soacrele astea....

buna fetelor,as vrea sa va intreb cum va intelegeti cu soacrele?pe mine sincer ma inebuneste......
anabraila
Postat pe 5 Noiembrie 2008 15:57
sa incep cu inceputu:eu cu sotul meu locuim in casa soacrei care a fost plecata in italia,a venit pe 2 septembrie in tara ca pe 5 am facut botezu.trebuia sa plece la sfarsitu luni trecute da acum pleaca in ianuarie.fetelor ea este o femeie buna numai ca are niste concepti ....de te doare capu,ar vrea ca eu sa fac ce spune ea:vro 2 sapt dupa botez totu era roz dar de ce?????pentru ca eu faceam cum zice ea.dar a iceput sa ma streseze nu mai suportam si iam zis sotului,el ia zis o data ea nimic,ia mai zis iar sa se termine ...nimic tot cum vrea ea facea.......imi zicea:ana fa si tu curat in casa eu fac la bucatarie,totu e ok pana aici...faceam curat si ea vene din urma si dadea iar cu matura ca nu-i convenea,faceam aia nui convenea puneam aia acolo nu era bine incepea sa vina k talente si spume la mine ....etc.etc.etc dak scriu tot imi ia cam mult timp...asta e o problema legata de curatenie .alta problema legata de copil.....nu se imbraca copilu cu haina aia se imbraca cu aialalta,nu se culca copilu la ora aia se culca la ora aia,decivrea sa imi imbrac copilu si sai dau sa manance si tot cei fac numaicum vrea ea.ma sunat doctorita intr-o zi sa merg la doctor,ea vine si zice:ana punei si geaca asta si aila si caciula aia eu nu ii pun ca e imbracat destul de bine ....a inceput sa tipe si sa faca pe turbata,am venit de la doctor si am uitat carutu afara si se suise pisica in el..ea vine si :ana daca nu sti sa pui un lucru la loc de unde lai luat sa nu mai pui mana pe el si multe altele...ea tipa si in acel timp intra sotu pe usa si o aude,el se enerveaza si se ea serios de masa,ea spus si unele cuvinte vulgare cand a auzit ce fel vorbea cu mine,eu ii mai spusesem si ia atras atentia da ea dak nu a inteles sa ajuns la o cearta serioasa...acum nu mai vorbesc cu ea da nici ea cu mine....da nu prea ma intereseaza...dak as avea unde sa ma duc as pleca drak din casa ei si sa ma lase in pace....avem o garsoniera la tulcea da e mica.sa vedem sotu vrea sa plece in afara sa se puna pe picioare akolo si ma ia si pe mine cu claudiu,sa strangem niste bani sa ne luam o casa ca in tara nu ne perminem k salariu asta de cacat.....mai ales ca lucreaza doar el.voi cum va intelegeti cu soacrele?datimi si mie niste sfaturi ca simt ca inebunesc pls.
anabraila
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:18
buna..... eu cu soacra ne intelegem oarecum bine....nu am probleme cu ea asa serioase ca voi...ce ma enerveaza la ea tare de tot ca o gaseste grija de noi exact in programul de somn al fetei...atunci o gaseste sunatul pe fix...si suna si suna....vede ca nu ii raspund se apuca si suna pe mobil ala sta mai mult pe silentios si nu il aud.....mai nou am inceput sa scot si fixul din priza sa sune in casuta.....si sa suparat ca vezi doamne nu ii raspund la telefon si ia spus lu fisu ca o ignor.....alta faza care m-a scos din sarite....toata vara imi venea sa vada fata numai in programul Deliei de plimbare la 17....si inca ceva asta mik a mea nu o vrea pe soacramea plange numai cand o vede ca intra pe usa .....in rest nu se baga peste ce fac cu fata sau mai stiu eu ce.....nici sa nu indrazneasca......
deliarebecca
Postat pe 5 Noiembrie 2008 20:21
fetelor voi sunteti un pic mai norocoase decat mine desi stau cu parinti mei socrela mea il suna pe barbatelul meu in fiecare zi defapt el tre sa o sune ca daca nu se supara pe el,la inceput ma facea in toate felurile dar nu defata cu mine in fata sotului pe mine cand ma vedea ma pupat mamica in sus mamica in jos parsiva rau.can ne-am mutat impreuna socrela mea nu a vb cu barbatul meu 3 luni ca s-a supaat pe el ca a plecat de acasa si de ce nu ne-am dus la ia sa stam in 5 camere 11 persoane claie peste gramada pe lanaga asta daca a plecat el de acasa a plecat sponsorul principal la ea acasa se imparte tot tot tot la nr de persoane cu toate astea sotul meu si-a platit toate acaretele iarna trecuta apa gaze lumina telefon cablu plus mancare 3-4 mil pe luna asta desi stateam la mine acasa cand a aflat ca facem nunta a facuut spume la gura ca nu aree bani sa dea la masa ia dat barbatamiu pana la urma sa nu se faca de ras,dupa aia nu are bani de coafor ia dat barbatmiu desi socramiu lucreaza in constructii si castiga ffff multi bani ca isi ia lucrari el nu lucreaza la o firma.dupa aia a venit botezul lui bebitza a inceput ca nu vrea sa il facem afara in curte la mine sa mergem la carciuma desi nu avea bineinteles bani da dea la masa ne cheama pe la ea cu beebe dar nu se joaca cu el mai mult de 5 min sa nu va mai spun ca nu-si cumpara nici macar hartie igienica il suna pe fisu sa-i cumpere si ei ,deci ce sa va spun cand a aflat ca sunt gravida a facut spume la gura si acu ii baga lu fisu in cap sa mai fac unu ca e mai bine unu dupa altul si eu totusi am 19 ani si asa mi s-a parut un sacrificiu enorm sa-l fac pe ata mic si o responsabilitate mult prea mare dar m-am gandit la sot cxa e mai mare a am uitat sa va spun ca socrela mea are 3 baieti pe care i-a lasat cu primul tatal lor si a plecat dupa altul cel mai mare avea 12 ani urmatorul 10 si cel mic 8 dar barbatul meu o iubeste ffff mult dar cand zice de miine ia foc va pup si aveti grija cand ve-ti fi si voi soacre sa nu le faceti viata amara cum ne fac ale noastre
sexy_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:24
Buna fetelor nici eu nu ma inteleg prea bine cu socrela am impresia ca nu prea stie pe ce lume traieste de cand am un bebelus vine si imi face capul mare cu ce aude pe la sreviciu de la colege ca ea nu mai stie cum l-a crescut pe fisu.In rest incerc sa o evit.
amalia_condurache
Postat pe 15 Decembrie 2008 10:13
Am locuit si eu cu soacra 1 an si 9 luni, apoi parintii mei au reusit sa-mi ia un apartament in orasul meu natal, si am scapat de ea. Dar daca ai sti prin cate am trecut...as scrie un roman. Am avut noroc ca n-a reusit sa-l influenteze pe sotul meu, ca incerca sa-i inoculeze tot felul de idei cand eram eu la facultate sau la servici. Si tot asa, nimic nu-i convenea: gateam, faceam curat, spalam, toate dupa ce veneam franta de oboseala de la servici, pt. ca lucram pe vremea aceea 12 cu 24 si 24 cu 24, si aveam si facultatea de terminat , deci mergeam si acolo. Dar tot nu era bine, indiferent ce facem.
Noi plateam facturile, iar ea lasa lumina aprinsa peste tot, numai ca sa ne faca in necaz. dormea cu tv aprins, si daca ii ziceam ceva, zicea: e casa mea, fac ce vreau, voua daca nu va convine plecati, ca eu asa vreau sa fiu singura, nu va vreau pe aici!
cu mancarea eram separati, initial am mancat la comun, cumparam de mancare si gateam o saptamana eu, una ea. Dar cand am vazut ca ne tine pe fasole si varza tot timpul, iar noi cumparam mezeluri, carne, fructe, lactate, nu mi-a mai convenit si ne-am separat. Atunci a intervenit alta problema: nu ne mai lasa sa folosim frigiderul si aragazul "ei", asa ca a trebuit sa ne cumparam si noi. Am luat frigider dar cu gazele a fost complicat, am intampinat dificultati pt. ca cei de la gaze nu ne-au inteles ca ne mai tb. un alt foc de gaze. pt. un al doilea aragaz.De fapt, nici nu era de inteles!
asa ca iata-ne in postura de a ne cumpara aragaz din acela cu 2 ochiuri, care se pune pe masa, si iata-ne folosind...butelia. Da, in plin centrul Bucurestiului, noi gateam la butelie!
Apoi intr-o zi, dupa ce ne certasem seara ca vroia sa plecam, ca nu stiu ce nu-i convenea, venim acasa de la servicu si gasim cheia pe dinauntru. N-a vrut sub nici o forma sa ne deschida usa, a trebuit sa chemam politia! Acestia i-au explicat frumos ca daca el e copilul ei si daca eu sunt nora si-i port numele, si avem aceeasi adresa cu ea in buletin, nu are dreptul sa ne dea afara! Si a trebuit sa ne primeasca, dar eu cu ea,desi locuiam in aceeasi casa, n-am vorbit 3 luni nici macar de "buna-ziua". Si multe, multe altele, mi-ar lua o zi intreaga sa-ti povestesc.
sfatul meu este urmatorul: incearca, daca poti, sa te bagi pe sub pielea ei, sa o intrebi cum faci aia, cum ar trebui sa fie aialalta. Da-i impresia ca o asculti si ca ai nevoie de ea, chiar daca faci tot ca tine. in viata e mai bine sa fii putin prefacut, ca iti merge mai bine. Am vazut si eu la altii, ce-i drept eu n-am reusit sa joc teatru. Mie daca nu-mi place fata cuiva sau ma calca pe coada...s-a terminat... nu pot sa ma schimb si pace!
in legatura cu cealalta problema, plecarea sotului in strainatate, parerea mea e ca daca ai unde sa lasi copilul cateva luni ( parinti, frati, surori) pleaca o data cu el, nu el inainte si tu dupa Asa intervin discutii, asa se strica familia. Eu nu sunt de fel geloasa, nici nu am idei preconcepute, dar cunosc"n" cazuri de oameni seriosi, si de 20 si ceva de ani, si mai la 40 si ceva, care si-au gasit refugiul in bratele altor femei si au uitat pt. ce au plecat si ca au acasa familii care ii asteapta si care se bazeaza pe ei.
mare atentie! eu cred ca, o data ce ai plecat, si te-ai separat( chiar si pt. o perioada) de el, se produce o ruptura, care foarte rar mai poate fi reparata, pt. ca stii tu... se poate face un nod, dar nu mai e un intreg, e totusi un nod care la cea mai mica "zdruncinatura" a vietii se poate rupe.
aaaa... si am uitat sa concluzionez: noi nu i-am spus soacrei ca ne-am luat apartament decat cu cateva zile inainte sa ne mutam. Am luat-o in bucatarie si i-am spus" mama, tu tot vrei sa scapi de noi, uite, iti facem un cadou de sarbatori: peste o saptamana, adica pe 22 dec 2003, ne mutam" Asta ca sa fii linistita si fericita de sarbatori ca esti singura, asa cum ti-ai dorit. Atunci a avut 2 reactii:prima: a inceput sa rada, pt. ca n-a crezut, apoi cea de-a doua: cand a vazut ca nu glumim a inceput sa dea din ras in plans, ca ea ce face fara noi, singura in ditamai casa, ca ea ne iubeste, bla, bla, bla...ciudat mod de a-ti arata iubirea, i-am spus atunci!
Acum, de cand ne-am mutat, realizeaza ca nu eram chiar asa de rea, ma suna in fiecare zi, mi-a spus in cateva randuri ca ma iubeste, ca imi multumeste ca langa mine fiul ei a realizat atatea, ca i-am facut un nepot frumos, si ca daca pot, sa o iert pentru tot raul care mi l-a facut. Acum vreau sa spun ca am trecut peste toate, cum ti-am spus, faptul ca avem o casa, o masina a noastra , servicii bune si un copil absolut perfect, ne-a facut sa iertam toate cate s-au intamplat. Dar de uitat nu vom uita niciodata!
magdutza_kidz
Postat pe 19 Decembrie 2008 09:44
referitor la plecatul sotului in strainatate, eu zic ca ori plecati toti 3, ori nu mai pleaca nici unul. daca e sa plece el si sa ramaneti voi cu soacra, mai grea viata o sa aveti (macar acum va mai ia sotul apararea sau va mai plangeti unul pe umarul celuilalt). pe alta nu cred ca o sa caute, dupa ce ati trecut prin atatea impreuna eu problema asta nu mi-o pun.
ruschita
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:00
Buna fetelor.ce sa va povestesc am stat si eu cu soacra 5ani.au fost si bune dar au fost si foarte multe probleme.a fost o femeie parasita la32 ani avand in grija un copil de 11 ani.cred ca asta a marcato tot restul vietii.cand am nascut fetita se tot baga in ochii mei ba ca aia nu e buna ,ba ca mancarea nu e sarata,ba ca nu e curatenie in casa ,ba ca nu il spal cum treb pe fii-su ,ba ca copilul nu e bine ingrijit si cate si mai cate.DAR sa intamplat ceva ce nea schimbat viata, sanatatea ei, CANCER LA SAN.va rog sa ma credti ca sunt ceea ce sunt azi datorita ei O GOOSPODINA ,O SOTIE SI O MAMA MODEL datorita ei.poate va veti intreba de ce? eram un copil cand mam maritat 19ani ce stiam sa fac la anii aia oare? NIMIC.(am fosf un copil alintat, rasfatat si care nu puneam mana pe nimic)boala sia facut damblaua si DUMNEZEU a luat-o la el pe 7 august2005,cand credeti? de ziua mamei mele.multumesc domnului ca am unde sta datorita ei(am casa,masa si un pat unde pot pune capul)cati dintre tinerii din ziua de azi isi permit sa stea singuri sa nu aiba rate ,sa aibe casuta lor si 2 copii frumosi si sa aba parte de LINISTE.dedi in concluzie e rau dar e si bine VA PUP MARCELA
marcela0508
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:25
buna marcela poate tu ai fost o norocoasa dar si eu can m-am utat cu sotul eu avea 17 ani si jumate dar spre norocul meu cred mama ma mai punea sa fac manacare pt ca ne-am mutat de la bloc la curte si eram singura acasa de dimineata pana seara si eram obligata sa fac mncare curatenie si sa spal si pe vremea aia (acum 4 ani)nu aveam masina automata si uite asa am ajuns sa stiu sa gatesc desi nu fac in fiecare zi pt ca stau cu mama pt sotul meu tre sa fac de regim cu gust mai greu ca e ffff pretentios la mancare si de soacramea nu am invatat nimic de 2 ani decand suntem impreuna decat ca imi da 200000 de sfaturi cum sa cresc baiatul ca ea a avut trei pe care ia parasit cand cel mai mare avea 10-12 anisori asa ca nu ma iau dupa ea orice ar fi pt mine aia nu e o mama.va pupik si aveti grija si voi cand ve-ti fi soacre ganditiva ce au facut ele sa nu facem si noi la randul nostru
sexy_kidz
Postat pe 23 Decembrie 2008 17:58
fetelor sa stiti ca mai exista si soacre bune eu sunt inpreuna cu sotul meu de cand aveam 15 ani si tot de atunci ma cunosc si cu soacra-mea. deci am crescut sub ochii ei ca si copilul ei! can aeram studenta imi trimitea sipachet desi eu studiam in iasi iar al ei fecior in bucuresti. suntem casatoriti de aproape trei ani si ea gateste pentru noi si ca sa vezi ca daca nu avem noi timp sa mergem pe la ea sa mancam vine sa ne aduca mancare sa ca sa nu ne deranjezeze il cheama pe fecior sa aduca pachetele cu mancare! si-a educat baitul excelent , adica l-a invatat sa-si ajute femeia: sa spele weceul si baia daca nevasta-sa face treaba la bucatarie sa bage si el o masina de rufe la spalt ca nu-i cade nik jos ca sa o cetez pe ea, sa stea si el cu copilu ca poate mai vrea si nevasta-ta sa-si fac o unghie1 singurul lucru care nu l-a invatat este sa gateasca dar nici nu-mi trebue1mi-a dat un bait excelent , sa nu-l deochi. mentionez ca de la 19 ani nu am stat nici cu soacra nici cu parintii mei1
sa stiti ca au fost si probleme atunci cand a venit nepotul, la ea finnd primul isi cam incepuse sa-si confunde rolul de bunica si se credea mam. adica imi lua copilul din brate avea pretentia sa-i zica mama dar dupa o disutie lunga si-a revenit si relatia noastra a revenit la normal adica doua prietene foarte bune care ne impartasim secrete cele mai intime1 o iubesc ca pe prietena mea cea mai buna ca nu ma judeca, ca nu-si pune mintea cu mine si mai ales ca si-a educat baietii ireposabil si cu respect fata de femei1 nu mi-as dori sa o supar vreodata pentru ca nu vreau sa pierd o prietena buna!
secretul: sa nu stai impreuna cu soacra!
shoareku
Postat pe 24 Decembrie 2008 22:04
scuzati faptul ca am scris inpreuna in loc de impreuna
shoareku
Postat pe 24 Decembrie 2008 22:41
buna!se pare ca esti ffff norocoasa sa te intelegi asa bine cu socrela.soacra mea nu mi-ar da nici un pahar cu apa si nici lu fisu,ea e decat pe loate daca ar putea sa-i ia pielea dupa el ar fi ok.foarte tare e discutia despre "mostenire"casa in care sta cu bietii celalti.desi casa e cumparata cu bani de la mama ei si renovata +constructia a 3 camere plus baie si bucatarie e facuta din bani lu barbatamiu ea nu-i lasa partea lui de casa decat daca la batranete vine si o ingrijeste ii da sa manance si multe alte pretenti.mi se pare o prostie daca acum cand inca e in putere sa mearga si sa gateasca ca nu poate sa faca curat ca e operata ii da ceva bani in jur de 4 mil pe luna plus cei mai cumpara tigari lu barbasu si 3 in 1 si defiecare daca cand mergem ca 1-2 e saptamana mergem incarcati ca e masa,ei tot ii este frica ca nu o sa aiba grija de ea,dar face asta ca nu ma sufera ca s-a mutat cu mine in loc sa ma duca acolo sa ma lugareasca ea sa fac ce vrea ea pt ca o cumnata sta cu ea si saraca face si curat si mancare (ca se imbonlaveste mereu)pt 9 insi si mai sta si cu fetita care face cat 10 baieti se mai duce si la servici calca pt toata casa spala pt toata casa ca soacramea nu stie sa umle la masina si tot asa cum as putea eu sa plec de la mama sa ma duc la ea ????asa ca soacrele mari sunt niste femei perverse care vor sa ne faca viata amara dar nu le lasam noi!!!!!!!!!!!!!!!1
sexy_kidz
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:00
slugareasca scz
sexy_kidz
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:03
Buna. Am si eu o poama de soacra... . Nu e foarte rea si ne ajuta, in schimb ma termina nervos. Totul a inceput cu multi ani in urma, cand eram prietena cu baiatul ei, nu m-a placut deloc, ei erau oarecum mai instariti, nu cine stie ce, dar au o casa mare si frumoasa, o masina, etc., ai mei au un apartament amarat de 2 camere, in care stateam 6 persoane si cam atat. Nu eram chiar fata pe care o doreau pentru baiatul lor. La un moment dat, eram impreuna de vreo 2 ani, trebuia sa plecam la facultate, imi fac bagajele si al meu prieten (sot actual) vine, ma ia de acasa si mergem la el sa plecam impreuna de acolo. Ma duc, si apare soacra-mea, care face o fata cand ma vede de nu va inchipuiti, si ii spune baiatului ei, de fata cu mine, ca avea si ea niste planuri, sa se duca sa-i cumpere nu mai stiu ce si apoi sa stea si ei la masa ca oamenii. Iar eu le dadeam planurile peste cap. Am plecat plangand de la ei, m-am plimbat pe strazi pana au terminat ei ce aveau de facut, apoi ne-am intalnit si am plecat la facultate. De atunci au trecut multi ani, dar nu pot s-o uit.
Ma rog, in timp s-a obisnuit cu ideea ca baiatul ei ma iubeste si nu poate sa faca nimic in sensul asta, astfel ca n-a mai avut nimic de comentat cand ne-am mutat impreuna si cand intr-un final ne-am casatorit. Am inceput sa ne intelegem oarecum, adica ne vedeam destul de rar si atunci nu vorbeam prea mult, sa nu cumva sa interpreteze cine stie cum, sau cand vorbea ea, o ascultam si ziceam ca ea si faceam ca mine.
In mai am nascut si la nici 2 saptamani am avut si primul conflict. A venit ea la mine sa ma ajute cu copilul, ca eu nu eram in stare sa ma descurc singura, si trebuia sa am asistenta. Maria incepuse sa planga de foame, eu m-am dus repede la bucatarie sa-i pregatesc biberonul (din pacate n-am avut lapte deloc) si cand ma duc sa-i dau sa manance, soacra-mea o dezbracase sa ii ia temperatura, ca "sigur copilul are febra si de-aia plange". A si vroia sa-i ia temperatura cu termometrul cu mercur, pe care il tine 5 minute, nu cu cel pentru copii, care ia in 10 secunde, ca ala "nu e bun".M-au apucat spumele si i-am zis sa o lase sa-i dau sa manance si ii luam temperatura apoi. "Nu, nu draga ca o sa verse daca ii luam temperatura dupa ce mananca si daca are febra mare poate sa intre in convulsii". In timpul asta, Maria mititica plangea de aproape se inegrise. In gandul meu, "femeie esti nebuna", mi-am luat copilasul in brate si i-am dat sa manance, dupa care s-a potolit, n-a mai avut nimic, i-am luat si temperatura, si surpriza - nu avea nici temperatura si nici nu a varsat. A pus soacra-mea un bot de 7 metri si de atunci nu a mai venit sa stea la noi, decat in vizite scurte sa o vada pe Maria, si sa-i aduca tot felul de cadouri. Trebuie sa recunosc ca o iubesc foarte mult si ii cumpara multe lucrusoare, chiar si lapte si pampers, nu ca noi nu i-am cumpara, dar sa fie ea sigura ca are copilul tot ce-i trebuie. Cand Maria a implinit 4 luni, a trebuit sa incep serviciul. Initial a venit mama la noi, doamne era atat de bine. Dar din pacate pe la inceputul lunii noiembrie tata s-a imbolnavit si mama n-a mai putut sa stea. Si a venit soacra-mea. Si bineinteles ca soacra-mea hotaraste, cu ce sa imbrac copilul, cand ii fac baie copilului, etc, etc. In prima zi cand a venit, ma suna la serviciu la un moment dat si-mi zice "mai, dar voi nu aveti cu ce imbraca copilul asta, am cautat pe aici si toate hainutele ii sunt mici, sa sti ca am vorbit cu sora-mea sa-i cumpere ea niste bady-uri si niste salopetele." Ii spun eu unde sa caute hainute bune, ca avem si bune, si o rog sa nu-i cumpere salopetele, pentru ca eu nu sunt adepta lor la un copilas de 7 luni. M-i se par prea scurte la picioruse si o incomodeaza, ea e intr-o continua miscare acum si salopetele alea, care sunt asa cu totul o tin de picioruse. La cateva zile vine foarte mandra de achizitia ei, cu 3 bady-uri si 2 salopete, ce daca eu i-am spus sa nu cumpere. Alta faza, vin intr-o zi de la serviciu si gasesc fata imbracata cu 2 perechi de pantalonasi, din care o pereche mai subtirei si o pereche de pantaloni vatuiti, cu care eu de regula o scoteam afara, nu stiu cate bluze pe ea, caciula pe cap, si ghete imblanite in picioruse, in conditiile in care termometrul din camera arata 24 grade. Cand am vazut-o sa-mi vina rau, nu alta. Iau fata in brate, sub pretextul ca ma duc sa-i schimb pampersul si ii dau jos din hainele de pe ea. Si doar cu cateva saptamani in urma ne suna si ne spunea sa nu facem prea cald in casa si sa nu imbracam copilul prea gros, sa n-o invatam infofolita, si ea ce-mi face?
Ce sa va mai spun ca nu-i respecta programul de masa si de somn, o culca doar atunci cand pica mititica, si efectiv adoarme in fund, de unde avea un program de masa "ca la carte", manca de 5 ori pe zi, m-am trezit ca ea ii da sa manance si de 7 ori si se vaita ca mananca putin (pai cum sa manance mai mult, daca ii da asa des?), ma trezesc ca ii da la masa de pranz fructe si supa sau piure ii da la masa de seara, etc.
De cand a venit ea la noi, Maria adoarme seara foarte greu, probabil pana se acomodeaza cu noua bunica, asa ca stau frecvent pana la 1,2 noaptea si ma chinui sa o culc. Dimineata la 5,30 ma scol sa plec la serviciu. Deci va dati seama ce placut este si cat de obosita sunt. Si venim de la serviciu, eu si al meu barbat si ea ii spune lui, " vai mama dar te-a prins si pe tine oboseala, i-a intinde-te si tu putin aici pe canapea, si dormi cateva ore, sa vezi ce bine e". Si el bineinteles ca se vaita, vai mama ce obosit sunt, dar eu trebuie sa fiu fresh, ce daca am dormit timp de o saptamana 3 ore pe noapte, eu pot sa duc.

In fine as putea sa mai scriu mult si bine, dar si asa m-am intins o gramada.
Deci c-am asa e soacra mea, ii place tot timpul sa-mi spuna ce sa fac, daca fac ceva si nu-i spun sigur nu e bine, daca ii zic ceva sunt obraznica.
Eu tac si ma enervez, nu zic nimic ca mi-e teama ca-si ia catrafusele si pleaca si am nevoie sa stea cu fetita mea, barbatului meu nu-i zic nimic ca da fiecare data imi zice ca exagerez si mai bine imi vad de treaba, si uite asa ma umplu de nervi in fiecare zi, cred ca o sa-mi explodeze capul la un moment dat.

Cristy_kidz
Postat pe 29 Decembrie 2008 14:30
si pe mine ma inerveaza soacra de numai numa
kosa
Postat pe 30 Decembrie 2008 17:44
shoareku ai o soacra de nota 10 sa-ti traiasca!
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 17:36
soacrele sunt cumva sarbatorite in mod expres ?(din discutii nu s-ar zice ), sau ce cauta topicul asta la "sarbatoriti din comunitatea kidz"?
ruschita
Postat pe 22 Martie 2009 00:23
cred ca ar trebui sa sarbatorim si soacrele apropo de topic eu din nefericire nu mai am pe cine....
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 12:27
dar ce, ea ma sarbatoreste pe mine , crezi? (si ziua mea pe pe 1 ianuiarie, sa nu cumva sa iti inchipui ca era greu de tinut minte si uita biata femeie cand e, sa-mi zica si mie la multi ani macar (ca doar, noi mereu o sunam si mereu ii luam si cadou, na) Asa, am putea sa sarbatorim si cumnatii, cumetrii, prittenii de joaca din parc etc De ce nu?
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 15:28
asa sunt soacrele unele bune altele cu ceva colti a mea la inceput se credea un pic de sefa dar sa dat pe brazda,daca nu o ascultam ca de ia face ca pe vremea iei eu ca pe a mea,sau poate daca nu stam inpreuna daia mi se pare mai bunicica
karinaadela
Postat pe 23 Martie 2009 15:33
aia mai lipsea sa stam si impreuna (cred ca una din noi ajungea la balamuc. sau poate aman..toti
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 15:34
soacrele ca soacrele dar pe mine m-a enervat odata de nu am vb cu ea un an si nici pe la mine nu a mai calcat ,cu mici exceptii cand eram la lucru ,si m-am ampacat cu ea la botezul celui mic dar an concluzie nu a avut nici un efect cearta noastra ca nu s-a schimbat deloc tot ficsista a ramas asta e din nastere
silviatatu
Postat pe 23 Martie 2009 15:44
soacra mea e la 2 metrii sub pamant dar nici de acolo nu-mi da pace,cu toate ca n-am cunoscut-o niciodata,sotul meu imi spune:asa facea mama,asa bine era cand era mama,mama facea sarmale duminica dimineata,mama facea placinta sambata seara,offfffffffff
kidz000353
Postat pe 23 Martie 2009 15:52
nu e frumos ca zice,adica pt tine e neplacut, dar nu cred ca zice cu rautate, cred ca doar ii e dor de ea, si de vremea cand traia ea (sarmalele sunt doar un element de amintire a acelor vremuri) Sa stii ca si bunica mea (care acum numai este) facea ceai cu multe plante printre care si musetel, si acum cand beau ceai cu musetel in el imi amintesc de vremea cand eram la tzara si beam ceaiurile ei si cubiscuiti inmuiati in ceai. Si ceaiul are acelasi gust parca, dar cu biscuitii tot degeaba, ca nu mai e la fel cum era atunci...
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 15:54
eu stau in costinesti si soacramea in constanta si de cate ori vine in costinesti se duce la fetele iei pe la noi nu trece si nu sunt certata cu ia,bine ca nici cumnatele nu ser omoara cu venitu la mine decat de zile onomastici,bine ca avem prieteni de fam si ne mai vizitam din cand in cand
karinaadela
Postat pe 23 Martie 2009 15:56
si chiar ieri vorbeam cu sotul, ca mama pe vremea lui ceausescu se ducea la hala sis e calca pe picioare cu alti oameni, sa ia carne de pui, si duminica facea priptura cu mamaliga si mujdei. acuma, na, el ce trebuia sa se supere sau sa se simta ofensat pt ca el nu imi face duminica friptura? e doar o amintire frumoasa a unor vremuri care au trecut. stii tu, iti amintesti de tineretile tale ("pe vremea mea..."). Nu trebuie sa te superi, mai ales ca soacra ta , mai ales ca numai este, nu are nici o vina (copilul ei era doar fericit ca avea sambata placinta si duminica sarmale, foarte bine ca a trait vremuri fericite sotul tau, nu trebuie sa te superi, sincer )
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 15:59
fai si tu sambata placinta si duminica sarmale sa vezi ce zice,poate asa uita de ce mai facea mamica lui cand era alaturi de el
karinaadela
Postat pe 23 Martie 2009 16:05
Eu fac sambata si mancare pt a doua zi,si curatenie generala.Duminica merg cu fetita la impartasit,cel putin o data pe luna sau dormim mai mult iarna,cand iese soarele iesim la plimbare,sau mergem la padure,sau la pescuit,nicidecum sa stau in bucatarie sa`i fac sarmale.Dar are o placere maladiva sa ma vada in bucatarie duminica dimineata,daca asa l-o invatzat soacra`mea 30 de ani.
kidz000353
Postat pe 23 Martie 2009 16:24
te inteleg ca nu cred ca gateste cineva duminica cu exceptia unui gratar dar ma gandeam ca poate asa nu mai pomeneste de mama lui si e fericit
karinaadela
Postat pe 23 Martie 2009 17:11
dar nu trebuie sa faci sarmalele duminica, fa-le sambata si serveste-i-le duminica de exemplu...
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 17:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratament amigdalita 1 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 11:07
bb-ei nascuti in ianuarie..la mai mult.... 60 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:42
Hainute incaltaminte tarcuri marsupiu 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
ce stiti de raceala la "ovare "exista asa ceva??????????? 14 De la: funny_lucky 29 Noiembrie 2010 20:06
carticica de retete a lui bebe 81 De la: mihasa 16 Mai 2013 09:49
Setari Cookie-uri