Mamici din Resita?

Ceau, fetelor,buna Lumi ,nu stiu despre pneumonie mare lucru dar cand aud de injectii,mai ales la copii... of, nu suport,nici la vaccin nu am putut sa il tin pe bebele meu, tot sotul meu l-a tinut.... sper sa nu ajungeti pana acolo! Se pare ca tot mai multe probleme din cauza banalelor raceli netratate corespunzator, si au stau in dubii cu Nicholas, parca prea mult stranuta , el oricum din prima zi de nastere stranuta dar acum de un timp, mai exact din decembrie cand a fost racit parca tot mai puternic stranuta, mi-a teama sa nu fie vre-un efect al tratarii necorespunzatoare sau insuficiente a racelii...
Ma bucur ca este bine Bia, sa vezi ca o sa ii treaca, acusi... am uitat sa te intreb daca i-ai facut bai de sezut cu plante , cred ca musetelul este indicat, daca vrei o sa ma interesez in legatura cu infuzia din ce plante se face, si o ajuta cu usturimea, sa faca lipsa mica mai usor...
Pupici!
Of, sunt atat de curioasa ce face Lorena....Sa ne scrie cum se simte ca proaspata mamica.... si sa dea de baut ,aici pe forum,nu?
carla_dana_p
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:04
Ce mai faceti?Carla ,nu mai avem probleme cu usturimea,ne-a prescris dr.ceva crema,dar inca mai luam antibiotice pana miercuri pt .raceala.Deja e mai bine Bibi.Dar ce mai face Nicholas?Ce nazbatii mai face?Bibi e super incapatanata,si cel mai enervant e ca daca mergem undeva vrea numai in brate.Ne-a rupt de spate pe amandoi(are 11.8kg) iar daca nu vrem s-o luam se tavaleste pe jos si urla de se uita toata lumea la noi iar lu tati i se face mila si o ia in brate.Cu mine nu prea-i merge chiar asa,dar ma mai pacaleste si pe mine.
Angela,ce mai fac copiii?Fetelor abea astept sa treaca frigu asta sa vina primavara sa se mai incalzeasca.La noi a nins azi .
Luminita,cum se mai simte Bea?Si Lorena oare ce-o face
oana_alexa2006
Postat pe 1 Februarie 2009 19:23
Ceau, noi suntem bine. Ildy, voiam sa iti recomand o crema care e buna la toate, eu am luat-o pt Ema, si m-a uimit cat de repede vindeca eczeme de piele, roseata, sau altceva. Se numeste Carpicon, e romaneasca. Poate intri pe net si citesti despre ea.In cateva ore face minuni.
Aici nu a mai nis, e bina ca la voi inca e iarna....
La noi ploua, e frig si urat...
Voiam sa va spun (atentie la Nicolas) ca stranutul prea des poate fi un simptom de alergie.... Andrei are alergie (am diagnosticat-o la Bucuresti) la acarieni si par de pisica. Am depistat anul trecut astm de natura alergica , caci mereu avea nasul infundat, stranut. De la bronsita astmatiforma pe care o "ducea" de vreo 2 ani, s-a agravat si a facut astm. Face crize in care are wheezing, respiratie suieratoare. Asa ca daca depistam mai devreme alergia, poate nu se agrava. Acum ia singulair zilnic, antialergic. Ii dam si Echinaceea pt imunizare,e buna si la copii. Se spune ca se vindeca in cativa ani... Sper.
Cand e expus la praf il apuca in cateva ore... La scoala a patit-o la ora de sport , apoi dupamasa s-a simtit iar rau. Iar invoiri, tratament.... De atunci are scutire de la sport. Face doar inot cand si cand, pt ca e un sport fara praf, nu? Si sahul ii place, poate va face ceva...
Zici ca Bibi vrea in brate? Asa e la varsta asta... e micuta. Dar daca ai grija, o sa se invete sa fie mai cuminte. dar , ca de obicei taticii ii rasfata, ca sa nu faca taraboi.Clasica poveste...
Multa bafta !
Angela_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 09:17
Of, fetelor, aseara vi-am scris cred ca jumatate de ora si mesajul a aparut la ultimele mesaje postate dar aici nu il vad sa fi aparut...chiar imi este ciuda pentru ca vi-am scris cate in soare si-n stele. Ce s-o fi intamplat?
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 13:28
Of, fetelor, aseara vi-am scris cred ca jumatate de ora si mesajul a aparut la ultimele mesaje postate dar aici nu il vad sa fi aparut...chiar imi este ciuda pentru ca vi-am scris cate in soare si-n stele. Ce s-o fi intamplat?
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 13:28
buna fetelor,multumesc pt mesaje.am fost luni cu Bea la dr si a zis ca nu se mai aude nimic la plamani,ne-a dat inca 5zile de augmentin.eurespal si niste picaturi de nas NASONEX.am citit prospectul de la picaturi si ce credeti sunt pt copii de peste 6ani.azi sun dr sa intreb daca ii dau altceva pt ca mi-e frica sa-i dau nasonex pt ca are niste reactii adverse naspa.si Bea este foarte sensibila,am mai patit-o cu reactiile astea la med,e alergica la metroclopramid,eritromicina.o prietena de a mea are fetita si dr orelist ia prescris aceleasi picaturi nasinex dar ea are polipi,dar dr a informat-o asupra faptului ca sunt picaturi pt 6ani,ele au 3ani jumate.dr meu nici macar nu mi-a zis.daca eu eram analfabeta si nu stiam sa citesc si se intampla ceva?mai am o problema cu Bea,de la antibiotice este foarte rosie la fundulet.ati patit la fel de la antibiotice?am sa incerc crema carpicon,pt ca nu mai stiu cu ce sa o spal si sa o ung.
va pup si va doresc sa se faca bine puiutii vostrii.
luminita_boaca
Postat pe 3 Februarie 2009 14:36
Buna fetele!Angela ,mersi dar aici in Cehia nu se gaseste CARPICON,sunt convisa ca e buna.Noua ne-a prescris PEVARYL,si a doua zi deja Bibi nu s-a mai vaitat de usturime.Pe ea probabil o ustura si din cauza infectiei urinare.Acum e deja ok,joi trebe sa merg la dr.sa-i duc urina lu Bibi la analize.Trebe sa faca pisu in eprubeta ,nu stiu cum o sa reusesc s-o conving.Carla,nu stiu ce s-o fi inamplat ca nu a aparut ce-ai postat,mie inca nu mi s-a intamplat.E naspa,scrii o multime si apoi... Luminita,si Bibi ia acu antibiotice dar ea nu are fundul rosu de la ele,asa ca nu stiu ce sa-ti spun.Doamne ,eu nu ma pricep,dar mi se pare anormal sa dai picaturi pt.copii de la 6 ani la un copil de 3 ani jumate.Si eu citesc de fiecare data prospectul la medicamente.Si pana la urma cum a fost ti-a prescris altceva
?Va pup fetele si pe puiutii vostrii la fel
oana_alexa2006
Postat pe 3 Februarie 2009 17:58
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/605/Mamici-din-Resita/3.html#post-11248
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 23:24
Nu stiu ce se intampla, nu apar mesajele pe forum dar apar la ultimele stiri pe forum, offf deja ma enerveaza , poate sunt prea lungi mesajele... o sa le scurtez. Ildy, o sa va povestesc alta data despre nazbatiile lui Nicholas, nu ma mai tin nervii sa povestesc pentru a treia oara.... nu mai are farmec.O sa postez niste poze de la Mall.
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 23:30
In legatura cu prescrisul de medicamente necorespunzatoare varstei, nu stiu cum este in Cehia , dar la noi este o practica comuna.Si Nicholas a primit Olinth pt nasuc desi era recomandat de la 2 ani , doza era micsorata si am fost de acord, la ajutat si nu au fost probleme dar am avut si situatii in care am cerut schimbarea tratam. pe acest motiv...si am mai patit ca o idioata de farmcista sa nu fie atenta la varsta si in loc de un medicament suspensie pt copii sa imi dea pastile pt adulti care erau muuult mai puternice, vorba lui Luminita, daca nu stiam sa citesc, ce se intampla... am zis ca o strang de gat pe idioata...
Angi, nu ma speria, zi-mi mai multe despre alergii, termenul asta, ,,wheezing'' ma baga in sperieti, ce inseamna? Si dece numai la Buc s-au putut depista alergiile? Dr. lui Nicholas ma asigura ca este ceva normal, tot imi zice ca ata stiu bebelusii sa faca(cand era Nicholas mic) sa stranute , sa sughita , sa planga...Si nu stiam ca pot provoca atatea probleme...
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 23:41
Ceau, am multe sa va spun, caci trebuie sa raspund la ? ....
Lumi, poti incerca cu carpicon, poate nu mai face roseata, mi-e mi-a placut ce efecte a avut si e suta la suta natural, e extract de rasina de brad, nu poate face rau. Costa 10, 5 lei la farmacie cutia de 50 ml. Precis ii va face bine.
Ildy, cand mai vii pe aici, poate iti cumperi o cutie, sa ai si acolo. Bine ca s-a vindecat.... E mai fericita Bibi asa
Carla, sa stii ca si eu am patit exact la fel, tare ciudat. Am scris un mesaj lung, cu detalii, etc, cand colo nu apare. M-am pus din nou, dar deja imi mai pierise din elan. M-am gandit ca nu o fi voie sa scriu nume de medicamente?!
O fi de la reteaua noastra de internet, ca avem RDS amandoua....
Referitor la alergii, mai nou se pot face si aici testari, la Policlinica de la Nera, la parter ; ia o mostra de sange,o trimite la Bucuresti, dar costurile sunt mari, pe mine m-ar fi costat asa ceva pt Ema (voiam sa vad de ce face alergie la pateuri) 180 lei !. eu zic ca e mult , mai bine ma duc cu ea acolo si o vede si medicul.
Sa stiti ca e tare rau cu astmul asta, mai nou apar probleme dermatologice, legate de imunitate.... Alte probleme, la cate au fost , asta umple paharul de suparari...
Dar trebuie sa trecem peste si sa sper ca in 3-4 ani nu va mai avea nimic, daca ne tinem de tratamente si imunizare continua. Se pare ca si ceva regim alimentar. Voi cunoasteti pe careva care a avut dermatita atopica? Asta are el acum. Avem pastile si o crema sa se unga.
Carla, daca Nicolas stranuta si are nasul infundat nu e obligatoriu sa aiba si alergie, dar e o posibilitate. Poti incerca pt linistea ta. Poti vedea daca are alergie la polen, si alte cele.
Va pup.... Multe sanatate
Angela_kidz
Postat pe 4 Februarie 2009 09:52
buna mamicilor,va multumesc pt mesaje,ma bucur ca fac parte din grupul vostru.ce sa va zic,am sunat dr si mi-a explicat ca doza recomandata pt picaturi nu o va afecta pe Bea,sper sa fie asa cu toate ca nu se vede nici o ameliorare,tot e infundata la nasuc si are muculeti de aia care abia ii trage pompita.tot tuseste ca un om mare bolnav,e foarte diferita tusea asta la pneumonie fata de altadata cand a tusit.si Bea a avut un fel de dermatita cand avea 2sapt,si vara ii iasa niste bubite rosii dar ii dau cu castelanii incolor si ii trece.
ildy incearca sa-i pui leucoplast pe eprubeta si apoi fixeaz-o la bibi si stai cu ea distragei atentia de la eprubeta,coloreaza-i sau arata-i imagini din carti sau ce-i place doar sa stea linistita.eu zic ca sigur vei reusi.asa am facut eu cu BEA cand avea 10 luni.
ati incercat batista bebelusului.ce parere aveti?eu nu dar o prietena a cump si zic ca da rezultate.VA PUP
luminita_boaca
Postat pe 4 Februarie 2009 15:54
salut sunt din resita si as avea si eu o intrebare la voi.momentan nu sunt mamica chiar daca imi doresc f mult.cum pot sa aflu daca sunt insarcinata fara sa fac testul de sarcina.de cateva zile bune am numai pofte ciudate.de felul meu nu sunt deloc pofticioasa nu mi se lasa la absolut nimic dar acum as manca aproape orice are usturoi (sincer as manca mujdei pe paine ) si ceapa.mananc orice si nu ma satur si de vreo 2 zile mi-a cam rau dimineata.nu stiu ce sa cred
ma puteti ajuta ?
patrascanudaniela
Postat pe 4 Februarie 2009 19:10
pe mine ma durea burta ca la ciclu, si ma dureau sanii. de ce nu vrei sa faci testul, ca nu doare , nu e nici un chin?
ruschita
Postat pe 4 Februarie 2009 19:16
nu mi-e frica dar dim nu prea am timp ca ma trezesc de la 6:30 si parca nu prea imi vine sa-l fac asa devreme.pot sa-l fac si mai tarziu sau e bligatoriu sa-l fac la prima urina?
patrascanudaniela
Postat pe 4 Februarie 2009 19:58
sunt multe marci care au teste ce se pot face la orice ora. intreaba farmacistul. dimineata e mai "concentrata urina", dar oricum si daca ai prima urina la ora 11 dimineata tot pria urina e. (nu trre sa faci la 5 diminetza)
ruschita
Postat pe 4 Februarie 2009 20:08
Carla,ce mult a crescut Nicholas .Am vazut pozele si e un dulce,e tare scump .Despre stranutatul des ,nu stiu ce sa-ti spun ca noi n-am trecut prin asa ceva,Bibi cand era mica sughita foarte mult,dar e bine sa asculti de sfatul Angelei si sa-i faci niste analize.Poate ca nu e alergic,dar macar esti cu sufletul impacat daca-i faci analizele si sti sigur cauza stranutatului asa de des.
Angela ,cu siguranta imi voi lua Carpicon cand voi veni acasa ,sa am si eu ca nu se stie niciodata cand voi mai avea nevoie.Despre dermatita atopica nu stiu sa-ti spun,n-am intalnit inca,saracutu Andrei...ii doresc tot binele din lume si sa se faca bine
Luminita e buna ideea cu lipitul,dar problema e ca primul jet de urina n-am voie sa-l bag in eprubreta .Nu stiu ce o sa fac,dar sper s-o conving maine dimineata.Am sa va scriu maine cand ma intorc de la dr.Batista bebelusului nu am incercat-o,noi am avut altceva din farmacie ,dar am vazut la tv la "schimb de mame" cum ii aspirau mucii unei fetite si asa cuminte era fetita aia ,era chiar bucuroasa .Pupici la Bea si multa,multa sanatate,sa traca saracuta si peste asta.
Daniela ,cel mai bine e sa-ti faci testul de sarcina,e rapid si sti sigur rezultatul.
oana_alexa2006
Postat pe 4 Februarie 2009 20:17
Daniela, simptomele sarcinii sunt comune muuuultor afectiuni si de aceea nu poti fi sigura pana nu faci testul ,mai ales ca acum , testele noi aparute nu mai trebuie facute cu prima urina, le poti face oricand vrei tu. Pe de alta parte, cu mancarurile ciudate, eu cand eram gravida mancam salata de vinete cu muuulta ceapa si cu lapte. Sa speram ca o sa fie asa cum vrei tu, mai asteptam vesti de la tine...
Angy, Ildy, aveti dreptate, saptamana viit. mergem la vaccinul de 1 an si 2 luni si o sa vb cu dr. lui sa vedem ce zice. Voi ce ati mai facut? Vedeti ce bine merge topic-ul....de abia astept sa revina Lorena sa ne impartaseasca primele impresii...
carla_dana_p
Postat pe 4 Februarie 2009 22:49
Angi, chestia cu mesajele care nu apar nu cred ca este din cauza retelei ci din cauza marimii mesajului...Dar vroiam sa ii raspund lui Ildy despre ce nazbatii mai face Nicholas, si eram asa entuziasmata(cum sunt de obicei ca vb despre el) si mai eram si intr-o perioada cand chiar facuse o gramada de chestii haioase si cred ca am scris prea muuult...Dar dupe ce am repetat de 2 ori acelasi lucru, nu stiu ,parea asa, desuet..
carla_dana_p
Postat pe 4 Februarie 2009 22:53
Ceau Ildy, daca ai incerca sa o pui sa faca pe un borcan foarte curat sisterilizat in cuptor? sau pe olita ei de cand era mica, eu mai faceam asa si pt analiza urinei si pt scaun, dar trebuie sa fie foarte curate, ca sunt pt analiza... Sau stai langa ea cu paharel de unica folosinta, sunt tot felul de modela, mai mari, ca cele de bere in care se mai vinde smantana la varsat, cred ca ar fi ok. Poti incerca....
Angela_kidz
Postat pe 5 Februarie 2009 12:19
Ceau Dana . Bine ai venit. Sper sa fii mamica cat de curand...
Testul se poate face , e mai sigur decat fie pe ghicite, dar daca intarzie menstruatia... poate fi semn, nu?
In rest, sa stii ca eu cand am ramas insarcinata ( la amandoi copiii a fost la fel) , am stiut imediat, caci eu am stiut momentele cand a fost conceptia, urmarisem , tineam notite cu datele de menstra. Etc. Deci , cand nici nu se vedea nimic la eco inca , m-am dus la dr stiind ca am sarcina, de circa 3 saptamani... Mi se umflasera sanii, dar nu aveam pofte. Mi-a spus ca nu vede nimic, dar pt siguranta mea am facut testul a iesit cum ma asteptam. Mentionez ca eu prima data am pierdut o sarcina la 8 sapt, deci eram in tema... Insa dupa alte 4 luni am ramas insarcinata cu Andrei si totul a fost ok.
Daca iti doresti un copil faci orice...
O sa va povestesc alta data cate probleme am avut cu Andrei din pacate.... de cand s-a nascut bietul de el a fost sensibil la diferite afectiuni... Aveti grija ce medici alegeti pt nastere ... caci puteti sa pericilitati viata bebelusului din cauza unor incapabili.... Am patit-o si eu.
Acum sa ne bucuram ca ii avem si le multumim pt satisfactiile pe care le avem cand ii privim, nu? Uiti de probleme cand te joci cu cei mici , cand ii tii in brate, sau ii pupi de drag.
Angela_kidz
Postat pe 5 Februarie 2009 12:33
Buna fetelor!Angi am citit mesajul abea dupa ce m-am intors de la dr,dar am reusit ,si a fost mult mai usor decat mi-as fi imaginat.Oricum ideea e f.buna.Pai sa va spun cum am facut:seara inainte de culcare i-am aratat lu Bibi eprubeta si i-am explicat ca dimineata trebe sa faca pisu in ea si s-o ducem la doamna doctorita,pai ce credeti dragele mele,ea deja vroia sa faca seara in eprubeta ,pana la urma am lamurit-o ca maine trebe.Cand s-a trezit dimineata,ne-am dus la baie,am spalat-o asa somnoroasa cum era si a facut pisu in eprubeta .Am fost asa de bucuroasa ca a fost asa de simplu.......si eu care eram stresata de numa ce-o sa fac...cum sa fac etc...Va pup si mai vorbim,acu ma grabesc ca-mi incepe REGINA pe acasa.tv.(imi place la nebunie,si lu Bibi la fel)voua va place?
oana_alexa2006
Postat pe 5 Februarie 2009 20:40
Vezi, Ildy, Bibi este foarte inteligenta si perspicace, stie ea ce trebuie facut, numai ca are personalitate proprie,face numai cand vrea,cred ca tot ce trebuie sa facem este sa le explicamcu rabdare si intr-un moment in care nu sunt obositi! Bravo,Bibi, asa , fii ascultatoare! Cat despre Regian si alte serialede genul,eu sunt coooontra,dar lui Nicholas ii plac la nebunie melodiile Loredanei, si mai nou si filmul asta(l-a invatat soacra-mea), asa ca seara nu dam drumul la tv ca daca cumva dam de serialul asta nu ne mai lasa sa schimbam, si uite, tot asa ... stiu si eu toti actorii....
Angela,sincer, sunt dezamagita in proportie de 90% de dr de la noi , cu exceptia dr de familie si a d-nei Raza la care merg linistita pt.ca stiu ca , in principiu, este impotriva antibioticului dat pt orice, sper sa nu avem probleme ,dat noi cam pentru orice mergem la tm. Si stiu si cazuri ...care nu treb mentionate.Imi place cum ai spus,, ... sa le multumim pentru satisfactiile care ni le aduc''... frumos...
carla_dana_p
Postat pe 6 Februarie 2009 22:25
Ceau, fetelor! Ma bucur ca nu ne-ati uitat, desi nu am aparut demult. Dupa cum bine ati banuit, nu am avut timp nici sa respir, darmite sa mai intru pe forum. Am nascut o frumusete de fetita de 3070 g si 50 cm. Dar am si avut ceva probleme cu ea. Cand a avut 12 zile, mi-a facut diaree si ne-am internat in spital. I-a pus perfuzii si i-a dat antibiotice. Apoi am fost la Timisoara la cardiologia de copii, pentru ca se auzea ceva la inimioara. Intr-adevar, are suflu sistolic si inca o problema: nu stiu ce canal nu i s-a inchis, fapt care o face sa oboseasca repede cand suge. In primele saptamani abia a pus in greutate, pentru ca nu manca mult, adormea. Dar acum suntem bine. Mi s-a spus sa nu o las sa faca efort. Atunci cand se opreste din supt, s-o las. Asta pana i se inchide chestia aia de la inimioara. Si sa nu planaga...e si asta un efort. Si urmarea acestui fapt stiti care e? Cand plangea, era luata in brate. Si acum...cosmar! Nu mai vrea decat in brate sa stea. Abia cand doarme bustean, o pot pune pe pat. Nici patutul nu-i place, desi chiar nu am vrut s-o invat sa doarma cu noi. Dar nu i-a placut de la inceput patutul. Cred ca salteaua nu-i place. In concluzie, e un chin. Am noroc cu mama, care acum sta la noi si ma ajuta foarte mult. Adevarul e ca maica-mea a contribuit la rasfatul fetei. O tinea pe pieptul ei (care e voluptos, fie vorba intre noi) si Alexandrei ii placea. Si acum tot acolo ii place cel mai mult. Sa va mai spus ca au aparut si colicii? Nu mai are rost sa va mai zic. Voi toate aveti vechime mai mare decat mine in "meseria" de mamica si stiti cum e.
Am incercat sa pun o poza de-a Alexandrei la avatar, dar nu am reusit. Mai incerc.
Va pup
loreana
Postat pe 8 Februarie 2009 15:30
elicitari, Lorena, ai o minunatie de fetita! Sa iti traiasca! Si sa fiti sanatoase! Este superba! Te asteptam cand poti , sa ne mai pui poze cu ea si sa ne povestesti ce mai faceti!
Aha, sa inteleg ca numele ai este Alexandra.... frumos! Si Ioana?
Lorena orice ai face , oricum toti copiii sunt niste alintati si vor numai in brate...bine ca ai un ajutor si in legatura cu patutul , Nicholas a dormit in el pana la 10-11 luni si de atunci cand il vede spune ca este ,,irs...'' ca il arde
carla_dana_p
Postat pe 8 Februarie 2009 19:36
waw Lorena,am crezut ca ai uitat de noi!Ma bucur mult ca nu a fost asa.Felicitari ai o fetita minunata,e o scumpa ,am vazut poza,poop dulce la ea .Bibi a avut 2870 si 48cm cand s-a nascut,era asa de micuta....si eu am avut ceva probleme cu ea,respira prea repede asa ca primele zile mi-au tinut-o in incubator,dar dupa aia totul a fost bine.Carla si Bibi tot pana la 10-11 luni a dormit in patutul ei,n-a mai vrut ca nu avea loc,ea mereu dormea pe latime ,asa ca i-am luat un pat pt.copii mai mari sa aiba loc sa se intinda.De atunci doarme singura in patutul ei,dar se descopera intruna,toata noaptea fac ture la ea s-o acopar.La noi se apropie inscrierea la gradi,in luna martie....abea astept dar parca de-acum am emotii,sper sa fie loc.Va voi tine la curent.
oana_alexa2006
Postat pe 9 Februarie 2009 10:36
Ceau. Ma bucur ca acum sunteti bine, si tu , Loreana si micuta ta Alexandra. E tare dulce.... Sambata a nascut si o ruda de-a mea, o fetita , tare dulcica. Parca imi amintesc cum erau ai mei micuti... si cum sugeau la piept, e cev ce nu voi uita.Totul va fi bine si la inimioara ei; de efort trebuie pazita, deci nu are voie sa planga deloc.... Asta da alintare.E mititica inca.
Asa era si Andrei, el avea hernie de la nastere, asa ca a treb sa evitam efortul (plansul in primele luni), dar asta nu s-a reusit totusi in totalitate. La operatia de la 1 an de hernie, galma era cat pumnul, abia mergea saracutul. Dupa, a fost tare fericit, putea umbla mult mai bine. L-am ferit de efort, dar nu l-am alintat. Se invata si ei...


Angela_kidz
Postat pe 9 Februarie 2009 12:00
buna fetelor,felicitari Lorena!
fetita ta e o dulceata mica,dar creste ea mare cat ai clipi.e greu la inceput,si eu am stat cu soacramea 2luni si ma ajutat,eu nu faceam nimic doar stateam cu Beatrice,mergeam pe bulevard si la plimbare in parc.saraca soacramea nu pleca la lucru pana nu-mi lasa totul pregatit,biberoane fierte,mancare pt mine,ceai lui fata,etc,venea de la lucru spala,facea curatenie.o doamna jos palaria.si cand vroia sa tina fata in brate ma umflam in pene ca o invata rau si eu stau toata ziua cu ea.a puso de cateva ori in perina sa o culce cand o durea burtica,dar Bea mea se calma asa:un scutec incalzit cu calcatorul,nu prea tare si apoi pus peste hainute pe burtica si un alt scutec peste ca sa nu se raceasca repede cel incalzit si ceiut BABY DRINK si totul era ok,repetam de cate ori era nevoie.lui Bea nu ia placut in brate prefera sa stau langa ea intinsa in pat si sa o mangai pe burtica si pe spate.acum la 15kg vrea HOPA BEBE si sa stau in picioare cu ea in brate.mi-e dor de zilele cand era mica si gangurea si azi ii mai zic cum facea si ne distram super,ea incearca sa ma imite si zice ca e bebe mic.
am term trat cu augmentin dupa 10zile,dar mi se pare mult,acum pare ok.nu am duso la gradi.
Lorena cum au iesit analizele lui BIBI?
VA PUP
luminita_boaca
Postat pe 9 Februarie 2009 18:16
SUZE PE ILDY AM VRUT SA O INTEB DE BIBI DAR ERAM CU GANDUL LA LORENA.PUPICI
luminita_boaca
Postat pe 9 Februarie 2009 18:19
Ildy,Bibi a dormit de mica singura in camera sau ai dormit cu ea? Vroiam sa te intreb in cazul in care la inceput ai dormit cu ea, cum s-a obisnuit sa doarma singura in camera.As vrea sa il obisnuiesc pe Nicholas sa doarma singur, dar nu sunt sigura ca este bine pt ca noaptea uneori se mai maraie si mi-e frica sa nu se trezeasca si sa se sperie ca este singur. Am luat in calcul si varianta unui baby phone dar nu stiu daca mai are rost acum, cand este mare si inainte nu i-am luat pt ca ,vi-am zis,stateam la 2 camere si nu isi avea rostul.Si cum spui tu, si el se descopera mereu.
Angi, copiii tai au fiecare camera lui sau impart camera? Te intreb deoarece ma tot gandesc ,daca o sa am o fetita ce ma fac ,pt ca nu avem decat 3 camere. Desi stiu f multi care desi au fetita si baietel au o sg camera de copii si stiu si care se inteleg (fratii ma refer ) si stiu si care se bat mereu si se cearta pe diverse lucruri, computer etc. Tu ce spui?
Mai , am o nelamurire, pana la urma cum este, Lorena sau Loreana? O asteptam pe Lore(sa-i spunem asa pana ne lamureste) cand intra in rutina cu bebelina sa ne mai impartaseasca din experienta de mamica, si sa na mai trimita poze.... si sa ne intalnim la vara in parc...
carla_dana_p
Postat pe 10 Februarie 2009 16:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pe internet din crese si gradinite 12 De la: dianecrii 23 Aprilie 2009 17:19
intr 5 De la: alinastinga 12 Decembrie 2010 00:06
concediu maternal 1 De la: claudiagaal 14 Februarie 2009 11:58
la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe??? 12 De la: corina_dragoi 9 Octombrie 2009 15:41
retete apetisante pentru copii 3 De la: vuvuzela 30 Iunie 2010 11:28
Setari Cookie-uri