Mamici din Resita?

buna,bine ai venit,am incercat sa-ti scriu un mesaj dar imi zice ca nu l-a trimis.din prea multe motive technice,am ales sa migram spre alt loc.te asteptam pe www.mami.ro la categ vb cu mamici din jud tau ,topic Mamici din Resita.te asteptam
luminita_boaca
Postat pe 11 Martie 2009 01:17
Fetelor daca vreti am deschis un subiect si pe despre copii forumul este Gravidute si mamici din Resita : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134772 ,va astept
bau
Postat pe 15 Martie 2009 23:23
Ceau , ce mai faceti?

Angela_kidz
Postat pe 21 Martie 2009 14:03
Ceau, Angi, ma bucur ca ne-am intors... e muuult mai usor aici.... numai ca va trebui sa scriem mesaje mai ... scurte!
Haideti feteor, va asteptam inapoi!
carla_dana_p
Postat pe 21 Martie 2009 16:09
Ceau fetelor! ce ma bucur ca ne-am intors....muuuuuult de tot .Tot mai bine e aici.Sper sa nu mai fie atatea probleme tehnice.Va pup
oana_alexa2006
Postat pe 21 Martie 2009 16:30
Angi, cred ca am ramas in urma cu stirile, astept sa imi scrieti daca le-a trecut celor mici raceala ,Ildi sa ne scrie daca,in sfarsit, a inscris-o pe Bibi la gradi iar Lore sa ne povesteasca ce minuni face micuta ei...
carla_dana_p
Postat pe 22 Martie 2009 19:07
Da, e mai bine aici. Ma bucur ca ne intoarcem, altfel pierdeam contactul cu voi. Pe forumul celalalt nu mai puteam intra, pt.ca nu-l mai gaseam. Micuta mea gangureste. Asta e cel mai interesant lucru pe care il face. In rest, stiti voi...mananca, doarme, plange. Va pup
loreana
Postat pe 23 Martie 2009 11:37
Ceau, Loreana, bine ca am revenit, nu? Ai mei au fost putintel raciti, dar nu e grav. E si vremea tare schimbatoare. Carla, ce mai face Nicolas?
Ildy, ai inscris-o pe Bibi la gradi. Abia la toamna incepe, nu? Cati sunt in grupa acolo? Cum sunt grupele? Am auzit ca in Germania nu sunt pe categorii de varsta, cei mici sunt impreuna cu cei mai mari (adica cei de 3-6 ani laolata).Si la noi unele gradinite au asa.La tine?
Angela_kidz
Postat pe 23 Martie 2009 15:38
Salut!Am depus actele de inscriere la 4 gradinite,iar acum astept raspuns,ori ma suna ori imi trimit prin posta rezultatul.Sunt foarte curioasa,desi am asa o presimtire ca o vor lua.....sper sa nu ma insel.Angi prea multe nu stiu,dar din cate am inteles sunt gradinite care au grupe amestecate(cei mari cu cei mici) si gradi care nu amesteca copiii.Oare cum ar fi mai bine?Voi ce parere aveti,daca o sa am sansa sa aleg ,voi cum credeti ca e mai bine?Gradinita se incepe in septembrie,dar in martie sau facut inscrierile.Loreana si mie imi place mai bine aici pe forum,ma bucur ca ne-am intors toate.Angi ma bucur ca le-a trecut raceala copiilor.Carla,Nicholas ce mai face?Eu abea astept caldura,asa m-am saturat de frigul asta.Aici in Cehia tot timpul e mai frig ca-n Romania.Nici verile nu-s asa calduroase ca la voi.Bibi acu e cuminte ,ma lasa sa scriu ca modeleaza cu plastelina.Va poop!
oana_alexa2006
Postat pe 23 Martie 2009 18:13
Oau,mi s-a postat.....ce bine....stateam cu sufletul la gura pana mi-a aparut mesajul
oana_alexa2006
Postat pe 23 Martie 2009 18:15
Ce frumoasa este micuta, sa iti traiasca,Lore!
Ildy,lasa ca o s-o accepte,trebuie si Bibi sa mearga la gradi....bine ca vrea sa mearga...
Angi, ai dreptate cu vremea asta care aduce o gramada de virusi si viroze, asa este cu copiii, tu stii mai bine ca mine, sunt mai sensibili,racesc imediat.
Nicholas este foarte agitat in ultimul timp, doua zile consecutive nu mi-a dormit la pranz apoi a treia zi a dormit de la 5 PM pana la 7 AM...a fost epuizat. Cred ca ii erup maselute, ceva ,ca nu ma lasa sa vad.In ultimul timp mi-a dat dr sa ii dau zymafluor, pentru profilaxia cariei dentare si dupa ce am inceput tratamentul am auzit de o gramada de mamici si de specilisti care nu il recomanda si acum nu stiu ce sa fac...imi si este frica sa il intrerup. Voi ati dat copiilor zymafluor? Pe de-alta parte o pleiada de dr. cu care am vb il recomanda...nu stiu ce sa mai cred...voi ce ziceti?
carla_dana_p
Postat pe 23 Martie 2009 22:20
Carla ,dr.si dentista mi-au prescris lu Bibi Natrium fluoratum....sunt pastilute cu fluor,nu stiu daca e aceeasi cu zymafluor,dar banuiesc ca-i acelas lucru doar ca au alta denumire.Am citit si topicul deschis de tine pe tema asta...m-am cam speriat....eu i-am dat lu Bibi destul timp ,dar cam de jumate de an nu i le-am mai dat,desi dr .nu stie.Ea mi-a zis ca pana la 5 ani se dau astea.Nici eu nu stiu ce sa fac....Dar tot n-am priceput ce se intampla daca intrerupi (zymafluor)?Si Bibi a fost foarte agitata cand i-au iesit maselele,ba chiar a facut si temperatura mare.Eu o ungeam cu un gel sa-i mai calmeze durerile.
oana_alexa2006
Postat pe 24 Martie 2009 08:18
Ceau :)
Eu sunt Cosmina, si v-am gasit pe celalalt forum, dar daca voi ati izs cae mai bine aici, am venit aici :)
Eu usnt insarcinata in 13 saptamani si astept sa invat cat mai multe de l avoi, mamici cu experienta :)
cosmilore
Postat pe 24 Martie 2009 12:08
Bine ai venit, Cosmina! Felicitari pentru burtica si asteptam sa ne povestesti despre tine mai muuuuulte! La vara,cand se incalzeste, noi am vb sa ne intalnim in parc... si atunci, o sa te chemam si pe tine.... ca sa stai cu copiii ...in timp ce noi stam la povesti ....asa, ca sa te inveti cu copiii, sa prinzi experienta... ca sa vezi ce te asteapta!
Glumesc, bineinteles...sper sa nu te superi... Experinta pe care o traiesti tu acum este ceva minunat, magnific, iti doresc sa te bucuri din plin de tot ce inseamna sarcina si formarea legaturii cu bebelusul tau! Si sa ne povestesti si noua cum percepi tu sarcina....
carla_dana_p
Postat pe 24 Martie 2009 14:55
buna fetelor.mi-e nu mi-a zis nici un dr sa-i dau lui Bea zimaflour.am auzit prietene de ale mele ca dau la copii,dar eu nu i-am dat daca nu mi-a zis dr.
acum dr Raza,a zis sa-i dau SANA-SOL si AERIUS.nu mai are mucisori dar mai tuseste din cand in cand.continuam si tratam de imunizare cu RIBOMUNYL.La gradi nu o mai duc,pt ca avem pana in mai tratam.
pupici
luminita_boaca
Postat pe 24 Martie 2009 16:29
Ceau, ce de mesaje ! Chiar ca va place aici
Abia am timp sa intru sa vad ca mai e nou... Eu i-am dat mult timp lui Andrei zymafluor , la indicatia dentistului. Acum, de 2 luni nu mai avem , treb sa il intreb daca sa ii mai dau. Dar zicea ca pana ies dintii definitivi (la el se schimba dantura de pe la 6 ani) trebuie dat zilnic...
Bine ai venit Cosmina. Cum te simti? Mie nu mi-a fost rau. voua? nici pofte nu am avut...Sa vezi ce fain va fi cand iti vei tine in brate bebelusul... niste senzatii... Eu si acum dupa atitia ani , cand vad imagini cu alaptarea, ma gandesc cum era la pruncii mei... - tare placut.
Ildy, eu zic ca si daca e grupa combinata e fain, caci sunt avantaje: copilul de 3 ani invata, "auditiv", si ceea ce face la gradi cel din grupa mare.E mai comunicativ. Dezavantaj e ca acelasi copil, pe la 6-7 ani, va sti prea multe. Daca abia la 7 ani incepe scoala, iar el poate se va plictisi la scoala.
Carla, cred ca ii ies ceva dinti sau maselute, ca asa se manifesta.... dar trece.
Ura pt trupa
Angela_kidz
Postat pe 24 Martie 2009 16:46
sa continui : la Andrei in clasa multi stiu deja sa citeasca cursiv, desi au parcurs doar un semenstru din cls I si nu "stiu" toate literele (abecedarul "acopera" tot anul). Si asta pt ca la gradi, la grupa pregatitoare ei fac literele de tipar; nu le scriu pe cele de mana, dar cum ei sunt curiosi - le studiaza. Asa ca ei au inceput sa citeasca devreme. Dar, ca sa le atraga atentia la ore si sa nu apara plictisul, invatoarele se descurca cu jocuri si alte metode. Si lor le place la ore. Cel putin asa e la SBS.
Angela_kidz
Postat pe 24 Martie 2009 16:51
Loreana, a crescut micuta ta... ce frumusica e. Mai ai ceva poze?
Angela_kidz
Postat pe 24 Martie 2009 16:53
Fetelor chiar nu vreti sa veniti pe Gravidute si mamici din Resita ,am deschis acel topic special pentru voi si incerc sa va adun acum,mi-ar face mare placere sa veniti pe acolo macar pt cateva vorbe.
Eu sunt graviduta de 18 saptamani.Imi pare bine sa te cunosc cosmina,iti doresc sarcina usoara in continuare.
Va las din nou linkul,poate poate o sa vreti :P
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134772
bau
Postat pe 25 Martie 2009 00:49
Felicitari viitoarei mamici, Cosmina, si bine ai venit! Moni, vino tu mai bine la noi pe forum, ca aici e cald si bine. Noi am mai incercat sa schimbam si in final tot aici ne-am intors.
Nici mie nu mi-a zis dr Alexandrei sa-i dau zymaflour. In maternitate, la plecare am intrebat dr neonatolog si mi-a zis sa nu-i dau ca apa de la Resita are suficient flor. Ulterior mi-am dat seama ca noi nu bem apa de la robinet, cu atat mai mult micuta mea nu bea Apoi am uitat complet de asta. Grija mea era sa gasesc remediu bun pt colici. Dar acum mi-ati dat de gandit.
Angela, am f multe poze cu micuta mea, dar nu reusesc sa le postez Poate ma ajutati voi...please
loreana
Postat pe 25 Martie 2009 11:24
Am reusit sa pun niste poze!!
loreana
Postat pe 25 Martie 2009 12:23
Multumesc de primire fetele :)
Eu inca sunt in perioada de rau si cu mirosuri ciudate, dar sper sa treaca cat de curand adevarul e ca de vreo saptamana e putin mai bine, asta pana ieri cand am fost toata ziu aametit asi am vomitat tot ce am mancat
Sunt f mandar de burticuta mea si toata ziua ma uit la pozele si filmuletele de la 4d.
Chiar! Voi unde ati mers la medici ? in Resita sau in Timi? Stiu ca ati scris dar nu mai stiu la toate
Eu merg in Timi la dr. Olaru sr. si sunt f multumita (merg la el din 2006)
Mai vb :)
cosmilore
Postat pe 25 Martie 2009 12:33
Cosmina am auzit ca doctorul Olaru este un doctor bun,cunosc o persoana care a nascut cu el anul trecut si a fost f multumita.
Eu sunt la doctorul Sas in Timisoara,maternitatea Odobescu.Eu sunt de parere ca nu se compara medicii din Tm cu cei din Resita si nici conditiile de acolo,aici in Resita isi cam bat joc de oameni,am fost internata 3 zile si am aflat ce inseamna spitalul Resita si medicii din Resita si de atunci am mers in Tm.
in legatura cu greturi,ameteli si eu am avut pana acum si inca mai am ,desi bb misca,dar depinde si de corpul fiecareia,de obicei majoritatea gravidutzelor le-am auzit ca au scapat de ele cd o miscat bb.Eu vrb cu multe gravidutze pe forumul desprecopii.com si fiind apropiate ca varsta de sarcina ne ajutam unele pe altele.
Tu unde stai in Resita ?
bau
Postat pe 25 Martie 2009 15:48
Eu stau in Lunca :)
Da, si eu intru pe mamionline.info/forum unde sunt mamici din Timisoara (majoritatea) si m amai sfatuiesc cu ele. Vroiam sa vb si cu mamici din REsita si de asat am cautat un forum cu Resitence :)
Tu cate saptamani ai?
cosmilore
Postat pe 25 Martie 2009 15:52
Clara tu parca ai spus ca ai nascut cu doctorul Sas.Cum ai nascut natural sau prin cezariana?
Inca ceva fetelor voi cum credeti ca este mai bine sa nasti sin experientele voastre?


Deci nu vreti sa veniti pe topicul meu , bine fetelor,eu o sa ma impart at in mai multe parti,dar cd adun mai multa lume,o sa va chem in vizita,asta in caz ac nu va razganditi sa ramaneti
bau
Postat pe 25 Martie 2009 15:56
Eu am 18 saptamani si merg spre 19
Am stat si eu mai demult in lunca,pe langa padure ,este zona frumoasa acolo,s-ar putea poate sa te si cunosc.
bau
Postat pe 25 Martie 2009 15:59
Nu este exclus :) Eu acuma, de vreo 2 ani, stau pe langa piata mica :)

Unde ai facut scoala?
Stii ce ai ? (F sau B)
cosmilore
Postat pe 25 Martie 2009 16:10
Maine poate aflu ca merg la eco 4D.De abia astept.
Tu ai aflat ceva,sau mai tarziu ?
Generala am facut-o la gen 6 si Lic in Timisoara.Faculta tot in Timisoara .
bau
Postat pe 25 Martie 2009 16:19
ooooo, sunt curioasa sa ne spui.
Eu inca nu stiu, la mine l aultimul consult (12 sapt si 2 zile) a sta cu picioarele adunate si nu aputut vedea dr. Sper dat aviitoare cand mergem sa ne zica.
Eu clasele 1-12 le-am facut la LMF si faculta in Timi, dar cine stie, poate totusi ne stim :)
cosmilore
Postat pe 25 Martie 2009 16:35
Ceau, Mony, eu am nascut normal. Cel putin eu nu am avut probleme mari. Dureri la nastere sunt, inca ce dureri.... Dar dupa ce iti vezi puiul, le uiti. Pe cand la o cezariana , inca te doare burta , luni de zile. Asa am auzit si vazut la altele.
Depinde de travaliu, eu am nascut in aceeasi zi, joi, pe amandoi. Aveam 37 saptamani. Dimineata m-au apucat durerile, m-am dus la spital, pe la ora 15 "mi-a rupt apa" dr.Badescu, cand l-am nascut pe Andrei, si la 19,45 am nascut. Intre timp dr s-a schimbat ca fire si l-am ales pe Dragoi, a fost un medic bun. La nastere, idem: joi dimineata , in a 38-a saptamana , dureri slabe. Stiam de data trecuta... M-am dus la spital, m-a consultat dr. Daca ma dilatam voi naste, daca nu, urma sa ma "odihnesc" si sa astept cele 40 sapt. Dar au aparut contractiile, pe la ora 15 mi-a rupt apa dr. Ce dureri am avut dupa aceea... ziceam ca mor. Cosmina , Moni, seara la 21 am nascut. In momentul in care mi-a spus ca am fetita (nu se vazuse ce este la ecografii) mi-a venit sa plang de fericire. Am uitat instantaneu tot ce am patit de la ora 15 incolo, durerile s-au "sters".
Aceste amintiri le voi avea toata viata, nu le mai uit... Dar copiii cresc , cresc si grijile. E o vorba : copii mici, griji mici - copii mari, griji mari, apar alte preocupari. Eu vad ca e adevarat ce mi s- a spus.
Angela_kidz
Postat pe 26 Martie 2009 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cantecele pentru copii 3 De la: mamica1maria 7 Mai 2010 12:58
Nu mai doarme ziua 8 De la: anaROBERT 4 Martie 2010 17:25
sangerari in sarcina 3 De la: tatusilvia 28 Mai 2009 22:27
nasuc infundat 3 De la: Alina80 3 August 2009 12:38
MAMICII DIN FOCSANI 1 De la: anisoara 9 Decembrie 2008 20:55
Setari Cookie-uri