o dieta eficienta?

Am nascut acum 4 luni si inca nu am reusit sa ajung la greutatea initiala, nu reusesc sa scap de burta...imi puteti recomanda o dieta eficienta si in acelasi timp nu foarte greu de tinut? Voi cum ati reusit sa slabiti?
garbo_380032
Postat pe 30 Iulie 2013 10:27


mai 932... burta aia care o ai si ti se pare mare, nu cred ca e de la "ingrasat"... ! nu uita ca ai purtat acolo un prunc, 2... intai micut si pe urma destul de greu, timp indelugat ! pielea. omului e elastica... pui ceva in burta, se mareste, altfel... crapa ! abia ai nascut. las-o sa-si revina incet dar sigur. nu trebuie sa mananci enorm... dar cat trbuie, da ! ai de alaptat si un prunc. fa miscari "abdemene", in caz ca nu ai facut cezariana... mergi mult pe jos, etc. de ce dieta ????
barboneli
Postat pe 8 August 2013 15:19
Metabolismul se mai modifica, varsta, sistemulhormonal... nimic nu ramane neschimbat. O dieta usoara, de tinut tot timpul vietii, regimul Montignac, cu limitare a glucidelor, mai ales a celor rele.

Pe scurt: nu amestecati glucide ( paste fainoase, dulciuri, dar nici leguminoase precum fasolea uscata, mazarea ) cu grasimi si nici cu proteine.

Limitati consumul de paine, macaroane, cartofi, dulciuri. Sau chiar renuntati definitiv. Mancati numai paine neagra, cu fibre, si doar la micul dejun.

eventual nu luati ultima masa mai tarziu de ora 18.30 seara.

Daca tot e sa mancati dulciuri, optati pentru cele care nu contin SI faina: cum ar fi inghetata, crema caramel, budinca de branza de vaci ( fara blat), lapte de pasare, ciocolata - cu moderatie... Cele enumerate sunt mult mai putin dezastruoase pentru silueta decat, sa zicem, o felie de cozonac!
Renuntati la cartofi prajiti si la fast food. Mancati de preferinta carne, oua, branza, salate cat mai multe, fructe ( la cca 2-3 ore distanta de proteine si grasimi ).
garbo009004
Postat pe 11 August 2013 08:45
nu este burta de grasime,si trece in primele sase luni.
Oricum stiu si o dieta eficienta.
dimineata un pahar lapte,o felie paine,un fruct.
la pranz,putina carne,legume,salata,felia de paine,si fructul.
seara,o felie branza ,o felie paine,fruct,sau un iaurt,paine si fruct.
intre mese,cate un fruct.
nu dulciuri,nu sucuri din comert,nici facute in casa.
Paste fainoase,orez,si fasole,doar cat intra in o cana,cand sunt gatite,nu masurate crude.
cu dieta asta am slabit eu dupa nastere,5 kg pe luna,constant,fara sa ma anemiez.
legumele nu ingrasa,poti manca fasole verde,varza,conopida,vinete,dovlecei,etc,cat vrei.
daniilia
Postat pe 16 August 2013 22:31
am uitat sa spun ce era mai important: 40 minute zilnic,miscare,ca inotul,aerobicul,bicicleta,adica ceva care sa te faca sa gafai,si sa transpiri,chiar si dansul e bun,pe orice muzica iti place.
Si asta intra in dieta pe acre mi-a dat-o mie dietologul in urma cu 7 ani.
daniilia
Postat pe 16 August 2013 22:33
Dansu'? Da' di ce nu mi-ai zâs, acu' 7 ani?
Axl_R
Postat pe 16 August 2013 22:36

findca aveai trii ani si umblai cu putza-n tarna ;))
Fss_ssu
Postat pe 16 August 2013 22:40
Vaslui!
Axl_R
Postat pe 16 August 2013 22:43


nu, ca acolo nu-i nisip

am cazemata ;))
Mai, tu nu vezi cat de mica esti, vrei sa stii tati la 10 ani?

nici macar buletin n-ai
Fss_ssu
Postat pe 16 August 2013 22:54
Bădiţă, nu vrei să mă'nveţi matali...tăti?
Axl_R
Postat pe 16 August 2013 23:01
:-w sa mai cresti ;))

zau ca-s vrea daca-s putea dar mi-e ca copii spun lucruri traznite si-mi "strica" educatia ;))
Fss_ssu
Postat pe 16 August 2013 23:10
NoRmal.
Axl_R
Postat pe 16 August 2013 23:14

am zas io?

lasa, nu te bucura prea fuga ca stiu si eu sa
Fss_ssu
Postat pe 16 August 2013 23:17
Daca inca alaptezi nici nu te gandi la diete doar pentru ca toata lume se lauda cu asta .Ai altele mai importante, si burtica ta isi va reveni dar ai si putina rabdare. intareste muschii abdominali incet incet . daca iti permiti exista kineto terapie pentru proaspetele mamici si pentru bebelusi. ai sa fii foarte multumita . gaseste un centru bun pe aproape si fa macar 10 sedinte cu abonament . sa ne povestesti dupa aceea cum a fost ! multa inspiratie si succes ! cu simpatie !G
garbo_19362
Postat pe 20 August 2013 18:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mchiaj profi pentru nunta 1 De la: garbo_404810 15 Decembrie 2015 13:42
vand balansoar - ideal pt alaptat 2 De la: carmen_adriana50 8 Februarie 2011 15:44
Vand fotoliu balansoar ABC Design 1 De la: XEMONIA 7 Septembrie 2008 22:29
Bijuterii argint copii 1 De la: dacris 19 August 2010 21:04
pt.mamicile din Iasi! 1 De la: verofan 8 Decembrie 2008 14:32
Setari Cookie-uri