Mamici din Resita?

sunt o intrusa pe forumul vostru, dar vroiam sa lamuresc un lucru... ecografie 4d este la fel ca 3d, numai ca se face in timp real... adica a 4 dimensiune e timpul...
adica e mai comod pentru doctor sa se uita decat sa stea, sa opreasca imaginea, sa decupeze, sa o rasuceasca, etc...

eu mi-am facut un 4d la bucuresti la medlife, (la slobozia nu avem 4d), dar mai bine nu ma duceam... am dat 350 lei ca sa ma dea afara in 5 minute, nervoasa ca sotul meu si mama doreau sa asiste, sa-i auda inima si sa-l vada...

motivul pentru care am facut 4d era ca poate il prinde pe copilul meu intr-o pozitie sa-i vada sexul si fata, ca avea o pozitie mai ciudata...
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 23:35
Buna!AU PRIMIT-O PE BIBI LA GRADINITA Sunt super fericita!!!!!Si Bibi....abea asteapta sa mearga la gradi,e nerabdatoare sa inceapa.
Noi deja am sarbatorit Pastele....duminica am fost la niste prieteni(stau la casa), si am facut mici,gratar, Bibi s-a jucat ......apoi am plecat la castelul HAZMBURK,a fost superb....iar luni am fost la gradina zoologica .A fost fain ca a lasat copiii intre iezi sa le dea de mancare.....tare mult i-a placut lu Bibi cum mancau iezii din manuta ei.
Bicicleta nu i-am mai luat lu Bibi ca alea cu trei roti is mici de ea,iar cele mai mari cu doua roti sunt prea mari,asa ca asteptam sa mai creasca un pic.Oricum nu vroia sa pedaleze...asa ca i-am luat o motocicleta .
Deja de o saptamana doarme Bibi fara pampers .Insfarsit ne-am scapat si noaptea de pampers.Nici nu-mi vine sa cred ca peste o luna face 3 ani si ca in septembrie incepe gradinita...
oana_alexa2006
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:54
Andra, 3d inseamna imagine tridimensionala, iar 4d imagine tridimensionala in timp real, mai babeste spus 3d e poza, iar 4d e film. 4d se face pentru a vedea daca bebelusul are malformatii sau sindromul Down. La Timisoara iti pune filmuletul si pozele si pe stick sau CD. Doctorul meu mi-a dat el un CD cand mi-a facut prima data, pt.ca nu aveam la mine. Al tau este un mare magar ca nu i-a lasat si pe ai tai sa intre sa vada bebelusul cum misca. E ceva extraordinar. Dupa ce mi-am vazut micuta miscand (la 4 luni jumate am facut primul 4d), am inceput sa am sentimente puternice fata de micuta mea.Pacat ca unii doctorii nu au suflet!
Va doresc tuturor un Paste fericit si sa ne auzim cu bine dupa sarbatori.
loreana
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:45
Noi facem eco 4d la fiecare consultatie. Nu ptca i-as cere eu medicului, ci pt ca asa face el. Si de fiecare data ne da un cd cu filmulete si poze cu bebe (CD de la el). la cat costa consultatia, ar fi si culmea sa nu isi permita un CD
Iar despre prezenta tatalui.... e de la sine inteles. Prima data cand am fost la control m-a intrebat una dintre asistente daca tatal vrea sa intre. eu i-am zis ca nu l-am intrebat, si s-a dus ea la el in saal de asteptare si l-a chemat. De atunci, stim, cand imi face Eco il cheama si asista si la discutiile/intrebarile pe care le am/avem despre bebe, sarcina...etc.
mie imi place si cum are medicul structurat cabinetul, in sensul ca mie imi face eco dupa un paravan (doar e vaginal) unde exista un monitor pe care ne uitam eu si medicul, iar tatal sta la birou unde este un alt monitor sa poata vedea si el si o asistenta sta lnaga tata sa ii explice exact ce se vede (mai ales ca eu primul eco l-am facut la 7-8sapt cand era micut si nu se intelegea prea bine ce si cum ).

Nu stiu daca mai intru fetelor, asa ca va doresc din suflet un Paste binecuvantat alaturi de cei dragi.
cosmilore
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:45
Bravo Ildy. Cred ca abia asteapta Bibi sa mearga la gradi... lor tare mult le place acolo.
cand incepe? In septembrie?
fain, sa stii ca ma bucur .... intr-un fel suntem o micuta familie... Cred ca e tare fericita Bibi.

Paste fericit !

nu au aici poze cu oua rosii... pacat.

Angela_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:44
Am intrat si eu sa va urez un Pase Fericit alaturi de cei dragi
Fiind departe de casa se simt altfel sarbatorile.fiind o tara majoritar catolica ei au altfel sarbatorile,ale noastre sunt ca si inexistente,doar ca ne amintim noi de ele...pana si craciunul il serbeaza altfel...nu e asa important pt ei..sarbatoarea lor de iarna sunt Regii Magi...in fine...
Angela e cam nasol ca ii ies caninii de jos si 2 masele tot jos...se trezeste noaptea si se vaita de durere...ii mai dau paracetamol si se mai linisteste...
Carla si fiumiu s-a facut un rau si jumatate...e fff incapatnat si pe langa asta mai are si cine sa-l alinte(bunicii)...degeaba le explic..le-am zis ca nu vreau sa ajung in situatia sa nu ma mai pot intelege cu el...chiar vreau sa-l educ eu...pt ca la urma urmei eu sunt mama lui si de mine trebuie sa asculte...
Cosmina ma bucur ca incet incet inteleg si dr romani importanta tatalui de a asista incepand de la ecografii pana la nastere si mai apoi la cresterea copilului...zicea sotul meu ca pt el nasterea copilului nostru a fost cea mai intensa experienta din viata lui...sincer va spun a fost uimit...si cand si-avazut prima data copilul ii dadeau lacrimile...el zicea inainte cu o sapt sa nasc ca nu vrea sa asiste la nastere...dar l-a luat prin surprindere personalul medical..si odata l-am vazut ca intra la mine in sala de nastere in haine verzi si pt mine a fost mai usor ca a fost langa mine pt ca m-a incurajat si mai imi dadea sa beau cate o gura de apa(nu avam voie sa beau apa dar imi era o sete....am fost sange la gura de uscate ce imi erau buzele)
Ildy ce bine ca o sa merga la gradi.o sa mai ai si tu timp pt tine si o sa aibe si ea cu cine sa se joace acolo.
un week-end placut

Didis_kidz
Postat pe 17 Aprilie 2009 15:24
Didis si sotul meu a asistat la nastere si m-a ajutat foarte mult.In Romania nici nu stiu daca se poate sa asiste sotul la nastere.Oricum conteaza mult prezenta sotului....cel putin mie mi-a fost mult mai usor cu el alaturi de mine
oana_alexa2006
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:55
Ceau. Te inteleg Didis cand spui ca vrei sa iti educi copilasul asa cum vrei tu. Dar nu prea se intampla asa, caci bunicii ii cam schimba... Macar sa stie ca tu esti mama si sa asculte de tine... Caci tu l-ai purtat in pantec si suferi pt el.Am observat ca de obicei copii se poarte diferit cu persoanele din jur. Daca educatoarea ii spune ceva, asculta sigur. Daca tata il lasa "sa-i stea in cap" (intelegi ce vreau sa spun), cu el copilul se poarta altfel. Cu mama, care de obicei e mai exigenta, el nu e asa. Deci daca pe mine nu ma loveste, este pt ca eu nu ma joc cu el agresiv, nu ii permit unele lucruri. Cred ca si voi observati cum se "adapteaza" copii la cei din jur.
Acum ploua aici, picura incet-incet. Acum incepe mai tare.
Ati fost in centru la iepurasi? Am auzit ca sunt si in Govandari... Tar frumos au facut" locul de joaca" al iepurasilor. Le-a placut copiilor. Am auzit si eu de la colegi si ne-am dus pe acolo.
Acum le-au interzis plimbarile cu biciclete si role in centru , in alte parti e tot asa? Ildy , Didis... O fi doar la noi, in Resita?

Paste fericit !
Angela_kidz
Postat pe 19 Aprilie 2009 17:53
Ce mai faceti?Cum a-ti petrecut de Pasti?
oana_alexa2006
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:44
Angela ,eu una nu stiu sa fie aici interzise plimbarile cu rolele sau cu bicicleta .Noi mergem peste tot cu motoreta ...si prin magazine si nimeni nu ne-a zis nimic.In Resita e totul posibil.....noi cand mergem la cumparaturi in Resita si Bibi pune mana pe ceva(doar stiti ca copiii sunt curiosi)se uita urat la noi vanzatoarele .Aici nimeni nu zice nimic.Ei asta e ce sa-i faci!
oana_alexa2006
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:51
Buna fetelor, ma asteptam sa am de citit pagini intregi despre cum ati petrecut sarbatorile, insa... , inteleg ca sunteti in refacere Sarbatorile anul acesta au fost deosebit de frumoase, cu familia insa Nicholas dupa ce ca si asa era rau acum s-a facut groaznic de rau... dar ma gandesc, adica sper ca este afectat de calatorie, ca a dormit in alt pat, etc. si o sa revina la sentimente mai bune... astazi a avut si prima ,, criza de nervi'' pentru ca tati nu i-a dat o surubelnita ...a fost groaznic, plangea si urla si tragea de mine pana nu a mai putut, ati patit asa ceva?
Ildy,ai dreptate, asa este cu vanzatoarele noastre...ma abtin sa spun mai multe, mai bine povestiti-ne cum ati petrecut sarbatorile
carla_dana_p
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:52
la noi se plimba lumea si cu role si cu biciclete.si cand intram in magazine nu are nimic ca pun mana pe ceva,sau mai si darama lucruri si daca el se uita la vanzatore si rade mai stau de vorba jumate de ora la povesti.de multe ori ma grabesc si fiumiu se baga in seama cu omanei din magazin,vanzatoare si uite asa tre sa stau la povesti
de Pasti a fost o zi aproape normala,numai ca ne-am intalnit cu putinele rude ce le avem aici,am stat la povesti si cam atat.nu ne-am pregatit mare lucru...de inviere ce sa mai zic..cand eram acasa se simtea ca e Paste...asta e..
carla cred ca te-ai enervat de numa ca a facut micutul crize de nervi..dar trebuie sa invete ca nu facem numai ce vor ei..
Didis_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2009 21:39
Ceau fetelor !

Am revenit cu vesti proaspete de la medic. Avem o fetita!!!! e dezvoltata normal, pana acuma totl este ok. :)
cosmilore
Postat pe 26 Aprilie 2009 16:04
Felicitari Cosmina ! E fetita.... Cred ca acum, stiind ce sex are bebe, simti ceva si mai special. Ai ales un nume? Intotdeauna la asta se discuta cateva luni...
Referitor la biciclete si role, cred ca ati vazut stirile la Antena1: in Bucuresti s-au interzis plimbarile cu role, biciclete etc prin toate parcurile..... Ca in Romania , mai rar.... deci e ceva general in toata tara, conceptii invechite. Si e interzis si sa stai pe iarba.In alte tari, tocmai, ca ei ies la iarba verde in parc, sa se relaxeze, stau pe o patura, se joaca copilasii. Ce ciudatenii ne e dat sa vedem pe la noi...
De sarbatori aici am avut zile libere de la serv, asa ca am stat acasa si noi si copiii, bucuria lor. Ce le mai plac vacantele.
A fost vreme super pt gratar. Asa ca am trecut la treaba...
Loreana, ce mai face mititica ta?

Ceau. Salutari la toata fetele....
Angela_kidz
Postat pe 27 Aprilie 2009 08:50
Da, ne-am gandit la nume Aveam alese ambele variante O va chema Timea Maria
Si da, ai dreptate masimt mult mai legata de bb. Acuma ii vb pe nume, simt ca are personalitate
cosmilore
Postat pe 27 Aprilie 2009 10:37
Buna, fetelor, si Cristos a inviat! Noi de sarbatori am fost la mama, care sta in blocul de langa noi. A venit si fratele meu cu familia lui, o matusa, niste prieteni. Am fost multi si a fost frumos. Bineinteles ca micuta mea a primit cele mai multe cadouri si a fost in centrul atentiei. Umbla din mana in mana... Sambata asta am avut botezul. A stat si ea la local cu noi pana dupa ora 1. A dormit in galagia aia, neintoarsa de la ora 20 la 1 noaptea. Toti s-au mirat de ea.
Cosmina, sa fie intr-un ceas bun! Ma bucur pentru tine.
Angela, micuta mea e in faza cand nu mai vrea sa stea pe spate, incearca sa se ridice in fundulet si se intoarce pe-o parte, dar am observat ca doar pe partea dreapta face asta. De ce oare nu incearca si pe stanga?
Va pup si va doresc numai bine.
loreana
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:35
Loreana, nu stiu de face asta. Ti se pare ceva ciudat? Poti intreba pe dr cand face vizita. Acum este tare curioasa, vrea sa vada tot in jur; dar mai are pana va sta in fundulet cum trebuie... Dar trece vremea tare repede, acusica o sa-ti alerge prin casa.
Uite ca eu nu mai stiu cum era la mine, o sa vad ce isi amintesc cei din familie... Imi amintesc insa cum a fost cand Andrei a facut primii pasi, inainte de a face un anisor: eram eu acasa cu el, in sufragerie. Deodata il vad cum se ridica si sta fix pe picioruse, apoi se duce cativa pasi, apoi se apleaca in manute, iar se ridica, a fost tare ambitios. Si din acea zi a mers mult ... Ce surprins a fost taticul lui cand a venit acasa...Mare bucurie pe el. Flacaul mergea singurel!

Cosmina, fetita ta ca va naste in august ? e frumos numele ales...
Angela_kidz
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:56
scuze pt orto.... mai fug degetele pe taste....

o zi buna
Angela_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:22
Felicitari Cosmina pt fetita, sa se nasca sanatoasa si sa va bucurati de ea... parca vad ca acusi ne povestesti si tu despre fetita ce progrese face, ca si Lore... parca ieri ne-a scris ca a nascut si acum bebelina este domnisorica trece timpul repede... si noi o sa avem peste 2 luni o finuta... de abia astept sa o vad...si eu la inceput imi doream fetita(ca orice femeie) desi Nicholas al meu este mai dragastos ca 10 fete...dar acum o sa o am pe finuta mea, pana poate o sa vina si la noi o fetita
Angi, toate mamicile povestesc ca copiii lor au plecat la fel c si Andrei, singuri in picioruse, s-au ridicat pur si simplu si au plecat, Nicholas nu...pe la 10 luni il tineam de manuta si ne plimbam si sotul meu l-a chemat la el... parca vroia sa mearga dar ii era frica.. pana si- a facut curaj si a facut cativa pasi, dar nici atunci nu pleca singurel... tot asa exersam... de la mami la tati sau de la mami pana la canapea ... pe la 11 luni mergea singur prin casa insa are muuulte cazaturi la activ... rotobilul l-a folosit mai mult pe post de scaun de masa...
carla_dana_p
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:39
Fetita mea nu se va naste in august ci in septembrie.
Am alaes numele de Maria, pt ca eu sunt nascuta in 15 august si pe mine nu m-au botezat Maria eu sunt Cosmina Lorena. Asa ca eui, de cand eram mica am zis a daca voi avea o fata o va chema Maria
cosmilore
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:39
Lore, bebelusii, chiar si asa mici au propriile lor preferinte... si Nicholas dormea pe partea stanga... oricat il intorceam pe dreapta, el se aseza la loc.Si eu eram stresata sa nu i se deformeze caputul il intorceam in timpul noptii pe 3 parti...prostii... pe urmatorul bebe nu o sa-l stresez atat.
Nicholas de Pasti a invatat sa pronunte cifrele pana la 10 si stie ca dupa 2 vine 3 , dupa 3-4 si dupa 6 stie ca vine 7 dar toata lumea ca cearta ca ,cica, ar trebui sa invete sa spuna mai intai prostii, si mai apoi chestiile astea...dar a invatat jucandu-se cu moasa lui si impus...
Cosmina, sa sti ica si eu daca aveam o fata o numeam Maria... dar dupa sefa mea care este o femeie- model pt mine....in 15 august? eu sunt in 3 august...
carla_dana_p
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:47
... si nu impus, am vrut sa spun....
carla_dana_p
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:49
buna fetelor.a fost frumos de sarbatori.pt prima oara am ramas acasa,au venit socrii mei la Ezeris.ne-am adunat tot neamul.
Bea a mers singura imediat dupa ce a implinit 1 an.am lasat-o pe iarba sa se joace si asa a inceput sa se ridice singura,cadea,se ridica,o mai ajutam si eu si incet incet a plecat papusa.
si pe mine ma cheama Maria,sunt nascuta pe 4 august.
acum Bea e racita,iar are mucisori si respira pe gurita.
am fost la ruga la Zorlent,a doua zi de pasti.multa lume,e prima oara cand am vazut atata lume la ruga.Bea zicea ca a fost la spectacol.
puisorii au deja 3 sapt si sunt marisori,Bea e la fel de incantata de ei ca in prima zi.
luminita_boaca
Postat pe 29 Aprilie 2009 01:00
Cate sunteti nascute in august ! Deci in sept devii mamica, draga Cosmina.... Ce fain. Eu tot in sept am nascut (pe Andrei) ; se spune ca copiii nascuti toamna sunt foarte isteti.... o fi ? Andrei e asa. Daca ar fi si atent si mai cumintel tot timpul... Ema e nascuta in august, vara... si e tare desteapta. Eu mi-am dorit mult o fetita cu numele Ema. Nu a contat luna nasterii. Oricum avem in familie o Maria.
Carla, bravo ! Nicholas e micut si stie sa numere asa bine. Asa a invatat si Ema, din joaca. Tot la varsta micuta.Sa vezi ce multe o sa mai invete .... Referitor la ce treb sa invete, eu nu cred ca prostioarele sunt primele, e bine ca nu le-a invata pe alea
Asa zici de rotobil? ca e pe post de scaun de masa? ai mei erau sa se rastoarne cu rotobilul, noroc ca eram pe-acolo . Tare m-am speriat....O vreme nu l-am mai pus in el. Daca cumparati, luati unul sigur, nu rotund. Ala e cam aiurea.
Ildy, ce mai face Bibi?
Angela_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:00
cosmina felicitari pt fetita
si eu am vrut fata la inceput dar acuma nu l-as da pe 1000 de fete.si dupa c am aflat ca e baiat,imediat m-am si gandit la nume.la nume de fata m-am gandit asa...ca stiam sigur ca e baiat daca era sa fie fetita ii puneam numele Octavia
bogdan a plecat la 10 luni si ceva,dar trebuia sa tina ceva in mana.am avut rotobil,dar nu prea l-am pus.bine ca l-am primit,ca altfel am fi dat banii cam degeaba..
Lore si eu zic sa nu-ti faci probleme.bogdan dormea numai pe partea stanga.soacra-mea ma tot batea la cap sa-l intorc,si nu-l intorceam.mai il intorcea ea cateodata si se intorcea iar pe stanga la loc
ce bine ca stiti sa numarati noi zicem ham ham si tata.in rest imi da numai comenzi.ii trebe aia ii trebe aialalta...deocamdata nu vb.
luminita eu n-am mai fost la o ruga de ani de zile....mi-e dor sa sti...
eu si fiumiu suntem nascuti in martie,el cu o saptamana inaintea mea.a fost cadoul meu si cel mai fain dintre toate
Didis_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 19:15
Deci spuneti ca nu e nicio problema daca doarme numai pe o parte? Nu se deformeaza capul, ca eu asa auzisem? Micuta mea doarme numai pe spate, dar cu capul intors spre dreapta mai mult si din cand in cand spre stanga. Si in zona cefei are chelie din cauza asta. Daca incerc s-o pun pe-o parte, se trezeste. Data trecuta va spuneam ca se intoarce doar pe partea dreapta, cand este treaza. Intr-o zi a reusit sa se intoarca si pe burta . Facem progrese, am crescut...
loreana
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:22
Fetelor, mai dati un semn de viata... ce mai faceti?
carla_dana_p
Postat pe 4 Mai 2009 22:36
si eu ma gandeam ca e cam liniste pe aici...

eu...am simtit fetita miscand, asa ca.... acuma sunt mai happy ca imi simt si eu bebele :)
cosmilore
Postat pe 5 Mai 2009 14:09
E faina senzatia, sa simti bebele. O sa vezi cand loveste cu piciorusele, sau alte parti ale corpului . Mai si doare uneori, dar nu tare....
Si eu ma gandeam ca e cam pustiu p-aici.... Dar e sezonul cand se sta mai mult pe la aer... Apropo, Carla, ce a mai crescut Nicholas. E deja baietel mare ! Si el are o poza langa aranjamentele cu oua de Paste. Erau altfel in Govandari... Ce mai face? S-a mai cumintit? Poate daca face figuri, poti incerca cu "distragerea atentiei". Merge intotdeauna....
Eu am patit sambata cu Ema asa: nu avea chef sa se culce la pranz (la unu jumate- doua) , desi casca de zor. Am luat-o incetisor catre patul ei si am intrebat-o pe care "ciucea" il ia la culcare (asa ii spune la iepurele ala de plus, care mereu era spalat si pus la uscat in curte - in loc de usuce spunea mai demult ciucea). Pe loc a zis ca il ia pe cel mare. Ea are acum doi, cica sunt frati.... Asa ca s-a culcat cu cel mare si pe cel mic l-a pus "la joaca". Ce simpatici sunt astia mici cu joaca lor...
Asa ca am pacalit-o fara sa imi faca scandal.Daca si voi aveti probleme, incercati. Merge, o stiu de ma maica-mea....Asa facea si cu noi.
Si mai ceva, ea doarme mai mult pe burta... Eu nu am putut dormi niciodata asa. Cu cine o semana? Cu tata, desigur.Ca doar fetele seama cu taticii. Andrei doarme pe spate si pe cate o parte, ca si mine. Concluzia: e adevarat ce se spune: fetita - cu tata ; baiatul - cu mama ?
La voi?
Angela_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 15:42
Cosmina, felicitari, stiu ca este o senzatie minunata... of, sa pui poze cu tine sa vedem burticuta... daca m-ai vedea pe mine cu o zi inainte de a naste... eram... dupa cum spunea sotul meu , ca o ,, balenuta'' dar defapt eram o balenuta mai maaare...Tu cat ai pus in greutate?
Da, Angi, a crescut si si-a revenit cu crizele, am dedus ca este din cauza caninilor, au erupt 2 si ceilalti stau sa iasa...insa avem alta problemuta... am incercat sa ii dau lapte de vaca, bineinteles vb cu doctorul, si mi-a facut scaune moi apoi dureri de burtica, se trezea si plangea noaptea... concluzia : enterocolita. S-a mai iritat si la fundulet din cauza scaunelor acide... Acum luam tratament dar nu cine stie ce smecta ,loperamid a luat doar de 3 ori si biotics. I-am dus si analize de scaun la care avem rezultat de abia joi. Nu sunt convinsa ca este de la lapte dar preventiv nu ii mai dau , oricum ii puneam 30 ml lapte de vaca si 180 ml lapte nestle care si el este tot pe baza de lapte de vaca.
carla_dana_p
Postat pe 5 Mai 2009 23:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
raceala in sarcina 6 De la: kidz000970 25 Mai 2009 14:41
Anestezie epidurala sau generala !? Care sunt efectele secundare ale anesteziei epidurale? 1 De la: georgiana_32 7 Decembrie 2011 22:29
Sport dupa cezariana 21 De la: dianecrii 27 Martie 2017 20:38
ce poate fi? ajutor ! 4 De la: ginutavrabiuta 4 Ianuarie 2010 08:23
Cum culcati copiii? 14 De la: vasilicasavoiu 15 Februarie 2009 12:45
Setari Cookie-uri