soacrele astea....

subiectul soacre va fi mereu deschis oricum eu cand am o problema o rezolv cu peroana in cauza asa ca nurorilor si soacrelor
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:08
daca are nurofen sai dea nurofen
raluca08_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 14:11
daca are peste 38.5 pune-i supozitor(novocalmin sau paracetamol) e cel mai bun.Daca incerci cu nurofen sa-i dai papa inainte nu se da pe stomacul gol.Panadol nu mai stiu de la ce varsta se da e mai bine tolerat si se poate administra si inainte de mancare.Din 4 in 4 ore pe puseu de febra(panadolu).Oricum doar unul singur.Vezi tu ce crezi ca e mai bine.
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:11
spunei tu ce sai dea daca nu am zis corect
raluca08_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 14:12
raluca la mine urli cumva sau nu am intele bine?
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:16
degeaba te superi din ce ai scris se intelege sa-i dea si una si alta dai nurofen 2,5 ml ...saracutu si daca ai un supozitor paracetamol pt copii sa i bagi in fundulet sau nu-i asa???
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:16
alina stai linistita ca la mine urla ca sa te citez
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:18
nu ma supar doar am pus semnul ala asa cred ca stie ale cum sa i dea tot dupa 6 ore dar eu iam zis ce poate sai dea
raluca08_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 14:19
Logic Seby ca doar unul singur, nici nu se pune altfel problema.De aceea am zis si eu ca daca are peste 38.5 sa-i puna supozitor si eventual din 4 in 4 ore Panadol pe puseu de febra.Acum de .....fiecare intelege cum crede si chiar nu-i necesar un urlet sau ratoiala
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:20
m-am prins
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:20
Pfuai! Am lipsit si eu 2 ore si va faceti de cap :))))))

mony, acum vad, iti seamana leit, picatura! Mi-a placut alintul :) Pilu... Eu ii zic Pio , hi hi

Cu sotul meu plecat, e naspa, ce sa spun? Vine in curand acasa, pentru numai 2 sau 3 saptamani, apoi pleaca iar. Sper sa reusim sa ajungem la munte, sa recuperam timpul, dar daca nu, vedem ce facem, oricum, departe de casa. Si nu spun ca sa te uimesc, dar primul lucru pe care mi l-a zis cand m-a sunat ca va veni acasa mai curand decat era planuit... a fost "Iubita, cauta si tu cazare la munte, sa mergem direct de la aeroport, ca nu am chef de mama." Eu sunt nebuna, dar si el?

stefystefy, ia zii, esti socrela? Nu zic ca eu voi fi soacra ideala. Ca si mama mea are o soacra cu care nu vb. Ne-a tratat extrem de urat, inuman, cat eram mici si mergeam la ea in vacante si ea singura ne-a indepartat, pe rand. Crezi ca mama si-a zis in sufletul ei ca daca va avea nora, se va razbuna pe biata fiinta, doar pentru ca ea nu s-a impacat cu soacra? Ma indoiesc. E drept ca ele se inteleg bine, nu excelent, dar asta pentru ca nu stau in acelasi oras si sunt diplomate amandoua. Deh, cred ca le ajuta si distanta.

Nu stiu daca tu esti nora/soacra ideala, dar nu cred ca in conditiile fetelor de pe aici, adica in aceeasi casa, in acelasi oras... etc. Zi-ne mai multe despre tine, daca tot ne iei la zor, nu? :)


ale_micuta, macar suna-ti dr daca nu poti ajunge. Iti cunoaste copilul de la nastere si stie ce ii trebuie si ce alergii are. Eu personal, nu m-as grabi la nurofen si supozitoare, decat daca are febra mare. Dar nu tre sa faci ce zic eu, repet, mai bine suna-ti dr.
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:23
Acum suntem off topic de la soacre la febra dar nu-i bai...
Cand era si a mea mica cateva luni intram si eu in panica de ma lua dureri de cap acum sunt mai relaxata.... face fata febra, un supozitor daca ma lasa sau un sfert de algocalmin si trecem usor noapte
A, si Ale multe lichide sa bea este important sa fie bine hidratata
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:25
apropo de munte e zapada si e super asa ca puteti profita din plin...
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:26
macar mai schimbam subiectul ca ma doare capul de la atatea soacre si ma duc sa iau un nurofen
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:27
Seby, sper sa si ajungem la munte, ca e drumul inchis la iesirea din oras
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:27
apropo credeti ca pe soacrele le-ar apuca sau nu durerile de cap daca ar citi acest topic?
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:28
Ma gandesc ca daca am sta toate la o masa, ar trebui sa folosim stegulete sa luam cuvantul. Deja simt ca raman in urma :)) Nu va tin pasul :))))
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:30
acum sa fiu si eu pe lungimea topicului....din fericire eu am casa mea si soacra vine in vizita atat de rar(ea sta in Italia)ca ne este dor de ea.Dar si atunci cand vine e binevenita daca sta putin
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:30
Chiar, mi-a trecut prin cap zilele trecute, ca soacra-mea are net mai nou.. cum ar fi sa intre aici. Ar schimba-o cu ceva topicul??

ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:30
Sper sa ramanem active pana la adanci batranete ca sa ne intalnim tot aici ca sa le facem noi soacrele morala la cele care mai intrec calul.Mai sti ca nu o fi asa
si sa vedem care dintre noi or fi mai rele sau mai bune din destainuirile viitoarelor noastre nurori sau ginerici
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:33
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:35
Mereu m-am inteles bine cu soacra mea asa ca nu am decat cuvinte de lauda oricum nu mai este printre noi asa ca nu-mi ramane decat sa-i respect memoria.
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:36
mai stii cum vom pierde din teren in fata viitoarelor nurori?sau poate nu vor sti romana
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:37
nu sunt soacra, ses, sunt prea tanara
eu zic ca atunci cand critici pe cineva ai si tu o parte din vina, sa arunce cu pietre in mine, cea/cel fara de pacate...

P.S. alinakkat, novocalmiul nu se da la copii sub 2 ani, mai documenteaza-te, nu da sfaturi aiurea (dar am uitat, fetita ta are peste 2 ani, se intelege)
stefystefy_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 14:43
Foarte tare asta Seby, cat optimism ! Imi place!

stefystefy, poti accepta si ideea ca poate nu am parte din vina? Iti pot spune pe scurt de unde a plecat ura ei fata de mine si toate incercarile mele ulterioare, au fost inutile.
Iar cu privire la novocalmin, se poate da si la copii sub 2 ani, dar jumatate din supozitorul (pentru copii). Dr mea mi-a recomandat in caz de face febra de la vaccin. Nu a fost cazul la noi.
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:47
stefy a mea deja este veterana si am zis ca trebuie vazut ce si cum e bun in limita varstei.Imi pare bine sa te revad printre noi cu bune si rele
Nu zi nicioda niciodata ca iti vine si tie randul, asa ca punete pe treaba sa devenim soacre apropriate de varsta...
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:48
Da stefy, acum am vazut ca nu prea ai cum sa fii soacra :P, dar tu cum te intelegi cu a ta?
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:51
asta e sigur odata si odata tot vom fi soacre fie ca vrem fie ca nu iar restul va fi istorie...
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 14:51
anaROBERT eu tot pe acasa,cu mancarica , facut pragituri una alta ca na am mai crescut cu un an ........si astept inviatii....
Comoara mea se cearta cu mine cu diversificarea asta.....dar o sa reusim sa invatam si sa mancam

stefystefy e cam greu sa-ti raspund la intrebarea um voi fi peste 30 de ani ca n-am cum sa stiu daca voi mai fi si cum voi fi......doar sper sa nu ajung si eu in stadiul asta,asta ii spuneam si sotului meu ca sper ca niciodata sa nu ajung asa...si in cazul in care o sa ajung mai bine sa nu mai fiu decat sa-mi chinui copii.

stefystefy vizavi de replica care i-ai dat-o lu anaROBERT este f urat din partea ta......in primul rand cand parintii fac copii tre sa se gandeasca sa le faca un viitor.....in acest caz se vede ca soacra nu a facut abslut nimic pt copii ei...nici unu nu are casa lor.....macar atat poate sa faca sa-i lase sa stea in casa ei...pt ca rusine sa le fie soacrelor care nu-si ajuta copii....ca pana la urma urmei lor le-a fost de catre stat apartament si multe alte beneficii care noi in ziua de azi nu le avem.....crezi ca daca primeam si noi apartament cum au primit ele mai stateam in preajma lor..... in nici un caz.... e prea greu sa intelegi daca nu te afli in acesta situatie..... te rog frumos sa incerci sa te abtii la astfel de vorbe.
Cand stai in alta casa,alt oras...cu siguranta se mai schimba situatia...acum depinde si ce fel de soacre sunt.....pt ca sunt unele care nu au alceva de lucru decat se gandesc cum sa va faca sa va certati doar pt ca ei nu ia placut de nora de la inceput...nu ia placut fata....sunt multe de genu asta.

ses sper sa ajungeti la munte si sa va simtiti bine.

va pup

bau
Postat pe 9 Februarie 2010 14:51
nu e urat deloc, atata timp cat isi critica soacra si sta in casa cu ea, daca e atat de tare si mare, de ce nu se muta? eu zic ca nu ar fi singura, sunt atatea cupluri fericite care stau cu chirie, asta daca ai ceva sange in tine...daca nu stai si indura cu ea si barfeste-o pe la spate, e mult mai bine nu?

ses, nu ai tu de unde sti daca voi fi eu soacra sau nu.
stefystefy_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 14:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SUPA DE LEGUME 7 De la: office_salinasusesi_ro 13 Februarie 2010 17:21
vand fete de masa 1 De la: inata 17 Octombrie 2009 15:25
Masa de infasat noua 2 De la: hranacopii 20 August 2008 16:47
SALUTARE ALL 1 De la: Mon3 16 Aprilie 2011 18:01
AFTER SCHOOL CLUBUL ISTETILOR DIN CONSTANTA (SCOALA DUPA SCOALA) 1 De la: kidz001127 26 August 2009 15:36
Setari Cookie-uri