bubite la bebe/dermatita?

buna!
am un bebe de 11 luni, la 9 luni i au aparut poe fata niste bubite rosii
am fostla medicul pediatru si a spus ca este dermatita atopica si sa nu ne facem griji ca trece, sa i dam cu creme de galbenele pe fata
i am dat cu creme de galbenele, dar nici o schimbare dupa aproape 2 luni
se mai reduc ca numar,dar de deiparut toate nu au disparut
sunt disperata
dc ati avut prob asemanatoare astept sfaturile voastre
multumesc
s_simmona
Postat pe 10 Martie 2008 14:33
buna,si al meu bebe a fost diagnosticat cu dermatita atopica inca din prima saptamana de la nastere.La fel ia aparut niste bubite mici rosii in special in jurul gatului si pe obrajori.Am folosit o perioada de timp Ultralan unguent si au disparut,cam dupa doua trei saptamani.Nu folosim la baita decat apa fara nici un fel de sapunel si nici creme de corp.Are o sensibilitate ridicata la praf si caldura.Pe timpul verii cred ca ii faceam baie de 3-4 ori pe zi.Trebuie sa ne inarmam cu multa rabdare, caci pana pe la trei ani cam ,tot apar si dispar.Chiar in acest moment se confrunta si Mihaita cu aceasta problema cam inestetica as putea spune.
chirila_l
Postat pe 10 Martie 2008 14:47
s_simmona, unguent cu galbenele pt dermatita atopica???!!! Sigur ti l-a recomandat un pediatru? Mergi la alt doctor imediat! Vezi ca mai este un subiect pe forum intitulat dermatita atopica.

chirila_l, ati folosit ultralan asa mult timp? e unguent cu cortizon si asta nu se foloseste decat maxim 7 zile, pt ca da reactii adverse atat locale (subtierea epidermului, risc de infectie), cat si generale (se poate absorbi in circulatia generala)
byzu_68
Postat pe 11 Martie 2008 10:29
Deea
Eu folosesc pt bebelusul meu crema si sapun de la Avene (Trixera) recomandata de pediatru si dupa cateva zile deja i-au disparut si pielicica arata excelent. Sunt cam scumpe , dar pt bebelus nu cred ca are importanta atata timp cat dau rezultate. Incercati si voi pt ca sunt excelente.
ondeeas
Postat pe 13 Martie 2008 10:53
da,auranicoleta, asa am zis si eu"crema de galbenele", dar dr. pediatru a zis da ca oricum o sa treaca de la sine, sa nu ne speriem, insa au trecut 2 luni si nu numai ca nu trece apare si pe manute picioruse
o sa mergem la dr de familie sa ne recomande un dermatolog bun
multumim pt sfaturi
s_simmona
Postat pe 13 Martie 2008 12:50
si puiutul meu a spus dr ca are dermatita atopica si am cumparat crema de la mustela dar nu trece neam... multi dr. pediatri confunda dermatita atopica cu cea seboreica, deci du-te la un dermatolog. Eu am dat-o cu fluocinolon de 2 ori si i-a trecut. Avea dermatita seboreica, care nu raspunde la tratamentul celei atopice. Deci copilul tau, dupa parerea mea are seboreica sau te sfatuiesc sa citesti cum se manifersta cea seboreica, asa iti vei da seama daca e apotica sau nu.
sorina2006sorina
Postat pe 17 Martie 2008 09:47
Si fetita mea a fost diagnosticata cu dermatita .Eu am folosit advantan pe zonele afectate si a dat rezultate.Am citit mai multe articole, inclusiv pe net cu privire la dermatita atopica si am inteles ca dupa varsta pubertatii dispare in totalitate, din pacate unele persoane nescapand niciodata de aceasta boala, dar dupa 2-3 anisori apar semnele ei din ce in ce mai rar.Cauzele aparitiei nu se cunosc inca cu certitudine, insa un posibil factor ar fi acela ereditar..pare-se...Multa sanatate puiutilor vostrii si speram ca nu vom mai avea probleme..
raluca_popa
Postat pe 17 Martie 2008 10:37
Buna seara tuturor! Crema de galbenele si fluocinolonul sunt cele mai bune glume pe care le-am auzit in ultimul timp.
Prima este eficienta pentru arsuri, a doua pentru micoze. In cazul dermatitei e ca si cum ati face frectie la picior de lemn. Ultralanul e bun pe termen scurt - max 10 zile, altminteri poate deveni toxic sau ineficient.
Trixera este o crema emolienta excelenta dar nu este suficienta in cazul dermatitei atopice. Adaugati timp de o luna de zile Aerius - desloratadina (1/2 lingurita sirop/ zi) si local Advantan milk (5 zile pe fata, 10 zile pe corp). Puteti opri Advantanul dupa 7 zile de tratament daca da rezultate rapid.
Din pacate, faptul ca tratamentul e scump, foarte scump, nu este singura problema. Dermatita atopica imbraca de cele mai multe ori o forma cronica si nu se scapa de ea toata viata. Mai mult, cei cu dermatita sunt susceptibili de astm cronic sau bronsita astmatiforma, deoarece dermatita atopica apare in cazul persoanelor cu antecedente in familie (astm, bronsita, rinita). Mai exact, dermatita atopica este indusa genetic. Mai multe puteti afla de la un dermatolog si de pe urma unui test de sange. Diagnosticul pus in cazul dumneavoastra poate sa fie gresit, pentru ca daca este corect, atunci tratamentul indicat de medicul pediatru este o bazaconie. Sfat personal: schimbati pediatrul pentru ca este slab pregatit profesional si, neaparat, vizitati un dermatolog de prestigiu, pentru ca nu este o joaca. Dermatita atopica anunta aparitia ulterioara a astmului sau bronsitei cronice. Cu cat aflati mai devreme va puteti salva copiii de multe suferinte.
Nu va dau acest sfat in calitate de medic, pentru ca sunt jurnalist de profesie, ci in calitate de mama a unui baietel de 1 an si 10 luni cu dermatita atopica de la varsta de 6 luni. Din pacate, fiul meu a avut deja accese de bronsita asmatiforma, deoarece nu a fost diagnosticat corect si la timp. Am vizitat impreuna peste 20 de medici pediatrii si nici macar unul nu a putut diagnostica dermatita atopica. Diagnosticul corect si tratamentul adecvat mi-a fost indicat de un dermatolog experimentat. Acum ca suntem pregatiti, ne descurcam mai usor. Sper insa ca dumneavoastra sa aveti mai mult noroc si... sanatate.
ammydoe
Postat pe 17 Martie 2008 19:43
ultralan, advantan milk si elocom sunt toate creme cu corticoizi, se folosesc maxim 7 zile, dar in formele mai severe de dermatita atopica, incele usoare doar creme emoliente, trebuie vazut de un medic.. Dematita atopica nu este egal cu astm bronsic sau bronsica cronica mai tarziu
byzu_68
Postat pe 17 Martie 2008 22:28
Da...intr-adevar...si eu stiu ca dermatita atopica in poate 99% din cazuri duce la astm bronsic, deoarece ambele sunt o forma de alergie, dermatita "prevestind" astmul bronsic.Si intr-adevar este un factor ereditar la mijloc, eu vb din ceea ce imi spun dr si din proprie experienta...si eu am astm bronsic, iar fetita mea a fost diagnosticata de la 7 luni cu dermatita atopica.Sper sa fie totul bine!Multa sanatate!
raluca_popa
Postat pe 18 Martie 2008 08:01
Desi mi-am propus sa nu mai raspund nimanui pe forum observ ca doamna auranicoleta ma provoaca din nou. Asa ca pentru ultima data imi iau inima in dinti. Cremele cu corticosteroizi nu se folosesc maxim 7 zile, ci 14. Iar fiul doamnei simmona, in cazul in care are dermatita atopica (asta ramane sa confirme un dermatolog), din moment ce de 2 luni are pe fata bubite rosii inseamna ca nu sufera de o forma usoara de dermatita atopica, ci de una destul de serioasa. In formele usoare, simptomele pot disparea de la sine dupa 2 saptamani pentru a reaparea intr-un alt context. Inca o data subliniez ca dermatita atopica nu este egala cu astmul bronsic, ci este un semnal de alarma privind aparitia acestuia, asa cum noteaza si doamna raluca_popa. Observ stimata doamna ca suferiti de mania contrazicerii. Asta nu ajuta pe nimeni, nici macar pe dumneavoastra. Multa sanatate tuturor!
ammydoe
Postat pe 18 Martie 2008 19:13
asta am spus si eu ca trebuie vazut de un medic.. am scris aseara mai pe fuga, credeam ca se intelege.. Si daca si dumneavoastra, d-na ammydoe, spuneti "Inca o data subliniez ca dermatita atopica nu este egala cu astmul bronsic, ci este un semnal de alarma privind aparitia acestuia" nu vad cu ce v-am contrazis....referitor la corticoizi: eu stiam de 7 zile (asa mi-a explicat un dermatolog), d-voastra stiti de 14 zile... nu ne certam pe tema asta.. medicul va decide.. Va rog sa nu mai interpretati mesajele mele ce un atac la adresa dumneavoastra...Eu nu v-am jignit cu nimic, vad ca dumneavoastra o faceti fara pic de jena! Luati totul ca pe o provocare... Ma abtin sa spun si eu de ce suferiti... dumneavoastra v-ati dat cu parerea si pe aceasta tema... BRAVO
byzu_68
Postat pe 18 Martie 2008 20:25
si va mai contraziceti si singura: "Ultralanul e bun pe termen scurt - max 10 zile, altminteri poate deveni toxic sau ineficient" iar apoi "Cremele cu corticosteroizi nu se folosesc maxim 7 zile, ci 14.", ultralanul fiind si el tot crema cu corticoizi... ultralanul nu e bun dar advatanul da, desi ambele sunt corticoizi... mai faceti niste recomnadari generale, se vede ca nu cititi cu atentie mesajele "local Advantan milk (5 zile pe fata, 10 zile pe corp" desi nu a zis nimeni ca are bubite si pe corp... Asa ati facut recomandari peste recomndari referitoare la rinita alergica si la subiectul cu bronsita desi bebe nu are rinita... Asta daca tot ati zis ca va contrazic, macar sa o fac.... ca pana acum m-am abtinut... Ar mai fi si altele... dar mai am si alte ocupatii.. nu-mi mai bat capul...
byzu_68
Postat pe 18 Martie 2008 21:11
Prognosis

Most patients improve; this can occur at any age. While the frequency of AD is as high as 20% in childhood, it is 0.9% in adults.
One third of patients develop allergic rhinitis.
One third of patients develop asthma. http://209.85.129.104/search?q=cache:U6UqWSyRe1kJ:www.emedicine.com/derm/topic38.htm+atopic+dermatitis&hl=ro&ct=clnk&cd=3&gl=ro asta referitor la frecventa cu care apare astmul mai tarziu deci o treime din cei cu dermatita atopica dezvolta astm..,

byzu_68
Postat pe 18 Martie 2008 23:47
BUNA.si eu am un bebe.are 1an si 3 luni.la 2 luni a facut dermatita atopica.intai pe fata ,apoi pe maini,picioare,pe tot corpul aproape.am fost la dermato si mi-a recomandat trixera si advantan.cu trixera l-am dat cam o luna juma si tot avea pielea uscata si cu bubite.cu advantan nu l-am dat decat 3 zile ca avea prea multe efecte secundare si m-am speriat.mai bine cu bubite decat sa-i afecteze creierul sau mai stiu eu ce.oricum eram suparata pe medici ca ziceau ca are pielea uscata si ca tot timpul o sa am probleme cu el.ca e sensibil.asa ca la 3 luni am plecat la bucuresti la dr Stanciu.eu sunt din brasov.ne-am facut programare la acest dr.este f bun.lucreaza la budimex.e foarte cunoscut.m-am dus la el ca la salvatorul meu si asa a fost.mi-a dat sa-i dau picaturi zyrtec vreo 2 sapt. ,sa-i dau cu fucidin si mi-a schimbat laptele praf.mi-a dat nan cu formula alegogena.la care a facut indigestie ca nu ii placea si i l-am schimbat cu humana cu formula hipoalergogena.iar pe corp sa-l dau cu vaselina de la farmacie.nu mai aveam lapte la san decat pt noapte.l-am intarcat de tot si in 2 sapt i-au disparut bubitele de tot.la 5 luni avea o pielicica de invidiat si de atunci nu am mai avut probleme cu pielicica.fara dermatite sau alte necazuri de acest gen.eu va spun daca puteti luati legatura cu acest pediatru.face minuni.
denisavld
Postat pe 19 Martie 2008 20:01
buna fetelor si noi am avut problema asta la fel ca de la caldura ca praf ca mancare ...numai stiam ..era numai la gat si gurita va recomand locoid crelo e o crema lickida si va spun ca am incercat nu stiu cate alte creme dar asta a dat rezultat de atunci nu a mai avut deloc..la fel evitam sapunul sau numai sapun special degeaba tot aparea incearca cu locoid crelo e lickida ..bafta.
mery_kidz
Postat pe 19 Martie 2008 23:34
Salutare!
Am avut si noi dermatita inca din maternitate.Dupa ce am venit acasa ne-a facut buni baita (in apa de baita punem flori de tei, musetel si flori de marar) si in cateva zile a disparut. Am folosit Baneocin pudra pe zonele iritate; e ok si nu e scump.
Am mai auzit si de o metoda babeasca, dar nu am mai avut nevoie: pune cateva tarate de grau intr-un saculet, in apa de baita.
Pupici
vladutel
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:19
Stie cineva daca e normal ca bebita sa aiba scaune dese, dar foarte subtiri? Avem doar 6 saptamani si ma cam sperie; face subtire, nu e cazul sa ma sperii de diaree?
vladutel
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:32
vladutel,si baietelul meu facea de multe ori si subtirel dar mi-a spus pediatra ca e normal pt ca la fiecare mancarica sa faca caca.apoi a facut mai rar.
ninutza_kidz
Postat pe 6 Decembrie 2008 01:11
buna fetelor; cu dermatita xerotica ne confruntam noi de la 5 luni insa doar in perioda rece a anului ; stiti creme/lotiune recomandate pt asa ceva? dermatologul ne a recomandat crema locoid insa stiu ca tratamentul e indicat max. 7 zile ; folosim produse da la ivatherm acum insa pana acum am folosit B ioderma-Atoderm dar fara rezultat in ultima luna ; bubitel- mai mult pete uscate- avem numai pe picioruse insa mananca ; multumesc
grety81
Postat pe 4 Ianuarie 2009 23:11
buna va spun si eu...citeam acest topi si din cate am vazut nimeni nu pune problema si accentul pe cauzele ce declanseaza dermatita atopica si apoi formele de astm....se cunoaste ca aceste afectiuni sunt din categoria bolilor autoimune,din care mai fac parte si tot felul de alergii,artrita reumatoida si altele.....mai pe scurt aparitia si dezvoltarea lor ulterioara este favorizata de disfunctionalitati ale sistemului imunitar....cum putem face sa reglam sistemul imunitar sa functioneze corect si implicit sa determinam organismul sa lupte si sa invinga afectiunile pe cale naturala???foarte simplu....in primul rand prontr-o alimentatie corespunzatoare...cat mai putini aditivi si coloranti alimentari sintetici,sa reducem nivelul stress-ului,sa reducel factorii poluanti de mediu in care traim,eventual sa numai fumam sau sa stam in preajma unor persoane care fumeaza si cel mai important lucru este : sa ajutam sistemul imunitar sa functioneze din nou corect folosind "FACTORI DE TRANSFER"....ce sunt acesti FACTORI DE TRANSFER ??? sunt niste mici molecule gasite in colostru(primul lapte care al da mama nounascutului in primele 24-48 ore de viata si care sunt purtatoare ale informatiei imune ale mamei catre sistemul imunitar al nounascutului,un sistem imunitar inactiv in momentul venirii pe lume a bebelusului...acesti FACTORI DE TRANSFER sunt proiectati de natura pentru a da inteligenta si forta sistemului imunitar a nounascutului in lupta sa cu factorii invazori din mediul inconjurator!!!(bacterii,virusuri,ciuperci,fungi,CELULE CANCEROASE....etc)
pentru mai multe detalii va stau la dispozitie la mail: contact@4life-romania.ro
silviu_m74
Postat pe 5 Ianuarie 2009 21:21
nu am inteles exact ve vrei sa spui'
un dr pediatru spunsea ca alergiile sunt cauzate de faptul ca organizmul are foarte multi anticorpi care nu sunt directionati unde trebuie.
referitor la colostru tin sa iti spun ca m- am chinuit enorm sa fac ca fiul meu sa beneficieze de el, nu a primit numai colostru dar i am dat cat am putut
s_simmona
Postat pe 6 Ianuarie 2009 18:36
buna LUMI sunt.in fiecare vara fetita mea are bubite,dar ii dau pe ele cu CASTELANII INCOLOR.la noi are efect sper sa incercati si voi.dr mi-a recomandat si nu costa mult,gasiti cei drept mai greu la farmacie
luminita_boaca
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:10
Noi am combatut dermatita atopica cu Oilatum in apa de baie , la fetita mea arata ca pete uscate pe piele, si si-a reneit in trei saptamani.
iulika_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2009 09:38
si fata mea a facut DA la 3 sapt. dr dermatolog ne-a recomandat gama mustela. i-a trecut i 5 zile dupa care i-au aparut din nou bubitele dupa 1 sapt.
aurelia_iba
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:52
Apropo cu dermatita seboreica s-a confruntat cineva?
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:44
BUNA FETELE!
Eu am fost la dermatolog deoarece fetitei de 1 luna ii aparusera niste bubite rosii mai inati in cap apoi au trecut si au aparut pe frunte, au trecut si pe frunte dar au aparut mai grav pe obraji si au persistat acolo cam 4 zile.Asta m-a pus pe ganduri si am dat fuga la dermatolog.
DIAGNOSTIC:DERMATITA SEBOREICA
TRATAMENTE:
PE CAP PEDIATRIL GEL DE LA AVENE
PE OBRAJI IN ZONA AFECTATA AFLODERM
S-a constatat imbunatatirea pielii inca de la prima aplicare
Dupa 3 zile am mers iarasai la dermatolog pentru a vedea evolutia.A oprit tratamentul cu PEDIATRIL GEL deoarece nu mai avea nimic in cap si pe cel cu AFLODERM deoarece crema este pe baza de cortizon si nu se poate administra o perioada indelungata la bebe.Mi-a recomandat incontimuare NIZORAL CREMA si acum dupa 1 saptamana bebe este foarte bine dar urmeaza sa ne reintoarcem la dermatolog pentru inca o vizionare.
florina_turtucaianu
Postat pe 11 Februarie 2009 15:20
la 11 luni sa stii ca e de la mancare - a mancat ceva ce nu i-a priit; a mea cand ii dau de exemplu mazare ii apar pe fata cateva bubite care ii trec in cateva zile; poti sa-l speli si sa-l dai cu mii de unguente ca nu-si fac efectul - eu am tratat-o cu creme de la avent. trixera(sau cum s-o scrie ca e tarziu si-s obosita) cu vit. E si ulei masline ce-a mai dat rezultate, in rest nimic. Dupa ca digera organismul papica care nu i-a priit ii trece si dermatita. Vezi ca are o alergie la o anumita mancare, trebuie doar sa-ti dai seama la care. si nu-i musai sa-i treaca imediat , fetei mele inca ii mai apare din cand in cand si a avut-o de la 2 luni.
sorina2006sorina
Postat pe 15 Februarie 2009 23:20
Dermatita atopica la copii este foarte periculoasa daca nu este tratata.Vestea buna este ca se poate trata homeopatic. Fetita mea a scapat, acum are 9 ani si nici o pata pe piele.Cautati un medic bun , cu experienta!.Va urez sanatate multa!
Mihaela
kidz000734
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:13
si fetita mea are dermatita atopica de 4 luni aproape dar d-ra ei(noi suntem in italia)mi-a zis sai dau cu o crema pe baza de cortizone,dar si asa ii dispar 2-3 zile dar ii apar la loc.apoi mi sa zis ca e un lucru normal la copii.la inceput am crezut ca le face de la laptele meu dar acum bea lapte praf si tot ii apar.va pupam
ariana_kidz
Postat pe 6 Mai 2009 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
....... 2 De la: garbo_3830 15 Iulie 2012 02:14
bebe 3 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 23:54
Trimite scrisoara ta lui Mos Craciun! 1 De la: kidz005952 13 Decembrie 2009 02:32
scaunul sugar 2 De la: ruschita 8 Ianuarie 2009 11:08
bebei din aprilie 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:35
Setari Cookie-uri