VARICELA!!!!

Salut!
Nepotul meu de 6 ani tocmai a facut ieri varicela si de Craciun au fost pe la noi doar parintii si sora lui pentru ca el era la bunici. Este posibil sa fi luat si bebele meu care are 7 luni si cat este de grav sa faca boala la varsta asta?
Oricum eu ma gandeam sa-i fac vaccinul la 1 an.
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:23
Buna, Vasilica. Pentru ca nu a fost in contact direct cu baietelul bolnav , este putin probabil ca bebele tau sa se fi contaminat. Stii ca varicela se numeste popular" varsat de vant;" nu este o boala grava, dar poate fi neplacuta , pentru ca apar pe corp niste bubitze ca niste basicutze, care pot sa manance f. tare.
Stai linistita, toti copiii trec prin boala asta la un moment dat.
Numai bine , lui bebe mic.
kerciu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 21:47
Salut!

Pana acum vad ca nu i-a aparut nici o bubita dar am citit ca boala are perioada de incubatie de 21 zile mai asteptam putin.Problema este ca nici eu nu am facut boala cand eram copil asa ca poate facem amandoi bubitele numai ca cei mari am inteles ca fac o forma mai grava.Sper sa scapam si va dorim multi pupici.
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Ianuarie 2009 12:54
Bebelushul meu are acum varicela avem doar doua luni si jumate . Neam imbolnavit de la nepotica mea care a fost in ospetie,dar inca nu avea eruptii pe corp,timpul cel mai bun pentru a acapara aceasta boala. Daca eruptiile sunt deja uscate probabilitatea de imbolnavire este foarte mica.cel mai bine ca sa fiti informati cautati pe google :varicela: acolo este explicat totul
mergeani_marilena
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:28
Salut Irina!


Imi pare tare rau ca bebelusul tau asa mic a facut bubitele noi inca nu le-am facut dar ieri am fost la doctorita si a zis sa mai asteptam ca boala are perioada de incubatie de 21 zile si s-ar putea sa nu faca deoarece este alaptat la san si i se transmit anticorpi prin lapte dar culmea e ca nici eu nu am facut boala iar pe google am citit de m-am saturat despre boala.Iti doresc multa sanatate la bebelus
si sper sa nu faca forma grava deoarece nepotelul meu a facut forma foarte usoara avea 15-20 bubite pe tot corpul dar el are 6 ani in scimb sora lui a facut acum cateva zile si are o forma foarte urata.Ea are 4 ani si este plina de bubite. Asa ca depinde de organismul fiecaruia.
Pupici si cat mai putine bubite.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce marca de scaun de masa sa aleg? 4 De la: garbo_384177 15 Iulie 2014 13:02
durerea de san 5 De la: cucoanesm 5 Octombrie 2009 16:38
AVC ISCHEMIC URMAT DE HEMIPAREZA STINGA LA COPILUL DE UN AN SI O LUNA 3 De la: ELENA_25 10 Martie 2011 11:48
daca are nevoie cineva de Gynipral tablete 1 De la: mariana22 10 Februarie 2009 14:41
patut de vanzare 4 De la: ina_rebeca 25 Octombrie 2010 19:09
Setari Cookie-uri