cat doarme bebe?

buna! mihnea are 1 an si doarme seara de la 19,30 pana dimineata la 6-6,30, insa nu doarme ziua aproape deloc (1/2 ora-2 somnuri). oare nu doarme prea putin ziua? voi ce parere aveti? multumesc!
felideni
Postat pe 7 Februarie 2009 19:34
Buna.pai daca doarme aproape 11 ore legate,nu e atat de obosit zic eu.
baietelul meu nu doarme atatea ore noaptea legat si ziua tot asa ,2 reprize a cate jumatate de ora sau cel mult o ora dar daca ma pun cu el ,mai doarme putin,uneori 2 ore jumate.
Stiam ca la un an doarme mai putin ziua.
ninutza_kidz
Postat pe 7 Februarie 2009 23:27
cred ca ar trebui sa-i fac un singur somn de amiaz, poate asa doarme mai mult.
felideni
Postat pe 8 Februarie 2009 09:51
andrei la un an si 5 luni, doarme noaptea 9-10 ore, si ziua 2-3 ore (intr-o singura repriza):dpinde cat se agita ziua ca sa i se faca somn
ruschita
Postat pe 15 Februarie 2009 09:16
eu am vazut un pic mai tarziu topicul asta sebi doarme noapte de la20.30 pana la 2 cand se trezeste papa titi si apoi iar pana dimineata la 6.30-7 asta daca nu-l dor dintisorii sa se mai trezeasca intre timp o data sau de 2 ori iar ziua de la 11.30-12 pana pe la 14.30-15
in privinta somnului am fost o fericita sotul zice ca poate o patim cu urmatorul bebe sebi doarme si pentru el
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:00
buna...Bia are 9 luni si doarme seara de la 22-22.30 (uneori si 23) pana la 4-5 cd se trezeste sa bea lapte si apoi mai doarme pana la 6-6.30 dimineata.

in cursul zilei doarme cate 20-40 min de 2-3 ori pe zi.foarte rar se intampla sa doarma cate o ora. are atata energie de ma oboseste foarte mult.


cam asta ne e programul.

va pup
horobeanu
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:04
he he he .. pentru mine acesta este un punct foarte sensibil. Ma stresez numai cand aud vorbinu-se. Cand se apropie seara eu deja simpt ca ma duc la taiere.

In fine, Eugen, nu prea doarme.. adica vreau sa spun ca se trezeste de cel putin 3 ori pe noapte, cam din 2 in 2 ore. Nu mananca de fiecare data, uneori ii este suficient sa-l iau putin in brate si se linisteste... si mai face 2 ore. Oricum pentru mine este chinuitor. Alea 5 minute sunt suficiente sa-mi fuga somnul, sa imi mai trebuiasa si mie inca 10 - 15 sa adorm din nou... si uite asa eu dorm in reprize de cate 1,5 - 2 ore maxim. Dragut, nu? Si asta de 9 luni deja. Uneori simt ca nu mai pot... dar dimineata cand imi zambeste imi trece toata oboseala, si o luoam de la capat. Ziua doarme si el ori in 2 reprize cate 30 - 40 de min ori o singura data dupa masa de pranz 1 ora jumate.

Ceva sfaturi?????? Please
corina_dragoi
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:16
al meu dupa ce l-am intarcat (cat a supt se trezea si el de 1000 de ori, dar ca sa imi fie mai usor si sa nu ma mai trezesc si eu de tot de fiecare data, il culcam cu mine in pat si cand maraia doar ma trageam langa el, el sugea-sau treaba lui , nu stiu, ca adormeam la loc amandoi, mai intai eu si pe urma si el ), dupa ce l-am intarcat a inceput sa se trezaesca sa manance (cereale de exemplu, adica mancare solida nu lapte din biberon), dar di ce in ce mai rar pana nu s-a mai trezit eloc in timpul noptii.... O sa treaca cu timpul, ai rabdare si vei vedea ca o sa fie totul din ce in ce mai bine, odata cu cresterea lui
pinicuta
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:20
acelasi lucru l-am patit si eu cu primul bebe cat l-am alaptat se trezea fffffffffffffff des noaptea sa suga[tragea din titi de doua ori]nici nu stiu cand adormea ca probabil cum a zis si pinicuta ADORMEAM eu inaintea lui si tot asa pana la 10 luni cand nu am mai suportat sa nu dorm noaptea[si nici el nu dormea decat ziua]l-am intarcat si in doua zile nu sa mai trezit deloc noaptea.acelasi lucru patesc acum si cu alex cel mic care are 9 luni jumate se trezeste noaptea dar nu ii dau san doar ceai noaptea si tot se trezeste si pt ceiut.asta e adoarme inapoi,dar nu ma plang ziua se trezeste la 8-8.30 papa si pe la11 adoarme pana la 14 apoi iar pe la 17 mai doarme o ora si gata pana la 10 seara nu mai dormim.sunt destul de multumita de cum doarme fata de cel mare silviu care cand era ca alex cel mic dormea numai cate 20 de minute in reprize,cam asta se intampla cu bebeii mei,va pup si ast vesti de la voi,cat de mult dorm copiii vostri?
silviatatu
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:27
Buna!E normal ca un copil de un an si 4 luni sa doarma toata noapte si ziua de 3 ori?
Llaura
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:48
esti o fericita, nu te mai impacienta. Sunt alte mamici care nu stiu ce este o noapte dormita nici la doi ani, iar in timpul zilei nu mai zic. Eu am avut prima noapte dormita la 1 an si noua luni, iar ziua imi dormea o jumatate de ora. Acum imi e bine, dar de cate ori mi-am dorit sa am parte macar o data pe saptamana de somnul micutului tau. Si daca e vioi in rest, nu vad de ce ti-ai face probleme
kidz000762
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:53
fetelor printesoiul meu doarme de pe la 22.30 seara pana pe la 10 a doua zi,bineinteles cu 3 4 pauze a cate 15min de titi si o barfa mica si ziua imi doarme cat o las,se trezeste sa pape si sa faca kk si sa mai stam de vorba,sa ranjim,sa vorbim .la inceput m am speriat k doarme atat ptr k nu a fost asa de la inceput dar azi am fost la vaccin,primul nostru vaccin la care am marait putin si am cantarit o..la 2 luni are 5kg...si 62cm..e ff vioaie si precoce deja se suceste singura spre disperarea doctoritei si mi a zis k e ff bine k doarme atat..asa k ma pot declara o NOROCOASA ...pupici la pitici
carter
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:32
sa-ti traiasca printesa ubita si sa fie sanatoasa!alex al meu are un an si aproape 3 luni si doarme seara de la 22-22.30 pana a doua zi la 10,bineinteles cu intreruperea de la 7 dimi cand bea o sticla de laptic ,iar ziua de la ora 14 pana la ora 17,zic eu ca doarme destul de mult,spre fericirea mea
silviatatu
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:17
buna Eva doarme de la 22.30 - 23.00 uneori pana la 9.30-10.30 in unele zile. mai doarme la pranz cam 1 ora jumate(13.00) dupa care mai adoarme pe la 18.00 o jumatate de ora. eu sunt multumita de cat doarme
kidz000256
Postat pe 16 Octombrie 2009 10:17
Baiatul meu are 3 luni si nu doarme deloc ziua, mai atipeste cate 30 minute cateodata, atat. Dar in schimb doarme bine de la ora 22 la 8 dimineata. Din punctul acesta de vedere, jos palaria! Am intrebat diferiti medici si ei spun ca este foarte bine, inseamna ca este un bebe activ. Mie imi vine greu sa cred ca este normal ca un sugar sa doarma atat de putin.
mistyka
Postat pe 3 Noiembrie 2009 16:55
Buna. Vero are 9 luni si doarme de la 20-20:30 pana dimineata la 7, bea lapticu si doarme iar pana la 9:30-10, si mai doarme de la 14-16. Eu zic ca e ok.
ralucimp
Postat pe 3 Noiembrie 2009 17:02
buna fetele!
Vladutz al meu are 2 luni si 2 zile si de la aproape 2 luni ( fara 3 zile, cand l-am si botezat) , doarme de la 21.30 - 22.00 pana dim la 6.30 - 7.00. si ziua mai doarme care vreo 2 ore de 2 ori pe zi, dar mai are si zile cand nu doarme deloc.
CE VREAU EU SA VA INTREB SI VA ROG DIN SUFLET SA IMI SPUNETI CARE STITI, CUM SE MANIFESTA CAND ARE COLICI? INTREB PT CA DE ASEARA A INCEPUT SA FACA ASA: DE ODATA, ISI INTINDE MANUTELE SI PICIORUSELE LA MAXIM, FARA SA LE POTI INDOI( PRACTIC E TAPAN), FACE OCHISORII MARI DE TOT SI SCOATE NISTE SUNETE DE PARCA L-AR TAIA CINEVA:( ESTE EXACT CA SI CUM AR FI POSEDAT, DOAMNE FERESTE!! M-AM SPERIAT FOARTE TARE SI EU SI SOTUL MEU :(((. SA FIE OARE DE LA COLICI? EL A MAI AVUT COLICI.. ZIC EU, ACU VREO LUNA, DAR NU A FACUT NICIODATA ASA,, DOAR PLANGEA VREO JUMA DE ORA.. NEINCETAT..

VA ROG, CINE STIE SA IMI RASPUNDA SI MIE!!
cristinaflorentina_2000
Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:00
Buna,florentina sa stii ca exact asa facea baietelul meu cam de la o luna pana pe la 3 si ceva .Statea asa incordat pana il leganam in brate si ii cantam (un elefant se legana ...) cam odata pe ora intepenea asa ,daca stateam cu el in brate tot timpul nu mai facea nimic,si am intrebat medicul si ne-a raspuns" da.se poate sa fie de la colici ,fiecare copil reactioneaza intr-un fel la durerea asta"
De la 4 luni nu a mai facut nimic ,chiar doarme toata noaptea ..daca il las se culca si la 7 seara si se trezeste la 7 dimineata,mananca se joaca 2 ore si doarme iar cam 1.30-2 ore .Daca ar fii dupa el ar dormii cam la doua ore cate 30 de minute ,dar eu nu il lasa ,il tin mai mult treaz ca sa doarma mai mult.
amelia_kidz
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:25
buna seara fetelor!bebelina mea de 5 lunitze doarme de la 22-22:30 pana la 6:30-7 ...la 7 se trezeste papa o schimb si doarme pana la 10,la 10 se trezeste iar papa stam de pove si pe la la 12 iar doarme o ora juma ,2 . la 14 se trezeste papa rade ,gangureste iar la 16 iar doarme o ora...la 18 iar papa ,la 21 face baitza ,pe la 22 papa si peurma doarme pana dim la 7.vreau sa va intreb n doarme cam mult? a avut o perioada de 2 sapt in kre se trezea la 2 noaptea si peurma la 5,dar acum si-a revenit si doarme toata noaptea (si aproape toata ziua) e normal? si apropo de colici noi am avut noroc k nu prea ne-au dat tarcoale.a avut de vreo 2 ori in prima sapt de viata (plangea cam o juma de ora incontinuu) apoi nu am mai avut treaba.va pup
eu_mino
Postat pe 16 Noiembrie 2009 23:28
multumesc mult de tot, amelia!
mi-ai luat o piatra de pe inima! pot sa spun ca eu i-am dat pana la 1 luna sab simplex dar nu a avut efect.. si l-am schimbat cu infacol. este foarte bun! prostia mea a fost ca i l-am intrerupt dupa ce i-au trecut colicii.. nu erau asa de puternici.. si la vreo 2-3 sapt dupa ce nu i l-am mai dat, dintr-o data a facut asa de rau, incat am crezut ca...nu vreau sa imi amintesc! in fine, acum i-l dau in continuare pana la 4 luni ( asa a spus dr). acum este ok, numai are nimik

multumesc inca o data si multa sanatate si pupici bebitzului tau
cristinaflorentina_2000
Postat pe 18 Noiembrie 2009 11:21
Buna corina,
ma confrunt si eu cu acesta problema.fetita mea Lraine are 8 luni si jum. si noaptea avem aceeiasi problema cu somnul dar asta de pe la 6 luni,pina la 6 luni dormea de la 9 pina dim la 6.30.
acum pe la 9 seara se culca pentru ca imi plinge de somn ,pina la 11-12 noaptea se trezeste cam la 45 min su apoi din 3 in 3 ore si uite asa.ea se trezeste ,se ridica in fund si daca nu o bag in seama incepe sa plinga rau.....
acum o culc cu mine in pat pentru ca sunt f obosita si simt ca nu mai pot sa merg de fiecare data la patutul ei .
am citit ca acasta este o perioada mai dificila cu somnuldeoarece se pare ca ei exerseaza si in somn mersul si incercarile ei de a merge.....

nu nw mai trebuie decit in continuare rabdare,putere......
sanatate multa si pupici
Loraine si mamica ei tita
LORAINE01
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:19
e... noi intre timp am ajuns la 1 an jumate :) si avem in continuare probleme cu somnul. Nu ca inainte dar tot nu pot spune ca imi doarme toata noaptea. De pe la 11 luni a inceput sa nu se mai trezeasca asa des si chiar sa doarma tota noaptea uneori.
De pe la 1 an si 2 luni am avut o perioada exceptionala, in sensul ca am reusit sa-l fac sa adoarma singur in patut si se trezea doar dimineata pe la 6-7 sa bea lapticul si pe urma dormea din nou pana pe la 8.45 de luni pana vineri (merge la cresa) sau chiar uneori pana la 10 in week-end.
De o luna, insa ne chinuie o maseluta, si face din nou figuri la dormit... sper sa treaca repede ca vine fratiorul si altfel nu stiu ce o sa ma fac, pt ca noaptea nu vrea sa vada pe nimeni altcineva.. off
la toti bebicii ci multa muuuuulta rabdare la mamici ;)
corina_dragoi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 16:41
Ce fericire pe mamele care bebeii le dorm. Eu la primul copil, care are acum 2 anisori, nu am dormit nici o noapte intreaga. Inca din burtica nu ma lasa sa dorm, iar cand s-a nascut l-am alaptat pana la 1 an si 3 luni, si sugea noaptea din ora in ora, iar ziua avea doua reprize de somn de cate o jumatate de ora.
Acum la al doilea bebelus de 7 saptamani, nu suge din ora in ora, dar tot la 2-3 ore il alaptez, dar cel mai nasol ii ca nu ragaie, si stau cate 30-40 min cu el la ragait. Asa ca de trei ani eu nu am dormit o noapte intreaga, iar ziua nu pot sa dorm. Deci fericite sunt mamele care pot dormi 6 ore pe noapte. Astept si eu sa termin cu alaptatul la al doilea copil si sa ii cresaca dintii si maselele, si poate am sa dorm si eu. Va salut si sa va fie bebeii sanatosi.
Pitig
Postat pe 24 Ianuarie 2010 06:49
bunaaa, eu sunt mami lui Frida, fata de 8 luni, care a fost crescuta sub inflenta cartii eh babywhisperer de tracy hogg...ea doarme 12 ore noaptea fara intrerupere (suge in somn la 9.30 seara) si la 11-13, 13-15 ziua. Va recomand cartea! Se bazeaza pe nevoile copiilor, dar nu uita nici de parinti!
cu stima E
Frida_kidz
Postat pe 24 Ianuarie 2010 10:13
Pe fata mea tot Eva o cheama...si are cam aceeasi schema de somn. Are 8 luni si de la 6 saptamani doarme 11,12 ore legate pe noapte plus 2 reprize de cate 1 ora jumatate pe zi.
kidz000791
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:51
buna. si david al meu tot asa face. are 8 luni si 1 saptamana aproape, iar cu trezitul noaptea e show. pana pe la 01 - 02 noaptea se trezeste la fiecare aprox 40 min. uneori il trimit pe taticu' sa ii faca plimbarea sa il adoarma la loc, dar alteori nu vrea decat cu mine.metoda cu adormitul langa mine in pat,si cand maraie, imediat tzitzi in gura, am descoperit-o si eu de curand.

nu stiu cat de ok e pt el, mai ales ca atunci cand se trezeste, regurgiteaza destul de zgomotos ,

as vrea sa intreb sfaturi despre cum sa il fac sa manance si mancare mai acrisoara? daca nu e dulce, o scuipa si nu mai vrea :(

mersi


milimeus
Postat pe 24 Ianuarie 2010 13:00
Uau...cate mamici fericite....
Al meu are 1 si 2 luni . Doarme in timpul zilei de 2 ori cate o ora si jumatate . Seara se culca la 21,22 si aici este partea frumoasa...se trezeste dimineataza la 4,30 cu chef de joaca si sta asa pana pe la 8 cand , spun eu, trebuie sa-si faca somnul de frumusete.
O nebunie, nu-i asa?!?
naty35
Postat pe 24 Ianuarie 2010 14:05
Fetita mea are un an si 4 luni.Ziua doarme de la 14-17iar noaptea adoarme pe la 24 si pana la ora 10 nu se mai trezeste.Eu zic ca-i ok avand in vedere ca unui copil ii sunt necesare cam 12-14 ore de somn.
ANGININEL
Postat pe 24 Ianuarie 2010 15:20
Buna si bibica mea are 8 luni si 2 saptamani si de aproximativ doua luni nu prea mai doarme noaptea, mai exact decand ne-au aparut primii dintisori . Au venit doi dintisori jos si doi sus dar de dormit tot nu dormim ca inainte, cred ca ne-am obisnit maraite . Noaptea dormim de la 22 sau 23 pana la 9 -10 dimineata dar cu pauze de marait la fiecare ora si papa tzitzi un pic si adoarme la loc dar somn intreg nu . Ziua doarme cam de trei ori cate o jumatate de ora cel mult 45 de min. Mami tot mai spera ca o sa vina si noptile in care vom dormi pana dimineata fara sa mai maraim . Va pupam si va dorim somn cat mai linistit atat mamicilor cat si bibicilor
cory_emy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 20:31
ooo... felicitari pentru voi!
bebe a meu are 2 luni de zile si nu prea doarme! pe timpul noptii se trezeste din 2 in 2 ore sa pape... si ziua doarme cam o repriza sau chiar 2 de cate 2 ore!
si atat!!
sincer sa va zic is ... rupta... de oboseala! cum, sa fac sa ii fac un program de somn macar noaptea!
ale_micutza
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sugari(1 luna -12 luni) 219 De la: Aly_Fab 18 Aprilie 2010 00:06
AM UN BEBE CARE SA NASCUT CU 5KG.... 20 De la: mada_sabina 13 Noiembrie 2009 18:36
bautura nutritiva pentru orica varsta 1 De la: sorinheisu 14 Iulie 2009 15:29
bebei din aprilie 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:35
buna.. 4 De la: garbo_11765 12 Martie 2013 10:59
Setari Cookie-uri