu laptea praf,o data seara si una dimineata,dar la sfatul pediatrei,mi-au dat un calendar cu alimentarea bebeilor si ii mai dau si suc de portocala facut de mine si ,desigur,cu voia pediatrei.
La 4 luni Alex avea 6.250 grame si mi-a spus pediatra ca e bine,deci greutatea era dublata.pe un pliant de la o marca de laptea praf punea ca baieteii la 4 luni ar trebui sa aiba 7 kg dar ca este orientativa greutatea.
Acum mai mananca la san dar nu asa ca inainte,iar noaptea numai san desi nu se mai trezeste decat pe la 3 si ceva,la 5 sau 6 apoi la urmatoarea ii fac lapticul cu cereale.
ninutza_kidz
Postat pe 9 Ianuarie 2009 01:25
Noi am fost ieri la vaccin si am cantarit-o , are 6.630 kg ,la patru luni jumatate, nascuta cu 3.600. Dr. a zis ca e bine, dar ea e in continuare mofturoasa nu papa deact in somn, i-am schimbat laptele acum o saptamana, dar fara rezultate. Medicul a spus sa ii schimb iarasi laptele pentru ca trebuie sa manace treaza. Cat despre diversificare, la 5 luni. Sper sa gasim o formula
pe care sa o pape treaza si cu pofta.
iulika_kidz
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:35
buna sunt Luminita,fetita mea Beatrice a avut la nastere 3,500 si la 3 luni a avut 6,600,acum la 3ani jumate are 15kg.a avut perioade cand nu a pus deloc pe ea nici un gram ,eram disperata atunci pt ca nu prea manca ci doar bea lapte dim si cereale seara si suc de fructe si foarte multa apa ziua si noaptea ceai.dr a zis ca sa las copilul in pace atata timp cat este vioi si vesel cu chef de joaca toata ziua,ea nu avea timp sa manance din cauza ca e era prea nazdravana.nici acum nu are un program bine stabilit,este rebela ,ea nu doarme nici la gradi la pranz si atunci cum sa se puna mancarea pe ea.e buna vorba aia "copilul slabut e si cel mai sanatos".cei mai firavi au mai multa energie decat cei grasuti.daca dr zice ca e bine atunci e bine.pupici dulci tuturor
luminita_boaca
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:52
buna,sunt silvia si am un bebe de 6 luni are 10 kg am fest la dr de fam si nu a vrut sa-mi faca vaccinul de 4 luni pe motiv ca e prea grasut an schimb mi-a dat o trimitere la un dr cardiolog la care am fost si dupa invesrigatii a iesit totul ok mentionez ca mananca numai san si mia zis dr sa ancerc sa trec la diversificare!cum sa trec la diversificare cand el e grasut si mananca numai titi daca ai dau si mancare nu se va angrasa mai tare?voi ce parere aveti?
silviatatu
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:43
buna, bebe-ul meu s-a nascut cu 3900, am pleat din spital cu 3700 iar acum la 3 luni, are 6200. Nu mananca asa cum ar trebui, mananaca putin si des. Noapte la fel. Dar dr a zis ca e ok, el fiind si mai inalt (67 cm) nu pare grasut, pare mai degraba, slabut.
dariagyna
Postat pe 6 Mai 2009 10:03
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:57
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:15
scz dar aceasta d-na d-ra numita haihui nu are pic de bun simt!cred ca sunteti de acord nu?
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Locul unde bunul gust devine accesoriu 1 De la: cristinne10 11 Ianuarie 2010 16:34
Ajutați.ma cu un meniu de praz pt 7 luni 8 De la: Iuliana_Gorobet_1 13 Decembrie 2015 00:43
Despre vaccinul cuparat din farmacii stiti ceva?Care este diferenta? 22 De la: office_salinasusesi_ro 18 Februarie 2010 23:39
VACCIN OBTIONAL LA COPII 14 De la: ramonanr1 31 Mai 2010 14:41
Sunt single parents....prin zona? 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
Setari Cookie-uri