soacrele astea....

Ms, ms ... si noi speram. Si daca nu la munte, am gasit ceva super eften in Egipt, la 200 si ceva de euro de familie, all incl si mergem acolo (2 ore cu avionul), mai repede decat pana la munte :))

Si ca sa fie tacamul complet, a sunat soacra-mea acum sa ne bagam in seama (in programul "ce soacra buna-s eu ") si a vb 17 min cu nepot-su. S-a plictisit si a inchis intr-un final :))

ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:57
Stefy, esti pusa rau pe noi. Cineva te-a suparat si vrei sa te descarci?
Eu am zis ca nu ai cum sa fii soacra ACUM, cand vorbesti cu noi! Hei, relax! Las-o mai moale, nu te ataca nimeni.
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 14:59
depinde si de gusturi eu prefer vara mare si iarna munte probabil daca ma nasteam in alta regiune aveam alte preferinte.
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:00
foarte bine facetzi k profitati de tmpul petrecut impreuna!
va multumesc pentru sfaturi da la bebe a meu i-a trecut febra... a avut 38.6 si acum are 36.6! deci mnu stiu ce s-a intamplat dar ma bucur k e bine! doar k i-a ramas un rosu in obrajiori de numa! dar ma bucur k si-a revenit! pe dr am sunat-o da nu a raspuns.. sper sa nu mai fie nevoie!
ale_micutza
Postat pe 9 Februarie 2010 15:00
ses, nu m-a suparat nimeni, doar ca trebuie sa le mai aminteasca cineva la cele care isi barfesc soacrele in cazul de fata, ca exista si alte posibilitati de a evita chistia asta si atunci fiecare isi vede de viata lui asa cum doreste.
cred k am pus-o pe ganduri pe anarobert, a disparut din peisaj...o avea treaba cu soacra
stefystefy_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 15:03

Sa-ti traiasca dr ale! Cand ai si tu nevoie si e urgent... yuk!
O veste minunata ca i-a trecut!

seby, noi suntem cu muntele si iarna si vara. Ne-am facut obicei, cand e cate o sarbatoare sau zilele de nastere ale noastre, tzup la munte. Asa scapam de "stres".
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 15:03
Asa e stefy foarte directa ca sa zic asa oricum mereu e bine sa privesti lucrurile din mai multe puncte de vedere te face sa gasesti mai repede solutii.
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:04
:))))

Da, eu pot evita, am spus pe aici cateva metode. Il las pe fimiu sa ii raspunda, o ignor pur si simplu... nu pot sa fac asta cand ma pomenesc cu ea la usa. Dar in rest, imi iese. Asta pentru ca locuim in acelasi oras. Dar crede-ma ca daca stateam in aceeasi casa cu ea... una din noi murea.
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 15:05
eu cu seby suntem cu marea iar tati cu muntele acum ce sa-i facem trebuie sa impacam si capra si varza
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:06
de ciuda
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:07
sau poate
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:08
fetele, va las, m-am mai delectat cu voi putin, ma retrag la munca acum, o dupa-amiaza placuta si aveti grija cu soacrele astea, rezolvarea problemelor e in mainile voastre, bafta multa!
stefystefy_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 15:08
Si ca sa fiu sincera, imi place stilul lu' stefy, direct. Dar nu stiu daca ajuta mereu in orice situatie.

Cu fetele de aici, stefy, nu stiu daca e vorba chiar de barfa, poate este, nu imi dau seama. Poate depinde doar din ce unghi privesti lucrurile. Poate ca doar fetele cauta solutii sa o scoata la cap cu femeile astea. Poate ca incep sa o ia razna, au intrat intr-un cerc sau au alunecat pe un drum gresit si au nevoie de cineva sa le deschida ochii. Nu stiu, zic si eu.

Cand barfesti, cred ca este vb de a spune lucruri, in general negative, despre o persoana, catre alte persoane care o cunosc. Nu e o definitie, este cum cred eu ca e barfa asta... Ma-nsel?
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 15:09
merci la fel si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Februarie 2010 15:10
Da seby, bun .. pretext

Oricum, e bine ca va intelegeti cu preferintele astea. Eu daca-l duc pe al meu la mare, i-am stricat fericirea :)) Adica sta mereu botos, nimic nu ii convine, nu sta sub soare, nu sta locului... Cu alte cuvinte, norocul meu ca nu imi place marea :)
La munte, insa, suntem in elementul nostru.

ses
Postat pe 9 Februarie 2010 15:12
Mersi stefy, si tie la fel. Te mai asteptam pe aici. Imi ramai datoare cu niste raspunsuri ?!
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 15:12
indiferent ca ia trecut febra nu neglija aspectul asta.Poate fi o viroza si sa ai o noapte grea.De multe ori peste zi trece/scade febra si reapare mai agresig pe timpul nopitii.Ia leg. cu pediatra pentru linistea ta...

Tuturor va zic un lucru cat de cat simplu.Soacrele sunt femei in varsta adica un alt fel de bebelas,vor atentie si pot trece cu usurinta de la afectiune sau prea multa drgoste catre copil in extrema cealalalta si sa devina agresive(prin comportament etc..)
In momentul cand fiul pleaca de acasa se simt amenintate de nurori, cele care i l-au furat pe fiul nepretuit.Sunt depasite de acest sentiment si le este greu sa accepte.Aici poate este un procent de vina si al fiului proaspat devenit sot ca nu delimiteaza acest aspect.Mama o sa fie pentru totdeauna dar nu ia luat locul sotia.Iar ca stai cu ele in casa si sunt niste scorpii, probabil pentru ca sunt pe teritoriul lor si accepta foarte greu prezenta altei persoane in oalele lor.Orcat de bine ati face curatenie nu ar recunoaste niciodata ca sunteti un real ajutor ,tot ele fac mai bine.Eu cred, ca ele stiu ca faceti un lucru bun dar sunt mandre si nu recunosc acest lucru.Trebuie multa rabdare cu persoanele acestea,au o suferinta psihica dar putine recunosc in sinea lor ca ea nora il iubeste pe el fiul ei la fel sau mai mult decat ea mama.
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 15:18
ACUM... eu iar schimb subiectul in legatura cu somotiucu... ti-am depus niste bani si multa sanatate iti doresc! poate te-au mai ajutat si alte mamici!
ale_micutza
Postat pe 9 Februarie 2010 15:20
O zi faina stefy
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 15:22
va las si eu fetelor k plange bobicu meu de numa... o zi buna in continuare!
ale_micutza
Postat pe 9 Februarie 2010 15:24
sanatate la bebel Ale si grija mare cu febra aia
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 15:26
succes cu soacrele !!!am plecat si eu, ma cheama datoria
O zi faina tuturor
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 15:28
Fac si eu parte din marea... plecare. Ies o ora cu pio pe afara, sa ne zbenguim putin in zapada. Pe mai tarziu!

Pup si succes cu soacrele! La pamant cu ele !
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 15:33
Ses! Nu se supara nimeni pe tine! Nici eu, nu m-am suparat cand, oamenii si-au exprimat, parerea privind copilul bolnav, si la mine la usa a venit una pt, ceva copil de prin Prahova, mi-a dat o chitanta, dar chitante, stampile se pot face, berechet! N-am putut verifica ,daca; era ,adevarat sau nu!Ce faceti voi, frumoaselor, de ziua-ndragostitilor???!!Noi in ;13 februarie sarbatorim; 38 ani de la nunta! Destindeti-va si lasati ;poamele acre; sa respire libere! Fara voi! Voi faceti uz de urechi! Viata asa i de scurta! Nuuuuuuuuuu, merita de loc ,sa va inervati, pt, nimeni si nimic! Viata este asa de frumoasa, profitati si traiti din plin! Fara; nervi stres, circ, socrii, nimic!! Doar voi, cu iubirile voastre! O zi buna tuturor!!(( eu sunt baimareanca))
Jojolin
Postat pe 9 Februarie 2010 16:13
Orice persoana simte nevoia sa defuleze din cand in cand.Cam asta se vrea acest topik fiecare isi spune offf-ul,sau incearca sa gaseasca solutii la problemele lor. Ai dreptate in ceea ce spui stefy,dar sunt momente in viata cand problemele te duc in pragul depresiei,si atunci numai poti gandii ce e bine si ce e rau pt tine,si ai nevoie de sfaturile unor persoane din exterior,iar uneori din experienta altora poti invata multe si chiar poti incepe sa capeti incredere in tine. Felicitari daca tu ai o personalitate puternica si ai self a steem-ul ridicat, insa nu toata lumea e asa.In fine sa lasam soacrele si neplacerile. Distractie placuta fetelor la munte sau prin tari straine, si mie mi-e dor de o mica escapada!
iasmina_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 16:27
Parerea mea ca acest topic este facut pt a-ti spune off-ul atunci cand esti prea incarcat sufleteste....si pt a ajuta persoane sa se descarce care trec prin asemenea probleme...... DA este un topic de barfit soacre....mai bine se scria asa la titlu sa inteleaga toata lumea.
Desi vad ca multe persoane sunt de acors cu stefy eu nu pot fi de acord ...ea spune sa nu ne luam de soacre si sa nu vorbim despre ele....dar ea fara sa cunoasca fete de pe aici se ia de ele ceea ce nu e frumos.
Poate anaROBERT are prea mult bun simt sa se contrazica cu stefy de aia nu intra.
Mi se pare de prost gust sa vorbesti depre cazul cuiva fara sa-i cunosti situatia....si daca ai cunoaste-o nu ai de ce sa te iei de persoana respectiva....prin rezolvati problemele,mutate......e urat cum se vorbeste si sincer mie mi-a placut sa stau de vorba cu voi dar daca incepem sa vorbim in halul asta mai bine va parasesc .
Nu-i doresc sa vina momentul cand o sa dea si Stefy de greu ca atunci cu siguranta no sa mai vorbeasca cu atata ignoranta.

alinakat e adevarat ca fiecare are probleme...ma refer la soacre....dar noi nu putem fi psihologul lor ca sa putem sa le intelegem sa facem noi situatia sa fie roz ..... pentru ca noi tinand totul in noi si intelegand ca ea este un copil (trecut prin viata) o sa ajungem cu nervii la pamant .... e greu de multe ori sa ai rabdare cu copilasul tau care totusi ii spui nui voie aia nu face.... dar la soacra ii spui ca nu e bine asa...si ea repede ca ce sti tu mai bine ca mine, ca eu is trecuta prin viata si-mi spui tu mie ce e bine si ce nu.Asa ca e imposibil ... te superi cu soacra ...te impaci asta este
Eu ma supar cel mai rau cand e vorba de copilul meu.....ca daca ii zic ca nu-i dau aia si ea zice sa-i dau.....imi spune "pai da sti tu ca ai crescut tu mai multi copii ca mine"

Va pup si va doresc o zi frumoasa in continuare
bau
Postat pe 9 Februarie 2010 16:51
Am revenit de la plimbarica. A fost fantastic, pana cand a vrut in brate si coloana mea a zis.. nu se poate, hai acasa. Cam asta a fost ora de zapada.
Kidz003337 sarumana!
Mony, nu te supara, sa ne intelegem. Sunt foarte de acord cu treaba asta cu topicul si rolul lui. E drept si ca am sustinut faptul ca stefy este directa. Nu vad ce e rau in asta. Eu personal, incurajez vorba directa, poate pentru ca m-am saturat de atata vb "pe la spate". Bine, mai nasol e cand nu ai cu cine.

(Cand am nascut, soacra a zis sa ii leg picioarele copilului strans, sa nu ramana cracanat. I-am zis ca nu fac asta pentru ca ii fac luxatie, se vor indrepta singure. Cand am mers la baie, s-a dus de capul ei si i-a dat pampersul jos, i-a pus carpa d-aia cum era pe vremuri si i-a strans bine picioarele. Pe scurt, mi l-a facut sarmaluta. Cand am revenit, am certat-o si mi-a zis ca a crescut 3 copii, ca nu stiu eu mai bine ca ea, sa tac si sa-nvat. Atunci i-am zis ca tocmai. A fost mama la 3 copii si ca puiul meu are mama lui si sa ma lase sa-mi cresc copilul cum stiu. Pai in cazul asta... dc vorbesti la pereti, nu te apuca pandaliile? Bine, asta e doar o faza.. dar la mai multe, deja iti trebuie injectia cu calmante, ca altfel ...)

Ma intreb, ca si in cazul lu mony, cand i-a zis ca ea nu a crescut mai multi copii ca doamna soacra... Care e faza cu femeile astea? Sufera de a fi exemplu? Pai daca nici mama nu mi-a zis asa ceva.... cu ce drept imi zice ea? SI mama ar trebui sa isi permita mai mult, pentru ca e mama. D'ooh! Si ea (soacra) a fost absenta in viata noastra mai tot timpul. A injectat venin in casa noastra din prima noastra zi de cuplu (alaturi de familia ei).

Ma ingrozeste cumva gandul ca incepe sa fie iar prezenta in viata noastra cand va afla ca a venit sotu acasa. Vom pleca o vreme, dar cand vom reveni...

Si revenind la 14 februarie, ziua innamoratilor... eu cred ca e doar o sarbatoare imprumutata mai nou, pentru a face vanzare la diverse chestii cu inimioare. Pentru ca nu serbezi iubirea in fiecare an pe 14 februarie cu iubitu' tau, pentru ca fiecare are o zi pe care o serbeaza, ziua in care s-au cunoscut, sau ziua cand s-au casatorit. Pe mine nu ma deranjeaza asa tare, dar cand esti singur, pe 14 februarie... cand toate magazinele sunt pline de inimioare.. .cand toti merg perechi, perechi pe strada si se privesc afectati in ochi...cu flori in mana, cu inimioare de plus... etc., nu mai este la fel de fain.

Se pare ca al meu sots va veni acasa exact pe 14 februarie, deci daca ma intrebati ce fac atunci, sunt la aeroport cu el in brate

Apropo, kidz003337, daca nu o sa fiu pe forum in ziua de 13 febr, iti urez de pe acum La multi ani, cat mai multi inainte si cat mai fericiti si sa va iubiti de acu inainte, cum nu v-ati iubit 38 de ani!!! Kiss

Muama, iar am scris mult..
ses
Postat pe 9 Februarie 2010 17:52
mony draga, nu vorbesc aiurea, fii sigura de asta. Daca unele dintre voi ar avea bun simt (asa cum ai zis ca ar avea anarobert de nu intra) nu si-ar barfi soacrele, mai ales cele care lociesc in casa cu ele (depind de ele practic), asa ca...fiecare e liber sa-si spuna parerea si cred ca e destul de matur sa-si asume anumite riscuri atunci cand posteaza undeva
stefystefy_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 19:41
si inca ceva mony...e si mai de prost gust sa barfesti pe cineva fara ca acea persoana sa nu aiba drept la replica
stefystefy_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 19:42
Scumpicilor!! SES,,,, va multumesc pt, cuvintele voastre frumoase! Multumesc SES, pt urari! Sunteti niste dulcici!! Toate! Eu credeti ma va inteleg! M-am casatorit si l-am nascut pe Iulian in 2 iulie, vara, stateam la tara ,socru recasatorit, (soacra murise de cancer tanara), imbolnavindu se fiul meu in august, vin 3 km, pe jos de la sat, pana la autobuz la comuna, sa plec la Baia-Mare ,la medic, copilul in perna de pene!!(( In plina vara, caldura mare, ca;; babele, nu m-au lasat sa l duc in costumas si pledut! Cu legatul picioarelor la fel au venit matusile sotului sa mi leg copilul sa n-aiba picioare strambe! O data am fost dusa si a venit era sotul acasa si mi l-a legat inclusiv, mainile!! Am turbat vazand ce mi-au facut fiului! Cand am ajuns la medic , era un domn simpatic de varstra a doua, ma-ntreaba razand; Cate clse am???!! :sml-happy0009 stiam de ca ma- n-treaba, din cauza fiului cocolosit in perna! I-am raspuns ca am , 4 clase!! Aveam ;11; Terminasem liceul ultima promotie cu ;11, clase! Mi-a luat si biberonul si l-a aruncat intr-o soba de teracota! Ce am mai ras Doamne!! Legatul picioarelor era pe vremea lu mama batrana acu 40-50 ani nuuuuuuuuu in secolul ;XXI..!!!! Nu este nimic adevarat din asta! Eu nu ma implic! Si cand merg la ei in Spania, nu vreau sa i deranjez! Cel mare a facut circ acu 2 ani,, am plecat in decembrie la cel mic,m fost la ziua nepotului pe 6 dec, 2008, apoi Craciunul l-am facut tot la cel mic ,am fost cu totii, apoi de revelion fiul cel mare ma-ntreaba; Da n-aveti de gand sava faceti reveloinul cu noi??? Acum ce aveti ce nu va convine??! Nu voiam sa-l fac acolo pt, ca se aduna ;toata fam, 3 frat cu sotiile niste prieteni, veri si au fost vreo,,,20 persoane fara noi s-au distrat au chefuit si ;nuuuuuuuuuuuuu, voiam sa bea sotul ca n-are voie sa bea! A avut 2 accidente vasculare! Dar,,,,, de gura lor am plecat la ei am stat pana n 24 ianuarie, pe 31 era ziua nepoatei , fiul lucreaza pe tir mai mult este plecat si eu am ramas acasa cu ;noru; si nepotii! Si nuuuuuuuuu, ne-am mancat una pe alta!! desi ea e scorpie, eu capra!!
Jojolin
Postat pe 9 Februarie 2010 20:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NUNTA DUPA BOTEZ 11 De la: denis2009 26 Martie 2010 14:16
Vand aspirator nazal electric 7 De la: grety81 17 Februarie 2009 10:32
Hainute &incaltaminte copii !!! 1 De la: bright 26 Iulie 2010 16:41
Calendare si felicitari personalizate cu pozele copilului 1 De la: alexandra 21 Octombrie 2009 21:31
buna seara...mesajul este pentru mamicile de tripleti...daca aveti un carucior care nu va mai trebuie si vreti sa il vindeti, va rog sa ma contactati...am o prietena, mamica a trei baietei superbi, dar care nu au miloc de transport 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Februarie 2010 17:18
Setari Cookie-uri