sa incep diversificarea????

buna mamici.am un baietel,pe 30 dec face 2 luni,deja am inceput sai dau cate putina supita inca nu stiu daca e bine,dar simt ca nui ajunge laptele cat suge.nu stiu ce sa fac ca sal vad satul,sa incep diversificarea de pe acum???imi poate spune cineva daca a mai incercat asa devreme
mora_maya_2005
Postat pe 28 Decembrie 2008 22:40
buna....

mi se pare gresit sa incepi diversificarea asa devreme. eu am o fetita de 5 luni si 2 sapt si abia acum am inceput sa-i dau suc de morcov si mar.la 6 luni o sa incep sa-i dau supa.

daca tu crezi ca nu se satura poti sa incepi sa-i dai lapte praf, dar nu supa.stomacelul bebeului e prea mic si ii distrugi flora intestinala...

tu faci cum crezi dar eu zic ca e muuuuulllttttt prea devreme sa incepi de la 2 luni.

te pup
horobeanu
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:28
baietelul meu are 4 luni si vreau sa incep diversificarea
.ma gandeam sa incep cu suc de mere, dar nu stiu cum sa il dau cu lingurita sau cu biberonul.lingurita nu am folosit-o niciodata pana acum si mi-e frica sa nu se innece.Dc ii dau cu biberonul oare se va obisnui cu el si nu va mai accepta lingurita?
mihaela_dardac
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:47
eu a inceput saptamana trecuta cu suc de morcov.in prima zi i-am dat 2 lingurite ( jumatate a dat pe jos).a doua zi 4, a treia zi 6 .vad ca nu i-a placut deloc si azi i-am dat suc de mere cam vreo 8 lingurite si vad ca pe asta l-a luat.
eu ii dau numai cu lingurita ca sa se obisnuiasca, nu ii dau cu biberonul.

maine ii dau mai mult suc si apoi o sa-i amestec suc de morcov cu suc de mar.

horobeanu
Postat pe 29 Decembrie 2008 13:02
multumesc de sfat.sincer nu la-s incerca cu lapte praf,mi-e prica sa nu refuze laptele de san dupa aia.oricum mai astept sa creasca un pic si dupa aia am sa incer cu sucuri de fructe.va pupam si noi:
mora_maya_2005
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:52
buna, nu am citit exct ade cand este postat anuntul tau insa referitor la alimentatia puiului tau la 2 luni e fff devreme; nu stiu cine te-a sfatuit dar ar fi bine sa nu-i mai dai supa ; eu am o fetita de aproape 10 luni si la inceput am intampinat probleme cu ea in sensul ca imi luase sanul in loc de suzeta si tot manca apoi voma(a avut reflux gastroesofagian), tot parea ca nu se satura pana cand m-a convins medicul ca trebuie sa-i introduc lapte praf , am amanat momentul inca 2 sapt. de cand imi spusese medicul pana la urma m-am dus singurica la farmacie si am cumparat lapte praf la inceput i-am dat Nan, apoi si in prezent Aptanil imonofortis . da-i mai bine lapte praf in completare decat sa-i incarci stomacul si sa-i pui la treaba ficatul aiurea, fii rabdatoare si asteaptamacar pana la 5 luni.
succesc si sanatate
mihamicuta
Postat pe 9 Ianuarie 2009 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la cine apelez daca nu mi-a venit indemnizatia de 2 luni ? 10 De la: ion_cristina 18 Decembrie 2008 16:01
Matrmonialele iubire cu doua taisuri! 41 De la: andrajuganarucalin 26 Aprilie 2009 19:18
Bebe care sughite des... 25 De la: anaROBERT 21 Februarie 2010 11:13
tratamentul cu ceai de nalba mare 5 De la: horobeanu 30 Aprilie 2009 22:44
va rog sa-mi trimite-ti si mie cartea cu diversificarea mancarii la bebe 1 De la: garbo164689 7 August 2010 13:38
Setari Cookie-uri