DESPRE ALIMENTATIE IN GENERAL.....SFATURI DE LA MAMICI CU BEBEI MAI MARI PENTRU PRICHINDEI

Fetele eu am o mare dilema....mai e un pic si se coc ciresile, si am citit ca pana la un an nu am voie sa-i dau ca poate dezvolta alergii de la ele....dar ce o sa fac cand mami o sa manance cu 7 guri....si bebe doar sta si se uita??? .....eu in sarcina aveam cam 4 luni si ma cataram in pom sa pap ciresele asa disperata eram
gya_andy
Postat pe 12 Mai 2010 11:23
depinde cat de mare e bb tau...macar sa guste.Eventual ii dai si vezi ce se intampla ii iese sau nu ceva.Mai degraba de la capsuni sa faca reactie dar nu-i o regula
alinakatt
Postat pe 12 Mai 2010 11:29
nu am auzit ca n-ar avea voie cirese...doar sa nu i le dai cu sambure sa nu se inece cu el
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 11:37
incerca sa ii dai o cireasa si vezi daca ii place si daca nu are reactii alergice, dar sincer nu am auzit de alergie la cirese, la pomusoare si capsuni se face alegie. desi fetita mea a mancat si cand avea vreo 9-10 luni capsunele. depinde de bebe al tau. de exemplu sotul meu e alergic la carnea de pui, face pete maronii pe laba piciorului si se scarpina:D altii fac alergii la nuci si alune, deci fiecare e diferit. se spune ca cei predispusi la alergii sunt bebeii care nu beau lapte de la san.
pup
irene13
Postat pe 12 Mai 2010 20:49
cum ziceau si fetele inaintea mea poti sa i dai una sa guste sa vezi dak face alergie...fetitza mea a facut alergie de la iaurt de capsuni (am lasat-o cu cumnata-mea) dar avea vreo 6 luni ,akm are 11 luni si i-am dat capsuni (nu iaurt ,proaspete) si nu a avut nici o prob...eu am citit undeva k chiar dak face putzina alergie trebe dat ,sa se obisnuiasca (bine nu dak face alergie grava si persista)...va pwp
eu_mino
Postat pe 12 Mai 2010 20:55
waw....da ce de raspunsuri...sarumana fetele....mie nu mi-a mers netu in seara asta si nu am putut sa intru.....bebe meu are 4 luni jumate....si peste sa zic 2 luni, aproximez ca s-ar coace ciresele....deci sa-i dau la 6 luni cirese...Stiu sigur ca am citit intr-un articol pe Qbebe k nu e voie sa le dam.....dar sincer m-am cam saturat de atatea restrictii.....
gya_andy
Postat pe 13 Mai 2010 00:05
gya, deja??? eu cirese si visine stiu ca se dau dupa 1 anisor, acum fiecare face cum vrea...pupici
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2010 00:08
buna mamicile am si eu un bebe de 4 luni si am inceput sa-i dau banana??are ceva?
valentina_mami
Postat pe 13 Mai 2010 00:16
bubulina19valy sa stii ca si eu ii dau banana cu mar si biscuite la al meu si bebe meu are 5 luni dar de la 4 luni am inceput si nu a patit nimik acum fac mai multe combinatii si sa stii ca ii mai cumpar fructr la borcanas ca tare mult ii place si cam toate au si banana asa k dai linistita dak observi ceva iritatii atunci nu ii mai dai k ar putea fi alergic eu nu prea tin cont de ce se spune in carti si in reviste eu ii dau asa cum mia dat si mie mama mea..............
flavia__
Postat pe 13 Mai 2010 00:24
in ziua de azi mai nimik nu e voie dar copilu meu e cam pofticios asa ca eu ii introduc treptat cate un aliment nou dar sa stii ca spanacul cu cartofior nu ii place:))
flavia__
Postat pe 13 Mai 2010 00:26
de unde pot face rost de retete pt bebe?cunosti vreun site?
valentina_mami
Postat pe 13 Mai 2010 00:46
http://retetebebelusi.ro/category/4-luni/
bau
Postat pe 13 Mai 2010 00:50
multumesc frumos
valentina_mami
Postat pe 13 Mai 2010 01:03
Buna tuturor! Incerc sa ma bag si eu in seama! Pe vremuri nu erau atatea bunatati dar nici atatea restrictii! Incercati sa le dati copiilor vs, mancare sanatoasa gatita de voi! Pt. ca ceea ce gatiti voi cu manuta vs. este perfect! Laptele de mama este cel mai indicat apoi cel de vaca natural dupa ce il smantaniti nu va orientati dupa produsele contrafacute la care ,li se face atata reclama! Reclama multa denota un produs slab. Fructe proaspete naturale, nu acestea aduse de dincolo care, multe sunt tratate si crescute fortat,,capsuni din Spania, mere din Grecia,,,,,, +altele. Unele din voi generatia ;decreteilor; n-ati crescut cu atatea lucruri sofisticate si sunteti mari, sunteti sanatoase , nu?? Simplu, curat ,proaspat , cat mai natural, gustos aceasta sa va fie deviza in cresterea bebeylor vs! Va doresc noroc, sa va creasca sanatosi la toate ,bebeyy!!
Jojolin
Postat pe 13 Mai 2010 06:32
punct ochit punct lovit Socrela

Eu nu am tinut nimic restrictie si nici nu m-am uitat prea mult prin carti.I-am dat ce am crezut de cuvinta sa manance si nu am avut probleme ce fata nici de alergi nici de alte cele.
Un fel de alergie care a facut-o a fost culmea la cirese dar nu la un an ....la doi ani dar dupa ce i-a trecut i-am dat din nou si nu i-au mai iesit bubite la fel ca prima data.Organismul trebuie sa se obisnuiasca cu de toate nu sa-l crestem in globul de cristal.
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 10:27
eu la 6 luni nu i-as da nimic decat lapte. eventual al incepe cu ceva sucuri sau supe , in nici un caz fruct solid ca nu stie sa mestece inca. sau vrei sa i-l faci piure?
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 11:51
da multumim de sfaturi fetele.....pai asa incerc si eu sa fac, k primisem niste piureuri pe baza de carne de vita si pe baza de carne de pui de la nestle, chipurile speciale pentru 4 luni....si le-am dat la caini.... !!!
gya_andy
Postat pe 13 Mai 2010 11:56
dar voiam sa va mai intreb ceva.....ce parere aveti de faptul ca eu de cateva zile am inceput sa nu-i mai dau lui bebe sa pape noaptea...in prima seara s-a trezit si in loc de lapte i-am dat ceai, si treptat acum nu se mai trezeste nici pentru ceai.....si-mi doarme toata noaptea fara intrerupere de pe la 9 jumate pana la 7!
gya_andy
Postat pe 13 Mai 2010 12:01
fetele nu dati cu pietre...dar in primele 15 luni fara borcanelele de la Hipp nu stiu ce ma faceam.Sincer!Toate legumele,fructele si carnea sunt controlate si supercontrolate de minis sanatatii germane.Analizele i-au iesit perfecte fara carente,deci...sunt si exceptii.
chanty
Postat pe 13 Mai 2010 12:04
eu tot nu m-am prins cat timp are bb tau?
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 12:04
pai ce parere sa avem?trezeste-l cu forta daca nu se mai trezeste el

daca doarme lasa-l sa doarma. daca i-ar fi fost foame se trezea el si urla cat il tineau rarunchii. daca doarme inseamna ca e ok. nu-i trebuie nimica.
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 12:04
are 4 luni jumate bebele, a zis femeia
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 12:06
borcanelele hipp eu stiam ca-s unguresti...
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 12:08
si eu i-am dat hipp obligat fortat dupa ce am iesit cu ea din spital la aproape 4 luni.
dr. mi-a recomandat sa-i dau pt. ca oricat m-as chinui sa-i prepar nu as fi reusit niciodata...erau gretoasa dar ei ii placeau mai ales cel cu spanac ala verde...cica-s bio apropos de bio...
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 12:09
nuuu!
El,adica bossul cel mare se numeste Claus Hipp ,locuieste in zona de deal aici in germania,si desi e multimilionar traieste intr-o ferma modesta in mijlocul naturii
chanty
Postat pe 13 Mai 2010 12:10
alina, de ce zici ca nu ai fi reusit niciodata sa ii prepari oricat te-ai fi chinuit?
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 12:12
socrela ai dreptate eu fac parte din generatia de aur a romaniei
chiar daca nu au foarte multe atunci noi tot am avut de" toate" si nu ma refer la bunastarea alimentara aveam nu zic nu dar stateam la coada pt acei pui neinjectati fratii" petreus" asa le zicea, salamul era cu soia dar avea un gust bun chiar daca acum se zice " am mancat salam cu soia" acum se mananca soia sub duferite forme ; snitele, chiftele, cubulete. se mananca nu se mai comenteaza
nu eram asa de bolnavi cum suntem acum cand bagam in noi toate chimicalele posibile si imposibile cine mai avea vreo ruda la sat pe undeva se putea considera un om fericit.
tusi_Oli
Postat pe 13 Mai 2010 12:22
pai vezi tu pinicuta fierbeam eu toate legumele care imi trecea prin cap ca ar fi bune la 4 luni si carne de vita, majoritatea stim ca se pierd vitamine prin fierbere dar cica alea de la hipp au un alt fel de preparare pentru a nu se pierde din calitatile lor poate gresec nu stiu.Apoi carnea de vita marunteste-o tu daca reusesti ca sa nu-i ramanape gat...murdream degeaba blenderul ca nu imi iesea nimic doar o papalisca ingrozitoare cu un miros ce ma dadea pe spate.Adevarul cca cele de la hipp alea cu morcov aveau un gust a leguma cruda drak sa le ia ...
eu deabea asteptama sa-i iasa dinti macar 4 buc. ca sa treaca la mestecat serios domnle un colt de pita un biscuite sa o obisnuiesc ce stie face cu ei si dupa am trecut la ciorbite de legume(le dadeam pe razatoare sau cubulete mici)atatea papalisti blahhh
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 12:23
paiiii.........sa incercam si noi sa vedem cum ne impacam cu hipp....nu am incercat pana acum.....dar vorba aia ,,incercarea moarte n-are"!
gya_andy
Postat pe 13 Mai 2010 14:26
dar apropos......pentru cunoscatoare.....are rost sa ne achizitionam scaun special pentru masa la bebe?.....il folosim sau o sa stea aruncat prin nus ce colt?.....fetele????
gya_andy
Postat pe 13 Mai 2010 14:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indemnizatia crestrea copilului 8 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:29
Mod de administrare Septilin 15 De la: garbo_5507 12 Iulie 2012 14:19
Intarcarea 3 De la: diana_maria 8 Februarie 2010 20:54
tatici plecati in strainatate 45 De la: tatusilvia 13 Iulie 2009 13:52
Ce este embolizarea uterina 9 De la: garbo_364 23 Octombrie 2019 10:48
Setari Cookie-uri